Jak se rodí běžecká bota? Ptali jsme se vývojářů

aktualizováno 
Novinka střídá novinku neuvěřitelnou rychlostí, ale jak se taková běžecká bota vlastně vyvíjí? Měli jsme výjimečnou příležitost popovídat si s vývojáři z adidasu a zjistit pro vás, jak se rodí boty, ve kterých každý den běháte.

Jak se rodí běžecká bota? Adidas ultra boost rozebraný na atomy. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

V letošním roce se výrobci opravdu snaží a jedna revoluční novinka střídá druhou. Hned v lednu přišel adidas s velkolepě uvedeným modelem Ultra Boost, od kterého si slibuje velký úspěch. Jen pár dní nato se v centru New Yorku pochlubila se svou novinkou Puma a prozatím poslední na řadu přišel Reebok s oživením legendárního vzduchového systému Pump. Jak se ale tvoří novinky, které jsou zbrusu nové od podrážek až ke tkaničkám? Měli jsme možnost popovídat si s vývojáři z adidasu o tom, jak probíhá vývoj nové běžecké boty.

Ať už se jedná o vývoj radikálně revoluční, nebo pozvolně evoluční, postup při návrhu běžeckých bot je vždy obdobný. Každý produkt obsahuje velké množství prvků, které je potřeba otestovat a upravit tak, aby byly použitelné nejen v laboratorních podmínkách, ale i v praxi.

Každá větší značka má k dispozici obrovské vývojové centrum a množství elitních atletů i hobby běžců, kteří se přímo i nepřímo na vývoji každé novinky podílejí. I tak ale zpravidla trvá tvorba každého nového modelu několik let, než je možné ho vypustit na trh.

Na začátku je vždy nápad a nový materiál, který je potřeba implementovat. Tento proces je poměrně náročný, protože běžecká bota během svého života dostává pořádně do těla a její vlastnosti by se v průběhu používání měly měnit co nejméně i přes veliký tlak, který je na ně kladený.

Klíčové pro vývoj je rozdělení boty na tři části - podrážka, tlumení a svršek. Každá z těchto částí pak prochází složitým kolečkem změn a nových začátků, než je možné přejít do dalšího stádia.

Vzhledem k tomu, že u nových modelů nemají vývojáři z čeho vycházet, je potřeba použít k postupnému ladění starší zavedené produkty. Ty se vybírají podle přesně daných požadavků a ve výsledku tak máme tři zcela rozlišné boty, z nichž každá nese jednu část připravované novinky.

U podrážek se testuje především přilnavost použité gumy v porovnání s odolností proti opotřebení. Tyto faktory ovlivňuje nejen tvrdost směsi, ale i její barva a další proměnné. Mezipodešev musí především kvalitně tlumit, reagovat na případné terénní nerovnosti a i tady je velmi důležitá životnost a tvarová stálost. Svršek musí příjemně obepínat chodidlo a největším oříškem pro vývojáře je odstranění všech kritických míst v ohybech boty, ve kterých by se textilie mohla párat.

Například u nového modelu adidas Ultra Boost se použitý pletený svršek testoval na závodce Adizero Adios, která se nejvíce blížila potřebným požadavkům. Podrážka i mezipodešev se pro změnu testovaly na odlišných botách.

Teprve až se celá část pečlivě odladí, je možné spojit ji s další a znovu je testovat, tentokrát už dohromady. Finální spojení všech tří částí do zbrusu nového modelu je až pomyslnou třešničkou na dortu.

Ani tady ale práce nekončí a všechny části spojené v jeden celek je potřeba ještě ve finále doladit tak, aby fungovaly při běžném použití tak, jak se od nich očekává.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz