Finský brankář Harri Säteri.

Finský brankář Harri Säteri. | foto: ČTK

Švýcarsko vyhrálo přestřelku, podruhé zvítězila i Kanada. Debakl pro Brity

• 45
Třemi duely pokračoval hokejový šampionát v pražské skupině A. Švýcarsko udolalo Rakousko 6:5, když tři góly zaznamenal Nico Hischier. Stoprocentní bilanci si po dvou duelech drží hokejisté Kanady. Tentokrát porazili Dánsko 5:1, když se opět dvakrát prosadil Connor Bedard. Finsko deklasovalo Velkou Británii i díky hattricku Olivera Kapanena 8:0.

Rakousko – Švýcarsko 5:6

O výhře Švýcarů rozhodl v čase 59:09 v přesilové hře Hischier, který si v utkání připsal celkem čtyři body. Stejně jako kapitán vítězů Roman Josi, jenž dvakrát skóroval a u dvou gólů asistoval. Švýcaři, kteří budou v pondělí od 20:20 dalším soupeřem české reprezentace, využili v utkání pět početních výhod.

Vedení se ale ujali Rakušané v čase 4:15, kdy Marco Rossi vyhrál v pravém kruhu vhazování na Clementse Unterwegera, který překonal Reta Berru střelou k pravé tyči. V 15. minutě zvýšil Paul Huber, který u pravé tyče zpoza branky skóroval o beton švýcarského gólmana. Tým kouče Patricka Fischera odpověděl za 75 sekund v přesilovce pěti proti třem díky trefě Josiho.

Po 108 vteřinách vrátil střelou z pravého kruhu do bližšího horního rohu Berrovy branky Rakušanům dvougólový náskok Lukas Haudum. Za 38 sekund snížil po Josiho přihrávce z brankoviště Hischier.

Brankář Daniel Kickert z Rakouska zasahuje proti Philippu Kurashevovi ze Švýcarska.

V polovině druhé třetiny při další přesilovce pěti proti třem vyrovnal po dorážkách Andrese Ambühla Josi. Za 13 vteřin po přihrávce Svena Andrighetta otočil stav Ken Jäger. V 35. minutě vyrovnal v přesilové hře těsně před vypršením trestu Deana Kukana svým druhým gólem v utkání Haudum.

Do třetí třetiny nahradil Berru ve švýcarské brance Akira Schmid a hned po 43 sekundách vrátil Švýcarům vedení střelou z mezikruží Hischier. V 53. minutě nahodil puk přes clonu od modré čáry Baumgartner a gólmanovi New Jersey propadl přes lapačkou do branky.

Otočit skóre zase ve prospěch Rakušanů mohl Rossi, ale Schmid zasáhl. Při vyloučení Bernda Wolfa rozuzlil zápas Hischier, který objel branku a u levé tyče zasunul puk za Davida Kickerta.

Rakousko - Švýcarsko 5:6 (2:1, 2:3, 1:2)

Branky: 04:15 Unterweger (Rossi), 14:33 P. Huber (Rohrer), 21:48 Haudum (Zwerger, Unterweger), 34:45 Haudum (Unterweger, M. Huber), 52:17 Baumgartner (Maier, Strong) - 15:48 Josi (Loeffel, Ambühl), 22:26 Hischier (Josi, Loeffel), 29:30 Josi (Ambühl, Hischier), 29:43 Jäger (Andrighetto, Kukan), 40:43 Hischier (Kurashev, Niederreiter), 59:10 Hischier (Josi, Ambühl). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Vikman (FIN) – Gustafson (USA), Nyqvist (SWE). Diváci: 13 512.

Rakousko Kickert (Höneckl) – Heinrich (A), Zündel, Unterweger, Wolf, Strong, Maier, Stapelfeldt, Brunner – Raffl (C), Nissner, Schneider – Zwerger, Rossi, M. Huber – Ganahl (A), Baumgartner, Haudum – P. Huber, Wukovits, Rohrer.

Švýcarsko Berra (40. Schmid) – Josi (C), Glauser, Siegenthaler, Kukan, Marti, Loeffel, Jung, Fora – Thürkauf, Hischier, Kurashev – Andrighetto, Jäger, Niederreiter – Herzog, Senteler, Simion – Scherwey (A), Ambühl (A), Bertschy.

Přejít na on-line reportáž

Dánsko – Kanada 1:5

Kanaďané nastoupili už s kapitánem Johnem Tavaresem. Útočník Toronta, který do Prahy přicestoval v pátek, ještě v sobotním úvodním duelu chyběl.

Favorita poslal do vedení osmnáctiletý supertalent Bedard. Jeho dalekonosný pokus skončil za zády Frederika Dichowa i proto, že dánský gólman neviděl na puk po přetlačované Michaela Buntinga s obráncem Oliverem Lauridsenem. Pravě tento souboj byl také důvodem, proč sudí gól původně neuznali kvůli nedovolenému bránění gólmanovi. Kanadská střídačka však sáhla k trenérské výzvě, která byla úspěšná.

V 11. minutě hráli Kanaďané první přesilovku, Andrew Mangiapane v ní zazvonil na brankovou konstrukci. V 16. minutě poslal Frederik Storm kotouč do hlediště a Dánové se museli bránit v dalším oslabení. V tomto případě už ale úspěšní nebyli. Hned po 14 sekundách poslal dánského hříšníka zpět do hry Dylan Cozens, když zacílil dokonale přesně z pozice kousek za kruhy.

V nástupu do druhé třetiny našel Bedard Buntinga, ten však ztroskotal na Dichowovi. Zahanbit se nenechal ani jeho protějšek Binnington při zakončení Niklase Andersena.

Kaiden Guhle a Jordan Binnington blokují střelu Oscara Molgaarda.

Ve 26. minutě už se Dánové dočkali, když se k dorážce v bezprostřední blízkosti kanadského brankoviště dostal Christian Wejse a po rychlé kličce do forhendu snížil. Před polovinou zápasu jel Bedard sám na Dichowa, ale neuspěl. Další možnost nevyužil Brandon Hagel.

V úvodu třetí třetiny mohl po přihrávce Mathiase Froma vyrovnat Alexander True. Ve 42. minutě po spolupráci s Dylanem Guentherem zamířil do odkryté branky opět Bedard. Náskok pojistil dvě minuty před koncem při power play Dawson Mercer a 21 sekund před koncem po Bedardově přihrávce dovršil výsledek Pierre-Luc Dubois.

„První třetina byla těžká. Udělali jsme hodně chyb v obranném pásmu a nedokázali jsme z něj dostat puk. Ve druhé třetině jsme se vrátili do hry. Více jsme stříleli na branku, hráli jsme s větší energií a nedělali jsme tolik chyb,“ uvedl dánský útočník Wejse.

Dánsko - Kanada 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky: 26:15 Wejse (Storm, Poulsen) - 02:24 Bedard (Bunting, Guhle), 15:25 Cozens (Tavares, Byram), 41:52 Bedard (Guenther), 58:00 Mercer (McBain, Tanev), 59:40 Dubois (Bedard, Zellweger). Rozhodčí: Brander (FIN), Hronský (SVK) – Heffner (GER), Hofer (GER). Diváci: 16 015.

Dánsko Dichow (Seldrup) – Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen (A), Jensen Aabo (C), Jensen, Bruggisser, Larsen – Aagaard, Russell (A), Blichfeld – From, True, Olesen – Andersen, Mølgaard, Scheel – Storm, Wejse, Poulsen – Schultz.

Kanada Binnington (Daws) – Power, Parayko (A), Byram, Oleksiak, Guhle, Severson (A), Zellweger – Bunting, Paul, Bedard – Tanev, McBain, Mercer – Mangiapane, Cozens, Guenther – Hagel, Tavares (C), Dubois – McCann.

Finsko – Velká Británie 8:0

Finové si po úvodní porážce 0:1 v nájezdech s českými hokejisty připsali první výhru na turnaji. Britové, kteří se vrátili po roční odmlce mezi elitu, dál čekají na bodový zisk. Před 15.433 diváky se kromě Kapanena zaskvěl i Mikael Granlund, jenž zaznamenal čtyři asistence. Nulu udržel Emil Larmi.

„Je fajn pocit připsat si první vítězství,“ pochvaloval si finský obránce Juuso Riikola. „Myslím, že jsme hráli po celých šedesát minut opravdu tvrdě a dobře. A nesundali jsme nohu z plynu,“ dodal Riikola.

Favorizovaní Finové měli podle očekávání od začátku navrch, ale gólman Bowns takřka celou první třetinu odolával bez úhony. Pak se ale v 17. minutě prosadil díky úspěšné teči Kapanen a ukončil čekání svého týmu na gól, které se od začátku turnaje protáhlo na 81 minut a 14 sekund. Britové, jimž se podařilo dvakrát skórovat v minulém utkání proti Kanadě, hledali na Larmiho recept marně.

Brit Brett Perlini dělá problémy v brankovišti Emila Larmi. Hlídá ho Olli Maatta.

Seveřané rozhodli drtivou druhou třetinou. Už po 75 sekundách od návratu na led se rovněž díky teči prosadil Puljujärvi. Ve 25. minutě využili Finové přesilovku, poté co z kruhu bez přípravy vypálil Innala. Rozdíl ve skóre pak ještě do druhé přestávky navýšili Riikola Kapanen a Määttä.

MS v hokeji 2024

Příloha iDNES.cz

Ve třetím dějství vyslal tým Suomi na Bownse dvacet přesných ran. Za jeho zády skončily dvě. S pomocí tyčky se zapsal mezi střelce Lehtonen, hattrick pak v 53. minutě dovršil Kapanen. Larmimu nakonec stačilo na udržení čistého konta 14 zákroků.

„Myslím, že nás trochu dohnala únava. Není to žádná výmluva. Finové jsou však skvělý tým, a když jim dáte kousek prostoru navíc, tak jsou potom všude. Měl jsem pocit, že jsme se nedrželi systému, jak se nám to dařilo včera,“ uvedl zkušený britský obránce Mark Richardson s připomínkou duelu proti Kanadě (2:4).

Britové ve 21. století proti Finům dál čekají na vstřelený gól. Když se v roce 2019 vrátili po 25 letech mezi elitu, prohráli s nimi v Košicích 0:5. Předloni v Tampere jim podlehli 0:6. Ve vzájemných kláních neskórovali už 187 minut a sedm sekund.

Finsko - Velká Británie 8:0 (1:0, 5:0, 2:0)

Branky: 16:14 Kapanen (Kaski, Oksanen), 21:15 Puljujärvi (Kaski, Oksanen), 24:52 Innala (Granlund, Pakarinen), 32:49 Riikola (Puljujärvi, Oksanen), 36:01 Kapanen (Puljujärvi, Granlund), 38:45 Määttä (Granlund), 46:39 Lehtonen (Helenius, Granlund), 52:57 Kapanen (Määttä, Oksanen). Rozhodčí: Ansons (LAT), Holm (SWE) – Durmis (SVK), Lundgren (SWE).

Finsko Larmi (Lehtinen) – Määttä, Lehtonen, Rissanen, Kaski, Riikola, Saarijärvi, Vittasmäki, Mattila – Granlund, Helenius, Puustinen – Oksanen, Kapanen, Puljujärvi – Innala, Hyry, Jormakka – Jääskä, Björninen, Pakarinen.

Velká Británie Bowns (Whistle) – Batch, Mosey, O'Connor, Phillips, Halbert, Sa. Jones, Tetlow, Richardson – Lake, Neilson, Dowd – Kirk, Perlini, Curran – Critchlow, Lachowicz, Betteridge – Shudra, Davies, Duggan.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.