Lékařka: Češi si z dovolené vozí průjem i sexuálně přenosné nemoci

  1:00aktualizováno  11:41
Letní dovolenou do zahraničí je dobré začít plánovat s dostatečným předstihem. Zatímco lékárničku či pojištění lze zajistit hned, konzultaci v centru cestovní medicíny a případné očkování je nutné řešit i několik týdnů předem. "Čeští turisté si z dovolené nejčastěji přivezou cestovatelský průjem," řekla v on-line rozhovoru lékařka Daniela Fránová.
Před dovolenou se přesvěčte, jaké nemoci vám v daném místě pobytu hrozí (ilustrační snímek)

Před dovolenou se přesvěčte, jaké nemoci vám v daném místě pobytu hrozí (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zároveň upozornila, že se mu lze bránit správným hygienickým režimem, výběrem potravin, používáním pitné vody a to i na oplachování ovoce apod. Důležitý je i dostatečný pitný režim.

Odpovědi lékařky Daniely Fránové najdete ZDE.

Cestovatelé by měli mít dostatečné znalosti o zdravotních rizicích v místech jejich plánované dovolené, ať už budou souviset s hygienickými podmínkami, typem a délkou pobytu nebo zvyklostmi dané země. 

"Mezi nejčastější infekční nemoci, které ohrožují cestovatele, patří různé virové i bakteriální nákazy z potravin, virové žloutenky typu A a B či sexuálně přenosné nemoci," říká lékařka Daniela Fránová z Oddělení očkování a cestovní medicíny Plzeň.

Zároveň dodává, že pozor by si lidé měli dávat také na úrazy, které na cestách tvoří 60 procent zdravotních problémů, úžeh a úpal, nebo onemocnění přenášená hmyzem.

MUDr. Daniela Fránová

Lékařka Daniela Fránová

Vystudovala lékařskou fakultu UK v Plzni, obor všeobecné lékařství, dále se specializovala v oboru epidemiologie. Pracuje na Oddělení očkování a cestovní medicíny Plzeň, které spadá pod Zdravotním ústavu se sídlem v Ústí nad Labem.

Jako externista vyučuje na Fakultě zdravotnických studií ZCU. Specializuje se na problematiku cestovní medicíny, rizikového chování dospívajících, prevenci HIV/AIDS a dalších infekcí.

Obecně platí, že čím vzdálenější je cílová země, tím dříve by se měla dovolená začít plánovat. K zajištění dostatečné ochrany je někdy nutné zahájit očkování dva až tři měsíce před odjezdem.

Očkování proti žloutence je základ

"Nejběžnější cestovatelské očkování proti žloutenkám typu A a B je ideální zahájit nejméně šest týdnů před odjezdem. Právě žloutenky typu A a B jsou jedny z nejrozšířenějších cestovatelských nemocí, proti kterým se dá chránit očkováním. Vzhledem k dlouhodobé ochraně by očkování proti nim mělo představovat cestovatelský základ," uvádí lékařka.

Ostatní očkování se jen doplňují podle povinných očkování do vybrané destinace a aktuální místní epidemiologické situace. Sem patří například očkování proti břišnímu tyfu, žluté zimnici či choleře, která jsou na rozdíl od očkování proti žloutenkám spojená zejména s cestami do exotických oblastí.

Podle záznamů center cestovní medicíny se nejvíce Čechů před odjezdem chrání očkováním proti žloutence typu A. Nejčastěji se lidé touto nemocí nakazí požitím virem kontaminovaného jídla nebo nápoje. Žloutenka typu A se vyskytuje na všech světových kontinentech, včetně Evropy.

Celosvětový výskyt zaznamenáváme také u žloutenky typu B. Na rozdíl od typu A se ale žloutenka typu B přenáší tělními tekutinami. Žloutenka typu B je až 100% nakažlivější než virus HIV, k přenosu může stačit mikroskopické množství krve.

Pozor na nechráněný sex

Mezi nejčastější způsoby nákazy patří ve vyspělých zemích nechráněný sexuální styk, rizikové může být i ošetření zubařem či drobný operační výkon při úrazu, především v zemích s vyšším výskytem žloutenky typu B.

Zcela bezpečná nemusí být ani návštěva kosmetického studia. Pokud si cestovatel dopřeje manikúru či pedikúru, i zde může dojít ke krvavému poranění a přenosu žloutenky typu B. To samé samozřejmě platí i u akupunktury nebo ještě rizikovějšího tetování či piercingu.

Virus žloutenky typu B je navíc velmi odolný, v zaschlé kapce krve dokáže přežít týdny. Nakazit se tedy lze například i sdílením ručníků, nebo holicích strojků.

Základním vybavením cestovatelů, které se hodí vždy a všude, by mělo být i zdravotní pojištění a dobře vybavená lékárnička s léky proti horečce, bolesti a průjmu.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Vyzrajte na mučivou menstruaci. Bolesti zmírníte správným cvičením

menstruace

Utrpení, které přichází s první menstruací, pomáhají tišit léky na bolest. Ale brát je každý měsíc několik dní?...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz