Už je tu zase čas pečení cukroví. Kde se vzalo a proč mělo magickou moc

Vánoce se blíží a tak je tu doba, kdy nasazujeme zástěry a do ruky bereme váleček, vykrajovátka a zdobičky. Po vzoru maminek a babiček totiž chceme mít na svátečním stole co nejvíce (ideálně domácích) perníčků, rohlíčků či slepovaných sušenek. Kde tradice vznikla a proč je dodnes tak oblíbená?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podle dochovaných pramenů se první náznaky vánočních laskomin začaly objevovat už v 16. století. Ale určitě nevypadaly tak jako dnes. Prvním pokusem o sváteční sladkost byly ovocné figurky, které sloužily dětem jako dobrůtka i hračka.

Jaké cukroví miloval císař František Josef I.?

Rakousko-uherský císař František Josef I. byl prý mlsný. Mezi jeho oblíbené druhy vánočního cukroví patřily išelské dortíčky (zvané Ischler Törtchen), které mu vyráběli cukráři z rakouského letoviska Bad Ischl. Původně šlo o kakaová kolečka slepovaná marmeládou, která mistři cukrářského řemesla namáčeli v čokoládě a zdobili je ořechy.

Chcete si je upéct? Zde je recept!

Išlské dortíčky

Později se začaly péci různé koláčky z mouky, kterou hospodář sklidil na svém políčku. Cukroví nemělo jen nasytit kručící žaludky, ale fungovalo jako talisman proti temným silám. Selky proto z moučného těsta vykrajovaly symboly zvířat, jež měly domácí skot a drůbež ochránit před nemocemi. Důležitý byl i motiv kruhu, který odkazoval ke slunci.

Kruhové sušenky naši předkové věšeli na ovocné stromy s vidinou, že si tím pojistí lepší úrodu. Se zbytky z pečení se neplýtvalo. Právě naopak!

Ulepené ruce od těsta se běžně otíraly o ovocné stromy, aby se tak urodilo více ovoce. Přebytek vody či mléka se dával dobytku, protože se věřilo, že díky tomu bude lépe dojit.

Mohli byste říct, že šlo jen o nesmyslné pověry. Nicméně, žádný hospodář o tom nehodlal spekulovat. Strach ze špatné úrody, úmrtí dobytka či blízkých lidí dokázal udělat své. A tak všichni poslušně v předvánoční čas pekli jako o život.

Fotosoutěž Pečeme spolu na Vánoce má své vítěze. Podívejte se do galerie

Cukroví chudých a bohatých

Vánoční cukroví se za staletí proměňovalo. Asi největší vývoj zaznamenalo v 19. století, kdy se z prostých sušenek staly lákavé křupavé dobroty. Prvním předpokladem byly nové suroviny, do klasické mouky a tuku se začaly přimíchávat i dražší ingredience, jako jsou vajíčka, čokoláda či med.

Cukroví tak bylo výsadou spíše šlechty nebo bohatších měšťanů. Populární v té době byly třeba medáky čili medové placky s čokoládovou polevou. Pekly se také zázvorky z polohrubé mouky a čerstvě nastrouhaného zázvoru.

Chudina se snažila šlechtu vždycky napodobovat. Nebylo tomu jinak ani v případě cukroví, jen si místo drahých surovin vystačila s tím, co měla. V selských staveních se peklo takzvané škvarkové cukroví nebo slané kořeněné sušenky se špetkou česneku či pepře. Sice nebyly tak honosné, ale chutnaly také velmi dobře.

Už pečete na Vánoce? Pečte s námi!

Vyzkoušejte některý ze stovek receptů na vánoční cukroví v naší rubrice Recepty. Najdete je na odkazu: www.idnes.cz/recepty/cukrovi

Linecké cukroví

Mlsání s vůní dálek

Cukroví, jaké známe v současnosti, se peče od doby druhé světové války. Tehdy se totiž vánoční mlsání povýšilo na pravý cukrářský skvost. Mohli jste si ho koupit regulérně v cukrárnách a šlo opravdu o neuvěřitelný zážitek.

Víte, jaký druh cukroví je v Čechách nejoblíbenější?

Jsou to vanilkové rohlíčky, linecké koláčky a medvědí pracny.

Český zákazník tak mohl ochutnat pečivo, které opravdu voní dálkami. Třeba pochoutky s vanilkou, lískovými ořechy, strouhaným kokosem, rumem či skořicí.

Ale jak už to bývá, co se prodává v obchodech, to se snaží lidé vyrobit doma levněji. Proto i české hospodyňky začaly do vánočního těsta přidávat exotické suroviny, jako je kokos, rum, kakao nebo mandle. Cukroví do té doby nikdy nechutnalo tak sladce a nevonělo tak nádherně dálkami.

Dnešní vánoční pečení má pořád punc exotiky. České hospodyňky jsou pracovité a z valné většiny si vánoční pečivo vyrábějí samy. Zbytek ho dostane od příbuzných nebo koupí v obchodě. Kromě tradičních druhů jsou však na svátečních stolech i trochu jiné, zdravější pochoutky.

Velmi oblíbené jsou například sušenky z bezlepkové mouky, veganské variace bez živočišného tuku nebo dietní dortíčky, které v sobě nemají ani zrnko cukru. Což o to, takové zdravé mlsání za zkoušku jistě stojí, ale nejlepší je stejně klasika.

Který druh cukroví je u vás doma nejoblíbenější?

celkem hlasů: 489
Autor:
  • Nejčtenější

Burgeru pro děti plnému barev vévodí megahranolky a ozdobný klobouček

5. května 2024

I v dnešním dílu se bude házet na gril a s lehkou nadsázkou lze tvrdit, že mnohem hravěji. Druhý...

Poháry, cupcakes i zmrzlina. Jahodové recepty nejen na oslavu Dne matek

11. května 2024

Druhou květnovou neděli vzdáváme hold matkám a mateřství. Co takhle jednou nechat maminku relaxovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poháry, cupcakes i zmrzlina. Jahodové recepty nejen na oslavu Dne matek

11. května 2024

Druhou květnovou neděli vzdáváme hold matkám a mateřství. Co takhle jednou nechat maminku relaxovat...

Rebarborový dort

Rebarborový dort

Střední

90 min

Z rebarbory opravdu nemusíte péct pouze koláč s drobenkou.

Pistáciový chlebíček

Pistáciový chlebíček

Střední

90 min

Nejen barevná kombinace, ale i chuť je neodolatelná.

Čokoládové květináčky

Čokoládové květináčky

Lehké

45 min

Snadné a vkusně vypadající dortíčky, které doplní každý sladký bar.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...