Londýn pro pokročilé nabízí úžasné výhledy a minimum turistů

Pokud jste v Londýně poprvé, nenecháte si bezesporu ujít návštěvu Buckinghamského paláce, Hyde Parku nebo Toweru. Můžete ovšem poznat město trochu jinak. Londýn skrývá bezpočet skvostů, které nejsou na povinném seznamu typického turisty. O to zajímavější však může být ponořit se do města tak, jak jej znají místní.
V Richmond parku žije cca 650 kusů jelenů.

V Richmond parku žije cca 650 kusů jelenů. | foto: Profimedia.cz

Pokud se toužíte vyhnout davům u Westminsteru nebo dlouhému čekání v hloučku turistů, jen abyste zahlédli zamřížovaný průhled do Downing Street, můžete své putování za poznáváním Londýna začít netradičně na severu. Metrem se přesunete na stanici Hampstead, kde se kvůli absenci turistů i exhalacím budete moci doslova volněji nadechnout.

Na 320 hektarech se tady rozkládá Hampstead Heath, který se pyšní jedněmi z nejúžasnějších výhledů na město. Do parku, který inspiroval spisovatele C. S. Lewise k napsání Letopisů Narnie, přicházejí už po dvě staletí Londýňané všech vrstev, aby unikli ruchu velkoměsta. Pokud počasí dovolí, je téměř povinností každého návštěvníka strávit líné nedělní odpoledne potulováním se po zelených pláních zakončené orosenou pintou v některém z tradičních pubů (vyzkoušet můžete třeba hospodu Holly Bush z roku 1790, která má úžasnou atmosféru a nachází se přímo v srdci parku).

Hampstead Heath se pyšní jedněmi z nejúžasnějších výhledů na Londýn.

V létě si pobyt můžete zpestřit koupáním v jezírkách. Najdete tu i oddělená jezírka pro pány a dámy, což je pro Brity s jejich pověstnou prudérností typické. Při toulkách luxusní čtvrtí Hampstead, která dala parku jméno, možná potkáte Tima Burtona nebo Gillian Andersonovou, kteří zde vlastní sídla, jejichž hodnota dosahuje, stejně jako u ostatních domů v této čtvrti, astronomických výšek.

Až se vám zasteskne po ruchu velkoměsta, není nic jednoduššího, než projít kolem luxusních butiků do jedné z nejživějších londýnských čtvrtí. Bez nadsázky lze říci, že Camden Town nikdy nespí a nic zde není nemožné. Na rozdíl od centra tady však nenajdete davy turistů se selfie tyčemi, ale milovníky undergroundu, kteří zde často veřejně vyjadřují své názory stejně jako mluvčí v nedalekém Speaker’s Corner.

Na zdejších trzích lze nakoupit všechno od levných cetek až po starožitnosti, originální kousky oblečení z druhé ruky nebo umělecké předměty z celého světa. Pokud toužíte po nákupu suvenýrů a zároveň unikátním zážitku z nakupování, nesmí vám ujít obchod Cyberdog. V psychedelické atmosféře zde pořídíte všechno od originálního oblečení až po futuristické doplňky. Dívky svíjející se při vstupu u tyče mají žluté kontaktní čočky a předvádějí divoké taneční kreace, takže máte pocit, že jste se uprostřed dne ocitli v nočním klubu.

Camden Town je čtvrť známá svým trhem, módními obchody a kuriozitami poblíž Regent’s Canal.

V Camdenu si kromě nákupů můžete užít i skvělý street food, který tu patří k nejlepším ve městě. Tradice tržiště zde započala už v 70. letech minulého století. Tehdy byl Camden Town místem, kde se scházeli příznivci nejrůznějších subkultur, jako punkeři nebo rastafariáni, kteří ve stáncích prodávali vlastní rukodělné výrobky nebo použité oblečení či nádobí. I přes větší komerčnost si Camden Town stále uchovává svůj genius loci a zůstává jako jedno z posledních míst v Londýně věrný své původní podobě.

Necelý kilometr od Camdenu se nachází park Primrose Hill, který si kromě místních oblíbili také spisovatelé a filmový tvůrci. V původním románu H. G. Wellse Válka světů si mimozemšťané vytvořili svou základnu právě na Primrose Hill, později zde byly natočeny scény z obou dílů Deníku Bridget Jonesové, film Penelope nebo snímek o slavném medvídku Paddingtonovi. Při cestě za unikátním výhledem na město minete Shakespearův strom, který zde byl v roce 1864 vysazen u příležitosti třístého výročí spisovatelova narození. O 100 let později byl nahrazen novým stromem, který zde stojí dodnes.

Z Camdenu se metrem bez přestupu dostanete přímo do centra Londýna. Nelze si nevšimnout, že samotný střed města prošel po Brexitu zničujícími změnami. Mnohé malé podniky nepřežily a nahradily je všudypřítomné řetězce.

Bezdomovci na ulicích a prázdné výlohy připomínají nejen Londýňanům důsledky rozhodnutí, které před osmi lety učinil zbytek země. Londýn byl jako jeden z mála regionů proti odchodu z EU a zároveň podle statistik na jeho důsledky nejvíce doplatil. I přes smutné kulisy si centrum Londýna zachovává lesk, jímž dodnes ohromuje okolo 30 milionů turistů ročně. Pro porovnání, Prahu každý rok navštíví zhruba šest milionů zahraničních návštěvníků.

Londýn z ptačí perspektivy

Po dlouhé době si návštěvníci mohou vychutnat pohled na slavný Big Ben v celé své kráse. Zvony Big Benu zvoní už více než 160 let, a to navzdory bombardování během druhé světové války, výkyvům počasí i znečištění.

Velký zvon – Big Ben – se nachází v hodinové věži na severním konci Westminsterského paláce.

V letech 2017–2022 zakrývalo symbol Británie lešení od pozlaceného kříže na špičce až po spodní schodiště s 334 schody. Jednalo se o největší a nejsložitější konzervační projekt v historii věže. Od roku 2023 se věž po šesti letech znovu otevřela návštěvníkům.

Od Big Benu se příjemnou procházkou podél Temže dostanete kolem Katedrály svatého Pavla až do bankovní čtvrti City. Zde rozhodně stojí za návštěvu jedna z nejúchvatnějších vyhlídek v Londýně. Ve třech nejvyšších patrech mrakodrapu, kterému se přezdívá „Walkie-Talkie“, neboli „vysílačka“, byla v roce 2015 otevřena Sky Garden. S trochou nadsázky lze prostor nazvat skleníkovou botanickou zahradou, skrz kterou je možné volně procházet a z výšky 140 metrů obdivovat výhled na všechny strany Londýna.

Sky Garden – jedna z nejúchvatnějších vyhlídek v Londýně

Sky Garden nabízí kromě vyhlídkových chodníčků a venkovní terasy množství restaurací, barů a kaváren. A teď to nejlepší – vstup do Sky Garden je zcela zdarma. Ovšem je třeba rezervovat si lístek dopředu, protože kapacity bývají plné až na čtrnáct dnů dopředu.

Nevýhodou je, že v centru může být nadlidským úkolem najít nejen volné místo v restauraci, ale také toalety. Na rozdíl od České republiky nemají kavárny ani stravovací podniky povinnost být vybavené toaletami. Pokud tedy sháníte místo na zastávku nebo rychlou kávu, sázkou na jistotu bývají tradiční puby, které během dne většinou zejí prázdnotou.

Divoká příroda kousek od centra

Na jihozápadě Londýna, méně než 30 minut od centra, se nachází další klenot, který rozhodně stojí za vidění. Zahrady Kew Gardens turisté opomíjejí i během opakovaných návštěv Londýna. Jde přitom o největší a nejrozmanitější botanické a mykologické sbírky na světě.

Zahrady Kew Gardens uchovávají největší a nejrozmanitější botanické a mykologické sbírky na světě.

Největší královský park Londýna Richmond je proslavený především volně se pasoucími jeleny.

Areál, který byl založen už v roce 1759, sestává ze 132 hektarů zahrad, botanických skleníků a 36 památkově chráněných staveb citlivě zasazených do okolní krajiny. Při procházení rozlehlých skleníků se určitě zastavte ve slavném Palm House, právě tam se totiž nachází nejstarší rostlina zasazená v květináči na světě. Obrovský jurský cykas se do Kew dostal už v roce 1775. Tehdy ho lovec rostlin Frances Masson získal jako vzorek během jedné z plaveb kapitána Cooka do Jižní Afriky.

Z Kew Gardens se dostanete příjemnou procházkou do největšího královského parku Londýna Richmond, který je proslavený především volně se pasoucími jeleny. Je jich tu na 650. Po dni stráveném ve městě tady najdete zasloužený klid, a hlavně dotyk divoké přírody.

Může se hodit

• Z Prahy i Brna je denně k dispozici několik pravidelných linek. Let trvá hodinu a půl a operují jej jak národní aerolinky, tak nízkonákladové společnosti jako jsou WizzAir, EasyJet nebo Ryanair. Nejvýhodnější je letět na letiště Heathrow, ze kterého se lze do centra přepravit metrem. Z ostatních letišť funguje spolehlivá vlaková doprava do centrálních částí města.

• Ubytování v Londýně sežene už od 3 tisíc za pokoj za noc, za ubytování střední kategorie zaplatíte okolo 5 tisíc korun za noc.

• Většina londýnských muzeí má volný vstup, zpoplatněn je často pouze vstup na jednotlivé výstavy. Zdarma se podíváte například do Britského muzea, Národní galerie, Přírodopisného muzea v Londýně nebo Námořního muzea v Greenwichi

• Většina restaurací je v Londýně bez obsluhy, je třeba jít si objednat přímo k baru

• Po městě se nejlépe cestuje metrem nebo typickým doubledeckerem, jedna cesta veřejnou dopravou vyjde na 50 korun, celodenní lístek pořídíte za zhruba 150 korun.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Život v nejvýše položeném městě světa: Lidé se tu mění v trosky, pokud přežijí

16. května 2024

Premium Extrémní podnebí, zdevastované životní prostředí, katastrofální hygienické a pracovní podmínky....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Divoký sever je plný krásy. Šluknovský výběžek vás naloží do klidu

23. května 2024

Šluknovský výběžek byl dlouhou dobu spíše na periferii návštěvnického zájmu. Místo, kde se Česká...

První Angličan v Japonsku. Kniha a seriál Šógun mají historický předobraz

23. května 2024

Román Šógun Jamese Clavella, podle kterého byl nedávno natočen seriál, je jen s trochou nadsázky...

Barcelony s dětmi se nebojte. Na malé zvědavé cestovatele tu myslí

22. května 2024  13:40

Barcelona, to jsou pláže, krásné holky, noční život, pochoutky z tapas barů a sangria popíjená po...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...