Od nás je to ze souboje o bronz vše. Letošní světový šampionát zakončí od 20:20 skutečný bonbónek – finálové klání mezi domácím Českem a Švýcarskem.

A následuje švédská hymna, která v O2 Areně letos zazní vůbec poprvé.

Erik Karlsson míří k pódiu a převezme plaketu pro bronzové medailisty.

Greig

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), MacFarlane (USA) – Hynek (CZE), Ondráček (CZE)
Počet diváků: 14 929

Švédští hokejisté právě přebírají bronzové medaile a následuje tradiční podání rukou s kanadskými hráči.

Švédsko naopak na světovém šampionátu získalo první cenný kov od roku 2018, kdy ovládli šampionát v Dánsku.

Kanada odjede ze světového šampionátu bez medaile poprvé od roku 2018. Na obou dosavadních turnajích konaných v samostatné České republice přitom Kanaďané brali zlato.

Rozhodčí právě přebírají památeční medaile, které se každoročně udělují při utkání o bronz a finálovém střetnutí. Mezi nimi jsou i dva čeští zástupci, Jiří Ondráček a Daniel Hynek.

Je dobojováno! Třetí místo na letošním šampionátu bere nabitý tým Švédska, který v souboji o bronz přehrál Kanadu výsledkem 4:2. Švédové vstoupili do utkání lépe. Po dvanácti minutách hry poslal Švédsko do vedení Carl Grundström. Kanada srovnala stav v úvodu druhé třetiny zásluhou Dylana Cozense. Švédové si v prostřední části mohli vzít vedení zpět, ale Lucas Raymond a Isac Lundeström na Binningtona nevyzráli. Ve 45. minutě tak poslal Kanadu do vedení po skvěle sehraném protiútoku Pierre-Luc Dubois. Švédsko srovnalo krok deset minut před koncem základní hrací doby, kdy Erik Karlsson od modré čáry trefil mezírku mezi betony kanadského gólmana. V 54. minutě pak po rozehrávce Binningtona napálil puk do sítě Carl Grundström. V závěru Kanada riskovala hrou bez brankáře, což potrestal Marcus Johansson.

Švédsko právě vstřelilo branku!
Je hotovo, Švédsko získá po šesti letech první medaili! MARCUS JOHANSSON ve středním pásmu zachytil vyhození Jonase Brodina a přesným bekhendem vstřelil poslední gól utkání. Asistence: Jonas Brodin.

59:47

Třináct sekund před závěrečnou sirénou se ještě bude vhazovat po levé ruce Filipa Gustavssona. Sražený kotouč totiž skončil v ochranné síti.

59:35

Owen Power stihl zachytit kotouč, který mířil do odkryté klece, moc času už ale nezbývá.

59:10

Dylan Cozens se po vyhraném vhazování dostal k zakončení od modré čáry. Gustavsson měl zakrytý výhled, ale s pomocí obrany si poradil.

59:05

Oddechový čas pro Kanadu.

58:55

Švédsko první závar přežilo a dostalo puk z pásma. Moc času na oddech ale nedostane.

58:49

Z pravé strany pálil bez přípravy Michael Bunting, jehož přízemní dělovku Filip Gustavsson po rychlém přesunu vykopl betonem.

58:20
Šance

Jordan Binnington míří na střídačku a Kanada se bude pokoušet o vyrovnání s šesti bruslaři!

58:11

Dylan Cozens projel do útočného pásma, kde si puk stáhl na forhend a zakončil zápěstím mimo švédskou klec.

57:45
Šance

John Tavares se otočil s pukem na pravém kruhu a pohotově jej poslal směrem na švédskou branku. Tečovaná rána za zády Gustavssona neskončila.

57:25

Adrian Kempe zablokoval nahození od modré čáry a už to vypadalo na přerušení hry, protože se puk ztratil z dohledu. Najednou ale přece jen spadl z oblohy a kanadské útočné snažení může pokračovat.

57:15

Švédové se nyní osvobodili z obranného pásma jen za cenu vyhození kotouče přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Kanadě se krátí čas.

56:50

André Burakovsky a Fabian Zetterlund předvedli výbornou spolupráci, a to když kotouč zavřeli v rohu kluziště a koupili tak spoustu cenných vteřin.

56:13

Na přihrávku z pravé strany si brousil zuby Dylan Guenther, jenže kotouč dostal za sebe a už se pro něj nestačil vrátit.

55:56

Filip Gustavsson stále může být v relativním klidu, protihráči ho stále nezaměstnali. O to důležitější zákroky ale asi bude muset později předvádět.

55:20

Carl Grundström projel po pravé straně do útočného pásma. Od mantinelu zkoušel najít spoluhráče mezi kruhy, kde kraloval kanadský zadák.

54:46

Andrew Mangiapane sice mířil za kotoučem, ale zakázanému uvolnění nezabránil. Jordan Binnington tak bude muset znovu zpozornět.

54:08

Kanada se hned usazuje v útočném pásmu, na střelu ale zatím marně čeká.

53:42
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko ve třetí třetině otáčí stav utkání a šest minut před koncem základní hrací doby se dostává do vedení! Binnington vyhodil puk od branky jen k mantinelu a dojíždějící CARL GRUNDSTRÖm pohotovou střelou přiblížil Švédsko k zisku bronzu! Bez asistence.

52:50

Jamie Oleksiak pálil od modré čáry. Jeho tvrdou ránu mezi kruhy zastavil obětavým blokem Jonas Brodin, který si při odjedu na střídačku ještě oklepává bolestivě zasažené místo.

51:59

Od modré čáry ještě bez přípravy pálil Marcus Pettersson. Jeho tvrdá rána se od betonu Binningtona odrazila mimo branku.

51:53

Isac Lundeström dostal skřípnuto od dvou protihráčů, ale i přesto dokázal zakončit v pádu, i když jen do boční sítě. Faul každopádně nevybojoval.

51:21

Isac Lundeström po vyhraném vhazování dostal přihrávku na pravý kruh, odkud pohotově vypálil do betonu kanadského gólmana.

51:14
Šance

Švédsko konečně přestalo něco vymýšlet a jde na to jednoduše! Prostou akci tak zakončil po přihrávce Carla Grundströma Pontus Holmberg, který kanadského brankáře pořádně vylekal, ale gól z toho nakonec nebyl!

Utkání sleduje 14 929 diváků.

50:50

Jamie Oleksiak to doslova koupil, protože ho svou dělovkou nastřelil Victor Hedman. Kanadský obránce to naštěstí rychle rozchodil.

50:41
Šance

Fabian Zetterlund se v útočném pásmu dostal k puku, který si stáhl na levý kruh a zápěstím prověřil Binningtona, který podržel Kanadu výborným zákrokem ramenem!

49:58

Damon Severson sice vystihl nepřesnou rozehrávku soupeře, jenže spoluhráč byl příliš netrpělivý a projel do útočného pásma ještě před kotoučem. Postavení mimo hru.

49:35
Gól

Tre Kronor dotahuje jednobrankovou ztrátu a opět máme vyrovnáno! ERIK KARLSSON u modré čáry nic nevymýšlel a prostě se opřel do kotouče. Nádherná střela to zrovna nebyla, kotouč ale zapadl přesně mezi betony Jordana Binningtona! Asistence: André Burakovsky, Marcus Johansson.

49:04

Švédové sice uzamkli Kanadu v přesilovce před její brankou, ale Binnington nemusel řešit žádnou větší šanci. Vyloučený Damon Severson naskočil zpět na led.

48:50

Jordan Binnington příliš dobře neviděl nahození Victora Hedmana, měl jediné štěstí, že ho puk trefil přímo do hrudi.

48:18

Rasmu Dahlin nahodil puk od modré čáry na branku, před kterou clonil Joel Eriksson Ek, ale od jeho zad se puk odrazil mimo branku.

48:05

Čeští fanoušci nedaleko našeho stanoviště se pořádně rozjeli a začali hnát švédské hráče dopředu. Švédům ale stále přesilovka nevychází podle představ.

47:04
Trest

Švédsko si zahraje přesilovou hru. Za brankou Filipa Gustavssona trefil Damon Severson soupeře vysokou holí, za což si vysloužil dvě minuty.

46:36

Filip Gustavsson musel krýt nahození ze střední třetiny, což zvládl bez problémů. Následně okamžitě rozehrál, přece jen jeho týmu se čas začíná krátit.

46:20

Victor Olofsson v rohu ledové plochy obral o kotouč Jamieho Oleksiasa, jenže druhý jmenovaný své zaváhání bleskově napravil a nepustil Švédy do zakončení.

45:52

Do zajímavé pozice si s pukem vybruslil Victor Olofsson, který zakončil zápěstím mezi kruhy přímo do lapačky připraveného Binningtona.

45:45

Švédi s aktuálním stavem rozhodně nejsou spokojení a stupňují svou aktivitu.

45:30

Švédové se sice snažili přejít do útočného pásma, ale na modré čáře je zradila nepřesnost. Kanada může uklidnit hru.

44:35
Šance

André Burakovsky se mohl zasloužit o bleskové vyrovnání, svou střelou z mezikruží však orazítkoval jen brankovou konstrukci!

44:18
Gól

Kanada právě vstřelila branku! Kanada otáčí průběh dnešního souboje a dostává se do vedení! Po rychlém přechodu do útočného pásma vyslal přihrávku skrz třetinu Brandon Hagel a volný PIERRE-LUC DUBOIS bez přípravy z pravého kruhu překonal Gustavssona! Asistence: Brandon Hagel, John Tavares.

44:08

Tre Kronor se drží v útočném pásmu a připisuje si jednu střelu za druhou. Jordan Binnington nyní podržel svůj tým.

43:50

Od modré čáry zakončil Jonas Brodin. Binnington měl dobře zakrytý výhled, ale kotouč nakonec prolétl kolem švédské klece.

43:10

Švédsko rychle přeneslo hru a po rychlé kombinaci pálil Adrian Kempe, zasáhl však dobře postavený obránce.

42:51

Jack McBain nabral rychlost a v útočném pásmu se zjevil v dobré pozici. První střelou trefil obránce, dorážku dokázal zneškodnit Filip Gustavsson.

42:14

Nick Paul projel po levém křídle do útočného pásma a bez váhání se do puku opřel lapačkou. Jeho dělovku Gustavsson bez problémů udržel.

42:02

Jordan Binnington nezkrotil tvrdý pokus Victora Hedmana a musel reagovat i na dorážku, to ale zvládl velmi jistě a přerušil hru.

41:36

John Tavares si ještě prodloužil pobyt na ledové ploše a nahodil puk na švédskou branku. Před Gustavssonem puk srazil obránce a švédský gólman jej následně přikryl lapačkou.

41:09

Erik Karlsson přece jen pálil z horní hranice pravého kruhu a svou ránou brankáře pořádně vystrašil, kotouč ale skončil jen na zadním mantinelu.

40:52

John Tavares se v útočném pásmu natáhl po kotouči a ještě se dostal do zakončení. Pomalou střelu Gustavsson bez problémů vyrazil.

40:34

Ve třetí třetině se stále praktikují hlavně souboje u mantinelů, nikomu se tak nedaří dostat k zakončení.

40:01

Statistiky po 2. třetině

Střely na branku: 16 – 14

Ve druhé periodě se opět hrál vyrovnaný hokej, který tentokrát více svědčil Kanadě. Ta totiž rychle po příchodu z kabin vyrovnala zásluhou Dylana Cozense, který nemilosrdně zakončil pod horní tyč. Následně se toho moc nestalo, protože se oba týmy soustředí výhradně na defenzivu. O vítězi tedy bude muset rozhodnout třetí perioda.

Další třetina začne přibližně v 16:57.

40:00

Druhá třetina skončila.

39:39

Za další dlouhou přihrávkou spěchal Marcus Johansson, nicméně ani on neměl povedené zpracování. Kanaďané následně puk odehráli.

39:25

Kanada ještě krouží v útočném pásmu, ke skórování ale nemá potřebné odhodlání. Do šaten se nejspíš bude odcházet za vyrovnaného stavu.

38:34

Jonas Brodin buď schytal pukem do nechráněného místo nebo byl nějak nepříjemně zasažen. Z ledu se proto chvíli zvedal, nakonec to ale nejspíš rozchodí.

38:30

Jared McCann se prodral do útočného, kde měl dobrou pozici pro zakončení, ale puk mu sjel po čepeli a neprověřil Gustavssona.

38:16

Fabian Zetterlund zkusil štěstí po přechodu modré čáry, kotouč ale neposlal na bránu, místo toho se odrazil od zadního mantinelu.

37:49

Fabian Zetterlund se hnal za přihrávkou na modrou čáru, ale při zpracování se musel otáček a puk vůbec nezasáhl.

36:20

Po vyhraném vhazování střílel od modré čáry Jonas Brodin. Tvrdou ránu Binnington neudržel ve výstroji, ale v předbrankovém prostoru nebyli Švédové dostatečně důrazní.

36:18

Marcus Johansson i ve velmi těžké pozici dokázal kotouč tečovat. Stačilo jen trefit prostor mezi tyčemi, to by byl Jordan Binnington bezradný. Ale nepovedlo se mu to.

35:57

Přihrávku zpoza branky dostal Connor Bedard, který mohl z úhlu prověřit pozornost švédského gólmana, jenže vůbec nevyslal střelu.

35:30

Jamie Oleksiak si dává pohodu za svou brankou, žádný protihráč ho ani nenapadá. Oba týmy už tak pomalu směřují ke třetí třetině.

35:15

Jamie Oleksiak sice posunul puk na pravou stranu útočného pásma, odkud následně přiletělo na Gustavssona nahození, které švédský gólman udržel.

34:36

Po sklepnutí bekhendem střílel z dobré pozice mezi kruhy Dylan Cozens. Obětavý obránce Švédska jeho pokus srazil nad branku.

34:22
Šance

Andrew Mangiapane si na modré čáře řekl o přihrávku, fantasticky ji převzal a následně oblafnul i brankáře. Bekhendovým zakončením ale odkrytou klec netrefil!

33:39

Jako poslední v přesilové hře vypálil Erik Karlsson, moc dobře ale nemířil, protože trefil svého spoluhráče, který se snažil clonit brankáři.

33:37

Vyloučený Pierre-Luc Dubois je zpátky na ledě. Ani Švédové svou početní převahu nezužitkovali.

32:29

Rasmus Dahlin se na modré čáře utopil v moři vlastních kliček. Dotírající Brandon Tanev mu puk dokázal vypíchnout.

32:23

Lucas Raymond hraničním způsobem poslal k zemi Coltona Parayka, díky čemuž se Švédové udrželi v útočném pásmu. Vylučovat se nebude.

31:52

Jako první v přesilové hře vypálil Adrian Kempe a byla to opravdu dělovka. Odnesl to první hráč v cestě, od kterého se puk odrazil do ochranné sítě.

31:37
Trest

Přesilovou hru si vyzkouší také Švédsko. Dvě minuty za držení za brankou soupeře dostává Pierre-Luc Dubois.

30:53

Jack McBain se v útočném pásmu zmocnil kotouče. V rychlosti ještě mohl hledat spoluhráče před brankou, ale z úhlu trefil beton švédského brankáře.

30:45

Victor Hedman zkusil švihem štěstí od modré čáry, před bránou ale bylo pořádně rušno, takže puk ani nedoputoval k Jordanu Binningtonovi.

30:23

Po rychlém průniku do útočného pásma si na bekhendovou přihrávku sjel Andrew Mangiapane, jehož pokus Gustavsson vyrazil ramenem.

30:00

V polovině základní hrací doby platí vyrovnaný stav, což se prolíná i na led. Oba týmy hrají dost podobně a vyhrát může naprosto kdokoliv.

29:33

Za prudkou přihrávkou na modrou čáru se hnal Lucas Raymond, který puk jen nahodil na zadní mantinel a vyrazil střídat.

29:16

Connoru Bedardovi se moc nechce. Po pravém křídle mohl rozjet akci, ale nechal se lehce obrat o kotouč.

28:28

Švédsko si od bránění chvíli odpočine, jelikož hráčům v černých dresech se nepovedl přechod do útočného pásma a píská se ofsajd.

28:00

Erik Karlsson si před vlastním brankou pohrál s dvojicí napadajícím Kanaďanů. Nejprve s pukem objel klec a následně jej mezi dvojicí soupeřů vyvezl do bezpečí.

27:43

Kanada začala vyhrávat většinu osobních soubojů a díky tomu má mnohem víc příležitostí. Pokud to takto bude pokračovat, může celkem bez problémů dokonat obrat.

27:12

Ve středním pásmu nabral rychlost Erik Karlsson, který středem projel až do útočného pásma. Jeho pokus srazil obránce hokejkou do ochranné sítě.

26:44
Šance

Isac Lundeström výborně převzal přihrávku, protlačil se před obránce a zakončil do protipohybu gólmana, avšak Jordan Binnington i přesto dokázal zareagovat a puk vyrazil těsně vedle tyče!

26:21

Damon Severson střílel od modré čáry, jenže jeho pokus zablokoval první soupeř ve žlutém dresu. Kanada přesto drží útočné pásmo.

25:09

Po krásné kombinaci Švédů dostal na pravou stranu útočného pásma nabito Rasmus Dahlin, který v klíčovou chvíli netrefil puk ideálně.

24:48
Šance

Lucas Raymond využil své rychlosti a s kotoučem se prokličkoval až před bránu! Tam pálil bekhendem, ale kus gumy nedokázal zvednout, takže se trefil jen do betonu brankáře.

24:09

Na opačné straně projel do střelecké pozice Joel Eriksson Ek, který pod tlakem obránce zakončil bekhendem jen do připraveného Binningtona.

23:52

Kanada má na kontě více střel než v celé první třetině a stále nemá dost! Dalším střílejícím hráčem byl Michael Bunting, který ale mířil přímo doprostřed, Dylan Cozens se k dorážce už nedostal.

23:39

Hned po vyhraném vhazování v útočném pásmu vypálil Andrew Mangiapane, jehož tvrdou ránu Gustavsson vyrazil beton.

23:21

Kanada se po vstřelení vyrovnávací branky nadále tlačí do ofenzivy. Damon Severson střílel od mantinelu přímo do míst, kde stál Gustavsson.

22:58

Země javorového listu zůstává při chuti a o další gól se mohl postarat Jack McBain, který dostal docela dost prostoru, ale stejně nemířil přesně.

22:41
Gól

Kanada právě vstřelila branku! Kanada se v úvodu druhé třetiny dočkala vyrovnávací branky! Gustavsson nejprve neudržel ránu od modré čáry. Zpoza branky přihrál Oleksiak mezi kruhy a DYLAN COZENS zavěsil pod břevno. Asistence: Jamie Oleksiak, Andrew Mangiapane.

22:25

Michael Bunting získal puk za brankou Švédska, následně se chytře otočil a zakončoval bekhendem, bránu ale netrefil.

21:49

Marcus Pettersson dostal nabito na modrou čáru, odkud zakončil, jenže jeho nahození prolétlo daleko od kanadské branky.

21:24

Kanaďané poprvé ve druhé periodě mířili dopředu, moc daleko se ale nedostali, protože jim čárový rozhodčí odpískal ofsajd.

20:57

Brandon Hagel dostal v útočném pásmu přihrávku mezi kruhy, zpracoval si puk a dostal se před Gustavssona. Místo blafáku zakončil forhendem do betonu švédského brankáře.

20:39

Švédsko začalo druhou třetinu aktivně a velmi nebezpečně napadá. Bowen Byram tak měl menší problémy, nakonec to ale zvládl.

20:21

Po průniku Marcuse Sörensena po pravém křídle přiletěla přihrávka mezi kruhy, kde puk zasáhl kanadský obránce. Binnington kotouč raději přikryl lapačkou.

20:01

Statistiky po 1. třetině:

Střely na branku: 7 – 4

Po první třetině souboje o bronz mohou být spokojenější Švédové. V úvodních minutách byl k vidění spíše opatrný hokej s minimem šanci. V 11. minutě zahrozil Joel Eriksson Ek, jehož bekhend z brankoviště zneškodnil Binnington. Nick Paul o minutu později hledal v dobré pozici Jareda McCanna, který si kotouč nezpracoval. Do vedení se tak ve 13. minutě dostali Švédov zásluhou Carla Grundströma. Ve zbytku třetiny si už Švédsko vedení pohlídalo.

20:00

První třetina skončila.

19:27

Po průniku Švédska do útočného pásma nahodil puk od modré čáry Rasmus Dahlin. Střílenou pobídku zkoušel tečovat Isac Lundeström, který puk ve vzduchu netrefil.

19:18

Jared McCann neměl po přechodu modré čáry komu přihrát, takže se aspoň opřel do kotouče, ale jeho pokus srazil první bek v cestě.

18:55

Colton Parayko dostal nabito od modré čáry, odkud pohotově vypálil příklepem. Gustavsson měl sice zakrytý výhled, přesto zasáhl levým betonem.

18:47

Země javorového listu z dobrého napadání nic nevytěží, hra je vykázána do středního pásma, protože se Brandon Tanev nacházel v brankovišti.

18:40

Gustavsson vyjel za branku, kde jej napadali hned dva Kanaďané. Švédský brankář měl s rozehrávkou problémy, nakonec však soupeři kotouč nedaroval.

18:08

Švédi se zavřeli do ochranné ulity a dopředu se jim příliš nechce. Jednobrankové vedení jim do první přestávky nejspíš stačí.

17:29

Švédové ubránili úvodní přesilovku Kanady, vyloučený Tim Heed je zpátky na ledě.

17:15

Další útočné snažení Kanaďanů zastavuje těsný ofsajd, vhazovat se bude ve střední třetině.

16:23

Na pravém kruhu dostal prostor i čas na zakončení Connor Bedard, který si puk krásně stáhl, ale zápěstím vypálil nad horní tyč Gustavssonovy klece.

16:15

Nick Paul přijel přímo k brankáři, k zakončení se ale nakonec neodhodlal. Následně mu jeden z obránců vypíchl puk k mantinelu.

15:51

Adrian Kempe se po nepřesné kombinaci soupeře kolem modré čáry zmocnil volného puku, který vyvezl do středního pásma a osvobodil Švédsko.

15:43

Kanada se hned usadila v útoku a další gól si zkoušel připsat Dylan Cozens, avšak ten netrefil prostor mezi tyčemi.

15:29
Trest

Kanada si zahraje úvodní přesilovku. Po sražené ráně Švédů mohli Kanaďané jít do přečíslení, které Tim Heed zmařil podrážením.

15:15

Victor Olofsson byl prakticky před kanadským obráncem, současně na něj letěl kotouč. Pokoušel se ho zpracovat bruslí, ale to se mu nepovedlo.

14:20

Kanaďané se dostali do přečíslení dva na jednoho. Zakončení na sebe nakonec vzal Nick Paul, jehož svižný pokus prolétl kolem vzdálenější tyče.

14:13

Victor Hedman pokračuje ve své aktivitě a připsal si rovnou dva střelecké pokusy. První střelu kanadský brankář jen vyrazil, během té druhé ale kotouč schoval do své rukavice.

14:01

André Burakovsky se natahoval po střílené přihrávce před branku z pravé strany, ale k zakončení mu několik decimetrů scházelo.

13:43

Erik Karlsson zase vytáhl svou pověstnou dělovku od modré čáry, Jordan Binnington však moc dobře viděl a dokázal zasáhnout.

13:18

Marcus Pettersson nahodil puk kolem hrazení do útočného pásma, jenže jeho přihrávka skončila na zakázaném uvolnění, čemuž se Švédové diví.

12:39

Švédsko zase musí do souboje ve svém pásmu, kotouč ale nyní drží u mantinelu, aby nic zbytečně neriskovalo.

12:05
Gól

Švédsko právě vstřelilo branku! Švédsko se dostává do vedení! Rasmus Dahlin nahodil puk od modré čáry před kanadskou branku. Tečovaný kotouč získal Johansson, od nějž se puk ještě dostal ke CARLU GRUNDSTRÖMOVI, který zavěsil mimo Binningtonův dosah! Asistence: Linus Johansson, Rasmus Dahlin.

11:33
Šance

Nick Paul jednoduchou kličkou oblafl celou švédskou defenzivu a předložil puk Jaredu McCannovi, ten ho však ani nezpracoval!

10:37

Do útočného pásma se šikovně prodral Michael Bunting, který chtěl překvapit Gustavssona střelou kolem obránce. Švédský gólman měl beton připravený.

10:29
Šance

První větší šanci utkání měli na svědomí Švédové! Joel Eriksson Ek na hraně brankoviště vypálil bekhendem z otočky, ale trefil jen beton brankáře. Následnou tvrdou ránu Victora Hedmana zablokoval první obránce v cestě.

10:03

Po pravé straně projel do útočného pásma Adrian Kempe, jehož prudké zakončení Binnington neudržel. K odraženému puku se však nedostal nikdo ze Švédů.

09:56

Kanada praktikuje aktivní forčekink a dělá tím soupeři nemalé problémy. Švédi se přes vlastní modrou čáru dostanou jen zřídka.

09:10

Do útočného pásma projel s pukem na hokejce Rasmus Dahlin, který se dostal až do zakončení, které bylo zblokováno prvním soupeřem.

08:49

Kanada se drala vpřed po levé straně. Příliš pomalou přihrávkou se však hráči v černém sami vystavili do ofsajdu.

08:23

Nahození Erika Karlssona se nepříjemně odráželo, Jordan Binnington však nakonec zasahovat nemusel, protože puk se otřel jen o boční síť.

08:09

Jesper Frödén si řekl o přihrávku na útočnou modrou čáru, ale puk jen protečoval do rohu ledové plochy, kde přišel na řadu další souboj.

07:46

Brandon Hagel za brankou Švédska odvedl dobrou práci a málem naservíroval puk k zakončení, i obrana Tre Kronor však funguje skvěle.

07:23

Po dlouhé době se jeden z týmů dostal k zajímavému zakončení. Brandon Hagel si v útočném pásmu sjel na zadovku mezi kruhy a zápěstím minul branku.

07:11

Adrian Kempe uprostřed kluziště ztratil balanc, kvůli čemuž přišel také o kus gumy.

06:18

Erik Karlsson ukázal svůj um a málem poslal do úniku svého spoluhráče, kanadská obrana však zatím funguje na jedničku.

05:58

Fabian Zetterlund šáhl do kanadské přihrávky, puk ale srazil jen k dalšímu protihráči.

05:48

Connor Bedard se hnal za nahozením do rohu útočného pásma, kde si jej vzal do parády švédský zadák, který kanadskou naději odstavil.

05:10

Kanada se snažila rozjet akci po pravé straně, ale pobídka skončila na zakázaném uvolnění. Hra se stěhuje zpátky před Binningtona.

04:48

Pierre-Luc Dubois si tentokrát už střelu připsal, bylo to ale takové slabé nahození, které si Filip Gustavsson bez problémů našel lapačkou.

04:16

Owen Power chtěl zrychlit rozehrávku Kanady prudkou přihrávkou na pravou stranu, avšak jeho pobídka skončila na zakázaném uvolnění.

03:59

Pierre-Luc Dubois se uvolnil na modré čáry a po přihrávce měl před sebou volný prostor, tři protihráči se však k němu rychle stáhli a nakonec mu nedovolili zakončení.

03:50

Kanada se snažila založit útok dlouhou přihrávkou na modrou čáru, jenže rozjetý Pierre-Luc Dubois si puk nedokázal zpracovat.

03:06

Ridly Greig se vrhl do souboje o kotouč u mantinelu, nakonec ho vydoloval a Kanaďané díky tomu mohou hrát v útočném pásmu.

02:33

Přihrávku na pravou stranu útočného pásma dostal Jared McCann, jehož pohotové zakončení z ostrého úhlu rozvlnilo jen boční síť.

01:53

Po kombinaci nakonec vypálil Colton Parayko, jeho pokus se ale držel u ledu, takže si Filip Gustavsson připsal snadný zákrok.

01:45

Od modré čáry střílel Nick Paul, jehož rána prosvištěla kolem přední tyče švédské branky. Zatím se hraje na obou stranách aktivně.

01:27

Colton Parayko získal puk ve středním pásmu a nahodil ho za bránu, kde ho po chvíli jeho spoluhráči vybojovali.

01:00

Od modré čáry vystřelil Erik Karlsson, jehož střelu v prostoru mezi kruhy nechtěně zablokoval vlastní spoluhráč.

00:20

Bowen Byram po vyhraném vhazování tvrdě vypálil od modré čáry, trefil ale prvního soupeře v cestě. Puk ještě chvíli poskakoval před brankovištěm, následně ho ale uklidili hráči ve žlutém dresu.

00:16

Švédové se poprvé v utkání vydali do útoku. Na přihrávku středem se na modré čáře natahoval Jesper Frödén, ale puk přesto skončil na zakázaném uvolnění.

00:08

Úvodní buly vyhráli Švédové, ti se ale marně snaží dostat přes střední pásmo.

00:01

Utkání právě začalo.

Hráči už jsou nastoupení na ledě, souboj o bronz za chvíli započne!

Úvodní sestavy:

Švédsko: Gustavsson (Ersson) – Heed, Hedman (A), Pettersson, Karlsson (C), Brodin, Dahlin, Bengtsson – Kempe, Eriksson Ek, M. Johansson – Raymond (A), Holmberg, Burakovsky – Lundeström, Zetterlund, Olofsson – Sörensen, L. Johansson, Frödén – Grundström.
Trenér: Sam Hallam

Kanada: Binnington (Daws) – Power, Parayko (A), Byram, Oleksiak, Zellweger, Severson (A) – Tanev, McBain, Mercer – Bunting, Cozens, Mangiapane – Guenther, McCann, Paul – Dubois, Tavares (C), Bedard – Hagel, Greig.
Trenér: André Tourigny

Rozhodčí: Kaukokari (FIN), MacFarlane (USA) – Hynek (CZE), Ondráček (CZE).

Oba týmy už dorazily na led k předzápasovému rozbruslení. Švédové odehrají utkání ve žlutém, zatímco Kanada oblékne černou sadu.

Poslední vzájemné zápasy na světových šampionátech

26. 5. 2022 Švédsko – Kanada 3:4 v prodloužení
21. 5. 2017 Kanada – Švédsko 1:2 po nájezdech
19. 5. 2016 Kanada – Švédsko 6:0
6. 5. 2015 Švédsko – Kanada 4:6

Švédsko

Švédsko přijelo na šampionát v roli jednoho z největších favoritů, dost možná byli Švédové považování za největšího aspiranta na titul. Hvězdnými jmény je nabitá hlavně defenziva Tre Kronor, kde nechybí jména jako Erik Karlsson, Rasmus Dahlin nebo Jonas Brodin. V útoku pak řádí André Burakovsky nebo Marcus Johansson.

Švédové jsou jediným týmem, který hrál ostravskou skupinu, a probil se do bojů o cenné kovy. V Ostravě navíc Švédsko předvádělo skvělé výkony a jako jediný tým na turnaji ve skupině neztratili ani bod. Němcům i Slovákům nasázeli šest gólů. V úvodu turnaje přehrálo Švédsko i silný výběr USA.

První porážku na turnaji si Švédové připsali v sobotním semifinále proti domácímu Česku. V první třetině přitom díky brankám Marcuse Johanssona a Marcuse Petterssona dvakrát vedli. Poté ale přišel koncert domácího týmu, který nakonec zvítězil 7:3.

Švédové mají na turnaji celou řadu produktivních hráčů. Hned čtyři z nich mají na kontě deset kanadských bodů – Marcus Johannson, Erik Karlsson, André Burakovsky a Joel Eriksson Ek. Poslední jmenovaný je se sedmi góly nejlepším švédským střelcem.

Kanada

Kanada přijela na šampionát v pozici obhájce titulu mistrů světa. Je však jasné, že další triumf Kanada letos nepřidá. Do Prahy sice tentokrát nepřijel výběr těch největších hvězd, přesto v kádru nechybí jména jako John Tavares, Dylan Cozens nebo Connor Bedard.

S působením v základní skupině mohou být Kanaďané spokojení. Pražskou skupinu A prošla Kanada se ztrátou pouhých dvou bodů. O ty přišla překvapivě proti Rakousku a na závěr skupiny proti domácímu Česku, které porazila až v prodloužení. Naopak proti dalším silným týmům – Finsku a Švýcarsku Kanada ve skupině nezaváhala.

Ve čtvrtfinále Kanada nastoupila proti Slovensku. Javorové listy potvrdily roli favorita a zvítězily 6:3. V sobotu tak Kanada narazila v semifinále na Švýcarsko. Po dvou inkasovaných brankách v první části museli Kanaďané dotahovat. Brankou v závěru základní hrací doby ještě prodloužili své šance na postup do finále. O postupujícím tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Za Kanadu se trefil v první sérii Connor Bedard, zatímco za Švýcary vyrovnal Kevin Fiala a postup do finále jim vystřelil Sven Andrighetto.

Produktivitě Kanady na turnaji vévodí před závěrečným duelem Dylan Cozens, který má na kontě deset bodů. Navíc během turnaje vstřelil osm branek. Daří se i Johnu Tavaresovi s deseti body. Connor Bedard pak zaznamenal osm bodů.

Dobrý den všem fanynkám a fanouškům ledního hokeje! Vítejte u sledování textového přenosu z utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:20.