SportTracks: běžecký deník pro milovníky statistik

aktualizováno 
Pokud si vedete záznamy o svém běhání, rádi je analyzujete a využíváte pro váš další trénink, SportTracks si musíte zamilovat. Dokáže se podívat na vaše běhání ze všech stran a zjistí o vás i to, co možná ani vy sami ještě nevíte.

Takhle vypadá základní rozhraní aplikace SportTracks. | foto: Filip Marvan

Možná jste z podobných názvů aplikací trochu zmateni (tak jako jsem byl kdysi já), proto to hned na začátku uveďme na pravou míru. Sportovní deník SportTracks o kterém dnes bude řeč, nemá vůbec nic společného s mobilní aplikací a online službou Sport-tracker ani se službou SportsTrackLive. Jejich zakladatelé patrně neměli při vymýšlení názvů moc bujnou fantazii, a tak stačí změnit jen pár znaků v URL adrese a jste rázem u jiné aplikace, i když se stejným zaměřením.

SportTracks je PC aplikace (podporovaná operačními systémy Windows) od firmy Zone Five Software a mnoha běžci je považována za nejlepší elektronický běžecký deník, který vůbec existuje. Velkou popularitu si získala mimo jiné díky širokým možnostem toho, co s vašimi daty dokáže udělat, podporou obrovské palety sporttesterů a především možností dalšího rozšiřování pomocí pluginů, které této aplikaci otevírají takřka neomezené možnosti.

Na první pohled neoslní

Vzhled aplikace a uživatelské rozhraní vás asi na první pohled moc nezaujme. Rozmístění ovládacích prvků není příliš intuitivní ani moc přehledné. Alespoň já jsem si musel na práci s programem nějaký čas zvykat. Částečně je to však způsobeno tím, že tu najdete opravdu hodně funkcí.

Fotogalerie

Data z vašich výběhů a tréninků do programu dostanete buď přímým importem z vašeho sporttesteru (a podporovány jsou snad všechny nejrozšířenější značky), importem ze souboru (díky pluginům si poradí snad se všemi formáty, na které si vzpomenete) nebo propojením s nějakou on-line službou, například Garmin Connect nebo Nike+ (opět pomocí pluginů).

Samozřejmostí je i možnost zadat všechny údaje ručně. Pak už se můžete začít kochat statistikami, provádět různá vyhodnocení nebo detailněji evidovat vaše výkony pro lepší plánování tréninků.

Všeuměl

O tom, co vše lze ve SportTracks dělat, by se dala napsat kniha, takže zmíním alespoň to, co po půl roce používání programu považuji za nejzajímavější já osobně. V základu je to možná docela podobné jako u jiných (třeba on-line) deníků. Pravé bohatství této aplikace se však skrývá v rozšiřujících modulech, které může vytvořit každý a kterých je již nyní obrovská spousta.

Líbí se mi například možnost doplnit běh o velké množství dodatečných informací. Ať už se jedná o typ sportovní aktivity (pokud kromě běhání třeba i jezdíte na kole), kategorie (zadávám například relax, závod nebo Rungo výběh), počasí (dokáže si sám stáhnout z internetu na základě místa a času) nebo textové poznámky. Skvělá věc je možnost evidovat, s jakým jste běželi vybavením, ať už se jedná o boty, batoh nebo třeba novou bundu. Je zajímavé pak sledovat, kolik mě vlastně stál jeden kilometr běhu v daných botách nebo kolik jsem s nimi naběhal do jejich roztrhání.

Kromě informací o vlastních bězích si můžete evidovat i hromadu informací o sobě. O zraněních, hmotnosti, klidové tepové frekvenci nebo třeba i spánku. Snadno pak s odstupem času zjistíte, co má na vás a vaše výkony jaký vliv.

Zajímavé pluginy

Populárním pluginem pro milovníky běhání v kopcích je například Elevation Correction. Tento plugin dokáže zpřesnit data o nadmořské výšce, která pomocí GPS naměřil váš sporttester. To je možné díky datům ze STRM, což je projekt, na němž se podílí NASA a který si klade za cíl vytvořit databázi o nadmořské výšce GPS souřadnic po celém světě. Rozdíly oproti datům z GPS sporttesterů (které v případě nadmořské výšky přeci jen tak přesné nejsou) bývají i více než 20 procent.

Další zajímavé moduly slouží například k predikci vaší výkonosti na základě minulých tréninků, porovnání více výběhů v jednom grafu, hledání nejlepších výkonů (jednoduše najde, kdy jste například zaběhli svých nejrychlejších 10 kilometrů, a dokáže vybrat třeba jen ty, které byly na podobně obtížných trasách), nahrát vaše data na dailymile.com nebo runkeeper.com a tak dále. Je toho opravdu hodně, mnoho pluginů se ani nenachází v oficiálním katalogu, ale uživatelé si je navzájem vyměňují nebo prodávají v diskusních fórech, která vytvářejí kolem této aplikace širokou komunitu. Téměř vše, co byste chtěli zjistit o svém běhání, už pravděpodobně ve SportTracks někdo řešil.

Není to zadarmo

I když základní trial verze SportTracks je zdarma a můžete jí používat libovolně dlouho, je očesaná o některé podstatné funkce. V této verzi jsou například omezené možnosti reportů, použít můžete maximálně dva pluginy a lze evidovat pouze dva kusy vybavení. Za plnou verzi je potřeba zaplatit jednorázově 79 dolarů, což není zrovna málo, čas od času se ale objevují zajímavé slevové akce.

Pokud jde o pluginy, velká spousta i těch zajímavých je zcela zdarma, za některé je ale potřeba jejich autory ohodnotit. Ceny se většinou pohybují kolem 5 až 10 dolarů, některé však stojí i tolik, co celá aplikace SportTracks. Kdybyste chtěli úplně všechny, možná by to stálo i několik měsíčních výplat. Každý si však může vybrat jen to, co přesně mu bude vyhovovat.

Je fajn mít všechno na jednom místě a občas se o sobě něco dozvědět. Jak jste na tom vy? Vedete si běžecký deník a zajímají vás běžecké statistiky? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem.

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz