Jak se uvádí nový model boty na trh? Byli jsme u toho

aktualizováno 
Podobné akce mají za cíl jediné. Představit produkt, jemuž věříte natolik, že mu na cestě do světa neváháte vystavět odrazový můstek. Na předváděcích akcích neznějí jen marketingová prohlášení, můžete nahlédnout pod pokličku výroby prezentované novinky. My jsme měli možnost být u toho, když adidas představoval světu boty Ultra Boost.

Vývojáři z addas teamu si s vámi povídal o svojí práci a jejích výsledcích. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

První a možná nejvýznamnější věcí je možnost interakce s kolegy běžeckými novináři ze zbytku světa a konfrontace s lokálními běžeckými podmínkami. Akce se konala na Manhattanu a mé první kroky po vyspání jetlagu vedly nejkratší cestou do nejbližší běžecké speciálky. Velmi příjemným překvapením bylo, že kromě barevných kombinací a několika málo značek textilu se setkávám prakticky s totožným zbožím, jaké je dostupné u nás. Ani ceny výrazným způsobem nevybočovaly od středoevropského průměru. Jediný (pro New York očekávaným) rozdílem bylo minimální zastoupení jakýchkoli trailových produktů.

Fotogalerie

I po debatách s evropskými novináři se dá soudit, že běžecký trh je až na občasné výjimky velmi kompaktní.

Hvězdné zastoupení

Samotná předváděčka měla tři hlavní části. První a nejkratší z nich - marketingový úvod - nám odhalil, co adidas od své novinky Ultra Boost očekává a jaké naděje do ní vkládá. K vidění toho dne ale bylo ještě mnohem víc.

Jedním z největších zážitků byla možnost setkat se tváří v tvář s hvězdami světového formátu Yohanem Blakem a Wilsonem Kipsangem. Na místě byli i další, ale ti se vypařili ihned po zahájení. Zato Yohan Blake velmi otevřeně a až překvapivě lidsky odpovídal na všechny otázky, které na něj mířily.

Mohli jsme se díky tomu dozvědět, že světový rekord se dá zaběhnout, i když s atletikou začnete až v 18 letech, a že v takové zimě (0°C) by ho nikdy nikdo nedonutil trénovat.

Wilson Kipsang hrál hlavní roli v posledním dějství, které odhalovalo technologické pozadí nového modelu. Každá bota představená tímto způsobem musí být něčím unikátní. Ultra Boost splňuje tuto podmínku díky bezkonkurenční schopnosti tlumené boty přizpůsobovat se chodidlu a podporovat tak jeho přirozenou funkci.

Důkazem byl Kipsang běžící poprvé naboso, podruhé v nových adidaskách a 

TEST adidas ultra boost

naposledy v konkurenčním modelu od Nike přes desku monitorovanou senzory citlivými na tlak. Nejefektivnější v tomto případě bylo bosé chodidlo následované ultra boosty a s velkým odstupem Nike. Skoro jsem se i těšil, že “naostro” vyjdou realizačnímu týmu nějaké nečekané výsledky a bude postaráno o zápletku. Nestalo se, bota nezklamala.

Rozdíl je ve vývoji

Kromě okázalé demonstrace funkčních vlastností jsme si mohli popovídat v klidu s jednotlivými vývojáři z adidas teamu. Výsledkem bylo velké množství zákulisních informací o způsobu, jakým se během let navrhují nové boty. Velkým úskalím je například spojení nových materiálů do jednoho celku. To se řeší za pomoci už hotových modelů, kde se vždy některá z částí nahradí novou technologií a testuje se její integrita. Až poté se postupně skládají jednotlivé dílky dohromady jako puzzle. Celý proces zabere i několik let, než je výsledek uspokojivý a použitelný v praxi.

Právě intenzivní vývoj tvoří hlavní rozdíl mezi botami zavedených značek a “těmi ostatními”. Říká se, že všechny boty tak jako tak sjíždějí z té samé linky a veškerý cenový rozdíl tvoří jen našité logo. Je to mýtus: měl jsem možnost porovnat originál s plagiátem zakoupeným skrze čínský dealextreme a oba produkty jsou nesrovnatelné.

Díky podobným předváděcím akcím  máme možnost nahlédnout pod pokličku výroby a návrhu běžeckých bot, ve kterých běhá půlka světa. Výsledkem je přesvědčení, že stejně jako v jiném odvětví, ani výrobci běžeckého vybavení nespí na vavřínech a rok od roku se pracuje na nových materiálech a způsobech, jak vytvořit co možná nejlepší boty. Jakkoliv se význam tohoto pojmu může v čase měnit.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert 


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz