Střeva, základ zdraví: Proč byste měli pečovat o svou mikroflóru

  1:49
Střeva toho regulují mnohem více než jenom naše zažívání. Vědci objevují téměř denně nové souvislosti. Mají význam pro naši imunitu i pro sklony k obezitě, k depresím a je toho ještě víc. Když jíte, vnímejte své pocity, radí odborníci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Getty Images

Tušíte, kolik druhů mikroorganismů žije ve vašich střevech? Je to přibližně tisícovka a dohromady tyto bakterie váží asi tolik jako vaše játra a mnohem více než srdce. Proto se střevní mikroflóra dokonce někdy označuje jako nově objevený orgán, jehož komplexnost se dá srovnat s mozkem.

Špatná kombinace bakterií může způsobit nemoc. A právě na tento „nový orgán“ se stále více zaměřuje pozornost vědců: studie dokazují, že složení mikroflóry, tedy všech střevních bakterií, úzce souvisí například s diabetem, depresemi, a dokonce i s nadváhou.

Jednoduše řečeno, špatná kombinace mikroorganismů může způsobit nejrůznější onemocnění. 

Od chvíle, kdy odborníci došli k tomuto poznatku, usilovně pátrají po takové mikroflóře, která by nás uměla udržet zdravé a v dokonalé kondici. Jak takový zázrak vypadá?

Důležitá je rozmanitost střevních mikrobů

Pro optimální „kondici“ střevní mikroflóry je důležitá její rozmanitost a množství druhů mikrobů, které obsahuje. Když jich je ve střevech málo, máme sníženou imunitu a organismus se špatně brání například infekcím, nesprávně zvoleným potravinám nebo nepřijme léky. Zdá se tedy, že mnohostrannost střevních bakterií je klíčem ke zdraví.

Nemůžeme ale očekávat, že nám nějaké jednoduché opatření, třeba určitý způsob stravování, jen tak a bez jakékoliv větší námahy „uzdraví“ střevní bakterie. Je totiž nutné se vyhýbat také například stresu, zlosti nebo strachu, které na ně negativně působí. Když se budete řídit následujícími tipy, můžete ovšem pro zdraví svých střev udělat hodně.

Libové maso a mořské ryby

Co chutná střevům? Když chcete zlepšit rozmanitost střevní mikroflóry a posílit svůj imunitní systém, řiďte se radou odborníků na výživu: jezte libové maso a ryby v menším množství a co nejčastěji do jídelníčku zařazujte potraviny rostlinného původu, které obsahují probiotika (třeba artyčoková srdíčka, čekanku nebo česnek).

Potraviny - nepotraviny

Mějte při nákupech oči otevřené. Jednoduchá rada zní: Nejezte nic, co neznala vaše babička. Jestliže produkty nevypadají jako běžné potraviny, obsahují většinou škodlivé přísady, například umělá sladidla, emulgátory, glukózo-fruktózový sirup, pšeničný lepek a mnoho dalších „bonusů“, za které vám vaše střeva nepoděkují.

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny by měly tvořit stálou součást jídelníčku. Chcete ve svých střevech zachovat zdravé prostředí? Pak jezte v ideálním případě alespoň třikrát týdně fermentované (kvašené nebo zakysané) produkty, například kysané zelí, kombuchu, přírodní jogurt nebo kefír.

Trápí vás nadváha, špatné zažívání, deprese? Odpověď hledejte ve střevech

Platí to především tehdy, když zažíváte nějaká stresová období nebo během užívání antibiotik. Všechny fermentované potraviny obsahují užitečná probiotika, živé mikroorganismy, které pomáhají zlepšit trávení a zvyšovat počet prospěšných bakterií ve střevech, a přispívají tak k udržení zdravé střevní mikroflóry. Fungují jako čistička střev, posilují je, a tím posilují i celý organismus.

Stres a jídlo

Řiďte se svými pocity. Naše emoce můžou mít velký vliv na naše střeva a střevní mikrobiální flóru, protože mění jejich reakce. Vnímejte proto své pocity, než si sednete k jídlu. Snažte se nezatěžovat střeva ještě navíc jídlem, když jste ve stresu, rozčilení nebo máte nějaké starosti a trápení.

Společnost

Všichni u stolu. Pocit štěstí, radosti a pospolitosti, který míváme při společném jídle, působí na naše střevní bakterie pozitivně. Když jsme při jídle spokojení, vysílá náš mozek střevům signály, které si můžeme představit jako speciální přísady, které nám okoření jídlo a potěší naše bakterie.

Nová metoda

Léčit nemocná střeva lze i cizími střevními bakteriemi. To je podstata fekální transplantace (transplantace stolice). Měla by pomoct lidem, kteří trpí střevní infekcí (C. difficile), trvalými zažívacími potížemi nebo chronickým onemocněním střev.

Jak to funguje? Před transplantací se zkontroluje, jestli stolice dárce neobsahuje choroboplodné zárodky, a pak se v laboratoři zředí ve fyziologickém roztoku a filtruje. Výsledkem je téměř čirá tekutina, která se příjemci aplikuje během kolonoskopie. V současné době vědci navíc pracují na fekální transplantaci ve formě kapslí.

Dárcem je většinou někdo z rodiny, v zásadě ale přichází v úvahu každý, neexistují žádné podmínky, jako například vhodná krevní skupina.

Autor:
  • Nejčtenější

Linda Skarlandtová: Díky tátovi jsem poznala, že umírání může být krásný čas

Premium

Narodila se do rodiny jedné z nejpopulárnějších televizních hlasatelek a country muzikanta. Její nátura i životní osud ji ale zavedly jinam. Jako by prozřetelnost tušila, jaké výzvy před ni postaví...

24. července 2024

Je jí 39 a má tři děti. Maltu bude na Miss Universe zastupovat zralá kráska

Rodačka z Kamerunu Beatrice Njoya získala v červenci korunku Miss Universe Malta a v listopadu poletí reprezentovat ostrovní stát na finále 73. ročníku soutěže do Mexika. Devětatřicetiletá matka tří...

24. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trojice žije v polyamorním vztahu, vychovávají i společného potomka

Jess a Stephen DeMarco žijí společně se svou přítelkyní a jejich synem „na hromádce“ a jsou šťastní. Před časem je opustila žena, se kterou plánovali vychovávat dítě. Nyní mají po boku ženu, která se...

25. července 2024  8:29

Něžní Poláci i šik Španělé. Vybrali jsme pět nejlepších olympijských kolekcí

Slavnostní zahájení olympijských her je vždy velkolepou sportovní, kulturní, ale také módní podívanou. O letošní olympiádě to platí obzvlášť – odehrává se přece jen v Paříži, hlavním městě módy....

27. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena má obří poprsí, ale není spokojená. Ňadra chce ještě větší

Jednačtyřicetiletá modelka Mayra Hillsová z Německa má tak obří poprsí, že sotva chodí, natož aby například vyrazila běhat. I přesto však touží po ještě větším poprsí. Ačkoli lékaři už ji operovat...

21. července 2024

Štípance mohou ohrozit i život. Co dělat, když přijde anafylaktický šok

Vězte, že je štípnutí a štípnutí. Zatímco pro jednoho bude neškodné, jiného může ohrozit na životě. Řeč je o závažné alergické reakci zvané anafylaktický šok. Lze mu zabránit, popřípadě jeho projevy...

27. července 2024

Něžní Poláci i šik Španělé. Vybrali jsme pět nejlepších olympijských kolekcí

Slavnostní zahájení olympijských her je vždy velkolepou sportovní, kulturní, ale také módní podívanou. O letošní olympiádě to platí obzvlášť – odehrává se přece jen v Paříži, hlavním městě módy....

27. července 2024

Potřebují vlasy hydrataci, nebo raději protein? Napoví jednoduchý test

O vlasech a péči o ně se dá mluvit opravdu dlouho. Povídali jsme si o nich také s kadeřníkem Jakubem Čejchanem, který odpověděl na nejčastější dotazy svých zákaznic.

27. července 2024

KVÍZ: Žhavé otázky na tělo. Zjistěte, co víte o sexu, erotice a vyvrcholení

Myslíte si, že o sexu toho víte opravdu hodně? Ať už patříte mezi zkušené praktiky, nebo nadšené teoretiky, zkuste správně odpovědět na patnáct lehce pikantních otázek na tělo. Možná se budete docela...

27. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....