Naučte se vnímat své tělo, staňte se lepším běžcem

aktualizováno 
Tvrdíte, že došlapujete na přední část chodidla, ale video vás prozradí z jasného patičkářství? Běháte stylem slona v porcelánu a nevíte, jak se všech těch brzdících antipohybů zbavit? Naučte se vnímat svoje tělo a posuňte svůj běžecký styl k vyšší efektivitě.

Abyste se naučili lépe vnímat své tělo, doporučují trenéři zařadit také správné protahování, dýchání a oprostit se od měřících zařízení, či hudby při běhu | foto: Profimedia.cz

Lidské tělo disponuje smysly, které vnímají okolní prostředí, a receptory, které zachycují vnitřní stav v těle. Při běhu běžně reagujeme nejen zrakem a sluchem na kořeny nebo projíždějícího cyklistu. Stejně intenzivně vnímáme okolí tlakovými senzory na chodidlech. Při pasivním životním stylu se činnost těchto čidel zhoršuje, což společně s nedostatečnou fyzickou kondicí omezuje naši celkovou výkonnost a způsobuje, že sami sobě při běhu spíše překážíme. A protože žádný běžec neoplývá energií na plýtvání, je potřeba se naučit se svým tělem pracovat jako s jakýmkoliv jiným nástrojem.

Běžecký závod? Ano!

Pojďte na závod pořádaný naší redakcí: na konci září v Pardubicích a v říjnu se běží pražskou Divokou Šárkou. Srdečně vás zveme!

Craft RUNGO běh přes ty tydýty

Trénink smyslů

Důležitým prvkem při nácviku běžecké techniky je celkové vnímání vlastního těla. Přijímáme smyslové informace, které náš mozek analyzuje a pak se podle nich rozhoduje. „Mnoho běžců tvrdí, že došlapují na přední část chodidla, ale když je nafilmujete, je zřejmé, že došlapují na patu. Jejich vnímání vlastního těla není dostatečně vycvičené,“ říká trenér Radim Kůta. 

Ne každý má totiž na začátku motorického učení vnímání vlastního těla na tak vysoké úrovni, aby každý pohyb vycítil a uměl provést hned na první pokus. Většina lidí si při nácviku prvků běžecké abecedy připadá jako na první lekci v tanečních, a i když tělu vydává jasné pokyny, kde by se jeho ruce a nohy měly v tom daném okamžiku nacházet, s hrůzou zjišťuje, že spojení hlava-tělo funguje po křivolakých a dost nejistých drahách. Myšlenka na pohyb se s pohybem samotným úplně míjí a místo elegantního sportovce připomínáte spíše polámaný větrný mlýn.

Dovednost „poručit svému tělu v pohybu“ si totiž každý musí teprve osvojit, a to delší spoluprací s vlastním tělem. „Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Jsou si hluboce vědomi toho, kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z místa, kde jsou, na místo, kde chtějí být. Dokážou vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí,“ popisuje princip spolupráce s vlastním tělem Radim Kůta.

Důležitost dozorce

Efektivita nácviku se zvyšuje, pokud běžec dostává konkrétní a jednoduché informace o kvalitě provedeného pohybu. To jsou ty momenty, kdy se trenéři uchylují k frázím typu „máš tam ruce leda na ozdobu“, případně „mácháš prádlo, nebo běžíš?“. (o podivných běžeckých stylech jsme psali v tomto článku). „Proto je tak důležitá role trenéra. Nejenže odpovídá za tréninkové postupy a poskytne zpětnou vazbu, ale vysvětlí a ukáže vám cvičení opravdu do detailu. Rychlost učení běžecké techniky se navíc umocní, pokud sami sebe uvidíte na videozáznamu, nejlépe hned po skončení cvičení. Dostanete důležité informace a s těmi pak musíte sami pracovat,“ popisuje jednu ze stěžejních dovedností trenéra Radim Kůta.

Vnímat každý pohyb

Ovšem mít trenéra, který zanalyzuje vaši techniku, je jedna věc, ale samostatná práce s jemnými změnami v poloze vlastního těla je věc druhá. Pro začátek je ideální vyvarovat se rušivých vnějších vlivů. V botách s vysoce odpruženou podrážkou vám chybí pevný kontakt s podložkou, takže jen těžko vnímáte intenzitu a úhel dopadu na zem. Sluchátka v uších vás okrádají o sledování rytmu kroků, kontrolování sporttesteru o plynulost pohybu. 

„Někdy je dobré vyvarovat se rušivých podnětů. Pokud si jdete zaběhat na obecnou vytrvalost, nechte doma hodinky, neřešte tepy. Když si jdete zaběhat, abyste se oprostili od psychických problémů, pomůže vám to vyčistit si hlavu, ale pak se vůbec nesoustředíte na své tělo ani techniku běhu. Zkuste nechat elektroniku i stres doma,“ radí trenér. 

Vyrazte běhat do parku, nalaďte se na zvuk nohou dopadajících na zem, poslouchejte okolí a dejte svému tělu množství zajímavých podnětů. Jako vhodný nástroj k učení spolupráce s vlastním tělem a současně kompenzační pomůcku pro během zmordované tělo doporučuje trenér protahování a dýchání. „Správné využití dechové vlny vás naučí vnímat dobře každý svůj pohyb. Druhým krokem je pak jóga, která vás naučí vnímat vlastní těžiště, nebo rytmická cvičení či tanec, při kterých se naučíte poskládat tělo do přesně požadované formy, a to v určitém rytmu.

Etiopská zkušenost

Pro zlepšení koordinace pohybů a perfektního vnímání polohy těla až do konečků prstů slouží i tolik odbývaná běžecká abeceda (článek i videa najdete ZDE). Není to tedy jen tupý dril zařazovaný pro otrávení běžce nudou a laktátem, ale nácvik pohybových vzorců a učení se „ovládání“ vlastního těla. Rytmické cviky zařazené do běžeckého drilu se používají při přípravě běžců v Etiopii. Tam se cviky se chodí synchronně, ve vytrvalecké zátěži i několika hodin v kuse. Pro inspiraci se podívejte na toto video.


Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Čtyřiasedmdesátiletá návrhářka radí, jak vypadat mladě i bez plastik

Norma Kamali vypadá na svůj věk velmi dobře.

Módní ikona Norma Kamali z New Yorku vypadá ve čtyřiasedmdesáti jako ženy o dvacet let mladší. Za jejím skvělým...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ELEKTROMECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz