Krásná a levnější než Chorvatsko. Černou Horu turisté teprve poznávají

Jsou místa, která bychom při plánování dovolené nejspíš přeskočili. Víme o nich málo, nebo možná nic. Ale v případě Černé Hory by to byla škoda. Láká na pláže, přírodu i nízké ceny.

To nejdůležitější si povězme hned na začátek: Černá Hora rozhodně není černá. Je modrá a zelená, díky čistému moři a nádherné přírodě, kterou zatím nezválcovaly davy turistů. Za rok jich sem přijede okolo dvou milionů, což je sice třikrát víc, než má celá země obyvatel, ale taky sedmkrát méně, než přivítá sousední Chorvatsko. A u tohoto srovnání ještě chvíli zůstaneme.

Chorvatsko vyhraje v mnohém. Na turisty je připravenější, má delší pobřeží, lepší hotely a na většině míst je čistší. Ale jinak s ním Černá Hora může beze strachu soupeřit a připíše si nejeden bod. Tím, že je malá, je snadno dostupná.

Do přímořského Tivatu se létá přímo z Prahy i z Brna, cesta trvá hodinu a půl, a pokud míříte například do starobylé a turisticky lákavé Budvy, potřebujete už jen půlhodinu navíc v taxíku. Místní si dokonce dělají legraci, že jejich zemi objedete na jednu nádrž benzinu. Oběd si tedy dáte doma a odpolední sklenku vína už na pláži.

Pláž Plavi horizonti se nachází kousek od Tivatu, kam z Česka lítá přímá linka.

Což je druhý bod, ve kterém Černá Hora rozhodně neztrácí. Jídlo a pití. Čerstvé ryby, zelenina, sýry, ale hlavně trojlístek místních lahůdek – červené víno, pršut a olivy. Na svůj pršut jsou Černohorci hrdí a mají proč. Vyrábí se z vepřů krmených výhradně kukuřicí, suší se i několik let, a kdybyste pořád váhali, navštivte proslulou restauraci Zora vzdálenou 25 kilometrů od Kotoru. V sušárně tu mají šest tisíc kusů pršutu v celkové hodnotě milion eur a nakrájí vám ho na tak tenké plátky, že přes ně skoro vidíte.

Malá odbočka: právě cesta z Kotoru bude možná to nejhezčí, co v Černé Hoře uvidíte. Těžko říct, jestli se vám hlava zamotá víc z pětadvaceti serpentin, které odtud vedou, nebo z výhledu, který se vám na poslední z nich naskytne. Kotorskému zálivu se občas mylně říká nejjižnější evropský fjord. Ledovec tu sice nikdy nebyl, ale to nic nemění na tom, že jde o jeden z nejhezčích zálivů světa.

Sveti Stefan je malá vesnička, která leží na mysu, spojeném s pevninou jen úzkou písečnou lavicí.

A olivy? O nich se snad ani nedá psát, musejí se ochutnat. V městě Bar dodnes roste olivovník starý dva a půl tisíce let, což je číslo, které si místní nechali ověřit v jednom z institutů v Istanbulu. Oliva symbolizuje mír štěstí a lásku a je zde zákonem chráněná.

Černá Hora není bůhvíjak rozvinutá země a z bývalé Jugoslávie sem šlo daleko méně peněz než do dnešního Chorvatska či Slovinska. To ovšem taky znamená, že tu nejsou žádné továrny a mají tu krásný čistý vzduch.

No a teď to zásadní: ceny. Přestože země zatím není v Evropské unii, už pár let se tu platí eurem. A je tu levně. Ceny v obchodech a restauracích se blíží spíš těm českým a rozhodně nesahají do chorvatských a slovinských výšin. Velké pivo vás na promenádě v letovisku Budva vyjde na 80 korun, koktejl na 160 a kalamáry z grilu na 300. V menších městech je to ještě méně.

Rozlohou je Černá Hora zhruba šestkrát menší než Česko, ale následující dvě čísla jsou jistě důležitější: 117 pláží oblázkových i písčitých a 240 slunečních dní v roce. Někoho možná zaujme i fakt, že jsou Černohorci nejvyšším národem v Evropě. Což mimochodem znamená, že na přístavních promenádách potěšíte oko nejen pohledem na moře.

Boka Kotorska čili Kotorský záliv je největší přírodní záliv na jihu Jaderského moře.

Ale ještě na chvíli k zemi samotné. Milovníky měst naláká Budva, Kotor, Bar či Ulcinj. Kdo má radši turistiku, dá přednost Skadarskému jezeru, největšímu na Balkáně. A jestliže Černá Hora není černá, hor je tu nepočítaně – dokonce je najdete na 95% území, přičemž více než stovka vrcholů sahá nad 2 000 metrů. „Díky tomu je Černá Hora vhodná nejen pro letní dovolenou u moře, ale nabízí i skvělé možnosti pro horskou turistiku. Nejlepší sezona na výlety je v období června a v září, kdy je v letoviscích i méně turistů. V zimě sem míří dokonce i lyžaři,“ doplňuje Kateřina Pavlíková, mluvčí Čedoku, který sem po letech opět začal vozit české turisty. Ty mají mimochodem místní velmi rádi – a to nejen proto, že tu kdysi byli průkopníky nudismu.

Tipy na výlety v Černé hoře

Skadarské jezero
Největší jezero na Balkáně, třetina ho připadá Albánii. Ráj pro rybáře, jachtaře, plavce, ale i ty, co mají rádi turistiku. Průměrná hloubka jezera je kolem pěti metrů a nacházejí se na něm desítky ostrovů a poloostrovů. Je to jedna z největších ptačích rezervací v Evropě.

Biogradska gora
Jeden z posledních panenských lesů v Evropě. Národní park byl založen už v roce 1872, což ho činí druhým nejstarším na světě. Úchvatné je především Biogradsko jezero, populární místo pro pikniky a procházky. Dá se tu i přespat.

Kaňon řeky Tara
Je nejhlubší v Evropě a druhý nejhlubší na světě – po kaňonu řeky Colorado. V některých místech dosahuje hloubky až 1300 metrů. Řeka Tara je oblíbená i mezi milovníky raftu, sezona začíná v květnu a nejdelší trasa má 90 kilometrů.

Durmitor
Pohoří na severu u hranic s Bosnou. Dochovalo se zde osmnáct ledovcových jezer, kterým místní říkají Horské oči. Centrem letních i zimních sportů je město Žabljak, nejvyšší horou pak Bobotov Kuk (2522 m). Park je zapsán v seznamu UNESCO.

Kam na pláž?

Jaz
Jedna z nejpopulárnějších pláží v blízkosti letoviska Budva. Oceněna v průvodci Lonely Planet. Je písečná i oblázková a obklopena krásnou přírodou.

Bečići
Dlouhá, prostorná, kdysi dokonce prohlášena nejkrásnější pláží v Evropě. Kousek od ní se nachází menší pláž Kamenovo s tyrkysovým mořem.

Velika plaza
Se dvanácti kilometry největší pláž země, kousek od hranic s Albánií. O zdejším černém písku se říká, že má léčivé účinky. Svůj ráj tu mají nudisté.

Lučice
Tři sta metrů dlouhá pláš kousek od města Petrovac. Nachází se v krásné zátoce, kouzlo jí dodává výhled na ostrovy a vůni nedaleké borovice.

Plavi horizonti
Nachází se kousek od Tivatu, kam z Česka lítá přímá linka. Její název znamená v překladu Modré obzory. Nabízí výhled na otevřené moře.

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  6.12 9:40

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

Hodiny čekání na letišti? V létě znovu, nic se nezměnilo, varuje šéf dispečerů

Premium

Kdo si zvolil termín odletu na dovolenou na začátek letošních letních prázdnin, zřejmě strávil řadu hodin čekáním na zpožděný let, případně se zpožděním odletěl navíc bez zavazadel. Přestože začátek...

6. prosince 2024

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý píšící cestovatel. Zac Jones si našel jinou niku. Specializuje se na hodnocení...

8. prosince 2024

Na co zírá mašinfíra: Hamernickým expresem po železné dráze do Nezvěstic

První prosincový Mašinfíra nás zavede na tradiční západočeskou akci – Hamerník expres. Už řadu let jezdí v květnu k historickému hamru v Dobřívi Hurvínek spolku Lokálka Group. Lokálka z Rokycan do...

8. prosince 2024

Pařížská Notre-Dame pět let po požáru ožívá. Zkáze odolala katedrála vícekrát

Premium

Je ikonickou stavbou Paříže, mistrovským dílem gotické architektury a od prosince i symbolem zmrtvýchvstání. Slavná katedrála Notre-Dame se po pěti letech od ničivého požáru opět otevírá veřejnosti....

7. prosince 2024

KVÍZ: Jak se vyznáte v mořích a oceánech?

Soutěž

Drtivá většina veškerého života se odehrává pod hladinou moří a oceánů. Jak moc se v nich vyznáte? Otestujte si své znalosti v našem dnešním kvízu. Zeptáme se vás na všeobecné znalosti ze zeměpisu, u...

vydáno 7. prosince 2024

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...