Jak se uvádí nový model boty na trh? Byli jsme u toho

aktualizováno 
Podobné akce mají za cíl jediné. Představit produkt, jemuž věříte natolik, že mu na cestě do světa neváháte vystavět odrazový můstek. Na předváděcích akcích neznějí jen marketingová prohlášení, můžete nahlédnout pod pokličku výroby prezentované novinky. My jsme měli možnost být u toho, když adidas představoval světu boty Ultra Boost.

Vývojáři z addas teamu si s vámi povídal o svojí práci a jejích výsledcích. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

První a možná nejvýznamnější věcí je možnost interakce s kolegy běžeckými novináři ze zbytku světa a konfrontace s lokálními běžeckými podmínkami. Akce se konala na Manhattanu a mé první kroky po vyspání jetlagu vedly nejkratší cestou do nejbližší běžecké speciálky. Velmi příjemným překvapením bylo, že kromě barevných kombinací a několika málo značek textilu se setkávám prakticky s totožným zbožím, jaké je dostupné u nás. Ani ceny výrazným způsobem nevybočovaly od středoevropského průměru. Jediný (pro New York očekávaným) rozdílem bylo minimální zastoupení jakýchkoli trailových produktů.

Fotogalerie

I po debatách s evropskými novináři se dá soudit, že běžecký trh je až na občasné výjimky velmi kompaktní.

Hvězdné zastoupení

Samotná předváděčka měla tři hlavní části. První a nejkratší z nich - marketingový úvod - nám odhalil, co adidas od své novinky Ultra Boost očekává a jaké naděje do ní vkládá. K vidění toho dne ale bylo ještě mnohem víc.

Jedním z největších zážitků byla možnost setkat se tváří v tvář s hvězdami světového formátu Yohanem Blakem a Wilsonem Kipsangem. Na místě byli i další, ale ti se vypařili ihned po zahájení. Zato Yohan Blake velmi otevřeně a až překvapivě lidsky odpovídal na všechny otázky, které na něj mířily.

Mohli jsme se díky tomu dozvědět, že světový rekord se dá zaběhnout, i když s atletikou začnete až v 18 letech, a že v takové zimě (0°C) by ho nikdy nikdo nedonutil trénovat.

Wilson Kipsang hrál hlavní roli v posledním dějství, které odhalovalo technologické pozadí nového modelu. Každá bota představená tímto způsobem musí být něčím unikátní. Ultra Boost splňuje tuto podmínku díky bezkonkurenční schopnosti tlumené boty přizpůsobovat se chodidlu a podporovat tak jeho přirozenou funkci.

Důkazem byl Kipsang běžící poprvé naboso, podruhé v nových adidaskách a 

TEST adidas ultra boost

naposledy v konkurenčním modelu od Nike přes desku monitorovanou senzory citlivými na tlak. Nejefektivnější v tomto případě bylo bosé chodidlo následované ultra boosty a s velkým odstupem Nike. Skoro jsem se i těšil, že “naostro” vyjdou realizačnímu týmu nějaké nečekané výsledky a bude postaráno o zápletku. Nestalo se, bota nezklamala.

Rozdíl je ve vývoji

Kromě okázalé demonstrace funkčních vlastností jsme si mohli popovídat v klidu s jednotlivými vývojáři z adidas teamu. Výsledkem bylo velké množství zákulisních informací o způsobu, jakým se během let navrhují nové boty. Velkým úskalím je například spojení nových materiálů do jednoho celku. To se řeší za pomoci už hotových modelů, kde se vždy některá z částí nahradí novou technologií a testuje se její integrita. Až poté se postupně skládají jednotlivé dílky dohromady jako puzzle. Celý proces zabere i několik let, než je výsledek uspokojivý a použitelný v praxi.

Právě intenzivní vývoj tvoří hlavní rozdíl mezi botami zavedených značek a “těmi ostatními”. Říká se, že všechny boty tak jako tak sjíždějí z té samé linky a veškerý cenový rozdíl tvoří jen našité logo. Je to mýtus: měl jsem možnost porovnat originál s plagiátem zakoupeným skrze čínský dealextreme a oba produkty jsou nesrovnatelné.

Díky podobným předváděcím akcím  máme možnost nahlédnout pod pokličku výroby a návrhu běžeckých bot, ve kterých běhá půlka světa. Výsledkem je přesvědčení, že stejně jako v jiném odvětví, ani výrobci běžeckého vybavení nespí na vavřínech a rok od roku se pracuje na nových materiálech a způsobech, jak vytvořit co možná nejlepší boty. Jakkoliv se význam tohoto pojmu může v čase měnit.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert 


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz