Chcete si zpevnit střed těla? Vyzkoušejte slackline

aktualizováno 
Přemýšlíte-li čím obohatit trénink, abyste zpevnili střed těla, máme tip. Je to nepříliš typická, ale o to zábavnější aktivita, která vaše stabilizační svaly dokonale prověří. Vyzkoušejte balancování na popruhu neboli slackline.

Chcete si zpevnit střed těla? Vyzkoušejte slackline | foto: Michal Klíma, MAFRA

Chůze po lajně vznikla v amerických Yosemitech, kde si lezci krátili dlouhou chvíli chůzí po řetězech natažených kolem parkovišť. Dnes můžete na slackline nejčastěji narazit v městských parcích. Používají se ploché popruhy, které se obvykle pomocí ráčny napnou mezi dva kotvící body, a výzva je jasná: přejít z jedné strany na druhou. Tím, že zvládnete obyčejnou chůzi, ovšem zábava nekončí.

Různé disciplíny

Fotogalerie

Dnes se slackline rozdělil na dvě hlavní větve, tu první představuje highline neboli chůze na popruhu ve výšce několik desítek až stovek metrů nad zemí. Pokud vám výšky nedělají dobře, pak se můžete zaměřit na freestylovější podobu neboli trickline. Tento typ lajny je dlouhý kolem patnácti metrů, je natažený nízko nad zemí a použitý je širší popruh. Samotná lajna pak funguje jako pomyslná trampolína a od jednoduchých statických triků se můžete postupem propracovat až k saltům a dalším akrobatickým kouskům.

Kromě highline a trickline se ještě můžete setkat s longline (více než třicetimetrová lajna nízko nad zemí) nebo waterline (lajna natažena nad vodní plochou).

Atraktivní je propojení slacklinu s historickými místy:

Slackline a běhání

Proč ale zmiňujeme slackline na běžeckém serveru? Důvod je jednoduchý - jedná se o perfektní nástroj na posílení středu těla a také stehenních a hýžďových svalů. Zapomínat nesmíme ani na kotníky, které musíte mít při chůzi po lajně dostatečně zpevněné a jisté.

Při prvních pokusech je velmi pravděpodobné, že vám bude stačit pouze pár minut, abyste byli až nečekaně zničení a unavení. Slackline vyžaduje vysokou koncentraci a zapojení takřka všech svalů od hlavy až k patě. Pokrok na sebe ale nenechá dlouho čekat a při pravidelném tréninku se začnete rychle zlepšovat.

Pořízení nového setu

Pořizovací náklady na začátečnický nový set (popruh s ráčnou) jsou poměrně nízké a daly by se srovnat s náklady na čtvrtletní permanentku do posilovny. Použití je velmi snadné a rychlé, k natažení lajny vám stačí najít dva stromy v ideální vzdálenosti od sebe. Čím kratší vzdálenost mezi kotvicími body bude, tím snazší bude lajnu přejít. Výhodou bude, pokud se vám podaří popruh napnout nad měkkým a hladkým povrchem. Ideální je trávník. Spadnout z půlmetrové výšky bosým chodidlem na kámen nebo šišku totiž není vůbec nic příjemného.

Aby byly vaše začátky na lajně co možná nejsnazší a nejpříjemnější, je třeba vybrat správný set. Nehodlám se zde pouštět do konkrétních a podrobných doporučení, se kterými vám lépe poradí ve specializovaných prodejnách a na slackline serverech, ale okrajově naťukneme dva základní parametry - délku a šířku.

Jak už bylo zmíněno, čím delší lajnu natáhnete, tím obtížnější bude ji přejít. Pro začátek vám tedy bude bohatě stačit napínat popruh na pět až deset metrů. Než ovšem pořídíte krátký popruh, nezapomínejte na to, že se budete postupem času zlepšovat a krátké lajny vám přestanou stačit. Proto se vždy vyplatí rovnou pořídit popruh spíše delší, který vám umožní využívat i vzdálenější kotvící body.

Druhým základním parametrem je šířka. Nejčastěji se můžeme setkat s popruhem širokým 50 nebo 25 milimetrů. Širší z nich se kvůli větší ploše a dobrému pružení používá výhradně na triky. Pro chodce a vyznavače statičtějšího pojetí slackline je vhodnější popruh o šířce 25 milimetrů. Užší popruh má výhodu v tom, že vám nebude tolik vyvracet kotník a bude výrazně stabilnější.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz