Aplikace, které změní telefon ve sporttester. Proklepli jsme první tři

aktualizováno 
Smartphone má dnes téměř každý, GPS v telefonu není nic neobvyklého a aplikací, které dokáží váš telefon proměnit v tréninkový nástroj, je hromada. Zaznamenají vaše běhy, poradí s tréninkem nebo vám umožní se podělit o radost z běhání s ostatními. Dnes si představíme tři, které jsou u nás nejoblíbenější – Sports Tracker, Endomondo a Runtastic.

Mobilní aplikace, jedna vedle druhé. Zleva Runtastic, Sports Tracker, Endomondo. Verze pro Windows Phone | foto: Filip Marvan

Chytrý mobilní telefon máte primárně nejspíš z úplně jiného důvodu než kvůli běhání. Nicméně díky mnoha kvalitním službám se jeho využití pro běh přímo nabízí. Základní aplikace jsou většinou zdarma a nabídnou vám podobnou funkcionalitu jako specializované sporttestery.

Sports Tracker

Jednudochá aplikace, která nabízí všechny své funkce zdarma. Má nejhezčí webové rozhraní a pokud chcete, můžete si od nich k telefonu koupit hrudní pás, který bude s aplikací a mobilním telefonem spolupracovat.

Endomondo

Služba zaměřená na závodníky, která za příplatek nabízí opravdu bohaté funkce. Můžete se účastnit výzev, porovnávat své běhy s ostatními nebo si vytvořit speciální tréninkový plán přímo na míru.

Runtastic

Unikátní aplikace, která v jednorázově placené verzi dokáže na živo sdílet vaši polohu a nechat se jednoduše povzbudit od vašich přátel. U účtu zdarma je web plný reklamních bannerů. Dokoupit si můžete příslušenství - hrudní pás, váhu nebo spolupracující sporttester.

Sports Tracker: jednoduchost a povedená grafika

Sports Tracker je jedna z úplně nejstarších služeb tohoto typu, která byla původně vyvíjena pod značkou Nokia. Už mnoho let je však zcela nezávislá a oficiální mobilní aplikaci si nainstalujete na Android, iOS, Windows Phone, ale třeba i na starý Symbian. Web i aplikace jsou bohužel pouze v angličtině, nicméně celá služba je úplně zdarma, což jistě přispělo k velké popularitě, které se Sports Tracker těší i mezi českými běžci.

Sports Tracker: Své výběhy si můžete srovnat podle tempa a porovnávat, kdy jste

Sports Tracker: Své výběhy si můžete srovnat podle tempa a porovnávat, kdy jste na tom byli nejlépe. Podobné trasy dokáže sám najít a porovnat je.

Sports Tracker: základní statistiky o vašich naběhaných kilometrech

Sports Tracker: základní statistiky o vašich naběhaných kilometrech

Sports Tracker: Web je přehledný a designově vydařený. Pro jeho spuštění ale

Sports Tracker: Web je přehledný a designově vydařený. Pro jeho spuštění ale potřebujete Flash.

Poznávacím znamením Sports Trackeru je web, který je celý ve flashi. Na atraktivitě mu neubrala ani léta, vypadá stále dobře, i když vývojáři už delší dobu slibují novou verzi postavenou na moderních technologiích, která by lépe fungovala i na mobilních zařízeních.

Čas od času má web problémy s dostupností a stávalo se mi, že se někdy nezdařil ani upload z mobilního telefonu (jednou jsem tak přišel o celý běh). Web je ale jinak přehledný, všechny zajímavé statistiky máte hned po ruce a můžete sledovat, jak jsou na tom vaši přátelé. Navzájem si můžete své výkony komentovat nebo sdílet na sociálních sítích.

Kromě základních údajů jako tempo, vzdálenost, nastoupené metry nebo spálené kalorie umí Sports Tracker na některých platformách zaznamenat také počet a frekvenci kroků (na základě akcelerometru v telefonu) a srdeční tep. Tep lze měřit hrudním pásem propojeným s telefonem přes Bluetooth, který si můžete přímo od Sports Trackeru koupit zhruba za 80 eur. Na většině telefonů dokáže aplikace spolupracovat i s Bluetooth hrudním pásem od firmy Polar.

Data o svých výbězích můžete do této služby nahrát i pomocí standardních GPX souborů, stejně tak jako všechny již nahrané výběhy můžete do stejného formátu exportovat. Data tedy zůstávají vaše, a když se vám služba znelíbí, o žádná nepřijdete. Mobilní aplikace je opět zdarma a funkcemi se liší podle mobilního telefonu. V současné době je hlavní důraz kladen na verzi pro Android a iOS, které obsahují nejvíce funkcí, jsou nejlépe odladěné a novinky se zde objevují jako první. Oceňuji, že Sports Tracker aplikace umí pracovat s automatickou pauzou v případě, že se zastavíte, což je funkce, která u jiných aplikací bývá dostupná často až v prémiové verzi za příplatek.

Aplikaci jsem používal více než rok, pomohla mi s motivací v mých běžeckých začátcích a za její největší výhodu považuji jednoduchost (těch čísel a statistik zase není tolik) a povedenou grafiku webu.

Endomondo: nabídne vlastní tréninkový plán

Endomondo je další služba s dlouhou historií, které má u nás spoustu fanoušků. Je kompatibilní snad s každým mobilním telefonem, včetně těch bez operačního systému. I zde je hlavní vývoj soustředěn především na Android a iOS. Na rozdíl od Sports Trackeru jsou ale některé verze aplikací k dispozici i v českém jazyce.

Endomondo: tvorba tréninkového plánu

Endomondo: tvorba tréninkového plánu

Endomondo: Jak jste proběhli trasu, si můžete porovnat s ostatními.

Endomondo: Jak jste proběhli trasu, si můžete porovnat s ostatními.

Endomondo: Tréninkový plán na míru je hlavní zbraní Endomonda, vyberte si cíl a

Endomondo: Tréninkový plán na míru je hlavní zbraní Endomonda, vyberte si cíl a pak už stačí jen běhat dle uvedených instrukcí.

Endomondo: Čistý design a detailní údaje jsou hlavní výhodou webu Endomondo.

Endomondo: Čistý design a detailní údaje jsou hlavní výhodou webu Endomondo. Takto vypadají informace z jednoho běhu.

Endomondo jde na věc více vědecky a můžete z něj klidně udělat svého osobního trenéra. Základní verze, která je k dispozici zdarma, dokáže podobné věci jako Sports Tracker, a to včetně spolupráce s bluetooth hrudním pásem. Ani zde nechybí sdílení na sociálních sítích, možnost sledovat a komentovat výkony přátel nebo si zazávodit proti jejich nejlepším časům.

Unikátní kouzla ale začínají až u příplatkových premium služeb. Ty jsou dvě, jednak vylepšená PRO verze mobilní aplikace, s níž po jednorázové platbě získáte možnost intervalových tréninků, vylepšené grafy, možnost soupeřit proti svému času nebo speciální nízkoenergetický mód šetřící baterku. Tato verze aplikace stojí 125 korun a je k dispozici pro iPhone, Android a Blackberry.

Druhou možností příplatku je upgrade na premium účet, který stojí čtyři dolary měsíčně (když zaplatíte celý rok najednou, je to levnější) a který shodou okolností v současné době nabízí T-Mobile svým zákazníkům na jeden rok zdarma. Snad nejlepší vlastností premium služby je možnost vytvoření vlastního tréninkového plánu, který na základě dosavadních dat a cílů, jichž chcete dosáhnout, vytvoří služba přímo na míru pro vás, jako od osobního trenéra.

Následně můžete v aplikaci sledovat, jak se vám ho daří plnit, a přímo v telefonu uvidíte, jaký běh vás dnes čeká. Dalšími prémiovými funkcemi jsou nastavení tepových zón, vylepšená analýza vašich výběhů nebo kompletní schování veškerých reklam.

Skvělou vlastností Endomonda je porovnávání výkonů s ostatními. Pokud někdo poběží trasu podobnou té vaší, zobrazí se vám u této trasy jeho čas a vy hned uvidíte, jak jste na tom. Sami si tak můžete například proběhnout trasu nějakého závodu a porovnat se s časy ostatních, i když oficiální závod proběhl už třeba před půl rokem. Dobrou zprávou je, že ani u Endomonda nechybí možnost importu/exportu dat přes GPX soubor a naměřené výběhy tedy zůstávají vaše.

Musím přiznat, že na Endomondo se mi líbí, že je doslova nabitý funkcemi, o kterých by se dalo psát ještě dlouho. Je zaměřen především na závodně laděné běžce a nejvíce mi učarovala možnost tvorby vlastního tréninkového plánu.

Runtastic: blýskne se živým přenosem výběhu

Poslední službou, kterou si dnes představíme je Runtastic. Podobně jako předchozí dvě podporuje širokou paletu mobilních telefonů, od iPhonu přes Android, Windows Phone až po Blackberry. 

Runtastic: Pěkné grafy nabídnou například vývoj výkonosti dle tempa, kterým

Runtastic: Pěkné grafy nabídnou například vývoj výkonosti dle tempa, kterým jste běželi.

Runtastic: Nechybí graf převýšení a rychlosti s tabulkou o tom, jak se měnilo

Runtastic: Nechybí graf převýšení a rychlosti s tabulkou o tom, jak se měnilo vaše tempo po jednotlivých úsecích.

Runtastic: Zpracování statistik o každém běhu má ale Runtastic povedené.

Runtastic: Zpracování statistik o každém běhu má ale Runtastic povedené.

Runtastic: Na první pohled je web nepřehledný a přeplněný blikajícími bannery.

Runtastic: Na první pohled je web nepřehledný a přeplněný blikajícími bannery.

Web je na první pohled trochu nepřehledný, plný nejrůznějších reklamních bannerů, které mají nejspíš nalákat na placenou verzi bez reklam. Když si na něj ale zvyknete, najdete tam všechny základní údaje o vašich bězích, stejně jako v předchozích dvou službách. Kilometry, tempo, spálené kalorie, převýšení či podrobnou mapku trasy. Po doběhu navíc můžete záznam jednoduše označit náladou, typem terénu nebo ručně vložit data z měřiče tepu. Import a Export dat do GPX souborů byl u této služby dříve problém, nyní tu již tato možnost naštěstí je.

Unikátní specialitou Runtasticu je možnost sledování sportovní aktivity on-line v reálném čase. Mobilní telefon odesílá data o vaší poloze na web, kde mohou vaši přátelé na mapě sledovat, kde se zrovna nacházíte, kolik už máte za sebou a jak rychle běžíte. A to není vše, navíc vám mohou posílat zvuková upozornění, která vám telefon okamžitě přehraje. Skvělá zábava, která vám dá přehled o tom, kde váš partner zase lítá. Tato vlastnost je ale dostupná jen v jednorázově zpoplatněné Runtastic PRO verzi aplikace.

I Runtastic totiž nabízí různé příplatkové služby. Jednak je k dispozici zmíněná placená verze mobilní aplikace, která kromě on-line sledování běžce nabídne navíc propojení s hrudním pásem, přehrávání hudby nebo třeba automatickou pauzu probíhajícího běhu (pokud se zastavíte). Velmi ale záleží, na jaký telefon aplikaci instalujete, funkcemi nejnabitější verze je ta pro iPhone.

Kromě toho si můžete předplatit prémiový gold účet, který stojí standardně asi 4,1 eura měsíčně. Prakticky nonstop je k dispozici nějaká sleva, která měsíční poplatek zlevní třeba až na přijatelnějších 2,9 eura. Zbaví vás reklam, nabídne detailnější statistiky o vašich aktivitách (musím přiznat, že jednou za čas je neuvěřitelně zajímavé si statistiky projít a něco se o sobě dozvědět), možnost porovnání běhu se staršími daty nebo s vašimi přáteli a můžete si třeba i vytvořit vlastní zvuky na povzbuzování. Získáte slevu na tréninkové plány z bohaté databáze připravené dvěma Runtastic trenéry (trochu zklamání, že nejsou u placeného účtu zdarma úplně, jako u Endomonda) a týdně budete dostávat report o svém tréninku.

I od Runtasticu si můžete koupit specializované příslušenství. Například hrudní pás, který umí komunikovat s mobilním telefonem, digitální váhu nebo třeba sportovní hodinky, které naběhané kilometry přenesou přímo na web Runtasticu.

Za posledního půl roku, co Runtastic používám, jsem si ho velmi oblíbil. Je zaměřen spíše na zábavu a sociální sítě, líbí se mi na něm především unikátní živý přenos z výběhu. Snad jen web by mohl být trochu přehlednější.

A jak jste na tom vy? Berete si sebou na výběh telefon a používáte běžecké aplikace? S jakými máte nejlepší zkušenosti? Podělte se o ně v diskusi pod článkem.

Používáte běžecké mobilní aplikace?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. března 2015. Anketa je uzavřena.

ano 2495
ne 526
Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz