Jak se rodí běžecká bota? Ptali jsme se vývojářů

aktualizováno 
Novinka střídá novinku neuvěřitelnou rychlostí, ale jak se taková běžecká bota vlastně vyvíjí? Měli jsme výjimečnou příležitost popovídat si s vývojáři z adidasu a zjistit pro vás, jak se rodí boty, ve kterých každý den běháte.

Jak se rodí běžecká bota? Adidas ultra boost rozebraný na atomy. | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

V letošním roce se výrobci opravdu snaží a jedna revoluční novinka střídá druhou. Hned v lednu přišel adidas s velkolepě uvedeným modelem Ultra Boost, od kterého si slibuje velký úspěch. Jen pár dní nato se v centru New Yorku pochlubila se svou novinkou Puma a prozatím poslední na řadu přišel Reebok s oživením legendárního vzduchového systému Pump. Jak se ale tvoří novinky, které jsou zbrusu nové od podrážek až ke tkaničkám? Měli jsme možnost popovídat si s vývojáři z adidasu o tom, jak probíhá vývoj nové běžecké boty.

Ať už se jedná o vývoj radikálně revoluční, nebo pozvolně evoluční, postup při návrhu běžeckých bot je vždy obdobný. Každý produkt obsahuje velké množství prvků, které je potřeba otestovat a upravit tak, aby byly použitelné nejen v laboratorních podmínkách, ale i v praxi.

Každá větší značka má k dispozici obrovské vývojové centrum a množství elitních atletů i hobby běžců, kteří se přímo i nepřímo na vývoji každé novinky podílejí. I tak ale zpravidla trvá tvorba každého nového modelu několik let, než je možné ho vypustit na trh.

Na začátku je vždy nápad a nový materiál, který je potřeba implementovat. Tento proces je poměrně náročný, protože běžecká bota během svého života dostává pořádně do těla a její vlastnosti by se v průběhu používání měly měnit co nejméně i přes veliký tlak, který je na ně kladený.

Klíčové pro vývoj je rozdělení boty na tři části - podrážka, tlumení a svršek. Každá z těchto částí pak prochází složitým kolečkem změn a nových začátků, než je možné přejít do dalšího stádia.

Vzhledem k tomu, že u nových modelů nemají vývojáři z čeho vycházet, je potřeba použít k postupnému ladění starší zavedené produkty. Ty se vybírají podle přesně daných požadavků a ve výsledku tak máme tři zcela rozlišné boty, z nichž každá nese jednu část připravované novinky.

U podrážek se testuje především přilnavost použité gumy v porovnání s odolností proti opotřebení. Tyto faktory ovlivňuje nejen tvrdost směsi, ale i její barva a další proměnné. Mezipodešev musí především kvalitně tlumit, reagovat na případné terénní nerovnosti a i tady je velmi důležitá životnost a tvarová stálost. Svršek musí příjemně obepínat chodidlo a největším oříškem pro vývojáře je odstranění všech kritických míst v ohybech boty, ve kterých by se textilie mohla párat.

Například u nového modelu adidas Ultra Boost se použitý pletený svršek testoval na závodce Adizero Adios, která se nejvíce blížila potřebným požadavkům. Podrážka i mezipodešev se pro změnu testovaly na odlišných botách.

Teprve až se celá část pečlivě odladí, je možné spojit ji s další a znovu je testovat, tentokrát už dohromady. Finální spojení všech tří částí do zbrusu nového modelu je až pomyslnou třešničkou na dortu.

Ani tady ale práce nekončí a všechny části spojené v jeden celek je potřeba ještě ve finále doladit tak, aby fungovaly při běžném použití tak, jak se od nich očekává.

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Sexy zadečky, za kterými stojí plastická operace

Sexy zadečky

Posedlost celebritou Kim Kardashianovou nezná mezí. Ženy jsou ohromené jejím kulatým pozadím a platí horentní sumy za...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz