Specializovaná ekocentra lidem poradí, jak sekat cenné louky

  19:09aktualizováno  19:09
Ekocentrum na okraji Brd chce radit lidem, ale i obcím, jak pečovat o hodnotná přírodní stanoviště. O výskytech živočichů chtějí veřejnost informovat pomocí letáků. „Lidé často nevědí, že mají takové zajímavé místo za humny,“ říká manažer Ekologického centra Orlov na Příbramsku Luboš Gardoň.

Děti dnes často ztrácejí kontakt s přírodou. V ekocentru se jí dostanou blíž pod vedením lektorů. | foto: Archiv EC Orlov

Pohladí si králíka a podívají se, jak se v tůni hemží pulci. „Usilujeme o to, aby děti měly přímý kontakt s přírodou, který dnes mnohým chybí,“ vysvětluje manažer Ekologického centra Orlov na Příbramsku Luboš Gardoň, proč pravidelně provádějí po areálu skupinky dětí z mateřských, základních i středních škol. Denně do centra dorazí třeba až čtyři.

„Právě se nám ohlásili z Dobřichovic a jezdí i ze vzdálenějších míst,“ upozorňuje. Plno v Orlově zřejmě bude v druhé polovině dubna, kdy v centru pořádají Den Země. Lidé budou moci přijít už několik dní předem.

Letošek je pro ně významný hned z několika důvodů. Orlovské centrum letos poprvé dostalo dotaci od krajského úřadu, jeho význam roste i vzhledem k nedávnému vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy a chystá spustit nový projekt.

Za milion, který jim hejtmanství poskytlo, zaplatí část nového oplocení výukového areálu. Plánují totiž rozšířit území, na němž jsou kromě domácích zvířat také například tůňky. „Nebude to stačit na celou stavbu, ale jsme rádi,“ podotýká manažer centra Luboš Gardoň.

Den Země v Orlově

Program

Areál ekocentra bude na Den Země, tedy 23. dubna, přístupný od 10.00 do 17.00 hodin. Návštěvníky čeká rodinná soutěž o mobilní telefon, projdou si farmu po stezce kozlíka Pepy, vyslechnou přednášku. Dojde rovněž na slavnostní vysazení nového stromu. Přístupná bude jak expozice lišajů, tak obojživelníků a plazů.

Vstupné je dobrovolné, vítaná jsou jablka, mrkev a tvrdé pečivo pro tamní zvířata. Pracovníci centra připravili pro školy i veřejnost zábavu na celý týden. Otevřeno bude už od úterý 19. dubna.

Střediska budou specializovaná

Kraj v současnosti spravuje několik environmentálních středisek. Ta postupně začínají rozrůzňovat své činnosti tak, aby veřejnosti poskytovala co nejucelenější obrázek o ochraně přírody.

„Třeba Hrachov se věnuje handicapovaným zvířatům. My bychom se chtěli specializovat na pomoc soukromníkům i obcím v tom, jak pečovat o cenné přírodní lokality v jejich okolí,“ vysvětluje Gardoň.

„Vlastníci často nevědí, jak o lokalitu, která je třeba určená pro modráska, pečovat. Je totiž nutné, aby louku posekali po částech. Jinak by motýli časem vymizeli,“ líčí Gardoň, jak by měla pomoc ekocentra vypadat v praxi.

Konzultace by Orlovští dělali nejen pro soukromníky, ale také pro obce, které často pozemky vlastní. „Ty by mohly navíc získat dotace, které pak mohou rozdělit jednotlivcům. Dát nějaké peníze třeba za sekání obecní louky.“

Stejně jako u zmíněného modráska je tomu dle Gardoně třeba u čolků, žáby kuňky a u množství rostlin. Proto se snaží podporovat takzvané Evropsky významné lokality.

List s výskytem živočichů

„Připravujeme pro každou takový list, kde bude napsáno, co tam roste, kteří živočichové tam žijí, kdy tam mají lidé přijít, aby je viděli. Zároveň se dočtou, co lokalitu ohrožuje. Chceme do toho zapojit i interaktivní technologie,“ nastiňuje plány Gardoň. Lidé často nevědí, že mají takové zajímavé místo za humny. Jen ve středních Čechách je jich 120.

V tom ekocentrum svou činností může podporovat region. Prostřednictvím programu Natura by se věnovali přírodně zajímavým místům v Jihočeském či Plzeňském kraji. Centrem jejich zájmu by v nejbližší době měly být přírodní skvosty v okolí středních Brd.

„Chráněná oblast Brd měla být původně mnohem rozsáhlejší. Mimo rezervaci tak zůstávají významné lokality,“ vysvětluje Gardoň s tím, že se nacházejí v místech, která budou pravděpodobně velmi frekventovaná v souvislosti s očekávaným přílivem turistů do otevřených Brd.

Muzeum lišajů

Centrum mimo jiné pracuje na nejvyšší vědecké úrovni prostřednictvím mezinárodních projektů. Díky dlouhodobému zájmu některých pracovníků se totiž může pyšnit druhým největším muzeem lišajů na světě. Obsahuje 250 tisíc jedinců. Orlovští navíc mají na kontě 60 nově popsaných druhů a vydávají také entomologický časopis.

Noční motýly už zkoumali v Africe, na Kapverdských ostrovech a nyní se chystají do Indie. „Studujeme rozmanitost přírody. Zkoumáme třeba vliv kácení na populace lišajů. Jsme navíc teprve druhou institucí na světě, která podepsala s indickou vládou smlouvu podle nové legislativy,“ uvádí Gardoň.

Jedním z cílů jeho týmu je popularizovat mimořádnou sbírku v nedaleké Příbrami. „Pokud se to podaří, chtěli bychom ve městě umístit expozici lišajů, Brd a paleontologie. Měla by tam být i živá zvířata a multimediální část,“ líčí plány Gardoň.

Rád by využil současných technických možností. „Když například návštěvník přiloží tablet na trilobita v expozici, začne se zvíře hýbat a návštěvník se o něm dozví spoustu informací. Chtěli bychom aplikace využít i v těch významných lokalitách,“ vysvětluje Luboš Gardoň.

Nejčtenější

Dva boeingy aerolinek Smartwings se střetly při pojíždění na Ruzyni

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy...

Na letišti v Praze-Ruzyni se při pojíždění srazila dvě letadla firmy Smartwings. Cestujícím se nic nestalo. Jeden...

Slavia - Plzeň 3:1, tři góly za osm minut a domácí jsou krok od titulu

Fotbalisté Slavie se radují z gólu Lukáše Masopusta proti Plzni.

Fotbalová Slavia se tři kola před koncem nadstavbové části přiblížila mistrovskému titulu. V Edenu zvládla přímý souboj...

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

U dálnice D1 zaparkovala tramvaj, stojí u Čestlic na poli

Na dálnici D1 u Čestlic čeká na řidiče překvapení. Místo billboardu stojí za svodidly na poli tramvaj. Čestlice jsou...

Chlapeček se procházel po parapetu v devátém patře. Rodiče mysleli, že spí

Nejvyšší panelák v Česku je po rekonstrukci. Ve 22. patře nabízí posezení v...

Tříletý chlapec místo odpoledního spánku vylezl na parapet okna v devátém patře panelového domu na pražském sídlišti....

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Další z rubriky

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds míří do Prahy. Otevře v ní pobočku

Princ Harry a Meghan Markle jako voskové figuríny v muzeu Madame Tussauds...

Muzeum voskových figurín Madame Tussauds otevře koncem roku svou první pobočku v Praze. Provozovatel slavného muzea se...

V Nuslích hodinu nejezdily tramvaje, zablokoval je požár sklepů

Požár sklepních kójí zablokoval pražskou Nuselskou ulici (18. 5. 2019).

Několik jednotek hasičů zasahovalo v sobotu v poledne v Nuselské ulici v Praze 4, kde začalo hořet v suterénu obytného...

Před 130 lety turisté vyrazili po značce, poprvé v Království českém

Splutí Svatojánských proudů bylo možné až do 40. let 20. století, pak kaňon...

Nebývalou novinku si od května před 130 lety užívaly zástupy turistů, putující z královské metropole Prahy k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz