Představujeme dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016

aktualizováno 
Staré běžecké boty pomalu dosluhují a vy už se zájmem sledujete, jaké novinky se objeví na trhu v roce 2016? Ukrátíme vám čekání a představíme dvanáct modelů, na které se můžete v nadcházející sezóně těšit.

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 | foto: Competitor.comRungo.cz

Hoka One One Speed Instinct

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - Hoka...

Hoka One One naprosto dominuje segmentu maximalistických bot, ale jak se zdá, této progresivní francouzské značce to nestačí. Hoka neskrývá touhu sbírat se svými atlety úspěchy také na kratších a rychlejších tratích, proto bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme prvních nízkoprofilových závodních modelů. Několik jich bylo ohlášeno na jaro 2016, ale ve všech případech se jednalo o modely určené na silnici nebo dráhu.

První trailovkou spadající do této kategorie tak bude model Speed Instinct, který využívá nově navrženou technologii dvouvrstvého materiálu s měkčí směsí pod patou a naopak tvrdším a stabilnějším tlumením pod špičkou.

Hoka One One Clayton

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - Hoka...

Je-li řeč o Hoka One One a nových výkonnostně orientovaných modelech, nesmíme vynechat jednu z nejočekávanějších bot blížícího se jara. Tou je model s označením Clayton, který podobně jako Speed Instinct využívá konstrukci předpokládající dopad na střed chodidla s měkčí směsí pod patou a stabilnější v přední části mezipodešve. Na rozdíl od svého trailového protějšku bude Clayton obohacen o materiál R-Mat v mezipodešvi a podešvi, který disponuje vynikající dynamikou a vysokou energetickou návratností.

Under Armour XC

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - UA...

Under Armour je značka, která si získala velmi silnou pozici především v oblasti fitness, ale její americká centrála dělá vše pro to, aby se reputace tohoto giganta zvedla také v oblasti výkonnostního běhu.

Jarní běžecké klání v Praze

Oblíbený závod v přírodě na kraji Prahy je do 17. ledna za snížené startovné. Zbývají poslední desítky míst (...více zde).

Jednou z bot, která má sloužit právě tomuto účelu, bude zbrusu nová krosová závodka s jednoduchým názvem XC (cross country). Poznávacím znamením nového modelu bude vysoký textilní límec chránící oblast kolem kotníku a extrémně nízká hmotnost (140 gramů ve velikosti UK8). XC bude k dispozici ve dvou variantách, buď s hřeby, nebo bez nich. Na první pohled se tak jedná o velmi zajímavou variantu na kratší závody v terénu, která bude konkurovat klasickým krosovým tretrám a ultralehkým závodním modelům. Nezbývá než doufat, že běžecký segment vezme vážně také české zastoupení neustále rostoucí značky a v příštím roce bude nejen tato velmi zajímavá novinka běžně dostupná i v místních obchodech.

New Balance Fresh Foam 1080

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

O tom, že Freshfoam byl krok správným směrem, jsou v New Balance, zdá se, skálopevně přesvědčeni. Proto se ho od příštího roku dočkáme i v tradiční silniční objemovce 1080. Nová konstrukce by měla botě dodat ještě vyšší měkkost při nižší hmotnosti a bez ztráty stability. O tom, jak se bude chovat první objemovka postavená na tomto tlumicím materiálu v praxi, se budeme moci přesvědčit od jara 2016.

New Balance Vazee Summit

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

Jednou mála z řad, která u značky New Balance odolala tlaku materiálu FreshFoam, je letošní novinka Vazee, která až doposud zaštiťovala tři lehké silniční modely. Od příštího roku k nim přibude ještě jeden se zaměřením do terénu. Vazee Summit se bude podobně jako například Vazee Pace vyznačovat nízkou hmotností (260 gramů v UK8), ale nezvykle vysokým dropem (10 milimetrů). Chybět nebudou agresivní drapáky s vynikající přilnavostí a svršek, který si Vazee Summit „vypůjčil” z oblíbené závodky RC1400.

Salomon Sonic Pro

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

O snaze Salomonu prorazit kromě trailu také na silnici se ví velmi dobře. V roce 2015 ji měla podpořit první silniční závodka S-Lab X-Series, kterou v nadcházejícím období doplní také tréninková varianta Sonic Pro. Ta má oproti svému závodnímu protějšku podešev z odolnějšího materiálu a vyšší míru tlumení. Stále se však při hmotnosti 240 gramů a dropu 8 milimetrů jedná o model vhodný převážně pro svižnější trénink nebo závod.

Altra IQ

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

IQ je bota, o které se toho napsalo a namluvilo hodně, RUNGO.cz nevyjímaje. Není divu. Bota s integrovaným senzorem snímajícím tlak, kadenci a dobu kontaktu se zemí nepřichází na trh každý den. Jedinou překážkou, která tak zůstává mezi běžcem a touto high-tech novinkou, je poměrně vysoká cena (na druhou stranu Altra garantuje výměnu vadného kusu, pokud dojde k závadě na senzoru v prvním roce používání) a horší dostupnost značky Altra v Česku.

Adidas Energy Boost 3

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Adidas patří mezi značky, které aktualizují své modely spíše zřídka. Není tak výjimkou, že některá z oblíbených bot vydrží na trhu v nezměněné podobě (kromě nových barevných variant) i několik let. Jednou takovou byla i druhá generace silniční objemovky Energy Boost, která se v příštím roce dočká po dlouhé době výraznějších změn v rámci přechodu na třetí generaci. Týkají se především podešve, která by nově měla mít lepší záběr a vyšší odolnost, a svršku, který je pružnější a obsahuje menší počet pevných výztuh.

Salming Elements

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 - New...

Jednoduchá modelová řada obsahující vždy jednu závodku, tempovku, objemovou botu a krosovku provázela Salming prvních pár let jeho běžecké existence a zdá se, že tato značka dosáhla úrovně, kdy jí to přestává stačit.

Na řadu tak přichází dva zbrusu nové modely, z nichž první s označením Elements je díky voděodpudivému svršku a stabilní konstrukci určen především na extrémně náročné krosové závody, na kterých nebude nouze o bahno, vodu a všemožné přírodní překážky. V rodném Švédsku nalezne Elements uplatnění především na populárních závodech typu Run Swim Run mezi jednotlivými ostrovy, ale u nás vidím potenciál boty především na překážkových bězích, jako je Spartan Race nebo Predator, případně na specialitách typu Velká kunratická.

Salming Miles

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Druhou švédskou novinkou je čistokrevná objemová bota Miles vhodná pro pokročilejší i začínající běžce při nabíhání velkého množství kilometrů po tvrdém povrchu. Poprvé v historii tak Salming přichází s plnohodnotně tlumenou botou, i když se nevzdává svých typických parametrů, jako je neutrální konstrukce a nízký drop.

Mizuno Wave Catalyst

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Není tomu dávno, co Mizuno kompletně překopalo drtivou většinu svých výkonnostních běžeckých modelů. Tyto změny postihly i oblíbené tempovky Precision a Elixir, které byly sloučené do nového modelu Sayonara, který měl sloužit běžcům s neutrálním i nadměrně pronačním nášlapem. Očividně však Mizunu v nabídce nějaká stabilnější tempovka chyběla, a tak se od příštího roku můžeme těšit na nový model s označením Catalyst, který by měl převzít roli vyřazených Elixirů.

Brooks Mazama

Podívejte se na dvanáct nových bot, na které se můžeme těšit v roce 2016 -...

Kdyby se vyhlašovala soutěž o nejkonzervativnější běžeckou značku na trhu, americký Brooks by byl jedním z horkých favoritů. Nově představených bot z dílny této stálice se za poslední roky objevilo jako šafránu a i změny zavedených modelů probíhají spíše pozvolna a výhradně evolučním způsobem. Proč ostatně zasahovat do něčeho, co funguje?

V příštím roce (přesněji řečeno v srpnu) se ovšem dočkáme hotového zemětřesení, když světlo světa spatří hned čtyři novinky. Jednou z nich bude i lehká závodka do terénu vhodná pro běh na delší distance různorodým terénem. Hmotnost dosahuje 260 gramů a drop činí pro výkonnostní účely optimálních šest milimetrů. Podle prvních informací to vypadá, že se máme na co těšit.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes čtyřicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz