Pro Finsko tak letošní šampionát končí bez zisku cenného kovu. Švédové se naopak přesouvají do Prahy, kde je v sobotu od 14:20 čeká semifinále s českým národním týmem. Ve druhém semifinále pak Kanada narazí na Švýcarsko.

Je dobojováno! Švédové poráží Finsko 2:1 v prodloužení a postupují do semifinále letošního šampionátu. Proti Finsku se dnes hokejisté Tre Kronor hodně nadřeli. Po celou dobu utkání měli Švédové převahu, ale fantastický Larmi držel akcie Finska nad vodou. Na opačné straně zase Gustavssonovi pomohla tyč. Na góly se v Ostravě čekalo až do 56. minuty, kdy Švédsko přiblížil postupu Rasmus Dahlin. Finové ale v závěru utkání odvolali brankáře a během risku dokázal vyrovnat Hannes Björninen. O postupujícím tak muselo rozhodnout prodloužení. Mladík Helenius v něm fauloval Kempeho a v přesilovce rozhodl o postupujícím Joel Eriksson Ek.

Hyry

Rozhodčí: Ansons (SWE), MacFarlane (CAN) – Briganti (USA), Hynek (CZE)

Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Je hotovo! Švédské tažení letošním šampionátem ještě nekončí! Švédové totiž v prodloužení dokázali využít přesilovou hru a zajistili si postup! Po tlaku v útočném pásmu vzal na sebe odpovědnost JOEL ERIKSSON EK, který překonal po celý zápas skvělého Larmiho! Asistence: Victor Hedman, Rasmus Dahlin.

65:48

Larmi stále drží šance Finska na postup do semifinále. Gólmanovi Suomi sice vypadl puk po ráně od modré, ale rychle jej přikryl lapačkou.

65:34

Kolem Larmiho teď létal jeden kotouč za druhým. Poslední zakončení měl na svědomí Lucas Raymond, jehož projektil skončil v lapačce finského gólmana.

65:10

Hedman si našel pozici pro zakončení, ale zápěstím minul levou tyč Larmiho klece. Švédské kvarteto zůstává v útočném pásmu.

64:59
Šance

Švédský kouč Sam Hallam cítí šanci na rozhodnutí a před přesilovou hrou si bere oddechový čas!

64:59
Trest

Švédové dostávají obrovskou šanci v podobě přesilové hry. V prostoru před brankou byl faulován Kempe. Konsta Helenius dostává dvě minuty za hákování.

64:30

Isac Lundeström zavezl puk do útočného pásma, kde udělal oblouček a počkal na vystřídání svých dvou spoluhráčů.

63:42

Ani Lucas Raymond si netroufl na střelu z riskantní pozice a raději vyjel s pukem do středního pásma.

63:10

Finové jsou v prodloužení zatím aktivnější. Ránu od modré čáry na poslední chvíli přizvedl obránce nad Gustavssonovu branku.

62:30

Po další kombinaci už právě Lehtonen vypálil z pravého kruhu, jenže jeho ránu Filip Gustavsson vyrazil betonem.

62:15

Mikko Lehtonen si netroufl na zakončení od modré čáry a raději vyjel s pukem do středního pásma.

61:40

Poprvé v prodloužení se do útočného pásma podívali Švédové, ale jejich zakončení skončilo sražené v ochranné síti.

61:10

Finové se dostali do útočného pásma, kde s pukem kouzlil Helenius. Ostravská hala zatím slaví postup českého týmu do semifinále.

60:25

Finové uspěli na úvodním vhazování prodloužení, ale zatím vyčkávají v obranném pásmu. Je jasné, že nikdo už nechce udělat chybu.

60:01

Začalo prodloužení.

Střely na branku: 32 – 19
Zásahy brankářů: 18 – 31

Šedesát minut základní hrací o vítězi dnešního čtvrtfinále nerozhodlo. Ve třetí části sice poslal Švédsko do vedení Rasmus Dahlin, nicméně Finové v závěru vsadili na risk v podobě hry bez brankáře, při které dokázal vyrovnat Hannes Björninen. O postupujícím tak rozhodne prodloužení nebo samostatné nájezdy.

60:00

Třetí třetina skončila.

59:35

Finové se ještě dostali do útočného pásma, ale v rohu ledové plochy se k puku dostal Pontus Holmberg, který jej poslal do bezpečí.

59:02
Gól

Finsko právě vstřelilo branku! Je vyrovnáno! Finové dokázali udeřit při hře bez brankáře! Hokejisté v modrém se usadili v útočném pásmu. Nahození z levého kruhu tečoval za záda bezmocného Gustavssona HANNES BJÖRNINEN! Asistence: Valtteri Puustinen, Mikko Lehtonen.

58:45

Adrien Kempe protečoval kotouč ven z obranného pásma, ale k volnému puku se nejrychleji dostali Finové.

58:18
Šance

Emil Larmi zůstává na střídačce! Finskou zkouší vyrovnat v šesti hráčích na ledě!

58:18
Šance

Jukka Jalonen si vyžádal oddechový čas k přípravě závěrečného náporu.

58:18

Po dalším výpadu Finů po levém křídle bylo nahození sražené do ochranné sítě.

57:30
Šance

Filip Gustavsson nemohl vidět nahození od modré čáry. Kotouč před ním vyplaval na poslední chvíli a švédský gólman jej reflexivně vykopl betonem!

57:06

Gustavsson si pro změnu dal pozor na prudké nahození ze středního pásma a betonem vytěsnil kotouč do rohu ledové plochy. Švédové poté puk vyhodili.

56:31

Gustavssonovi vypadl kotouč po střele z pravé strany. K dorážce se ještě dostal Konsta Helenius, ale z ostrého úhlu švédského brankáře nepřekonal.

56:10

Oliwer Kaski z pravé strany poslal kotouč na modrou čáru, jenže Rasmus Rissanen si netroufl zakončit. Finové ale stupňují závěrečný tlak.

55:31

Patrik Puistola se mezi kruhy natahoval po odraženém kotouči, jenže v klíčovou chvíli upadl. Rozhodčí vylučovat nebudou.

55:02
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko se pět minut před koncem základní hrací doby dostává do vedení! Hokejisté ve žlutém zamkli Finy před Larmim. Na levém kruhu se kolem obránce prosmýkl RASMUS DAHLIN, který zápěstím poslal puk mezi betony finského gólmana! Asistence: Isac Lundeström, Lucas Raymond.

54:35

Lucas Raymond vybojoval puk v rohu útočného pásma, odkud ale nedokázal přihrát na někoho ve žlutém dresu. Finové v soubojích nepolevují.

54:06

Joel Eriksson Ek se po pravém křídle dostal do útočného pásma, jenže neměl podporu spoluhráčů. Důrazný Mikko Lehtonen jej od kotouče odstavil.

53:20

Heed uklidnil rozehrávku a počkal na rozjezd útočníků. Před Larmim nakonec tečoval nahození Carl Grundström, nicméně na úvodní gól se stále čeká.

52:50

Oliver Kapanen projel kolem mantinelu do útočného pásma, ale z těžké pozice nakonec nedokázal přihrát bekhendem před Gustavssona.

52:20

Jonas Brodin se dostal za finskou klec, kde jej masíroval obránce v modrém. Švédové sice drží útočné pásmo, ale jen těžko se dostávají do zakončení.

Utkání sleduje 6 691 diváků. Ostravské zápasy celkem navštívilo 250 125 diváků.

51:34

Isac Lundeström si sjel mezi kruhy na prudkou přihrávku z pravé strany, ale v jízdě puk blízko u brusle nedokázal nasměřovat na finskou klec.

51:10

Finové uklidnili rozehrávku v obranném pásmu a nikam se neženou. Ani hokejisté Tre Kronor rozehrávku soupeře nenapadají.

50:52

Také Švédové dokázali ubránit soupeřovu početní převahu. Vyloučený Jesper Frödén je zpět na ledě.

50:08

Znovu se hokejistům Tre Kronor podařilo vyhodit puk do bezpečí. Skvělou práci v obranném pásmu odvedl Marcus Pettersson.

49:45

Švédové dokázali puk vyhodit za modrou čáru. Finové nechávají na ledě původní formaci.

49:17

Konsta Helenius se v útočném pásmu dostal k odraženému kotouči, který ihned hrnul na branku, jenže prostor Gustavssonovy klece minul.

48:52
Trest

Přesilovku si vzápětí vyzkoušejí také Finové. Jesper Frödén dostává dvě minuty za podrážení.

48:16

Do pořádného zakončení se Švédové dostali až po skončení přesilové hry, ale tvrdá rána se od zadního mantinelu odrazila ven z útočného pásma.

48:02

Finsko hraje v plném počtu.

47:55

Po sraženém nahození Hedmana se k puku na pravém kruhu dostal osamocený Kempe, ale Larmi se proti jeho pokusu stačil přemístit.

47:15

Po velmi dlouhé kombinaci Švédů v útočném pásmu zakončil z pravého kruhu André Burakovsky, jehož pokus přizvedl obránce mimo ledovou plochu.

46:02
Trest

Švédsko si zahraje další přesilovku. Hannes Björninen dostává dvě minuty za vysokou hůl.

45:45

Iiro Pakarinen po pravém křídle projel do útočného pásma a zápěstím zakončoval na zadní tyč. Gustavsson puk vyrazil a měl štěstí, že se kotouč od dojíždějících hráčů neodrazil mezi tři tyče.

45:10

Larmi se vydal za branku a měl menší problémy s rozehrávkou. Napadající Švédové sice na chvíli získali puk, jenže ke střele se nedostali.

44:45

Olofsson zabojoval o puk v rohu útočného pásma a získal jej pro Karlssona. Střelecky aktivní obránce Švédska z úhlu trefil brusle obránce.

44:13
Šance

Isac Lundeström se po nenápadném přechodu do útoku zjevil v prostoru mezi kruhy, jenže zápěstím nedonutil Larmiho k zákroku!

43:48

Dahlin hledal Raymonda, který chtěl patičkou přikopnout kotouč do středního pásma, ale fotbalová vložka se mu nepovedla dle představ.

43:09

Ihned po vyhraném vhazování v útočném pásmu zakončil Joel Eriksson Ek, jehož dělovku pozorný Larmi přikryl lapačkou na hrudi.

43:06

Švédové se sice po pravé straně tlačili do útočného pásma, ale po nahození Erika Karlssona se puk ze souboje odrazil do ochranné sítě.

42:52

Finové uklidnili rozehrávku v obranném pásmu a sami se dostali vpřed. Zakončení z levého křídla schoval Filip Gustavsson do lapačky.

42:00

Neskutečnou přihrávku Karlssona si na modré čáře ve vzduchu fantasticky zpracoval Victor Olofsson, který následným zakončením minul branku.

41:35

Karlsson si za brankou zpracoval odražený kotouč a pohotově rozehrál na pravé křídlo. Oba týmy v úvodu třetí části zlobí nepřesnosti.

41:10

Za vlastním nahozením se do útočného pásma tlačil Jere Innala, ale zadák ve žlutém dresu měl k puku o kus blíže.

40:20

Před dalším buly ještě dochází k opětovnému ukotvení Gustavssonovy branky.

40:20

Gustavsson vyjel za svou klec, kde zastavil nahození po mantinelu a rozehrál na pravou stranu. Hned v úvodních sekundách třetí části jsme viděli dva tvrdé souboje.

40:01

Střely na branku: 24 – 8
Zásahy brankářů: 8 – 24

Je to tak! I po čtyřiceti minutách platí v Ostravě bezbrankové skóre. Po dvou minutách hry přitom hrozil Johansson v přesilové hře, ale Larmi zasáhl betonem. Finský gólman betonem podržel svůj tým i o pět minut později. Následně hrozil Burakovsky, jehož pokus skončil v lapačce finského brankáře. Ve 36. minutě se své šance dočkali Finové, ale Juha Jääskä po průniku z levého křídla bezbrankový stav nezlomil.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:45

Rasmus Rissanen si ještě pohlídal vysoké nahození, zpracoval si puk a zavezl jej za branku. Ani ve druhé části se branky zřejmě nedočkáme.

39:10

Victor Olofsson upadl na pravém kruhu v útočném pásmu, ale vylučovat se nebude. Vpřed se naopak hnali Finové, kteří drží puk v útočném pásmu.

38:35

Juuso Riikola poslal přihrávku na levou stranu, kde však trefil jen švédskou hokejku. Hráči Tre Kronor se po silnější pasáži Finů vydávají vpřed.

38:18

Znovu se Švédové dopustili zakázané uvolnění. Z tribun ostravské haly se ozývá pískot finských fanoušků.

37:45

Švédové se z ojedinělého tlaku soupeře osvobodili jen vyhozením na zakázané uvolnění. Vhazování se vrátí před Filipa Gustavssona.

37:20

Patrik Puistola chtěl zrychlit rozehrávku Finska, jenže byl natolik rozhozený, že vůbec nepřihrál a byl rád, že dostal kotouč za modrou čáru.

36:45

Patrik Puistola chtěl v útočném pásmu připravit pozici pro spoluhráče před brankou, ale Pekka Jormakka z levého kruhu nezakončil ideálně.

35:41
Šance

Finové se dočkali své obrovské šance! Po levém křídle ujel Juha Jääskä, který se natlačil před obránce i před Gustavssona, ale z těsné blízkosti skóre neotevřel!

35:13

Po pokusu Švédů o založení rychlého útoku se zakázané uvolnění nepíská. V útočném pásmu odvedl výbornou práci Carl Grundström.

34:40

Lucas Raymond si na pravém křídle zpracoval skákavý kotouč, ale nedokázal jej poslal na někoho ve žlutém dresu.

34:06

Erik Karlsson si zbytečně zkomplikoval situaci při rozehrávce za brankou a přišel o kotouč. Finové chvíli kombinovali, ale zakončení nepřišlo.

33:29

Larmiho prověřil rozjetý Fabian Zetterlund, jehož zakončení zápěstím si finský gólman vychutnal lapačkou. Švédové v posledních minutách přidali na střelecké aktivitě.

33:15

Olofsson operoval s kotoučem v rohu útočného pásma, avšak neměl prostor ani sílu k tomu, aby puk poslal do prostoru mezi kruhy.

32:37

Další výbornou pozici měl na modré čáře Lucas Raymond, jehož dělovka skončila sražená v ochranné síti. Vhazuje se po pravici Emila Larmiho.

32:03
Šance

Larmi zatím v brance Finska čaruje a drží akcie svého výběru nad vodou. Z levého kruhu na něj mířil Burakovsky, ale Larmi schoval puk v lapačce!

31:29

Joel Eriksson Ek se tlačil do zakončení z pravého kruhu, jenže nejprve trefil nohu clonícího spoluhráče a následnou dorážku poslal do finského zadáka.

31:03

Emil Larmi si pohlídal skákavé nahození ze středního pásma a před dojíždějícím Frodénem schoval puk do lapačky. Vhazuje se po jeho levici.

30:35

Oliver Kapanen poslal přihrávku na modrou čáru, jenže Olli Määttä následně nezakončil. Hokejisté v modrém se ale snad poprvé ve druhé třetině usadili v útočném pásmu.

30:06

Po dlouhé době musel zasahovat také Filip Gustavsson. Švédský gólman si dal pozor na ránu z levého kruhu a schoval kotouč do lapačky.

29:32

Jonas Brodin v rohu obranného pásma odehrál kotouč do středního pásma, ale následné nahození skončilo jen v moci finských zadáků.

29:00

André Burakovsky si znovu vybruslil zpoza branky mezi kruhy, ale tentokrát jej obránce čistým zákrokem dokázal odstavit mimo střeleckou pozici.

28:30

Karlsson vybojoval kotouč v obranném pásmu a vyhodil jej do pásma středního.

27:45

Po dalším zásahu Larmiho se k puku tlačil Jesper Frödén, ale defenziva Finů jej důrazem odstavila od kotouče.

27:25

Po dalším zásahu Larmiho na brankovišti dotíral Fabian Zetterlund, ale zadáci v modrém jej rychle odstavili. V hale se mezitím slaví branka českého týmu proti USA.

26:45
Šance

Isac Lundeström dostal po chybě Finů v rozehrávce přihrávku před branku, ale šikovnou tečí trefil jen Larmiho beton! Finský gólman zatím drží svůj tým.

26:30

André Burakovsky si vybruslil z pravé strany do střelecké pozice, nicméně jeho ránu obětavým zákrokem zastavil Olli Määttä.

26:00

Nahození Karlssona těsně před Larmim tečoval jeden z obránců těsně vedle branky. Od mantinelu se puk vrátil do nebezpečného prostoru, kde kralovali Finové.

25:30

Kempe lehce zavázal v obranném pásmu při zpracování kotouče. K volnému puku se ale nikdo z Finů nedostal.

25:00

Skvělou defenzivní práci odvedl Rasmus Dahlin, který na poslední chvíli vložil hokejku do prudké přihrávky a nepustil soupeře do úniku.

24:35

Znovu se finský brankář vydal na výlet a pomohl spoluhráčům s rozehrávkou. Švédové se nyní nemohou probít do útočného pásma.

24:10

Hedman vyvezl puk z obranného pásma až na opačnou stranu kluziště. Larmi následně vyjel ven z branky a pomohl zastavit nahozený kotouč.

23:35

Jere Innala se hnal za přihrávkou na levou stranu, ale Pettersson před ním odehrál puk do bezpečí. Pokračuje obraz hry z první třetiny.

23:03

Finové se na favorizovaného soupeře snaží vyzrát důraznou hrou. Opět jsme byli svědky tvrdého souboje za Gustavssonem.

22:30

Finové ubránili i druhou švédskou přesilovku. Vyloučený Saku Mäenalanen je zpátky na ledě.

22:08
Šance

Po rychlé souhře pálil z prostoru mezi kruhy Marcus Johansson, ale Larmi proti jeho ráně skvěle vykopl levý beton a udržel bezbrankový stav!

21:20

Rasmus Rissanen v rohu ledové plochy získal odražený puk a nekompromisně jej vyhodil přes celé kluziště. Finové zatím zvládají oslabení s přehledem.

21:03

Přihrávkou na modrou čáru dostal Rasmus Dahlin, jenže v klíčovou chvíli mu puk utekl do středního pásma.

20:30
Trest

Švédsko si hned v úvodu druhé části zahraje další přesilovku. Dvě minuty za nedovolené bránění vyfasoval Saku Mäenalanen.

20:15

Tim Heed dojel nahození Finů za Gustavssona a po hrazení poslal kotouč za modrou čáru. Do křížku se ještě pustili Hedman a Saku Mäenalanen. Sudí museli situaci uklidňovat.

20:01

Střely na branku: 13 – 5
Zásahy brankářů: 5 – 13

V první třetině se na branku v Ostravě čekalo marně. Herně i střelecky aktivnější byli Švédové, ale největší šance měli paradoxně Finové. V 7. minutě se tečované nahození Rissanena od modré čáry zastavilo až na brankové konstrukci. Na opačné straně hrozil z otočky Eriksson Ek, ale netrefil branku. V polovině třetiny pak teč Puistoly Gustavsson skvěle zneškodnil. Švédové si zahráli jednu přesilovku, v níž však recept na Larmiho nenašli.

20:00

První třetina skončila.

19:35

Tvrdou ránu z prostoru mezi kruhy vyslal Victor Olofsson, jehož dělovka byla sražena do ochranné sítě. Švédové se snaží udeřit v závěru první části.

19:05

Pontus Holmberg protečoval prudkou přihrávku do rohu útočného pásma. Skvělou práci následně odvedl Raymond, ale zakončoval až Karlsson, jehož pokus byl sražen mimo branku.

18:29

Po útočné akci Švédska skončil jeden z hráčů Tre Kronor v brance, přičemž v pádu zboural i brankáře Larmiho. Finský gólman je v pořádku a bude schopen pokračovat.

18:20

Po delší době se do útoku vydali také Finové, jenže důrazný Jonas Brodin srazil kotouč a jeden z finských útočníků projel do ofsajdu. Vhazuje se ve středním pásmu.

18:09

Po dalším zásahu Larmiho se před brankou začínala strhávat menší mela, ale rozhodčí kohouty ihned rozehnali. Nejaktivnější byl Fabian Zetterlund.

17:55

Švédové jsou v posledních minutách mnohem aktivnější a dokážou se usadit v útočném pásmu. Jejich hře zatím chybí četnější střelba.

17:20

K dalšímu odraženému kotouči se snažil probít Lucas Raymond, ale v poslední chvíli mu obránce přizvedl hokejku, čímž jej připravil o zakončení bekhendem.

16:20

Do odraženého kotouče se na pravé straně útočného pásma opřel příklepem Erik Karlsson. Jeho dělovka Larmimu vypadla, ale nikdo ve žlutém se neprobil k dorážce.

15:34

Olofsson si řekl o přihrávku do jízdy, jenže kotouč dostal jen za sebe a už se pro něj nestačil vrátit. Švédsko musí rozjet novou útočnou akci.

15:03

Švédové nahodili puk do útočného pásma, kde jej získali zadáci Finska. Hráči v modrém zatím vyčkávají s nějakým ofenzivním návalem.

14:30

Carl Grundström si v útočném pásmu našel prostor pro zakončení, ale zápěstím trefil jen nohu prvního soupeře v modrém dresu Finska.

14:09

Erik Karlsson si pohlídal pohyb rozjetého útočníka a jeho kolega z obranného páru Marcus Pettersson získal puk pro Švédsko.

13:20

Marcus Johansson přitvrdil v souboji za brankou Finska, avšak rozhodčí v tomto případě vylučovat nebudou. Po následném nahození si Larmi připsal další zákrok.

13:00

Zetterlund během rychlého přečíslení zpětnou přihrávkou vybídl k zakončení Rasmuse Dahlina, jehož ránu zápěstím si Larmi vychutnal semaforem.

12:35

Isac Lundeström kouzlil s pukem na pravé straně útočného pásma, jenže bekhendovou přihrávkou na brankoviště trefil jen připraveného Larmiho.

11:35

Karlsson dojel vyhození soupeře a uklidnil švédskou rozehrávku. Poprvé v utkání se z tribun ostravské arény ozývají hlasy finských příznivců.

11:05

Do skvělé pozice si s pukem sjel André Burakovsky, který měl moře času na zamíření, ale zápěstím minul horní roh Larmiho klece.

10:26

Další zakázané uvolnění Finska. Nelze však říct, že by Švédové měli v posledních minutách výraznější tlak. Finům spíše nevycházejí pokusy o rychlý přechod vpřed.

10:08
Šance

Finové znovu hrozili po zakončení od modré čáry! Kotouč těsně před Gustavssonem tečoval Patrik Puistola, ale švédský gólman svůj tým zatím drží!

09:49

Vyloučený Juuso Riikola je zpátky na ledě. Finové úvodní přesilovku Švédska zvládli bez úhony.

09:40

Po kombinaci v útočném pásmu musel Larmi vytáhnout další zákrok. Finský gólman si proti ráně povyjel a připsal si zákrok vyrážečkou.

09:05

Finové se štěstím vyhodili puk přes celé kluziště a unavené kvarteto odjíždí na střídačku.

08:28
Šance

Joel Eriksson Ek se podruhé v utkání skvěle vytočil před finskou branku, ale těžkým zakončením zadovkou těsně minul branku!

07:49
Trest

Švédsko si zahraje úvodní přesilovku dnešního souboje. Juuso Riikola dostává dvě minuty za podrážení.

07:30

Brodin na modré čáře zastavil finskou akci. Sudí ještě viděli puk ve hře a nechali pokračovat. Švédsko se může vydat vpřed.

06:53
Šance

První obrovskou šanci měli Finové! Rasmus Rissanen od modré čáry nahodil puk na branku. Kotouč prošel kolem clonících hráčů i brankáře Gustavssona a zastavil se až na tyči!

06:20

Hedman za vlastní brankou obral o kotouč Hyryho. Dopředu se poté tlačil středem ledové plochy Adrian Kempe, který byl zastaven na modré čáře.

05:35

Švédové jen nahodili puk za Larmiho klec a odjeli na střídačku. Finsko po aktivním vstupu soupeře dokázalo srovnat obraz hry.

05:03

Juha Jääskä si sice zpracoval puk na levé straně, ale napadající soupeř jej čistým způsobem přišpendlil k mantinelu.

04:45

Burakovsky spěchal za přihrávkou na pravou stranu útočného pásma. Pohyb švédského útočníka skvěle zachytil Vili Saarijärvi, který puk vyhodil za modrou čáru.

04:20

Rasmus Rissanen si zkomplikoval rozehrávku ve středním pásmu, ale nakonec před napadajícím soupeřem odehrál puk odrazem o hrazení.

03:40

Tim Heed uklidnil rozehrávku v obranném pásmu. Následný přechod do útočného pásma ale Švédové nezvládli. Po zakázaném uvolnění se hra přesune před Gustavssona.

03:07

Marcus Johansson projel po pravém křídle do útočného pásma, kde v jízdě zakončil zápěstím. Jeho projektil skončil na bruslích obránce.

02:37

Finům se nepovedl další pokus o přechodu do útoku po pravém křídle. Příliš dlouhá přihrávka skončila až na zakázaném uvolnění.

02:10

Jere Innala se hnal za nahozením do rohu útočného pásma, ale Brodin mu nedal ani kousek prostoru a bez problémů rozehrál na Dahlina.

01:39

Na modré čáře už se pomalu napřahoval Pekka Jormakka, ale radost mu pokazil hvizd čárového rozhodčího, který odpískal postavení mimo hru. Vhazuje se ve středním pásmu.

01:16

André Burakovsky se dostal do útočného pásma, kde zakončoval z pravého kruhu, ale trefil vyrážečku Emila Larmiho. Finové jsou pod tlakem.

00:37

Larmi musel poprvé zasahovat. Zpoza branky se vytočil Joel Eriksson Ek, ale bekhendem trefil beton finského brankáře.

00:10

Marcus Johansson se hned v úvodu dostal do útočného pásma, ale schytal tvrdý zásah. Švédové se tlačí vpřed od úvodních sekund.

00:01

Utkání právě začalo.

Oba týmy už jsou na ledě. Vše se chystá ke startu posledního ostravského utkání tohoto šampionátu.

Úvodní sestavy:

Švédsko: Gustavsson (Ersson) – Heed, Hedman (A), Pettersson, Karlsson (C), Brodin, Dahlin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Raymond (A), Holmberg, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – Sörensen, L. Johansson, Frödén – Grundström.
Trenér: Sam Hallam

Finsko: Larmi (Säteri) – Määttä (C), Mattila, Lehtonen (A), Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Saarijärvi, Riikola – Björninen (A), Mäenalanen, Pakarinen – Helenius, Puistola, Jormakka – Innala, Puljujärvi, Kapanen – Jääskä, Puustinen, Hyry.
Trenér: Jukka Jalonen

Rozhodčí: Ansons (SWE), MacFarlane (CAN) – Briganti (USA), Hynek (CZE).

Oba týmy už naskočily na led k předzápasovému rozbruslení. Finové odehrají klíčový duel v modrých dresech, Švédsko oblékne žlutou sadu.

12. 11. 2023 Finsko – Švédsko 2:4

Před utkáním nelze opomenout ani nespornou kvalitu Švédska v brankovišti. Filip Gustavsson měl v základní skupině úspěšnost zákroků 93,02 %. Jeho kolega Samuel Ersson pak 92,5 %. Oba gólmani zaostali jen za Samuelem Hlavajem ze Slovenska.

Naopak finský gólman Harri Säteri drží s úspěšností 89,81 % až sedmou příčku mezi gólmany. Emil Larmi pak odchytal jen dva souboje, ale má v nich úspěšnost 97,22 %

Finové jdou ve čtvrtfinále bojovat s hegemonem dosavadního turnaje. V boji o postup do medailových bitev navíc bude Finsku chybět útočník Mikael Granlund, který na turnaji plnil roli kapitána. Granlund od disciplinárního panelu vyfasoval jednozápasovou stopku za krosček do brady Švýcara Glaussera.

Finsko

Finové nemají na šampionátu tak hvězdný kádr jako jejich dnešní soupeř. Přesto jsou z posledních let zvyklí na to, že i s výběrem tvořeným převážně hráči z evropských soutěží, dokážou vyhrávat cenné kovy. Do turnaje vstoupilo Finsko hned první den soubojem s domácím Českem, kterému padlo 0:1 po nájezdech. Následně Finsko zvládlo dva povinné duely a přehrálo 8:0 Velkou Británii a 4:1 Norsko. Na problém si Finové zadělali porážkou 2:3 s Rakouskem, kterou utrpěli až v závěrečných sekundách utkání. Proti Kanadě Finsko sice podalo o poznání lepší výkon, ale padlo 3:5. Postup tak Finové zachraňovali až v závěru skupiny. Proti Dánsku si výkonem ve třetí části zajistilo Finsko vítězství 3:1. Před posledním hracím dnem základních skupin potřebovali Finové v případě vítězství Rakouska nad Velkou Británií bodovat proti Švýcarsku. Rakušané však utkání nezvládli a Finové mohli slavit postup ze čtvrtého místa ještě před svým utkáním, v němž proti Švýcarsku padli 1:3.

Nejproduktivnější hráči Finska

Oliver Kapanen – 6+0
Jesse Puljujärvi – 3+2
Jere Innala – 2+3

Švédsko

Švédové přivezli do Ostravy opravdu nabušený tým, který jednoznačně bude chtít útočit na zlaté medaile. V brance září Filip Gustavsson, defenziva je nabitá jmény jako Jonas Brodin, Rasmus Dahlin, Victor Hedman nebo gólově produktivní Erik Karlsson. V ofenzivě pak řádí Adrian Kempe, Lucas Raymond nebo Fabian Zetterlund.

Švédové prolétli základní skupinou v Ostravě bez ztráty jediného bodu a v základní části turnaje se tak stali nejlepším týmem na šampionátu. Na úvod skupiny Švédové zvítězili 5:2 ve šlágru se silným týmem USA. Následně přehráli 5:1 Polsko a rozstříleli 6:1 Německo. Proti Kazachstánu Švédové lehce zvolnili a zvítězili "jen" 3:1. Následně však před skvělou kulisou přišla demolice Lotyšska poměrem 7:2. Základní skupinu pak Švédsko zakončilo triumfy nad Francií 3:1 a Slovenskem 6:1.

Nejproduktivnější hráči Švédska

Erik Karlsson – 5+5
André Burakovsky . 4+6
Marcus Johansson 4+5

Dobrý den všem fanynkám a fanouškům ledního hokeje! Vítejte u sledování textového přenosu ze závěrečného ostravského utkání na letošním světovém šampionátu. Společně se zaměříme na čtvrtfinále mezi Švédskem a Finskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:20.