Nejbližší evropská exotika. Na Azorech kraluje příroda a udržitelný rozvoj

Souostroví devíti obydlených ostrovů je součástí Portugalska. S dalšími ostrovy v Atlantiku – Madeirou, Kapverdami a Kanáry – jim staří Řekové říkali Makaronésie, v překladu Šťastné ostrovy. Zde jaro nekončí.
Erbovní květinou Azor je krásná modrá hortenzie.

Erbovní květinou Azor je krásná modrá hortenzie. | foto: Profimedia.cz

Ačkoli ve starém Řecku nevěděli nic o civilizačním stresu, ťukli v případě Azor hřebíček přesně na hlavičku. Největší předností ostrovů, ležících přibližně patnáct set kilometrů od Lisabonu a kolem čtyř tisíc kilometrů od New Yorku, je božský klid. Jeden z nejvzdálenějších regionů Evropy a zároveň nejbližší exotický cestovatelský cíl je masovým turismem stále nedotčený.

Jaro nikdy nekončí

Můžete chodit hodiny po cestách lemovaných tamní erbovní květinou – modrými hortenziemi nebo se procházet po pěšinkách nad mořskými útesy i nad sopečnými krátery a často nepotkáte živáčka. Připadáte si jako v botanické zahradě – jaro tam nikdy nekončí.

Nad hlavou vám létají jestřábi, rackové, kosové a další opeřenci. „Ptačí pozorování“ je na ostrovech velkou atrakcí a jezdí tam za ním zejména z Velké Británie speciální zájezdy.

Ať už věříte domněnkám, že právě u Azor se potopila bájná Atlantida, nebo se spokojíte s faktem, že vulkanické ostrovy byly podle starých janovských map objevené někdy v první polovině čtrnáctého století – navždy si zamilujete nádhernou krajinu lemovanou krajkami vln oceánu, přívětivě zelenou množstvím pastvin i drsně černou sopečnou lávou.

Černý ostrov

Láva je snad nejvíc přítomná a využívaná na Picu, druhém největším ostrově Azor. Je tam i nejvyšší hora souostroví, ba celého Portugalska, sopka Montanha do Pico. Je vysoká přes dva tisíce metrů.

Přezdívka „černý ostrov“ na Pico sedí, byť je díky kvetoucím ibiškům, oleandrům, buganviliím a dalším rostlinám i hodně barevný.

Z černé lávy jsou na Picu postavené celé vesnice i ekologický hotel Aldeia da Fonte, jehož zakladatelka Sonja je původem Češka. Hotel se skládá ze šesti černých jednopatrových domů uprostřed zelené zahrady na útesu nad oceánem a je držitelem značky kvality pro udržitelné podnikání.

„Udržitelný rozvoj“ je totiž pro obyvatele Azor už po staletí nutností. Oceánem omezený kus země, vzduch a voda jsou jejich jediným bohatstvím.

V kráterech sopek se skrývají průzračná jezera.

Víno z černé lávy

V lávě jsou vysázené i proslulé azorské vinice, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Víno, jakoby zázrakem vzešlé z lávové půdy, se dokonce našlo ve sklepích ruského cara Mikuláše.

Bílé i červené odrůdy jako třeba Terras de Lava nebo Curral Atlântis se s úspěchem pěstují ve stále větší míře, nicméně ochutnat je mimo Azory není snadné.

Další azorskou specialitou je pokrm připravovaný „ekologicky“ – termální energií. Cozido das Furnas je maso (vepřové, hovězí, kuřecí, chorizo, jelito) a zelenina (zelí, kapusta, batáty, brambory, mrkev). Vše se pomalu dusí v hrnci utěsněném těstem pět i více hodin na sopečné páře. Je to dobrota, která zdárně konkuruje i další tamní specialitě – různě připraveným rybám.

Základním stavebním materiálem na ostrově Pico jsou černé lávové kameny.

Cozido das Furnas se připravuje v hrnci zakopaném v zemi. „Vaří“ geotermální energie.

Baleia à vista

Po staletí znamenal pro Azořany hlavní obživu oceán. Vedle tuňáků a dalších druhů ryb se tam hlavně vyjíždělo za velrybami. Jejich lov skončil v roce 1984. I dnes z ostrovů Pico, Faial, São Miguel i dalších jezdí turisté „na velryby“, ale „loví“ už jen nejlepší záběry do svých mobilů a foťáků.

Baleia à vista (velryba na obzoru) už nehlásí pozorovatelé z tradičních vigias kouřovými signály. Kapitán člunu dostane pokyn vysílačkou. Když se konečně ozve, všichni uhánějí na gumových člunech vytčeným směrem.

My jsme měli smůlu, obrovská ocasní ploutev vorvaně se před námi nevynořila. Alespoň jsme si vyfotografovali početnou skupinu delfínů, kteří vyskakovali kolem našeho člunu na dosah ruky.

Rande s námořníky

Velryb si můžete dosytosti užít v proslulé námořnické hospodě Peter’s Café Sport v přístavu Horta, hlavním městě ostrova Faial. Do staré námořnické putyky se na pivo a kořalku (dnes i na espresso) chodí už od roku 1918. Pokud se plavíte z Evropy do Ameriky, je tam zastávka téměř povinná.

I na Azorech se vykoupete. V moři nebo v přírodních „termálech“.

Dříve tam chodívali hlavně velrybáři, jejichž lodě kotvily v tamním přístavu. Sbírka malého muzea v prvním patře modrého domečku na ty časy odkazuje. Jsou tam šperky, modlitební knížky vyřezané z velrybích zubů i dýmky z kostí zdobené rytinami.

I když nepatříte do dobrodružného společenství rybářů a jachtařů, stojí za to se v „Petrově kavárně“ zastavit. Duch mořských vlků je tam i přes dobré odvětrávání pořád cítit.

Nezkažená příroda

Horta i další azorské přístavy jako hlavní město ostrova Terceira – Angra do Heroísmo (Zátoka hrdinů) nebo hlavní město souostroví Ponta Delgada na ostrově São Miguel bývaly důležitou zastávkou pro koráby objevitelů nových světadílů.

Jako „spižírna“ sloužily ostrovy obchodním lodím, stejně jako pirátům či později námořníkům ve světových válkách. Místní, Portugalci i početná flanderská komunita, všem – ať už dobrovolně, nebo z donucení – poskytovali zásoby. 

Ostatně tradiční gastronomie je další důvod, proč ostrovy navštívit. Jak říkají místní: Azory nenabízejí ruch světoznámých středisek, obrovské hotelové komplexy a mondénní promenády. Jsou pro toho, kdo miluje přírodu. Chce ji dýchat, cítit, vidět, chutnat i hmatat takovou, jaká bývala, než lidé začali všechno kazit.

Je dobré vědět

  • Azory jsou autonomní součást Portugalska. Parlament a vláda sídlí v Ponta Delgada.
  • Devět ostrovů se dělí na východní (Santa Maria a São Miguel), centrální (Terceira, São Jorge, Graciosa, Faial a Pico) a západní (Corvo a Flores). Každý ostrov je jiný.
  • Ostrovy jsou sopečného původu. Klima je mírné: teploty se celoročně pohybují mezi nejméně 14 °C v zimě a 25 °C v létě. Moře je díky Golfskému proudu celoročně relativně teplé (16 až 22 °C).
  • Nejvíc pláží na koupání je na nejjižnějším ostrově Santa Maria, kde také méně prší. Četná „přírodní wellness centra“ poskytují termální prameny a jezírka.
  • Portugalci se u Azor vylodili v roce 1427 a zahájili jejich osidlování. Pojmenovali je po jestřábech. Ukázalo se, že to byla káňata, ale původní název Ilhas dos Açores (Jestřábí ostrovy) už zůstal.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.