Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Kapverdy: Ostrov Sal je rájem hlavně v katalogu cestovek

Ráj surfařů, slunce po celý rok, bílé pláže a azurový oceán, nezaměnitelná africká atmosféra a hotely evropského standardu. Tak jsou Kapverdské ostrovy líčeny v katalozích cestovních kanceláří. Většina turistů však z Kapverd pozná jenom ostrov Sal. Skutečný ráj si ale představuji jinak.

Kapverdy, ostrov Boa Vista. Vrak lodi na mysu Santa Maria se stal symbolem tohoto ostrova. Španělská nákladní loď, která mířila do Brazílie a Argentiny, tady najela 1. září 1968 na mělčinu. Loď se odsud nepodařilo dostat a trvalo rok, než místní obyvatelé pomohli vyložit celý náklad (na palubě byla i sportovní auta, stroje, jídlo, léky, porcelán...). | foto: Profimedia.cz

Několik kapverdských ostrovů dle vyprávění některých znalců nejspíš opravdovým rájem je. Spíše ale proto, že tu ještě mnoho turistů nepobývá. Nedotčenou přírodou, krásnými plážemi (celkem 55) a minimem hotelů se vyznačuje ostrov Boavista. Ostrov Fogo zase láká na nejvyšší sopečnou horu souostroví, lávová pole a zajímavé černé pláže. My jsme se však, stejně jako drtivá většina návštěvníků, kteří zavítají na Kapverdy, dostali pouze na ostrov Sal.

Vítejte na "staveništi"

Přistáváme v Espargosu, správním centru ostrova. Název města v portugalštině znamená "chřest", což dává tušit, s jakou rostlinou se zde budeme v dalších dnech setkávat. Bohužel, patrně je to tu bylina jediná. Ostrov je vyprahlý a lehce zvlněnou měsíční krajinu krášlí jen pár osamělých hor na severu a rozestavěných hotelových komplexů na jihu. Espargos, který spíš než město připomíná přerostlou vesnici, leží někde uprostřed.

Kapverdy - V solném kráteru Pedra de Lume jsou klimatické podmínky srovnatelné s okolím Mrtvého moře. Léčivé účinky vody ve zdejších slaných jezírcích sem lákají mnoho turistů.

Kapverdy - Buracona je podle místních obyvatel místo, kde se střetávají živly

Ačkoli je ostrov Sal malinký (asi 30 km na délku a od 4 do 12 km na šířku; 11 000 obyvatel), mezi turisty se těší značné oblibě. Důvodem je hlavně záruka dobrého počasí, příznivé ceny a relativní klid na plážích. Zahraniční investoři vycítili příležitost, takže veškerá zdejší půda je rozprodaná. Zatím jedinou asfaltovou cestu lemují billboardy upoutávající na sportovní a relaxační střediska, která mají teprve vzniknout.

Při jízdě po silnici obkroužíme pár kruhových objezdů a nemůžeme si nevšimnout, že z nich vždy vedou jen dvě cesty - ta, po které přijíždíme a ta, kterou "křižovatku" opouštíme. Sal se na svůj boom teprve chystá.

Mezi Evropou a Afrikou

Když se z Espargosu vydáváme na jih, abychom se ubytovali v jednom z mnoha západních hotelů, jež obestřely sedmnáctikilometrovou písečnou pláž na jihu ostrova a změnily kdysi civilizací nedotčenou, poklidnou rybářskou vesničku Santa Maria k nepoznání, míjíme nevelké letovisko Murdeira. Tady je sice pláž umělá, nicméně zahraničním rekreantům to zjevně nevadí. Letní vily, které prý v přepočtu vyjdou na tři až čtyři miliony korun, si tu staví nemálo cizinců - podle naší delegátky prý i český pár.

"Hello, hello my friend," zaslechneme hned, jak se z ubytovny vydáme k přístavu, kam sluncem a větrem ošlehaní rybáři den co den přivážejí čerstvé ryby. V posledních letech se však změnili zákazníci i společnost. Domorodce nahradili okounějící turisté a betonové molo je plné prodavačů všeho možného od sešlých mušlí přes oblečení až po plechovky s pitím. "Bůh míní, komerce mění," jak trefně poznamenal jeden člen našeho zájezdu. 

Atmosféra v tomto pulzujícím městečku, jehož domy omítnuté do pastelových barev září v tropickém slunci, je nepopsatelná. Ti, kteří jsou zvyklí trávit dovolenou v jižní Evropě, budou zaskočeni slunnou, barevnou, páchnoucí, drsnou, impulsivní a temperamentní Afrikou. V tmavých průchodech se tísní početné rodiny, v prachu se válí nahnilé ovoce, co chvíli vás osloví neodbytný prodavač a na tržišti se hlasitě handrkuje o ceny, byť oficiálním sloganem, jež má na ostrovy přitáhnout turisty, je optimistická výzva "No stress".

Kapverdy - Den co den vykládají prostí rybáři v přístavu na ostrově Sal svůj čerstvý úlovek.

Kapverdy - Ve vesničce Pedra de Lume na severovýchodě ostrova Sal porcuje rybář právě uloveného žraloka.

Pokud jste však již Afriku navštívili a "Třetí svět" neznáte jen z televizních cestopisů, těžko Sal prohlásíte za "exotiku". Původní pravá Afrika rychle mizí, vliv Západu je především v Santa Marii velmi patrný. Jídlo servírují unudění číšníci, město je podivuhodně čisté a na žádném jídelním lístku nechybějí hranolky a cola. Nás překvapily především ceny – srovnatelné, ne-li vyšší než u nás. A to jak v obchůdcích se suvenýry, tak v supermarketech.

Podle slov naší delegátky si průměrný Kapverďan přijde na plat 350 €, což je na africké poměry dobrý standard, z většiny domorodců však na první pohled nějaký blahobytný dojem zrovna nečiší.

"Zajatcem" na Salu

V nevelké Santa Marii se brzy začínáme nudit. Katalogy cestovních kanceláří vyzdvihují fakt, že Kapverdy jsou neobyčejně rozmanité a každý ostrov je jiný. Avšak když se sem vypravíte, zjistíte, že dostat se z jednoho ostrova na druhý je docela složité. Společnost Cabo Verde Airlines sice zajišťuje pravidelné spoje, avšak cena se pohybuje v řádu stovek EUR za let. Lodní doprava je zase nepravidelná a nespolehlivá - kvůli počasí nebo neplánovaným změnám v osazení posádky vám mohou plavbu odložit i o několik dní.

A tak se stává, že většina těch, kdo přiletí na Sal, na Salu také skončí. Co tady můžete podniknout?

Za návštěvu stojí takzvaná Černá pláž poblíž Santa Marii, posetá lávovými kameny. Zdejší vody jsou ideální pro windsurfing, v roce 2007 se tady konalo i mistrovství světa.

Kapverdy
Kapverdy

Kapverdy - V oblasti Buracony se v lávovém pobřeží tvoří prohlubně, v nichž se zachycuje mořská voda. V jezírcích se odráží slunce, tak vypadají jako velké třpytivé kameny.

Pokud máte rádi obrovské vlny, ty nejsou na návětrném ostrově vzácností. Obdivovat je můžete v oblasti Buracony na severu, kde je lávové pobřeží provrtáno přírodními jezírky s azurovou vodou. Podle domorodců se na tomto místě "střetávají živly".

A skutečně - průrva, v níž se dá za klidného počasí koupat, vyvolává v době příboje upřímnou úctu. Zpěněná mořská voda se zde tříští o skaliska a stříká vysoko nad hlavy přihlížejících. Autobusy opodál připomínají mravence. A přesto se mezi místními najdou adrenalinoví nadšenci, kteří v době, kdy vlna ustupuje, skočí do jezírka, rychle se vyškrábou po strmých skalách a na poslední chvíli mizí před znovu přicházejícím příbojem.

Jako u Mrtvého moře

Ostrovu Sal se kdysi říkalo podle jeho rovinatého povrchu Llana nebo Plana, což v portugalštině znamená "plochý". V 18. století, kdy zde byly nalezeny zásoby soli, byl přejmenován na Sal ( výraz pro sůl ).

V Pedra de Lume, vesničce na severovýchodním pobřeží, nás uvítají rybáři, mávající dvěma právě ulovenými žraloky. Než se nadějeme, stáhnou je z kůže, vykuchají a bílé filety kamsi odvezou.

My se pak konečně vydáme do sopečného kráteru, v němž se těží sůl. Dnes je sem slaná voda přiváděna uměle, to však nic nemění na jejích kouzelných účincích. Koupel v solných jezírcích prý prodlužuje život, salinita vody a zdejší klimatické podmínky jsou srovnatelné s Mrtvým mořem.

Kapverdy

Zatím v Pedra de Lume funguje jen malý stánek se sprchami, půjčovnou lehátek a občerstvením. Je však jen otázkou času, kdy se areál uzavře před nemajetnými turisty a za koupel zaplatíte tučný poplatek.

Dnešní Sal je kdesi uprostřed procesu, jež ho má z nerozvinutého, zapomenutého afrického ostrova změnit v turisticky lákavou destinaci, ne nepodobnou o něco severněji položeným Kanárským ostrovům.

Vydáte-li se na Kapverdy dnes, zažijete tento přerod v plném proudu. Možná si - stejně jako my - odnesete rozporuplné pocity (rozestavěné hotely na jihu, pod komerčním boomem rychle mizející původní kolorit i duch Afriky versus dosud ještě zachovalá příroda na severu). Škoda, že jsme neměli šanci podívat se sem před 20 lety.

Autor: pro iDNES.cz, Michaela Mysha Košťálovál; Blog autorky: www.myshaweb.cz
  • Související články

Chceš na MS? Tak si vydělej! Jak trpaslík z Kapverd dřel na letenky do ráje

20. srpna 2023

Premium Když vystoupáte na majestátní vulkán Pico do Fogo do téměř třech tisícovek metrů a rozhlédnete se...

Thajsko, Bali i Kapverdy. Nemovitosti v zahraničí jsou sázkou na jistotu

28. dubna 2023

V Česku je na prodej velké množství zahraničních domů, bytů a apartmánů. Bydlet můžete v Thajsku,...

Omluvme se za obchod s otroky, vyzval portugalský prezident

26. dubna 2023  8:05

Portugalsko by se mělo omluvit a přijmout odpovědnost za transatlantický obchod s otroky. Řekl to...

Zájem o dovolenou v zahraniční letos enormně roste. V kurzu je Tunisko i Kapverdy

14. dubna 2023

Advertorial Mezi nejoblíbenější destinace letošní letní sezony budou podle odhadů cestovních kanceláří patřit...

Dvojitý hon na ponorku. Vezla zlato, lovec pokladů však našel jen opium

8. dubna 2023

Japonská ponorka I-52 se do válečné historie pořádně zapsat nestačila. Její první mise byla i...

Vyhlíží další dobrou sezonu. Zájezdy zdraží nepatrně, věří ředitelka cestovky

5. března 2023

Premium Po dvouletém půstu kvůli covidu má za sebou cestovní ruch jednu z vůbec nejúspěšnějších sezon....

Házenkáři Kapverd si připsali historickou výhru na MS. I po rušné noci

12. ledna 2023  21:53

Házenkáři Kapverdských ostrovů vybojovali historicky první vítězství na mistrovství světa. V...

Cestovatelé mohou zajít do speciální ambulance, pro radu i pro očkování

20. prosince 2022  14:37

V jihlavské nemocnici začala fungovat nová ambulance cestovní medicíny. V rámci ambulantní části...

Mariánské Lázně budou patřit tanci, zpěvu, krojům a hlavně muzice

15. září 2022  13:21

V Mariánských Lázních vrcholí přípravy na 17. ročník festivalu Mariánský podzim. Nadcházející dny a...

Na festivalové třicátiny ani nemáme čas myslet

16. července 2022  5:19

Mezinárodní folklorní festival Šumperk čeká letos v srpnu jubilejní, už třicátý ročník. Akce, která...

Smartwings obnovily přímý spoj z Prahy do Dubaje

20. října 2021  14:38

Aerolinky Smartwings obnovily přímé letecké spojení z Prahy do Dubaje. Do Spojených arabských...

Pandemie zhoršila život v nejchudších zemích, říká OSN a žádá o pomoc bohaté

3. října 2021

Organizace spojených národů už padesát let sleduje vývoj nejzaostalejších ekonomik světa. Jejich...

Nad Atlantským oceánem se vytvořila bouře Peter, sílí tam i další cyklóna

19. září 2021  13:57

V neděli brzy ráno se nad Atlantickým oceánem vytvořila tropická bouře Peter a dál směrem na východ...

VIDEO: Odvážná rodina se během pandemie vydala na cestu kolem světa

2. února 2021  14:08

Zatímco celý svět zápasí s pandemií koronaviru, čtyřčlenná rodina z Maďarska se rozhodla, že si...

Smartwings nasadí Boeingy 737 MAX od února, musí proškolit personál

27. ledna 2021  16:03

Letecký dopravce Smartwings nasadí první letoun Boeing 737 MAX 8 během února. Před zprovozněním...

Smartwings získaly obchod za 9 miliard, létat s nimi budou Exim Tours a Fischer

26. ledna 2021  15:11

Aerolinky Smartwings podepsaly tříletou smlouvu s cestovními kancelářemi Exim Tours a Fischer ze...

Dcera poslouchá české i anglické koledy, prozradil fotbalista Souček

23. prosince 2020

Nejlepší český fotbalista, tahoun West Hamu United. Ale také manžel půvabné Natálie a táta téměř...

Invia přišla o významnou cestovku, končí její spolupráce s Exim Tours

16. prosince 2020  13:12

Cestovní agentura Invia nebude v roce 2021 spolupracovat s jedním ze svých největších dodavatelů...

Meteorologům došla jména. Nová bouře ponese označení Alfa

18. září 2020  21:46

Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad...

Hurikán Sally míří na jih USA. Úřady vyhlásily povinnou evakuaci

15. září 2020  6:59

Obyvatelé států na jihu USA se připravují na příchod hurikánu Sally. Podle předpovědi by měl...

NASA vybrala za fotografii dne snímek Čecha. Seč bodovala již popáté

12. května 2020  15:05

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v úterý jako astronomickou fotografii dne...

Nejbližší evropská exotika. Na Azorech kraluje příroda a udržitelný rozvoj

22. února 2020

Souostroví devíti obydlených ostrovů je součástí Portugalska. S dalšími ostrovy v Atlantiku –...

Nijak se neomezuji a příliš nehlídám, říká o jídle a pití Puhajková

23. července 2019

Moderátorka Inna Puhajková (33) přiznala, že dokonalou postavu si vymakala cvičením, ale zázračné...

Velikonoce u moře. Češi jezdí o svátcích do Kataru nebo na Kapverdy

24. března 2019  13:11

Stále více Čechů využívá prodlouženého velikonočního víkendu k návštěvě některé z evropských...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

13. března 2019  8:50,  aktualizováno  20:08

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings...

V cizině zemře až pět set Čechů ročně. Stále víc v exotických lokacích

14. srpna 2018

Utonutí v Bulharsku, útok žraloka v Egyptě, smrt při skoku do moře na Mallorce. Takové byly příčiny...

Rozdíly v platech Čechů a Češek jsou propastné jako v zemích třetího světa

29. prosince 2017

Rozdíly v platech žen a mužů jsou v Česku podobně velké jako v některých méně vyspělých afrických...

Vzhůru do Afriky. A s dětmi. Pohodová dovolená v Senegalu bez turistů

9. prosince 2017

Není to typicky dovolenková destinace, kde byste potkali davy turistů, ale o to větší kouzlo...

Travel Service vyrazil na nákupy. Pořídí o devět boeingů víc, celkem 39

8. prosince 2017

Letecká společnost Travel Service pořídí o devět nových letadel Boeing 737 MAX více, než plánovala....

Češi a Vánoce na pláži. Vede Egypt, tvrdí cestovní kanceláře

27. října 2017

Cestovní kanceláře navýšily na závěr letošního roku ubytovací kapacity v exotických destinacích....

Turistická sezona se stále prodlužuje, hurikán Irma mění cílové destinace

14. září 2017

Hitem letošního podzimu budou Kapverdské ostrovy, výrazně také vzrostla poptávka po dovolené v...

Začíná folklorní festival, představí se i soubory z Turecka či Kapverd

5. září 2017  8:51

Dvaadvacátý ročník folklorního festivalu dnes začíná v Karlovarském kraji. Přivítá tuzemské i...

Toxické jezero Houston. Experti se děsí, co povodně vyplavily do ulic

1. září 2017  19:58

Nebezpečné látky z petrochemických závodů, splašky, toxické chemikálie. To vše se vylilo do ulic...

Krajta Bohouš i obří krakatice. Na výstavě „ožívají“ mrtvá zvířata

22. ledna 2017  9:23

Preparáty, které jsou k vidění na výstavě Archa Noemova v Nové budově Národního muzea, ukrývají...

Bývalé italské miss hrozí po útoku kyselinou ztráta zraku

14. ledna 2017  10:29

Italští lékaři se pokoušejí zachránit zrak vítězce regionální soutěže krásy Gessice Notarové (28),...

Eva Perkausová: Každý den si říkám, že od zítřka nejím

6. července 2016  10:30

Moderátorka Eva Perkausová (22) má před sebou prázdniny, které si většina lidí bude užívat někde u...

Když k moři, tak daleko. Strach z terorismu žene Čechy do exotiky

13. června 2016

Nejen Středozemní moře, ale také třeba Indický oceán nebo Jihočínské moře. Kombinace levných...

Ředitelka Colours of Ostrava se nemohla dostat z Kapverd, vše dobře dopadlo

28. dubna 2016  13:59,  aktualizováno  2.5 11:59

Ředitelce a hlavní dramaturgyni Colours of Ostrava Zlatě Holušové společně s mezinárodně uznávaným...

Specializovaná ekocentra lidem poradí, jak sekat cenné louky

8. dubna 2016  19:09

Ekocentrum na okraji Brd chce radit lidem, ale i obcím, jak pečovat o hodnotná přírodní stanoviště....

Ústav v Ústí má napilno, lidé volají kvůli viru zika i dvakrát denně

24. února 2016  11:05

I dvakrát denně se na oddělení očkování a cestovní medicíny Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem...

Virus zika se dál šíří po Jižní Americe. Vyhněte se těhotenství, radí vlády

23. ledna 2016  13:05

K výzvě, aby ženy odložily těhotenství kvůli obavám z viru zika, se připojily další...

Univerzita bude multikulti, Hradec chce studenty z Bolívie i Kapverd

17. září 2015  18:50

Brazílie, Ekvádor, Jižní Korea a další latinskoamerické, asijské i africké země. Všude tam se...

Největší Čechem ulovená ryba: marlin z Atlantiku vážil 411 kilogramů

2. srpna 2015

Český rybář David Kočí v atlantickém oceánu jižně od ostrova Sao Vicente v Kapverdské republice...

Na voru ze šumavských smrků chce nadšenec přeplout Atlantik

8. července 2015  17:50

Zdolat Atlantský oceán na voru ze stoletých šumavských smrků hodlá Jozef Boháč z Frymburka na...

Papež uvedl do úřadu 20 nových kardinálů, nejstaršímu je 96 let

14. února 2015  12:28,  aktualizováno  13:11

Papež František ve Svatopetrské katedrále uvedl do úřadu 20 nových kardinálů. Pocházejí z 18 zemí,...

Iva Kubelková: Dcerám modeling dovolím, ale budu je pozorovat

29. ledna 2015  16:21

Moderátorka, herečka a modelka Iva Kubelková (37) má dvě dcery, které se už začínají parádit a hrát...

Slovenský folklor i znaková řeč mohou být volnou disciplínou České Miss

20. ledna 2015  12:35

Soutěž Česká Miss už před časem rezignovala na volnou disciplínu, v níž dívky předváděly svůj...

Leoš Mareš: Stále víc mi připadají atraktivní ženy kolem padesátky

20. ledna 2015

Moderátor Leoš Mareš (38) strávil týden na Kapverdských ostrovech s finalistkami České Miss a...

Akty bychom nefotily. Snad jen trochu zahalené, říkají finalistky Miss

14. ledna 2015  14:13

Finalistky České Miss 2015 přiznaly, že je focení aktů moc neláká. Se svůdnými fotkami nemají...

Finalistky České Miss se předvedly v plavkách a na nových portrétech

9. ledna 2015  11:01

O titul nové České Miss bojují tři blondýny a sedm tmavovlásek. V rámci soutěže nafotily portréty a...

Může se hodit

  • Kapverdské ostrovy leží v Atlantickém oceánu asi 500 kilometrů od Afriky, k níž politicky náleží. Skládají se z deseti větších a několika menších ostrovů.
  • Počasí je zde po celý rok velmi podobné – teplota vzduchu kolem 26 °C, teplota vody 22 až 25 °C. Prší zde velmi málo (od srpna do října) a návětrné ostrovy (mezi nimi i Sal) prosluly ideálními podmínkami pro windsurfing. Ideální je navštívit Kapverdské ostrovy v zimě nebo na jaře, tedy v době, kdy u nás ještě není na rekreaci u vody ideální počasí.
  • České cestovní kanceláře nabízejí zimní pobyty hlavně na ostrově Sal.
  • Největším letoviskem na Kapverdách je Santa Maria, kde se nachází mnoho hotelů, restaurací, barů a diskoték evropského standardu. Kromě pobytu u vody se nabízí možnost potápění, rybaření, jízdy na kolech nebo čtyřkolkách. O něco finančně náročnější je vydat se na Kapverdy na vlastní pěst (letenky na Sal od asi 20 tisíc korun); na druhou stranu se vyhnete největšímu náporu turistů a o to víc si užijete exotické atmosféry.
  • Na Kapverdských ostrovech nefunguje roaming, avšak existují zde telefonní ústředny a řada internetových kaváren. Platí se zde kapverdskými escudos (100 CVE = asi 23 korun) a je možné používat kreditní karty VISA. Domluvíte se francouzsky, anglicky a italsky; místní hovoří portugalsky a jazykem creolo. Očkování není nutné. Pobyt na Salu (resp. celých Kapverdách) je považován za bezpečný.