Běh v písku: proberte zapomenuté svaly k životu

Horko, písek, koktejly? Nekašlete na trénink ani na dovolené a zařaďte do běhání trénink v písku. Rozvíjí hluboké svaly.

Posilujte hluboké svaly lýtka a plantární fascie pomocí tréninku v písku | foto: Profimedia.cz

Prázdniny, neřku-li dovolená u moře, jsou ideální dobou na běh. Nemusíte polykat své standardní kilometry na obligátním okruhu, ale můžete si svůj výběh okořenit. Třeba výběhem na nejvyšší, dosud neznámý kopec v okolí, klusem podél moře za svítání – nebo během po pláži. Poznejte, že běh v písku můžete využít nejen jako příjemné zpestření běhu, ale jako regulérní tréninkovou jednotku. Své o tom ví Jan Řehula, bronzový medailista z olympijského triatlonu v roce 2000 a trenér české triatlonové reprezentace, který žil nějakou dobu v Sydney a s tréninkem v písku má bohaté zkušenosti.

Běh v písku sílí lýtka i plantární fascii

„Obecně má běh v písku velký vliv na posílení hlubších svalů, především v oblasti lýtka. Také napomáhá zpevnění kotníků a posílení svalů plantární fascie. Samozřejmě za předpokladu, že pískem běžíme naboso,“ vypočítává benefity běhu v písku Jan Řehula. Za důležité rovněž pokládá zdůraznit, že se jedná o běh v hlubokém sypkém písku, nikoliv na tenkém mokrém pásu mezi pláží a vlnami, který svou tvrdostí připomíná beton a i když je běh po něm snazší, účinek běhu zde se rovná jakékoliv asfaltové cyklostezce.

Rozcvička běžeckého pískomila

„Běh v písku můžete realizovat v rámci rozcvičení před během nebo jako hlavní motiv. Můžete jej dokonce zakomponovat do klasického tréninku na ovále s tím, že popsané cviky provedete v doskočišti. Přece jen ne každý má možnost trénovat v dosahu písečné pláže,“ říká Jan Řehula. Rozcvička by měla začít pozvolna. „Při dynamické abecedě bez rozcvičení by mohlo dojít ke zranění, takže prvně zařaďte zpevňovací fázi. Může to být chůze s výponem, kterou poté rozšíříte o vysoká kolena. Pak můžete písek přejít tak, že pohybem nohou do stran kopírujete kresbu na zádech zmije. Myslete na náklon hrudníku, běžecké ruce, pracujte s rovnováhou. Tohle je opravdu dobrá posilovna hlubokých svalů, na které se jindy dost zapomíná,“ popisuje začátek tréninku v písku Jan Řehula.

Cvičte běžeckou abecedu podle našich videočlánků

Následovat mohou výpady, ovšem ozvláštněné tím, že je budete provádět do tvaru hvězdy, nikoliv jen dopředu. „Provedete vždy výpad dopředu, pak stranou v úhlu čtyřiceti pěti stupňů, pak úkrok do devadesáti stupňů. Poté provedete totéž dozadu a na druhou stranu,“ doporučuje Jan Řehula. Vyšší dívčí je poté provedení běžecké abecedy v písku. „Různé desetiskoky nebo odpichy jsou docela výživné, protože nemáte pevný podklad. Ale písek eliminuje otřesy, zabíráte daleko větším počtem svalů, čímž se aktivují a zvyšuje se jejich funkční kapacita,“ říká Jan Řehula. Další posilovací jednotkou je pak chůze po vnějších a vnitřních hranách chodidel. Posledním cvikem je „orlí zahrábnutí“. „Prsty skrčte dolů pod chodidlo jako orel, který drápem chňapá po kořisti. Tento úchop procvičuje plantární fascii, procvičuje vazivový systém ligamentů a svalů v této oblasti.“ Doporučuje trenér českých triatletů a dodává, že před tréninkem v písku i po něm by se mělo zařadit dlouhé a důkladné protahování.

Běh v písku pro pokročilé

Čtete také:

Co se týče vlastního souvislejšího běhu, je vždy lepší začít pomalu. „Musí proběhnout adaptace na rozdílný povrch. Přes aerobní tréninky na střední intenzitě zátěže se v písku mohou trénovat i krátké sprinty, trénink výbušnosti nebo jiný běh za ztížených podmínek. Můžeme zařadit sprinty na dvacet až padesát metrů, když je podklad mírně nakloněný, i sto metrů. Běh v písku automaticky zkracuje běžecký krok, takže je to dobré cvičení zvláště pro ty běžce, který jej zbytečně protahují na úkor frekvence,“ radí trenér. Specifickou tréninkovou jednotkou pro pokročilé pak budou laktátové intervaly v délce asi jedné minuty. „Pauza s mezichůzí by měla být dvou až tříminutová, stačit bude šest až osm opakování a sami uvidíte, že se zakyselíte mnohem více než na povrchu běžeckého oválu. Opravdu trénovaní borci pak mohou zařadit osm set až tisíc metrů dlouhý běh, s dvojnásobnou pauzou mezi intervaly, který je dostane do opravdu kritických tepů,“ popisuje trénink mistrů Jan Řehula.

Běh v písku je zajímavé zpestření běžeckého života. V písku se dokonce běhají i půlmaratony, ale to je vhodné jen pro trénované jedince.

Nikdy neběhejte po šikmém podkladu, protože svah nakloněný k moři není příznivý pro vaše kotníky. Kromě zpestření běhání například na dovolené je trénink v písku zvláště vhodný pro atlety po únavových zlomeninách, protože eliminuje destruktivní účinky nárazů na pevný povrch při dopadu. Proto běžci mohou začít trénovat dříve než na běžném tvrdém podkladu. Běh v písku je navíc tak náročný, že mohou trénovat v dobrých tepech i zatížení. A pokud nepatříte mezi výkonné atlety, užijte si jej také - běh v písku je prostě příjemný a vjem chodidly je hluboký pro běžce i neběžce.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...