Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Představujeme dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016

Staré běžecké boty pomalu dosluhují a vy už se zájmem sledujete, jaké novinky se objeví na trhu v roce 2016? Ukrátíme vám čekání a představíme dvanáct modelů, na které se můžete v nadcházející sezóně těšit.

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 | foto: Competitor.comRungo.cz

Hoka One One Speed Instinct

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - Hoka...

Hoka One One naprosto dominuje segmentu maximalistických bot, ale jak se zdá, této progresivní francouzské značce to nestačí. Hoka neskrývá touhu sbírat se svými atlety úspěchy také na kratších a rychlejších tratích, proto bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme prvních nízkoprofilových závodních modelů. Několik jich bylo ohlášeno na jaro 2016, ale ve všech případech se jednalo o modely určené na silnici nebo dráhu.

První trailovkou spadající do této kategorie tak bude model Speed Instinct, který využívá nově navrženou technologii dvouvrstvého materiálu s měkčí směsí pod patou a naopak tvrdším a stabilnějším tlumením pod špičkou.

Hoka One One Clayton

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - Hoka...

Je-li řeč o Hoka One One a nových výkonnostně orientovaných modelech, nesmíme vynechat jednu z nejočekávanějších bot blížícího se jara. Tou je model s označením Clayton, který podobně jako Speed Instinct využívá konstrukci předpokládající dopad na střed chodidla s měkčí směsí pod patou a stabilnější v přední části mezipodešve. Na rozdíl od svého trailového protějšku bude Clayton obohacen o materiál R-Mat v mezipodešvi a podešvi, který disponuje vynikající dynamikou a vysokou energetickou návratností.

Under Armour XC

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - UA...

Under Armour je značka, která si získala velmi silnou pozici především v oblasti fitness, ale její americká centrála dělá vše pro to, aby se reputace tohoto giganta zvedla také v oblasti výkonnostního běhu.

Jarní běžecké klání v Praze

Oblíbený závod v přírodě na kraji Prahy je do 17. ledna za snížené startovné. Zbývají poslední desítky míst (...více zde).

Jednou z bot, která má sloužit právě tomuto účelu, bude zbrusu nová krosová závodka s jednoduchým názvem XC (cross country). Poznávacím znamením nového modelu bude vysoký textilní límec chránící oblast kolem kotníku a extrémně nízká hmotnost (140 gramů ve velikosti UK8). XC bude k dispozici ve dvou variantách, buď s hřeby, nebo bez nich. Na první pohled se tak jedná o velmi zajímavou variantu na kratší závody v terénu, která bude konkurovat klasickým krosovým tretrám a ultralehkým závodním modelům. Nezbývá než doufat, že běžecký segment vezme vážně také české zastoupení neustále rostoucí značky a v příštím roce bude nejen tato velmi zajímavá novinka běžně dostupná i v místních obchodech.

New Balance Fresh Foam 1080

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

O tom, že Freshfoam byl krok správným směrem, jsou v New Balance, zdá se, skálopevně přesvědčeni. Proto se ho od příštího roku dočkáme i v tradiční silniční objemovce 1080. Nová konstrukce by měla botě dodat ještě vyšší měkkost při nižší hmotnosti a bez ztráty stability. O tom, jak se bude chovat první objemovka postavená na tomto tlumicím materiálu v praxi, se budeme moci přesvědčit od jara 2016.

New Balance Vazee Summit

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

Jednou mála z řad, která u značky New Balance odolala tlaku materiálu FreshFoam, je letošní novinka Vazee, která až doposud zaštiťovala tři lehké silniční modely. Od příštího roku k nim přibude ještě jeden se zaměřením do terénu. Vazee Summit se bude podobně jako například Vazee Pace vyznačovat nízkou hmotností (260 gramů v UK8), ale nezvykle vysokým dropem (10 milimetrů). Chybět nebudou agresivní drapáky s vynikající přilnavostí a svršek, který si Vazee Summit „vypůjčil” z oblíbené závodky RC1400.

Salomon Sonic Pro

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

O snaze Salomonu prorazit kromě trailu také na silnici se ví velmi dobře. V roce 2015 ji měla podpořit první silniční závodka S-Lab X-Series, kterou v nadcházejícím období doplní také tréninková varianta Sonic Pro. Ta má oproti svému závodnímu protějšku podešev z odolnějšího materiálu a vyšší míru tlumení. Stále se však při hmotnosti 240 gramů a dropu 8 milimetrů jedná o model vhodný převážně pro svižnější trénink nebo závod.

Altra IQ

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

IQ je bota, o které se toho napsalo a namluvilo hodně, RUNGO.cz nevyjímaje. Není divu. Bota s integrovaným senzorem snímajícím tlak, kadenci a dobu kontaktu se zemí nepřichází na trh každý den. Jedinou překážkou, která tak zůstává mezi běžcem a touto high-tech novinkou, je poměrně vysoká cena (na druhou stranu Altra garantuje výměnu vadného kusu, pokud dojde k závadě na senzoru v prvním roce používání) a horší dostupnost značky Altra v Česku.

Adidas Energy Boost 3

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Adidas patří mezi značky, které aktualizují své modely spíše zřídka. Není tak výjimkou, že některá z oblíbených bot vydrží na trhu v nezměněné podobě (kromě nových barevných variant) i několik let. Jednou takovou byla i druhá generace silniční objemovky Energy Boost, která se v příštím roce dočká po dlouhé době výraznějších změn v rámci přechodu na třetí generaci. Týkají se především podešve, která by nově měla mít lepší záběr a vyšší odolnost, a svršku, který je pružnější a obsahuje menší počet pevných výztuh.

Salming Elements

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

Jednoduchá modelová řada obsahující vždy jednu závodku, tempovku, objemovou botu a krosovku provázela Salming prvních pár let jeho běžecké existence a zdá se, že tato značka dosáhla úrovně, kdy jí to přestává stačit.

Na řadu tak přichází dva zbrusu nové modely, z nichž první s označením Elements je díky voděodpudivému svršku a stabilní konstrukci určen především na extrémně náročné krosové závody, na kterých nebude nouze o bahno, vodu a všemožné přírodní překážky. V rodném Švédsku nalezne Elements uplatnění především na populárních závodech typu Run Swim Run mezi jednotlivými ostrovy, ale u nás vidím potenciál boty především na překážkových bězích, jako je Spartan Race nebo Predator, případně na specialitách typu Velká kunratická.

Salming Miles

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Druhou švédskou novinkou je čistokrevná objemová bota Miles vhodná pro pokročilejší i začínající běžce při nabíhání velkého množství kilometrů po tvrdém povrchu. Poprvé v historii tak Salming přichází s plnohodnotně tlumenou botou, i když se nevzdává svých typických parametrů, jako je neutrální konstrukce a nízký drop.

Mizuno Wave Catalyst

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Není tomu dávno, co Mizuno kompletně překopalo drtivou většinu svých výkonnostních běžeckých modelů. Tyto změny postihly i oblíbené tempovky Precision a Elixir, které byly sloučené do nového modelu Sayonara, který měl sloužit běžcům s neutrálním i nadměrně pronačním nášlapem. Očividně však Mizunu v nabídce nějaká stabilnější tempovka chyběla, a tak se od příštího roku můžeme těšit na nový model s označením Catalyst, který by měl převzít roli vyřazených Elixirů.

Brooks Mazama

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejkonzervativnější běžeckou značku na trhu, americký Brooks by byl jedním z horkých favoritů. Nově představených bot z dílny této stálice se za poslední roky objevilo jako šafránu a i změny zavedených modelů probíhají spíše pozvolna a výhradně evolučním způsobem. Proč ostatně zasahovat do něčeho, co funguje?

V příštím roce (přesněji řečeno v srpnu) se ovšem dočkáme hotového zemětřesení, když světlo světa spatří hned čtyři novinky. Jednou z nich bude i lehká závodka do terénu vhodná pro běh na delší distance různorodým terénem. Hmotnost dosahuje 260 gramů a drop činí pro výkonnostní účely optimálních šest milimetrů. Podle prvních informací to vypadá, že se máme na co těšit.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes čtyřicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Spěte sedm až devět hodin, je to skvělá prevence proti cukrovce i Alzheimerovi

ilustrační snímek

Premium Trend zdravého životního stylu sílí. Snažíme se správně stravovat, dostatečně hýbat a dodržovat...

Není kašel jako kašel. Zjistěte, který vás trápí a lečte ho správně

Ilustrační fotografie

V tomto období se s kašlem potýká kdekdo. Je to způsob, jakým se tělo čistí od škodlivin. Abyste se...

KVÍZ: Co víte o nemocech kůže?

Lupenka není jen onemocnění kůže. Může postihnout i klouby, ale také cévní...

Kůže je největší lidský orgán, který slouží jako ochranná bariéra mezi vnějším a vnitřním...

Pětice tvrzení o dětské imunitě. Čistota je zásadní, císař ji zhoršuje

Ilustrační snímek

O dětské imunitě se toho říká spoustu. Třeba že kojené děti mají obranyschopnost lepší než ty, co...

Další články
  • Nejčtenější

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Influencer z Nigérie bude mít šest dětí. Každé s jinou ženou

Říká si Pretty Mike, pochází z Nigérie a zakládá si na tom, že má šest žen, které budou rodit téměř ve stejném termínu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

Úzkost a stres zaháníme v době pandemie zbytečnými nákupy, tvrdí neurolog

Kvůli úzkosti a stresu v době pandemie covidu-19 nakupují lidé víc věcí, než chtějí a potřebují. „Nakupování nám...

Spěte sedm až devět hodin, je to skvělá prevence proti cukrovce i Alzheimerovi

Premium Trend zdravého životního stylu sílí. Snažíme se správně stravovat, dostatečně hýbat a dodržovat pitný režim. Na to...

Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou...

Sladké, pivo i hambáče. Češi se snaží jíst zdravě, ale moc jim to nejde

Češi se snaží jíst zdravě, ale často na to nemají čas nebo se na to aspoň vymlouvají. Ráno si dají chleba se salámem, k...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...