Nejčastější dovolenkové onemocnění je průjem. Rady, jak ho správně léčit

V létě jsou lidé průjmovým onemocněním vystaveni nejvíc. Mohou za to vyšší teploty, které nahrávají množení bakterií nejenom ve vodě, ale i v potravinách. Poradíme vám, co dělat, aby se vám letos průjmová onemocnění vyhnula, ale i to, jak je v případě potřeby léčit.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

I toto celkem běžné onemocnění může mít totiž nepříznivý průběh a pacient může skončit v nemocnici na kapačkách. Jedním z moderních způsobů, jak letnímu průjmu předcházet, je užívání probiotik, která navíc pomohou, i když průjmem i tak onemocníme. Základem prevence je ale pečlivé dodržování řady opatření.

Nejdůležitější je hygiena

Dobře známé letní průjmy způsobují různé viry, bakterie, toxiny, ale také zcela zbytečné chyby při přípravě jídla a stravování.

V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji setkáváme s původci střevních infekcí, jako jsou enterotoxické E. coli, salmonely a bakterie z rodu Campylobacter.

Ty pocházejí právě z potravin živočišného původu – zejména z masa a vajec. Proto je nejlepší si v létě dopřávat jen zdravotně nezávadné potraviny a upřednostňovat ty, které jsou pečlivě tepelně zpracované.

Sedm rad, jak zlepšit trávení. Pomůže římský kmín i zázvor

Několik dalších rad

Letní průjmy neohrožují jenom ty, kteří na dovolené doma či v zahraničí podlehnou vábně vonícímu a vypadajícímu jídlu z neznámých zdrojů. Často postihují i ty, kteří vaří doma nebo třeba grilují na zahradě.

Právě pro ně jsou následující rady: Tepelně zpracované jídlo je potřeba zkonzumovat hned po uvaření. Pokud totiž uvařené pokrmy necháte při pokojové teplotě, mikroorganismy, které proces vaření přežily, se mohou začít množit.

  • Skladujte potraviny správně. Máte-li stravu připravit v časovém předstihu, je třeba ji uchovávat v teplém stavu (kolem 60 °C) nebo v chladu (pod 10 °C).
  • Větší množství potravin, které je ještě teplé, nikdy neodkládejte do chladničky. Ve středu může být zachována teplota nad 10 °C a mikroorganismy se rozmnoží.
  • Potraviny důkladně zahřívejte. Uvařené jídlo je třeba zahřívat opět při teplotě minimálně 70 °C.
  • Pamatujte, že bezpečně uvařené potraviny se mohou druhotně kontaminovat syrovými, a to přímo (dotykem) nebo nepřímo (použitím téhož nože, prkénka na krájení a podobně).
  • Myjte si ruce. Je to nutné před přípravou jídla, při přerušení práce, po opracování syrových potravin, použití toalety nebo přebalování dítěte.
  • Udržujte kuchyňské zařízení čisté. Potraviny se mohou kontaminovat mikroorganismy z pracovních ploch a kuchyňských pomůcek.
  • Chraňte potraviny před hmyzem, hlodavci a jinými zvířaty. Mohou přenášet patogenní mikroorganismy.
  • K přípravě jídla používejte výhradně pitnou vodu. Máte-li o kvalitě vody určené k přípravě stravy pochybnosti, musíte ji převařit.

Tipy na cesty

Při cestování platí známá zásada: zapomeňte na vše, co se neloupe a nevaří. Pijte pouze vodu balenou v originálních obalech nebo aspoň převařenou či upravenou dezinfekcí.

Co si pamatovat

Lékaře určitě navštivte, pokud průjem trvá déle než pět dní, objeví se horečky a zvracení, ve stolici je příměs krve nebo nejste schopni dodat a udržet dostatek tekutin. To platí, ať již průjem přijde kdykoliv!

Častým zdrojem obtíží je led přidávaný do nápojů, nedostatečně tepelně upravená zelenina, mořské plody a nedodržování osobní hygieny. Choroboplodné zárodky se k jídlu mohou klidně dostat právě z nedokonale umytých rukou.

Odpusťte si jídla připravovaná v rychlých občerstveních na ulici, zejména v těch, s nimiž nemáte zkušenost. Neriskujte kebaby, hamburgery, bagety s majonézou a pro jistotu ani omelety. A pozor! Jednou z epidemiologicky nejrizikovějších potravin je zmrzlina, proto vsaďte spíš na balený nanuk.

Jak průjem léčit?

Průjmové ataky obvykle netrvají déle než dva až tři dny. Je to ale velmi vyčerpávající, takže je nutné být připraven a hned problém začít řešit. Zvláště u malých dětí a seniorů hrozí dehydratace.

Základem je proto dostatečný příjem tekutin – čistá voda, minerálka nebo bylinný čaj, který uklidní rozdrážděnou sliznici žaludku.

Sedm častých mýtů o stolici: barva by měla být hnědá a klystýr prospívá

„Pokud se průjem rozvine, je možné využít k jeho zmírnění a zkrácení doby trvání probiotika. Pomohou také rychlejší obnově střevní mikroflóry. Zkrácení doby trvání akutních průjmových onemocnění za pomoci probiotik dokazují i klinické studie. Probiotických bakterií a přípravků je celá řada, nejvíce studií popisuje pozitivní efekt u bakterií Lactobacillus rhamnosus a Saccharomyces boulardii. Ty obsahují některé dostupné probiotické přípravky,“ říká Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno. Co ještě při průjmu pomůže?

Rehydratační roztok
Při vyšší ztrátě tekutin je ideální použít rehydratační roztok (koupíte v lékárně), iontové nápoje nebo minerálky (v tomto případě ochucené, protože cukr je důležitý pro zachování funkce střevní sliznice).

Dieta
Jezte jen suchary, bílé pečivo (celozrnné není při průjmu vhodné), vařenou rýži, mrkev, z ovoce jsou vhodné banán či strouhaná jablka. Banány a jablka obsahují pektin, což je rozpustná vláknina, která dokáže vstřebávat nadbytečnou tekutinu ve střevech a zpomalit tak průchod stolice.

Léky
V domácí nebo cestovní lékárničce byste měli mít kromě probiotik i léky proti akutnímu průjmu – jako jsou adsorbencia (např. černé uhlí), která na sebe navážou škodlivé patogeny v trávicí soustavě a vyloučí je, nebo střevní desinficiencia, která ale účinkují pouze na infekční bakteriální průjem.

S opatrností lze užívat také antimolitika zpomalující střevní peristaltiku, a tak snižující frekvenci stolice. Pokud nemáte možnost se poradit s lékařem nebo lékárníkem, určitě si před jejich užíváním alespoň pečlivě přečtěte příbalový leták.

Komerční rámeček
Výhry v soutěžním kvízu

V letním soutěžním kvízu na Zdraví iDNES.cz získá 10 vylosovaných čtenářů Aloe Vera detoxikace organismu od firmy Dr.Nek. Aloe vera gel zmírňuje kyselost žaludku, blahodárně působí na trávicí soustavu, na kvalitu pokožky či glykémie, na imunitu.

 

Výrobek obsahuje šťávu s malými kousky gelovité dužniny z listu Aloe vera barbadensis Miller, vypěstované na certifikovaných polích v Mexiku.

Aloe vera vyniká širokým spektrem příznivých účinků na organismus, např. stimuluje metabolismus, posiluje při únavě, zvyšuje psychickou odolnost. Příznivě ovlivňuje kvalitu kůže, podporuje imunitní funkce. Blahodárně působí na trávicí soustavu, podporuje látkovou výměnu a pravidelnou střevní činnost, zmírňuje kyselost žaludku a pálení žáhy. Pomáhá udržovat normální metabolismus glukózy a inzulínu, příznivě působí na hladinu glykémie.

Článek vyšel v červencovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

5. května 2024

Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a...

Jedna z nejhloupějších otázek vůbec. Proč se neptat dětí, čím by chtěly být

10. května 2024

Pamatujeme si to všichni. Taky se nás na to ptali, když jsme byli malí a my tu otázku pokládáme...

O dítě se snažila 16 let, pak lékaři zjistili, že má špatný tvar dělohy

10. května 2024

Premium Chybělo málo, aby touhu po vlastním dítěti vzdala. Po dlouhých letech marných pokusů se nakonec...

Šokovaly a zastínily i Oscary. Jaký je příběh labutích šatů zpěvačky Björk

10. května 2024

Seriál Vlastně to nebyly vůbec hezké šaty, spousta lidí by je i dnes označila za kýčovité. Přesto – nebo...

Sex se šéfem, tchánem či kamarádkou. Erotické sny nás mají probudit k činu

9. května 2024

Premium Zdá se vám o milování s Bradem Pittem nebo o sexu v neobvyklém prostředí? Sníte o něčem, čeho se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...