Deset potravin, které vám v zimě dodají energii a pomohou být fit

  • 0
Během zimních měsíců máme podstatně méně elánu než létě. Může za to pochmurné počasí, nedostatek slunce a všudypřítomné infekce. O energii nás ale obírá také nevhodná strava. Co si tedy dopřávat, abychom se cítili zase fit a plní síly?
ilustrační snímek

Kvasnice

Pokud zrovna nepatříte k milovníkům drožďové polévky či pomazánky, můžete si pivovarské kvasnice koupit jako potravinový doplněk v lékárně. Jsou totiž mimořádně vydatným zdrojem kyseliny panthotenové (vitaminu B5).

Když chybí vitaminy, tělo trpí. Varovat vás mohou křeče, únava i nespavost

Nedostatek tohoto vitaminu se projevuje únavou, potřebou spánku i během dne a podrážděností. Mimo vitamin B obsahují kvasnice minerály, jako je vápník, draslík a hořčík a představují skvělý zdroj bílkovin. V zimě, kdy je tělo náchylnější k nemocem, jsou bílkoviny mimo jiné důležité pro posílení imunitního systému.

Kešu

Semínka a oříšky

K efektivnímu nastartování energie vám pomůže mlsání nejrůznějších semínek. Chia semínka nebo ta lněná obsahují přírodní omega-3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě, zbaví únavy a podporují správnou funkci buněk. Skvěle chutnají také dýňová či slunečnicová semínka.

Ořechy jako zdravé mlsání. Mandle pomohou při hubnutí, kešu zlepší náladu

Z oříšků můžete sáhnout po mandlích, kešu a vlašských ořeších. Para ořechy jsou zase dokonalou zásobárnou selenu, který podporuje imunitní systém a pomáhá chránit buňky před oxidativním stresem.

Ořechy a semínka obecně mají vysoký obsah zdravých tuků, ale také poměrně dost kalorií. Pochutnávejte si na nich proto pravidelně, ale v menších dávkách. Volte přitom variantu bez přidané soli.

Avokádový olej se používá v kuchyni i v kosmetice.

Avokádo

Tento exotický plod je plný prospěšného mononenasyceného tuku, který snižuje hladinu cholesterolu a zaručeně vám dodá energii. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny avokádo velmi rychle zasytí a hodí se jako rychlá svačina během dne.

Šest potravin, které prospívají vaší pochvě. Zkuste avokádo i jogurt

Jeho dalším plusem je vysoký obsah lecitinu, látky, která příznivě působí na nervový systém, zlepšuje paměť a soustředění. Další benefit avokáda představují antioxidanty, jako je lutein a zeaxantin, které chrání tělo před volnými radikály a podporují tak celkové zdraví.

Sashimi jsou plátky syrové ryby bez rýže a řasy

Mořské ryby

Tučné mořské ryby jsou přímo výtečným zdrojem bílkovin, mastných kyselin a vitaminu B, což z nich činí nutričně bohaté potraviny.

Nepodceňujte sílu omega-3. Zmírňují chronické záněty a prospívají srdci

Chcete-li si udržet zdraví a zároveň mít dostatek energie, dopřejte si alespoň jednou týdně porci lososa, tuňáka, sardinky či makrely, které vám poskytnou omega-3 mastné kyseliny a vitamin B12.

ilustrační snímek

Banány

Ovoce, které zasytí a má od přírody praktické balení vždy sbalené na cesty. Banány obsahují vysoký podíl přírodního cukru, který se rychle uvolní do krevního oběhu a poskytne tak našemu tělu okamžitou energii.

Co jíst v zimě pro zdraví? Banán doplní hořčík, mango vitamin A

K tomu jsou výbornou zásobárnou draslíku, důležitého pro správnou funkci svalů a nervů. Tento minerál se spotřebovává při fyzické nebo duševní námaze, proto je právě banán ideální svačinkou po tréninku i během náročných zkouškových období.

Brokolice

Brokolice

Únava představuje nejčastější příznak nedostatku železa. Zelená listová zelenina je vynikajícím zdrojem železa a také vitaminu C pro zvýšení jeho absorpce. Brokolice je kvalitním zdrojem železa i pro zdraví důležité kyseliny listové.

Zelenina, která pomůže při hubnutí. Nejlepší je brokolice, zkuste i zelí

Obsahuje ale též koenzym Q10, což je látka, která hraje klíčovou úlohu při vytváření energie v buňkách. Nedostatek koenzymu Q10 v těle se může projevit sníženou výkonností a únavou.

Při chystání pokrmů z této lahodné košťálové zeleniny pamatujte na to, že brokolici stačí připravovat pár minut v páře či ve vroucí vodě. Delší teplená úprava by ji mohla zbavit cenných látek.

Klíčky

Naklíčené luštěniny

Jsou to skutečné životabudiče, a přitom si je můžete snadno vypěstovat sami. Naklíčené mungo, čočka, cizrna nebo hrášek jsou nabité vitaminy, minerály a stopovými prvky, které podporují nervovou soustavu a bojují proti stresu a nervozitě.

K tomu si díky pěstování takzvaných mikrobylinek užije i vaše oko. Mini zahrádka na okenním parapetu krásně vypadá a zelená svěží barva klíčků vás nabudí na jaro. Naklíčené luštěniny můžete přidat do salátů, polévek, posypat jimi chleba s tvarohovou pomazánkou, nebo je prostě jen tak uzobávat.

Skořicová ovesná kaše

Obilninové kaše

Ovesné vločky, jáhly, pohanka, špalda i rýže dokážou tělo dobře prohřát. K tomu zasytí a dodají energii na poměrně dlouhou dobu. Stačí nachystat si z nich kaše na různé způsoby. Teď v zimě přijdou k chuti teplé varianty s mlékem, medem a ovocem. Fantazii a chuti se přitom meze nekladou.

Kaši si můžete oživit kousky kvalitní hořké čokolády, ořechy či kokosem. Snadnou verzi bez vaření představují ovesné vločky zalité mlékem ve skleničce a nechané přes noc v ledničce. Ráno stačí jen doplnit o jogurt či ovoce a skvělá snídaně či svačina je na světě.

Sušené ovoce

Sušené ovoce

Oproti čerstvému má sice více cukru, ale také vlákniny, která v našem jídelníčku často chybí. Sušené ovoce je rovněž bohaté na vitaminy, například vitaminy skupiny B, A a také vitamin C. Je současně zdrojem mnoha minerálů a antioxidantů, především polyfenolů. Sušené meruňky obsahují například železo, jehož nedostatek v krvi se projevuje únavou. Švestky skrývají měď, která je nezbytná pro tvorbu nervových vláken.

Zdravé svačinky: energii doplní sušené ovoce a ořechy

Brusinky a borůvky jsou zase plné antioxidantů. Jablka se pyšní vlákninou, vitaminy B5 a B6. Fíky a datle obsahují vápník, hořčík a draslík. Nespornou výhodou sušeného ovoce je, že ho můžeme mít stále po ruce na cestách, v autě i v šuplíku v kanceláři. Prostě rychlá a zdravá svačinka, která skvěle chutná a dodá energii.

Pečená vejce se slaninou

Vajíčka

Možná vás to překvapí, ale vajíčka působí příznivě v prevenci chřipek a nachlazení. Díky vitaminu D posilují imunitu a aktivují účinné látky proti virům a bakteriím.

Tušíte, co máte ve spíži? Pokladem jsou vejce, jogurt i čaj

Vajíčka také obsahují vitaminy A, B5, B12, B2, B6, E a K. Z minerálních látek je to vápník, fosfor, který rovněž podporuje zdraví kostí, draslík, železo nebo zinek. Míchaná vajíčka k snídani tedy rozhodně nejsou důvodem k výčitkám, naopak.