TEST: Místo tkaniček pumpička. Vyzkoušeli jsme technologii Pump od Reeboku

aktualizováno 
Všechno začalo před pětadvaceti lety první basketbalovou botou s nafukovacím mechanismem, který kopíruje přirozený tvar lidského chodidla. Nyní se Reebok Pump vrací v plné síle s novým běžeckým modelem.

Reebok Z Pump Fusion - znovuzrození kultovní nafukovací technologie | foto: Marek TopinkaRungo.cz

S revolucemi u běžeckých bot jako by se roztrhl pytel. Dosud se ale drtivá většina inovací soustředila především na konstrukci tlumení, aby bylo ještě měkčí, lehčí a přizpůsobivější. Svršky bot díky tomu zůstaly v pozadí, i když se ani u nich vývoj nezastavil a rok od roku se můžeme setkávat se stále příjemnějšími materiály. Nikdo ale neprovedl tak zásadní krok jako Reebok, který vzkřísil a výrazně vylepšil svůj dnes už kultovní nafukovací systém Pump. A na jeho základu stojí zbrusu nová běžecká bota Z Pump Fusion.

Fotogalerie

Pump se u Reeboku poprvé představil už před 25 lety u basketbalových bot a postupem času si prokousal cestičku i k tenisu, fitness a v neposlední řadě i k běhu. Myšlenka za touto technologií je ta, že každý máme unikátní tvar chodidla, a přesto se všechny boty vyrábí podle modelu, který reprezentuje průměrný tvar chodidla. Pump k této problematice přistupuje z opačné strany a dovolí vám díky tomu upravit botu přesně na míru.

K tomu se využívá vzduchový polštářek obepínající patu a nárt, který si můžete pomocí pumpičky a zpětného ventilu na patě nafouknout, případně odfouknout přesně tak, jak to bude vyhovovat právě vám.

Bota Z Pump Fusion má kompletně bezešvý svršek, který vzduchový polštářek obepíná a vzhledem k použité strečové tkanině zajišťuje co možná největší pohodlí při nafouknutí. Jazyk úplně chybí a tkaničky jsou díky tomu na botě vpodstatě pouze na ozdobu. To je velká škoda, protože bez nich by už na první pohled Z Pump vypadaly mnohem zajímavěji,

A právě styl je nejsilnější stránkou tohoto modelu. Princip nafukovacího svršku funguje spolehlivě a bota sedí na noze příjemně, ale přece jen v dnešním světě čtyřsměrně pružných bezešvých textilií nepřináší nic zásadně příjemnějšího, než na co jsme zvyklí u bot, které se stále ještě musí zavazovat.

Cristovao se vsadil, jestli v nových botech bude rychlejší než kamarád v autě:

Reebok Z Pump Fusion

Určení: Silniční bota na 5 až 10 km
Hmotnost: 282 g (pánská velikost UK8)
Drop: 8 mm
Cena: 2890 Kč

Klady:

  • Bezešvý svršek se adaptuje na tvar chodidla
  • Povedený design vhodný i pro běžné nošení
  • originální technologie svršku boty

Zápory:

  • Vyšší cena
  • Horší stabilita boty ve vyšších rychlostech a na nerovném povrchu

Výrobce uvádí, že bota je vhodná na běh po městě na vzdálenost 5 až 10 kilometrů. S tím se dá souhlasit i kvůli tomu, že pro delší tratě je tlumicí směs přece jen trochu tužší, než by bylo potřeba. I tato informace posouvá Reebok Z Pump Fusion do pozice stylové boty na běžné nošení, ve které můžete zároveň bez problémů odběhat svůj okruh parkem.

K výkonnostnímu využívání se bota až tolik nehodí. Problém není ve svršku, který i ve vysokém tempu drží nohu stabilně na svém místě, ale v použitém segmentovaném tlumení, které na lehkých nerovnostech a ve vyšších rychlostech naopak stabilitu subjektivně ztrácí.

Na pozoru by se měli mít běžci s nadměrnou pronací. Bota samotná nedisponuje žádnou protipronační výztuhou, spíše naopak. Na vnější straně paty v místě dopadu je bota podpořena tvrdou kontaktní směsí, aby nedocházelo k rychlému opotřebení podrážky. Gumová část ale nepokrývá celou šířku. Při přenesení váhy z vnější hrany na celé chodidlo jsem cítil výraznější propad, který případnou pronaci spíše podpoří.

Reebok Z Pump Fusion je bota, která na noze vypadá velmi dobře a kromě toho disponuje slušnými parametry pro lehké kondiční běhání, což z ní činí ideální volbu na kombinované nošení. 

Druhý pohled

TEST: Reebok oživil kultovní technologii Pump

Musím uznat, že tahle bota se mi designem líbila na první pohled. Ale taky vím, že jak bota vypadá, není pro běh až tak důležité. Reebok Pump jsou na noze velmi příjemné a při prvním nazutí mě napadne přirovnání k Nike Free. Neduhem podrážky je naopak to, že se do ni zachytavájí kamínky, což opravdu příjemné moc není. Tkaničky jsou tady spíše pro okrasu a nefungují tak, jak by člověk čekal, tedy k co možná nejlepšímu přimknutí boty k noze. Na to tady máme právě systém Pump, ventil, kterým si máte boty “doladit” v patní a nártní části nohy. Byl jsem opravdu zvědavý, jak se v takových botách poběží.

Musím přiznat, že jsem byl spíše překvapený, než zklamaný. Boty skoro na nohách necítíte. Nikde mě nic netlačilo, nic nepřekáželo. Po pár metrech jsem se musel zastavit a boty dofouknout, aby seděly co nejlépe. Od té chvíle už se běželo v mírném tempu dobře. Reebok Pump celkem slušně zvládaly i zpevněné, šotolinou pokryté cesty. I když nejsou určeny do těžšího terénu, tak jsem to zkusil. Boty mají o dost horší stabilitu. Stejně tak se stabilitou budete prát při vyšších rychlostech obecně.

Reebok Pump jsou ideální boty pro ty, kteří si jdou do parku zaklusat na pár kilometrů a pak si s kámošema klidně ještě na chvilku zahází na koš. Pump je prostě taková multilifestylová sportovní bota, které ale pro výkonostní běhání ideální prostě není. Na druhou stranu v nich pravděpodobně budete vítězem odlišnosti parkového okruhu ve vašem městě.

Marek Odstrčilík

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

Zaujaly vás nové boty od značky Reebok s technologií Pump?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 396
Ano 292

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Jsou smutní, mrzutí a znudění. Proč muži na dovolené tak trpí?

ilustrační snímek

Těší se domů. Poslední den neříkají: „To je škoda, že to tak uteklo.“ Říkají: „Konečně!“ Je to tak, muži neradi jezdí...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Vypadám mladě díky meditacím, říká čtyřiašedesátiletá žena

Angela Paulová

Angelu Paulovou (64) původem z Velké Británie lidé často zahlcují otázkami na její vzhled. Myslí si, že podstupuje...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz