Černá Hora: Tři krásné túry, které ještě turisté neobjevili
Národní park Durmitor se rozkládá na severu země nedaleko hranic s Bosnou a Hercegovinou. Unikátní krasové území tvořené silně zvrásněnými druhohorními vápenci bylo vyhlášeno národním parkem v roce 1952. Zachovalá a člověkem téměř nedotčená horská krajina plná jeskyní, závrtů a divokých horských štítů byla v roce 1980 zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Významným modelačním činitelem v těchto horách byly i ledovce, které po sobě zanechaly četné morény, hluboká údolí a jezera.
Naší základnou se stává malé podhorské městečko Žabljak a kemp Dragici a Bočeho na Razvršije. Je začátek července a v horách stále leží spousta sněhu. Původní plán zdolat Bobotov Kuk (2 525 m) tak musíme opustit.
Za první cíl si vybíráme výstup k Ledové jeskyni schované pod impozantní stěnou Oblé Glavy. Jdeme kolem Černého Jezera, které je jako většina místních jezer ledovcového původu. Jedná se vlastně o dvě jezera nad sebou, oddělené přirozenou hrází. Voda mezi nimi přetéká jen za vysokého stavu vody. Nedaleko jezera se nachází Titova jeskyně. V době druhé světové války se zde schovával Tito se svým štábem a odtud řídil rozsáhlé partyzánské operace. V Žabljaku dokonce bylo letiště a město samotné bylo během války dvakrát bombardováno.
Již cestou k salaším Katun Lokvice nám bylo jasné, že díky sněhu musíme zePod stěnou Crvené Gredy se nachází malebné Jablon jezero známé mimo jinéSalaše na Eco Katun Štavno pod Komovi.
Hlavní cesty v Durmitoru jsou skvěle značené. Stoupáme k salaším Katun Lokvice. "Dobr den", zdravím baču, který v sychravém počasí vykukuje ze dveří. "Dobr den", odpovídá a podává mi ruku. Obratem se v něm probouzí schopný obchodník a nabízí ke koupi pivo, limonádu a sýr v ceně 5 eur za kilogram. Přijde mi to hodně drahé a tak raději vyzvídám, jak jsou tu dlouho a jak se jim daří? Ovce do hor prý vyhnali teprve před týdnem, kdy už dostatečně odtál sníh a dá se zde normálně přebývat.
Na okolních svazích a v karech sice ještě leží dost sněhu, ale i tak se už ovce mají kde pást. Od salaší stoupá cesta vpravo do sedýlka s rozcestníkem na kameni. Vlevo přes sněhová pole na Bobotov Kuk a vpravo pak k Ledové jeskyni. Jeskyně je schovaná pod úpatím stěny Oblé Glavy a vchod je zakrytý ohromným kusem firnového sněhu a sestup k vyhlášeným ledovým krápníkům je poněkud problematický. "Tak snad někdy příště", říkám si a začínám sestupovat ke sněhovým polím, která nás dovedou k dalším salaším na Stary Katun Lokvice a Barske kolibe a později zpět Černému jezeru.
Kopec jako z Latinské Ameriky
Večer sedíme u lahodného černohorského červeného vína Vranac a říkáme si, že by to přeci jen chtělo nějaký pěkný vrchol. Volba nakonec padá na Crvenou Gredu (2164 m). Nepřehlédnutelná stěna Crvená Greda se tyčí na samém okraji durmitoského hřebene a svým vzhledem připomíná venezuelské stolové hory.
Od Černého jezera stoupáme přes vesnici Bosača, která je podle místních vůbec nejvýše položenou trvale osídlenou osadou v Černé Hoře. Domky rozeseté po horských loukách se nachází v nadmořské výšce od 1500 do 1600 metrů. Boče, majitel kempu, dokonce tvrdil, že se jedná o vůbec nejvýše položenou celoročně osídlenou vesnici v Evropě.
Z vesnice Bosača se cesta vine v serpentinách lesem a později vychází na rozkvetlé horské louky plné lilií balkánských nebo třeba violek psích. Pod stěnou Crvené Gredy se ve výšce 1781 m schovává Jablon jezero. Zajímavé je nejen díky možnosti skvělého koupání, ale také výskytem čolků. Ve vrcholových partiích se cesta prodírá hustou klečí a stoupá přes nízké skalní stupně. Občas mám tisíc chutí se otočit a jít dolů. Naštěstí je ale cesta dost jasná, jen ta kleč kazí náladu.
Najedou se ale ocitáme na hraně skalní stěny a otevírá se nám ničím nestíněný výhled do údolí, na jezera a okolní kopce: "Ty brďo, to jsou panoramata!" Určitě to stojí za tu dřinu. Zpátky jdeme stejnou cestou.
Na vyhlídku a k nejstaršímu národnímu parku v Evropě
Jako třetí výlet v Durmitoru jsme si vybrali výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) nad kaňonem řeky Tary. Řeka Tara je dlouhá 144 km a na svých 78 km protéká až 1300 m hlubokým kaňonem, který byl podobně jako NP Durmitor zapsán na seznam světového přírodního dědictví UNESCO.
Turistická cesta začíná buď v Žabljaku a nebo je možné se přiblížit autem a vyjet ze Žabljaku směrem na Javorovaču. Výstup i následný sestup nezabere více než 1,5 hodiny. Výhled nemá obdoby a milovníci panoramatické fotografie se opravdu vyřádí. Svahy jsou plné rozkvetlých kytiček a kromě zcela běžných bělásků, žluťásků, perleťovců, zde létají i u nás vzácní otakárci.
Národní park Biogradska Gora je jedním ze čtyř černohorských národních parků. Nachází se ve středu až na severovýchodě země v pohoří Bjelasica. Park byl sice oficiálně vyhlášen až v roce 1952, ale jeho základy položil již v roce 1872 král Nikola I. Jedná se tedy o vůbec nestarší národní park Evropy a po Yellowstonském národním parku druhý nejstarší park na světě. Jsou tu rostliny a živočichové, které nenajdeme nikde jinde na světě. Z divoké zvěře pak stojí za zmínku výskyt medvěda. Vlastní národní pak chrání biotop nejvzácnějších pralesů v Evropě.
Vybrali jsme si nádhernou túru z Jezerine k Biogradskému jezeru, které je středem národního parku. Jezerine patří mezi vyhlášená černohorská lyžařská střediska, kde se setkávají lyžaři z celé Evropy. V létě zde ale téměř nikoho nepotkáme. Štěrková plocha nedaleko vleků zeje prázdnotou. Po široké zpevněné cestě stoupáme k Eco Katun Vranjak, skupině romantických salaší, kde se dá na několik dní ubytovat a toulat se po zdejších horách.
Od salaší stoupáme k rozcestí Katun Ravanske rupe na Zekovu Glavu (217 m). Už z dálky je na jejím vrcholu vidět obří vysílač. Pod vlastním vrcholem je velká informační cedule, že se jedná o vojenský prostor se zákazem vstupu a fotografování. Cesta je po chvíli přehrazená bránou a plotem, který je potřeba obejít po úzké stezce a nad malebným Pešico jezero přejít do sedla za vysílačem. Říkám si, že vojáci si vždycky najdou důvod zhyzdit jinak tak nádherný kopec naprosto nevhodnou stavbou jako je vysílač.
Za Zekovou glavou se musíme rozhodnout, zda si cestu prodloužíme o výstup na nejvyšší vrchol Crnu Glavu (2139 m) nebo půjdeme přímo k Biogradskomu jezeru. Vzhledem k tomu, že nad Komovi za našimi zády hřmí a v dálce je vidět déšť, volíme přímou cestu po hřebeni na Biogradsko jezero. Zbývá nám asi 14 km a 5 hodin chůze. Celou dobu jdeme po široké cestě vhodné i pro horská kola. Pod kopcem Bendovac je několik salaší s možností občerstvení.
Biogradsko jezero je asi kilometr dlouhé a nezapře svůj ledovcový původ. U jezera stojí malá informační kancelář a u mola kotví několik lodiček. Jezero se dá asi za hodinu obejít po příjemných horských stezkách. Od jezera musíme sestoupit po silnici až ke Kraljevovo Kolo, k mostu přes Taru. Cestou procházíme kolem mýtné brány, kde musíme zaplatit, stejně jako předchozí túry, denní poplatek 3 eura na osobu za vstup do národního parku.
Koně a krávy na horský loukách tvoří idylku
Na Komovi jsem se opravdu těšil. Jedná se o malé izolované divoké vápencové pohoří na pomezí Černé Hory a Albánie. Od pohoří Bjelasica jej odděluje sedlo Trešnjevik. Oblast je tvořena náhorní plošinou, ze které se zvedají více než 500 m vysoké divoce rozeklané skalní stěny.
Už při pohledu z dálky můžeme rozlišit dva hlavní vrcholy – Kom Vasojevičky (2460 m) a nejvyšší pyramidu připomínající Kom Kučki (2487 m). Ze sedla Trešnjevik stoupáme k salaším Eco Katun Štavno a doufáme, že se zde setkáme s Mikšou, naším kamarádem a provozovatelem místní kafany. Jsme tu dva dny poté, co se ze stěny Kom Kučki zřítil jeden český lezec. Hovor s Mikšou se točí i kolem této tragédie a Mikša nás důrazně varuje a nabádá k opatrnosti: "Davide, na Kom Vasojevičky je pořád spousta sněhu", varuje Miška a pokračuje: "na hoře je to dost špatně značené a navíc by mělo začít odpoledne pršet."
Nakonec výstup na Kom Vasojevičky ukončíme ve výšce 2044 m na ostrohu nedaleko rozsáhlého sněhového pole pod vrcholovým hřebem, který poskytuje nádherný výhled do kraje. Zpět se vracíme stejnou cestou. Holt není každý den posvícení a ne všechny plánované vrcholy je možné vylézt. Alespoň máme důvod se sem vrátit.
Na loukách se pasou krávy a ovce a pobíhají koně. S kulisou salaší a impozantních horských velikánů si připadám jako v horském ráji a jen nerad se vracím zpět na sedlo Trešnjevik a do civilizací zasaženého Kolašinu.
Proč na hory do Černé Hory?
Černá Hora už není dávno divokou a neprobádanou balkánskou zemí. A přestože turistické agentury už ji objevily, potkáte v horách milé, pohostinné a usměvavé lidi, pro které "business" není hlavním smyslem života.
Hlavní turistické trasy v Durmitoru, Bjelasici i na Komovech jsou přehledně značené, přesto je stále možné najít místa, kam běžný turista téměř nezavítá. Louky jsou koncem jara a začátkem léta plné rozkvetlých květů a díky krasovému charakteru Dinárských hor není o nezapomenutelné výhledy a scenérie nouze.
Pro českého turistu je tu navíc mnohem levněji než třeba v Rakousku nebo Francii a díky euru, které je zde oficiální měnou, nemusíme ani složitě na několikrát v bankách nebo směnárnách měnit peníze, abychom získali místní měnu Je zde tedy možné zažít nádherný a bezstarostný vandr v lůně nespoutaných a divokých hor, na který budeme hodně dlouho v dobrém vzpomínat.
Černá Hora zahájila kvalifikaci výhrou 3:1 nad Gibraltarem, Norsko zničilo Moldavsko
Fotbalisté Černé Hory na úvod kvalifikace o mistrovství světa porazili doma 3:1 Gibraltar. Ve skupině I deklasovalo Norsko 5:0 Moldavsko.
Pomůžeme vám. Pavel povzbudil Černou Horu k reformám nutným do EU
Český prezident Petr Pavel na závěr své návštěvy Černé Hory vybídl tamní představitele k provedení reforem nutných pro vstup země do Evropské unie. Česko je podle něj v tomto úsilí odhodláno...
„Chceme prosperující region.“ Pavel podpořil členství Černé Hory v EU
Českou podporu Černé Hoře na její cestě do Evropské unie zdůraznil prezident Petr Pavel, který v úterý zahájil dvoudenní návštěvu této balkánské země. Chce rovněž navázat spolupráci v oblasti...
Střelec v Černé Hoře zabil dvanáct lidí, včetně dvou dětí, později se zastřelil
Nejméně dvanáct lidí zemřelo po střelbě v černohorském městě Cetinje. Mezi mrtvými jsou také dvě děti. Ozbrojený pachatel se později podle policie zastřelil. Motiv masové střelby zůstává nejasný.
Kryptoměnového bosse To Kwona vydá Černá hora do USA. Skrýval se po krachu své měny
Černá Hora rozhodla o vydání jihokorejského kryptoměnového podnikatele To Kwona do Spojených států, uvedl tamní ministr spravedlnosti Bojan Božović. Podnikatele zadržely černohorské úřady v březnu...
Rumunskou fotbalovou legendu postavili na nohy čeští obchodníci s pohledávkami
Před šesti lety se slavný rumunský fotbalový klub Rapid Bukurešť potácel ve třetí lize a topil v dluzích. Jeho ochranná známka byla po krachu z roku 2016 na prodej, ale ani v osmnácti aukcích, během...
První na světě! Čeští piloti předvedli skupinový přemet kolem mostu
Česká akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team jako vůbec první na světě úspěšně absolvovala obrácený skupinový přemet kolem mostu Mala Rijeka v Černé Hoře. Piloti tak posunuli hranice...
Divoká a tajemná Albánie. Z dříve opomíjené země se stává ráj cestovatelů
Nachází se v západní části Balkánského poloostrova, kde hraničí s Černou Horou, Kosovem, Severní Makedonií a Řeckem. Albánie je jednou z mála zemí v Evropě, které dosud odolávají vymoženostem...
Idyla v Turecku? Už ani ne, Rusové se stěhují do Černé Hory, Srbska i Argentiny
Turecko se v posledních dvou letech stalo významnou tranzitní zemí pro ruské migranty, potvrzují statistiky o pohybu obyvatel. Rusové byli v roce 2022 i 2023 nejpočetnější skupinou cizinců, která se...
Přišly Češky o sokyně? Ministr nesplnil příslib, běsní černohorský svaz
Chceme pro reprezentace více turnajů, vyhlásila před časem Mezinárodní basketbalová federace FIBA. A tak krátce po olympiádě, kam se kvalifikovalo dvanáct ženských družstev, dostane dalších šestnáct...
Elektrické rozvodné sítě nezvládají vysoké teploty. Mnohé státy bojují s výpadky
Světová energetická síť není připravena na změny klimatu. Rostoucí teploty vedou v mnoha státech k vyšší poptávce po elektrické energii. Některé ekonomiky ale nemají prostředky na budování nových...
Blackout na Balkáně. Dodávky proudu zkolabovaly od Černé Hory po chorvatská letoviska
Rozsáhlé části Černé Hory, Bosny a Hercegoviny i chorvatské Dalmácie v pátek postihl výpadek v dodávkách elektrického proudu. Informují o tom místní média, podle nichž v důsledku blackoutu nastal...
Poplach na Jadranu. V moři se kvůli oteplování šíří jedovatí „ohniví červi“
Na pobřeží Černé Hory se objevili jedovatí mořští živočichové známí jako ohniví červi, setkání s nimi může člověku přivodit zdravotní komplikace. Experti dávají šíření tohoto druhu do souvislosti s...
Byl mužem zápasu. O pár dní později reprezentační gólman Černé Hory zemřel
Ještě před deseti dny byl zvolen mužem zápasu. V sobotu ráno fotbalový gólman Matija Šarkič, reprezentant Černé Hory, zemřel. Bylo mu šestadvacet. „Strašná a zdrcující zpráva pro jeho rodinu,...
Z Pardubic se bude létat do více destinací, novinkou je Kalábrie i Černá Hora
Léto příštího roku přinese pro dovolenkáře z Pardubic a okolí příjemnou novinku v podobě nových destinací. Charterové lety cestovních kanceláří Fischer a Exim Tours budou létat do čtyř dalších...
V Černé Hoře někdo vykopal tunel k soudu. Šel po spisech, drogách a zbraních
Netradiční justiční skandál otřásl Černou Horou. Někdo totiž vykopal podzemní tunel do soudního skladu v hlavním městě Podgorici. Podle všeho cílil na uložené spisy, drogy a zbraně. Prezident Jakov...
Za sluncem, mořem a líným desaterem. Černá Hora je země, kde se nespěchá
Je jen o něco větší než Středočeský kraj a žije tu kolem 620 tisíc obyvatel, což není ani půlka Prahy. Do jedné z nejmenších zemí Evropy se přesto vešlo tolik krásy, že jí to mohou závidět i státy...
Ruští turisté v Černé Hoře napadli číšníka, místní na ně vzali židle
V turistickém letovisku Viti Do (Rafailovići) v Černé Hoře se strhla pořádná mela mezi ruskými turisty a místními. Po napadení číšníka vypukla rvačka, kdy lidé v restauraci na Rusy vytáhli židle....
Krásná a levnější než Chorvatsko. Černou Horu turisté teprve poznávají
Jsou místa, která bychom při plánování dovolené nejspíš přeskočili. Víme o nich málo, nebo možná nic. Ale v případě Černé Hory by to byla škoda. Láká na pláže, přírodu i nízké ceny.
Konec éry v Černé Hoře. Djukanović končí, nahradí ho prozápadní ekonom
Prezidentem Černé Hory se stane prozápadní ekonom Jakov Milatović. Se ziskem přibližně 60 procent hlasů zvítězil nad současným prezidentem Milem Djukanovičem, který uznal svou volební porážku....
Na Balkáně zadrželi kryptoměnového bosse. Utekl kvůli podvodu za miliardy
Policie v Černé Hoře zatkla někdejšího šéfa kryptoměnové společnosti Terrraform Labs To Kwona, který je podezřelý z miliardového podvodu. Ve čtvrtek to oznámil černohorský ministr vnitra Filip Adžić....
Sázka o pivo skoro vyšla, kamarádi přejeli na starých kolech Černou Horu
Šéf vysokomýtského Regionálního muzea Jiří Junek je milovník jízdy na starých velocipedech. S kamarádem se vsadil o pivo, že na vysokém kole o Vánocích za tři dny přejede Černou Horu od chorvatské...
Paraguay, Filipíny i Singapur. Poslanci mají na cestování o pět milionů víc
Poslanci plánují v příštím roce vycestovat na Filipíny, do Vietnamu a Malajsie nebo Argentiny a Paraguaye. Vyplývá to z plánu, který projednal sněmovní organizační výbor, jenž bude následně...
Bosna a Hercegovina se konečně dočkala. Získala status kandidátské země EU
Prezidenti a premiéři států Evropské unie schválili udělení statusu kandidátské země Bosně a Hercegovině. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michel. Balkánská země se tak šest let po...
Sněhové bouře, vichřice a povodně. Balkán sužuje cyklóna Fobos
Cyklóna Fobos, kterou doprovází prudký pokles teplot, vydatné dešťové i sněhové srážky a silný vítr, zasáhla několik zemí západního Balkánu. V Černé Hoře, Albánii a Srbsku si záplavy vyžádaly oběti...
Pardubické letiště je stále ztrátové, drží ho jen veřejné finance
Pardubické mezinárodní letiště skončí letos ve ztrátě kolem 20 milionů korun. Jeho akcionáři, tedy město a kraj, budou muset nadále značně doplácet na jeho provoz.
Sbližování na Balkáně. Zjednoduší se cestování, rodí se společný trh
Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie a Srbsko mezi sebou rozvolní podmínky cestování, vzájemně si začnou uznávat vysokoškolské vzdělání i pracovní kvalifikace. Na...
Laskavá i nepřístupná Černá Hora. Na její prozkoumání si nechte více času
Před třemi sty lety popsal anglický básník George Gordon Byron pobřeží Černé Hory jako „nejkrásnější setkání země s mořem“. Zda jeho slova platí dodnes, se ke břehům Jaderského moře jela přesvědčit...
Zeman souhlasí se zastropováním cen energií, podpořil vstup Černé Hory do EU
Prezident Zeman přijal v úterý dopoledne na Pražském hradě černohorského prezidenta Mila Djukanoviće s manželkou. Diskutovali mimo jiné o bilaterálních vztazích a úsilí Černé Hory o vstup do EU....
Střelec v Černé Hoře zabil jedenáct lidí. Mezi oběťmi jsou i děti
V černohorském městě Cetinje došlo ke střelbě. Útočník zabil jedenáct lidí včetně několika dětí. Útočníka pak zasáhl jiný civilista, uvedla stanice RTCG.
Brusel chce Ukrajinu za kandidáta. Proto, že válčí? A co my? čílí se Gruzie
Evropská komise předběžně kývla na status kandidátské země EU pro Ukrajinu a Moldavsko. Po pondělním jednání sboru komisařů to napsal portál Politico. O samotném přiznání statusu uchazeče o členství...
Teleportaci neovládá. Lavrov nemůže do Srbska, okolní země mu zakázaly přelet
Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu, kterým měl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu. Lavrov...
Nebuďte komplici zla a opusťte potápějící se loď, píše Česko ruským diplomatům
Ministerstvo zahraničních věcí v pátek zveřejnilo dopis „ruským kolegům, diplomatům, mužům a ženám z ruské diplomatické služby“. „Vyzýváme vás, ty kteří máte stále morálku a dobré srdce, opusťte tuto...
Rusko aktualizovalo seznam nepřátelských zemí. Je tam celá EU i Švýcarsko
Ruská vláda aktualizovala seznam zemí, které považuje za nikoli přátelské vůči Rusku. Dosud na něm figurovaly jen dva státy, Česká republika a USA. Nově jsou na soupisu všechny země Evropské unie,...
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak je to s Ukrajinou a jejím případným vstupem do Unie
Co znamená žádost Ukrajiny o vstup do Evropské unie? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal v pondělí žádost země o členství v EU. Evropský parlament poté vyzval orgány EU, aby pracovaly na...
Čtenáři cestují: podzimní Černá Hora je nádherná, ale dovede i potrápit
Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky....
Může se hoditJak se tam dostat? Do Černé Hory je to z České republiky hodně daleko - přibližně 1100 km. Nejlepší a nejrychlejší trasa vede z Brna přes Bratislavu, kolem Budapešti a Sarajeva do černohorského Žabljaku. Pro cestu přes Srbsko do Černé Hory je doporučováno cestovat s platným cestovním pasem, i když se na stránkách MZV objevila informace, že by měl být akceptovatelný i občanský průkaz. Trochu zdlouhavý může být přejezd srbských hranic, kdy Srbové jsou v kontrolách důslednější než Maďaři a Černohorci. Ubytování a stravování Pokud vyrážíte na přechod hor na těžko, pak je možné spát prakticky kdekoliv v horách. Jen je potřeba počítat s tím, že vás každý den odchytí strážce národního parku a bude potřeba zaplatit poplatek 3 eura za vstup do národního parku. Velmi příjemný je kemp v Žabljaku na Razvršije, který patří Bočemu a Dragici. Kromě srbštiny, resp. čerhorštiny, se zde domluvíte i anglicky. V Kolašinu je několik penzionů a hotelů. Ubytování v horách je možné na zmíněných Eco Katun Vranjak a na Komovech potom na Štavnu. Bezva turistický kemp je u Biogradského jezera. V horách je potřeba počítat s tím, že jídlo na několik dní přechodu poneseme na svých zádech. Ve městech a vesnicích najdeme do pozdních večerních hodin otevřené ochody i restaurace. ceny jídel se pohybují přibližně od 4 do 8 eur. V kolašinu na hlavním náměstí u kašny je nenápadná masna Bambini, kde si hladový poutník vybere kus naloženého masa nebo špíz a nadšený kuchař mu ho připraví. S oblohou a pečivem se tu člověk nají za 2 až 3,5 eura. Doporučení vybavení do hor I když Černá Hora leží v subtropickém pásu, je potřeba v horách počítat i s nižšími teplotami, na začátku léta se zbytky sněhu a deštěm. Odpoledne bývají častější bouřky z tepla. Vzhledem ke kamenitému charakteru terénu ve vrcholových partiích a nízkým skalním stupňům, sněhovým polím doporučujeme kvalitní nepromokavou trekingovou a oblečení vhodné do hor (mimo jiné nepromokavou bundu a kalhoty, případně pončo). Mapy v měřítku od 1:25 000 až 1:50 000 se dají koupit v informačních kancelářích ve městech (Žabljak, Kolašin) od 3 eur. |