TEST: Magellan Echo smartwatch, prodloužená ruka vašeho mobilu

aktualizováno 
Běháte s hodinkami, nebo s mobilem? Mnozí běžci se pořád nemohou rozhodnout, které řešení je lepší. Jedni jsou zastánci mobilu s oblíbenou aplikací, druzí zase sofistikovaných hodinek s GPS. Hodinky Magellan Echo spojují oba tyto tábory.

Metriky při spuštěné aktivitě | foto: Rungo.cz

Magellan Echo je sice na světových trzích již půl roku, ale k nám se dostává právě nyní. Jedná se de facto o displej vašeho smartphone v hodinkách se zaměřením na sport. Jeho funkce jsou propojené s několika rozšířenými sportovními aplikacemi pro mobily iPhone (4s a výše) a telefony s OS Android od verze 4.3. Já jsem testoval na iPhone.

Aby bylo jasno, hodinky GPS nemají. Vše je provozováno v mobilu, včetně komunikace s běžeckými servery. Hodinky jsou opravdu jen pro obsluhu start-stop aktivity, hudby a pro zobrazení běžeckých metrik.

Díky tomu tyto chytré hodinky vydrží asi 10 měsíců až rok bez výměny baterie (CR-2032), a to už je co říct. V testu jsme měli modrou variantu s BT snímačem tepu, dají se ale koupit i bez HR snímače a též i v jiných barvách.

Design: zvládnou sport i civil

Vzhled hodinek není nikterak převratný, ale ani ne usedlý. Jedná se o moderní sportovní hodinky, které lze užít i ke každodennímu nošení, i když k obleku bych si je opravdu nevzal.

Na pánské ruce vypadají díky velikosti trochu ztraceně, ale dá se na to zvyknout, na dámské zápěstí jsou tak akorát. Paradoxně se jedná jen o optický efekt, jelikož jsou na tom velikostně srovnatelně s Garmin Forerunner 220 nebo 620. Silikonový řemínek je příjemný, tvárný, nevadí a nerozepíná se. Dno hodinek je plastové, proto by problém neměli mít ani alergici.

Fotogalerie

LCD na hodinkách je dostatečně velký na to, aby se na něj vešly všechny potřebné údaje a bylo na ně dobře vidět, a to i za šera, aniž bychom sahali po podsvícení.

Měřič tepu: páruje se s telefonem

Proč ho zmiňuji? Jedná se totiž o pás, který má BT vysílač a který lze spárovat opět jen se smartphony s podporou bluetooth 4.0 s patřičnou aplikací. Páruje se přímo s telefonem a není tedy na hodinkách závislý.

Chválím pás samotný – je textilní, elastický, a až jednou doslouží, lze ho de facto nahradit jakýmkoliv pásem od Polaru, Garminu a podobných značek, jelikož mají stejnou rozteč cvočků na připnutí senzoru.

Pás se ani při dlouhé zátěži nezařezává, jak tomu bývá u starších typů pásů s plastovou částí. Měření tepu je přesné, ale než se pořádně zpotíte, mohou se vyskytnout nesmyslné hodnoty. Tomu se dá předejít lehkým namočením ve vodě (jen přední části) nebo podmáznutím částí, které slouží k přenosu signálu, tekutým mýdlem.

Jak to funguje?

Samotné hodinky zase tak zázračné nejsou. Mají čtyři tlačítka a zobrazují jen základní obrazovku. Tu lze nastavit přes konfigurační utilitku Echo Utility (pro IOS). Na displeji můžete mít zobrazené buď digitálky, nebo digitální ručičky, včetně data a "tachometru" (počet kilometrů, které jste s hodinkami naběhali celkem). Jinak tlačítka, kromě levého horního (podsvětlení), nedělají v režimu hodinky nic.

Mnohé z těch, kdo si nečtou návod, může překvapit, že hodinky nelze spárovat s telefonem klasicky. K párování dochází až po dlouhém stisku levého horního tlačítka, a to pouze v případě, že je spuštěna jedna z běžeckých aplikací. Poté začnou fungovat i ostatní tlačítka – spuštění/zastavení hudby, start/stop tréningu (stopek) a smyčka při přehrávání hudby.

Je to velmi jednoduché, a protože v jednoduchosti je síla, zvládne hodinky obsluhovat opravdu každý. Dokonce se při prvním spuštení na displeji objevuje pouze QR kód, přes který se dostanete na stažení aplikací pro smartphone a pro první spuštění a nastavení. Z tohoto pohledu je to nejlépe obslužný "sporttester na trhu".

Aplikace: sázka na zavedené

Dohromady funguje celé řešení (pás, hodinky, smartphone) jen v několika nejznámějších aplikacích. Momentálně se jedná o: Strava, MapMyRun, Golf Pad, Wahoo Fitness, iSmoothRun a iMobileIntervals.

Specifikace

barevné varianty: 3
hmotnost: 44g
voděodolnost: IPX7
průměr pouzdra: 4,6cm
tloušťka pouzdra: 1,3cm
výdrž: 6-11 měsíců
baterie: CR2032
kompatibilní telefony: iPhone 4s, 5, 5c, 5s; iPod touch 5.generace a vyšší; iPad mini; iPad 3.generace a výš; Android v4.3
aplikace: Strava, MapMyRun, Wahoo Fitness, iSmooth Run

cena: 4200,- Kč (s hrudním pásem 5500,- Kč)

Líbilo se mi pěkné prostředí a hlavně podpora ze strany serveru a aplikací, které jsou již zavedené – žádné nové vymýšlení a objevování objeveného. Magellan vzal to dobré, co již je na trhu, a přidal k tomu trochu toho uživatelského komfortu. Osobně jsem zkoušel hodinky s aplikací Strava.

Zhodnocení: hodně aplikací, snadná obsluha, vysoká cena

Jsem zastánce běhu s co nejmenším počtem technických věcí. Používám hodinky, pak už je jen oblečení, příroda a běh. Mobil jsem si s sebou na trénink nebral už dlouho. Je tedy jasné, že jsem skeptik. Nejdříve jsem koukal na krabičku, co přede mnou ležela na stole, a snad poprvé jsem nepřemýslel, zda se mi chce jít běhat ven… ale zda se mi chce jít běhat ven s TÍMHLE a navíc s mobilem.

Co na tomto zařízení oceňuji, je především dlouhá výdrž, nezávislost na platformě (IOS, Android), nezávislost na sportovní aplikaci, rozšířenost a podpora aplikací podporující Magellan Echo, velké plus je opravdu snadná obsluha.

Jako negativum vnímám naopak cenu, která je v ČR nastavená na asi 4 200 korun bez hrudního pásu a asi 5 500 s hrudním pásem.  Za tu cenu jsou k dostání již sofistikované sporttestery od konkurence nebo i smartwatch, které sice nejsou dělané přímo na sport, ale zase mají i další funkce nebo lepší design. Minusem, ale vlastně i plusem zároveň je pak fakt, že k plnému využití hodinek s sebou potřebujete nosit ještě mobilní telefon.

Autoři: ,

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S ANGLICKÝM JAZYKEM

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz