Ničitelé spánku. Tyto potraviny si před ulehnutím raději odpusťte

  • 124
Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho věcí. Jednou z nich je také strava. Jestliže jste unavení a nepřejete si nic jiného než si jít co nejdříve lehnout, ale spánek nepřichází, na vině bude zřejmě jídlo, které jste krátce před tím snědli. Některé druhy potravin jsou totiž nemilosrdnými ničiteli spánku. Čemu se vyhnout?
Ilustrační snímek

Večerní sklenička

Ačkoli máte pocit, že po sklence vína lépe usnete, i malá dávka alkoholu negativně ovlivní kvalitu spánku. Alkohol narušuje REM fázi nutnou pro celkovou regeneraci, proto se můžete ráno cítit méně odpočatí.

Lepší spánek i sexuální libido. Proč zvládnout měsíc bez alkoholu

Navíc, pokud si dáte skleničku, budete se v noci i častěji budit. Večerní popíjení navíc neprospěje ani vaší postavě, alkohol totiž obsahuje spoustu prázdných kalorií.

Sklenice s vodou a cistronem

Nadbytek tekutin

Řeč je samozřejmě o nealkoholických nápojích. Podobně, jako by se člověk neměl před spaním přecpávat, neměl by ani dohánět, co přes den zanedbal v pitném režimu. Ten je sice důležitý, správná hydratace nám pomáhá rychleji usnout a pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, ale není dobré vypít větší množství tekutin naráz krátce před usnutím.

Pitný režim nepodceňujte ani v zimě. Pocit žízně znamená, že je pozdě

Jedním z důvodů je také to, že se budete častěji budit kvůli nutkání na malou stranu. Pitný režim si proto ohlídejte v průběhu celého dne, abyste to nemuseli dohánět těsně před spaním.

Ilustrační snímek

Čerstvá zelenina

Talíř plný čerstvé zeleniny do zdravého jídelníčku sice patří, ale večer se jí raději vyhněte. Mohla by vám ležet v žaludku. To neznamená, že byste si k večeři nemohli dát jako přílohu kousek papriky nebo pár rajčátek, ale záleží vždy na množství a celkovém složení jídla. Je potřeba si zkusit, co vám vyhovuje.

Banány, ovesná kaše či brambory aneb sedm potravin pro lepší spánek

Večer byste měli omezit také příliš pikantní pokrmy, které mohou vyvolat žaludeční a střevní potíže, takže pak místo spaní budete v jednom kuse běhat na toaletu.

Ilustrační snímek

Nápoje s kofeinem

O prospěšnosti kávy se stále vedou spory. Celkově je však její konzumace spojená spíše se zdravotními benefity. Podle různých studií rozumné množství (maximálně čtyři šálky za den) snižuje riziko úmrtí na srdeční nemoci, riziko vzniku rakoviny, Alzheimerovy choroby a cukrovky druhého o typu.

Deset rituálů pro dlouhověkost: ranní káva, chůze naboso a péče o květiny

Ale co se týká spánku, je kofein spíše na škodu. Káva, ale i energetické nebo kolové nápoje s obsahem kofeinu mohou způsobovat vážné potíže s usínáním.

ilustrační snímek

Příliš tučná jídla

Toto doporučení se netýká jen steaků, hranolků a různých smažených pokrmů bohatě přelitých tatarkou či kečupem, ale také chipsů, tyčinek nebo slaných oříšků, které mnozí z nás tak rádi mlsají večer u televize.

Pokud se chcete dobře vyspat, vyhněte se těmto slaným dobrůtkám velkým obloukem. Po jejich konzumaci může tělo začít špatně trávit a není výjimkou, že se dostaví i žaludeční nevolnost. A to je konec sladkého snění.

Ilustrační snímek

Co dalšího vám může narušit spánek?

  • zelený čaj a černý čaj
  • čokoláda
  • červené maso
  • ostré pokrmy
  • pomeranče, maliny a třešně
  • celer