Retro je v kurzu. Obujte běžecké boty z osmdesátých let

aktualizováno 
Na první pohled by se mohlo zdát, že běžeckému světu se vlna retro vyhýbá, ale není tomu tak. V aktuálních kolekcích je sice retro oblečení nebo boty pomálu, ale žádná z velkých značek si tento stále rostoucí trend nehodlá nechat ujít. Výsledkem jsou reinkarnace běžeckých modelů z druhé poloviny minulého století, u kterých to všechno začalo.

Běžecké boty Onitsuka Tiger Mexico 66 dnes už na běžeckých tratích nepotkáte. To však neplatí pro ulice měst, kde jsou retro běžecké boty žádaným módním doplňkem. | foto: onitsukatiger.comRungo.cz

Jak vlastně vypadaly běžecké boty v 70. a 80. letech, které se nyní vrací na pulty stylových obchodů? Pomineme-li rozdíly v materiálech a dostupných technologiích, blížily se svou konstrukcí až překvapivě dnešním botám minimalistickým nebo závodním. Důvodem byl i fakt, že v této době ve srovnání se současností prakticky neexistovali rekreační běžci, ale pouze výkonnostně orientovaní sportovci, kteří se běhu věnovali na profesionální nebo poloprofesionální úrovni.

Modelové řady nabízející takovéto boty se většinou pyšní označením spojeným s tradicí a dědictvím. Není divu, většina bot, které se dočkaly svého znovuuvedení, má za sebou velmi bohatou historii plnou osobních i světových rekordů na nejrůznějších tratích.

Velkou nabídku retro modelů vytažených z bohaté historie má značka s kořeny v Mekce vytrvalostního běhu, americkém Oregonu. Řeč je pochopitelně o botách Nike, které jsou na běžeckých trasách i v ulicích měst vidět asi nejvíce. Největší oblibu mezi botami svého druhu si bez debat získal model Air Max, který můžeme vidět na nohách neuvěřitelného množství lidí. 

Skalní příznivci běhu však raději sáhnou po jiné klasice, úzce spojené se slavnými výkony Billa Rodgerse a Steva Prefontaina. Konkrétně se jedná o modely Waffle trainer, Elite trainer nebo Pegasus 83 - botu, která se s aktuální verzí 31 řadí k těm nejstarším liniím stále vyráběných běžeckých bot na světě.

Dlouhou tradici ve výrobě běžeckých bot mají i na Japonském souostroví, odkud pochází nejen značka Mizuno, ale především Asics, která byla dříve známá pod označením Onitsuka Tiger. A právě pod touto značkou se znovu vyrábějí legendární modely Mexico 66, Colorado 85 nebo California 78, ve kterých se svého času běhaly ty nejrychlejší časy na maratonu. V letošním roce pak do této vybrané společnosti přibude i 21 let stará první generace stále vyráběné běžecké řady Gel-Kayano.

Dobu nezaspal ani adidas, který v rámci značky adidas Originals nabízí snad kompletní řadu svých retro modelů, mezi nimiž jasně dominují řady ZX a SL v nejrůznějších verzích a podobách. Zapomínat nesmíme ani na značku New Balance, která je na tom podobně jako adidas a nabízí nepřeberné množství běžeckých retro tenisek vycházejících ze svých desítky let starých předchůdců, které jsou nyní určeny k volnočasovému použití.

Kromě těchto nejznámějších a nejrozšířenějších značek můžeme narazit na podobné modely víceméně každé značky, která někdy v historii alespoň na chvíli vyráběla boty v tomto stylu. Málokteré však s sebou přinášejí i takový kus historie a tradice, jako některé z výše uvedených.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz