EXKLUZIVNĚ: Luxusní pohodlí pro vaše nohy. Test adidas Ultra Boost

aktualizováno 
Čerstvá novinka adidas Ultra Boost byla uvedena na trh slavnostní akcí za účasti špičkových atletů od Ruska po USA. Ne náhodou, podle výrobce se totiž jedná o vůbec nejlepší botu, jakou adidas kdy vytvořil. Prozkoumáme, jak to je.

Adidas ultra boost - první běžecká bota se 100% boostovou mezipodešví. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Psal se rok 2013 a v Německu se konala v sídle firmy adidas podobná akce jako před čtrnácti dny v New Yorku. Tentokrát však nešlo o představení nového produktu, spíše o prezentaci nové technologie. Běžecký boom a veliká konkurence výrazně urychlily vývoj materiálů. A adidas do tohoto závodu důrazně promluvil uvedením tlumicí směsi Boost.

Ať už náhodou, nebo kvůli snaze dohnat technologický náskok, se po Boostu vyrojilo na trhu v krátkém sledu hned několik nových směsí od většiny nejvýznamnějších výrobců. New Balance přišel s pěnou FreshFoam, Mizuno přešlo na U4IC a Brooks začal s využíváním Super DNA.

Fotogalerie

Ne vždy byl ale výsledek srovnatelný. Boost je objektivně velmi měkká směs s vynikající odolností vůči vnějším vlivům (nemrzne a “netaje”), disponuje i velmi slušnou životností a vahou. Výrobce navíc tvrdí, že boost poskytuje až o 20 procent vyšší energetickou návratnost než konkurence. Toto tvrzení nechám na vašem posouzení, protože se v běžecké praxi jen velmi těžko dokazuje. Mezi negativní vlastnosti Boostu patří v podstatě jenom nízká stabilita způsobená měkkostí směsi. I proto se prvních trailovek dočkáme až na podzim, tedy dva a půl roku po první boostové botě.

Boost na 100%

Pojďme se ale vrátit k modelu Ultra Boost. V čem je vlastně tak jedinečný, že si zasloužil tolik pozornosti? Jedná se o vůbec první botu, kde je k tlumení použita 100procentní boostová mezipodešev bez příměsi tradiční EVA pěny, jako tomu bylo u starších verzí. To v důsledku znamená ještě vyšší měkkost a teoreticky vyšší energetickou návratnost. Pozornosti konstruktérů neušel ani svršek boty, který prodělal výrazné změny. Vezmeme to ale pěkně od podlahy.

adidas Ultra Boost

  • Hmotnost: 312 g (UK8)
  • Drop: 10 mm
  • Určení: silniční objemová
  • Cena: 4 699 Kč

klady:

  • strečový a velmi přizpůsobivý svršek
  • pohodlné tlumení a vysoká životnost

zápory:

  • velmi úzký střih bez možnosti povolení

Na první pohled na botě zaujme netradičně řešená podrážka síťovité konstrukce s na silničku překvapivě členitým vzorkem. Toto řešení má podporovat flexibilitu boty, aby umožnila chodidlu pracovat podobně, jako když běžíte naboso. Měl jsem velké obavy z přilnavosti tohoto vzorku v zatáčkách a na mokrém podkladu, ale ve většině případů byl kontakt bezproblémový.

Dalším aspektem je 100procentní boostová mezipodešev. Ta zajišťuje, jak již bylo řečeno, luxusní měkkost za cenu nižší stability. Měkkost oceníte při libovolně dlouhém běhu po tvrdém hladkém povrchu. Nestabilitu pak pocítíte na nerovném podkladu a při vyšších rychlostech.

Tento fakt nám odpovídá na otázku, pro koho jsou Ultra Boosty vlastně určené. Výrobce uvádí, že jsou vhodné pro všechny typy běžců a způsoby použití. Já jsem však při vyšší rychlostech (3:30 až 3:00 min/km) pocítil výrazný nedostatek stability. Nejvíce proto Ultra Boost podle mě ocení běžci hledající maximálně pohodlnou botu pro běh ve volnějším tempu.

Bota bez jazyka

Pozornost si zaslouží i použitý svršek. Je z bezešvého pleteného materiálu primeknit, což je velmi poddajná a měkká tkanina pružná ve čtyřech směrech. Díky tomu bota obepne chodidlo podobně jako ponožka. Ostatně, konstrukce svršku je ponožce velmi podobná. Boty totiž postrádají jazyk a celý svršek je jen z jednoho dílu. Střih boty je hodně úzký, jak už jsme ostatně u adidasu zvyklí. V tom se ale skrývá asi největší nešvar Ultra Boostů.

Předchozí generace

Disponujete-li širším tvarem chodidla nebo vysokým nártem, botu si nemáte jak povolit a ta může po nějaké době nepříjemně tlačit. Tkaničky slouží pouze k případnému dotažení svršku, a tak neexistuje žádný způsob, jak tuto nepříjemnost vyřešit. Na druhou stranu, jste-li vlastníkem nohy obvyklého tvaru, bota sedne jak ulitá. Kromě primeknitu tvoří svršek ještě pevnější segment svírající střed chodidla a zvyšující stabilitu.

Posledním zajímavým prvkem svršku je patní miska. Ta zanechává ve středu volný prostor a zamezuje případným problémům u lidí s patní ostruhou nebo s netypickým tvarem paty.

Ve srovnání se svým předchůdcem - adidas Energy Boost - nejsou Ultra Boosty revolucí, ale spíše evolucí. Bylo dotaženo několik detailů a bota se dočkala pár změn, které výrazně zvýší uživatelský komfort. Osobně mě nejvíc mrzí bezjazyková konstrukce svršku, která vymezuje botu pouze pro určitou část běžců.

Jedná se tedy i nejlepší běžeckou botu, jakou kdy adidas vytvořil? Těžko říct, odpověď na tuto otázku si totiž musí nalézt každý běžec sám, protože každý máme jiný tvar chodidla, stejně jako zcela rozdílné požadavky na funkční parametry.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

E-shop Rungo.cz

Rungo eshop nabízí...


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz