EXKLUZIVNĚ: horké novinky od Garminu a první pohled na Forerunner 230

  13:00aktualizováno  13:00
Garmin dnes představil velký balík novinek, který jistě potěší každého fanouška sporttesterů. Nové sporttestery z běžecké řady Forerunner postupně přebírají funkce z vyšších modelů, ale přinášejí i úplné novinky, které jinde nenajdete. Přinášíme také první dojmy z cenově dostupného Forerunneru 230, se kterým jsme se proběhli.

Garmin Forerunner 230 | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Garmin Forerunner 230

Nástupce populárního modelu Forerunner 220, který u Garminu znamenal poměrně zásadní zlom. Cenově dostupný běžecký sporttester konečně přestal vypadat jako nevzhledná plastová boule na ruce a spousta lidí začala nosit sporttester také jako hodinky na celodenní nošení. Garmin Forerunner na tento trend navazuje a kromě příjemného vzhledu přináší pokročilejší funkce.

Fotogalerie

Design hodinek zůstal na první pohled stejný a stejné jsou i fyzické rozměry. Na druhý pohled však zaujme výrazně užší rámeček kolem displeje, díky kterému je displej nyní větší o 44% a spolu s větším rozlišením se na něj vejde mnohem více informací. To je poměrně zásadní, neboť celá nově představená řada hodinek Forerunner podporuje platformu Connect IQ a tedy možnost instalovat různé vzhledy ciferníku, dodatečné aplikace, widgety nebo datová pole.

Podobně jako například již dříve uvedený Garmin Fenix 3 dokáže i nový Forerunner 230 odhadovat hodnotu vašeho VO2 max na základě měření tepu, kromě GPS přidává podporu ruského GLONASSu a pomocí Bluetooth dokáže zobrazovat informace a upozornění z mobilního telefonu. Velkým překvapením je lepší výdrž, která by podle údajů Garminu měla být 16 hodin v GPS modu (což je téměř dvojnásobné zlepšení oproti 220) a čtyři měsíce při vypnuté GPS (což je zlepšení ještě výraznější). Samozřejmostí je sledování denní aktivity v podobě počítání kroků a sledování spánku, které už ale přinesl i dříve uvedený Forerunner 225.

Forerunner 230

 • Senzory: GPS, GLONASS
 • Konektivita: ANT+, Bluetooth
 • Výdrž: 16 hodin (GPS)
 • Monitor aktivity: ANO
 • Dotykový displej: NE
 • Vodotěsnost: 50 m
 • Další funkce: Connect IQ, VO2max
 • Cena:
  6 990 Kč (bez HR)
  7 990 Kč (včetně HR)

Měl jsem možnost vyzkoušet funkční prototyp Forerunneru 230 a musím přiznat, že vypadá opravdu dobře. Hodinky jsou malé a lehké, dobře vypadají jak na pánské, tak dámské ruce a díky velkému displeji s vynikajícím kontrastem jsou velice přehledné. Obsahují vlastně všechny nejdůležitější funkce, které pro běžecký trénink potřebuji. U staršího modelu 220 mi chyběly profily pro další sporty, které s běháním kombinuji (kolo, brusle, běžky...), ale i to je zde vyřešeno. Když k tomu připočtu slibovanou výdrž 16 hodin v GPS modu, má Forerunner 230 podle mě šanci zaujmout opravdu široké publikum běžců.

Forerunner 235

 • Senzory: GPS, GLONASS, integrovaný monitor tepu
 • Konektivita: ANT+, Bluetooth
 • Výdrž: 11 hodin (GPS)
 • Monitor aktivity: ANO
 • Dotykový displej: NE
 • Vodotěsnost: 50 m
 • Další funkce: Connect IQ, VO2max
 • Cena: 8 990 Kč

Sporttester by měl být k dispozici na pultech obchodů již během listopadu za cenu 6 990 korun bez hrudního pásu, respektive 7 990 korun v balení s hrudním pásem.

Pokud hrudní pásy moc nemusíte, mohl by vás zaujmout druhý představený sporttester - Forerunner 235. Ten se od Forerunneru 230 liší především integrovaným optickým senzorem tepu, který dokáže měřit tep ze zápěstí, tedy stejně jako již dříve představený Forerunner 225. Optický senzor pravděpodobně ubral trochu místa baterce, neboť udávaná výdrž Forerunneru 235 je „pouze“ 11 hodin v GPS modu. I tak se však jedná o zlepšení oproti předchozí generaci. Všechny ostatní parametry a funkce zůstávají stejné jako u Forerunneru 230.

Garmin Forerunner 630

Technicky nejzajímavějším, dnes představeným modelem je však Forerunner 630. Ten přichází jako následovník nejvyššího běžeckého modelu 620 a přináší novinky, které zatím v žádných jiných sporttesterech nenajdete. První z nich je druhá generace takzvaného měření běžecké dynamiky. První generaci měření zvládají sporttestry s pomocí pohybového čidla v hrudním páse u Garminu již nějakou dobu a jedná se o parametry jako doba kontaktu se zemí nebo vertikální oscilace (jak moc při běhu skáčete do výšky). Forerunner 630 kromě nich dokáže změřit délku kroku, poměr výšky a délky kroku nebo to, jak zatěžujete levou či pravou nohu. Všechny tyto parametry mohou pomoci běžcům vyladit techniku co nejblíže k dokonalosti.

Garmin Forerunner 630

Další zajímavou funkcí, kterou hodinky Forerunner 630 přinesou, je zjištění laktátového prahu. Hodinky dokáží odhadnout tempo, respektive tepovou frekvenci, kterou pokud v delším časovém úseku překročíte, začne se vám v těle plynule hromadit laktát. Trénovaní běžci mají tuto hranici většinou někde kolem 90% maximální tepové frekvence a běžcům může pomoci určit, jak dlouho jsou dané tempo schopni držet. Určitě bude zajímavé sledovat, jak se tato hranice mění s ohledem na trénink.

Přečtěte si dlouhodobé zkušenosti s Garmin Fenix 3

A to stále není vše, hodinky dále dokáží vyhodnotit na základě nejrůznějších parametrů, které sledují, zda máte dobrý či špatný den (oproti předchozím tréninkům), a mohou vám tak dát najevo, zda jste dnes ve formě nebo to není úplně ono. Až budete na výběhu zaostávat za tréninkovým partnerem s tím, že máte dnes špatný den, hodinky vám pro to poskytnou konkrétní důkaz.

Forerunner 630

 • Senzory: GPS, GLONASS
 • Konektivita: ANT+, Bluetooth, wifi
 • Výdrž: 16 hodin (GPS)
 • Monitor aktivity: ANO
 • Dotykový displej: ANO
 • Notifikace (mobil): ANO
 • Vodotěsnost: 50 m
 • Další funkce: Connect IQ, VO2max, délka kroku, oscilace, laktátový práh, monitor únavy
 • Cena:
  10 990 Kč (bez HR)
  12 490 Kč (včetně HR)

Poslední velmi zajímavou novinkou je statický monitor únavy, respektive regenerace. Jedná se o zhruba tříminutový test, při kterém stojíte na místě a hodinky za pomoci klidové tepové frekvence díky němu zjistí, jak moc jste unavení, zda jste připraveni na další tréninkovou nálož nebo byste měli raději ještě odpočívat. Aby byl test co nejpřesnější, doporučuje Garmin provádět test nejlépe každý den ve stejnou dobu za podobných podmínek.

I když jsem si nemyslel, že by se v oblasti sporttesterů dalo vymyslet mnoho nového, Garmin mě se svým Forerunnerem 630 vyvádí z omylu. Představené nové funkce vypadají velice zajímavě a jsem zvědavý, jak budou fungovat v praxi. Pokud k tomu přidáme vlastnosti z předchozí generace jako jsou wifi, dotykový displej, propojení s mobilním telefonem a opět také vetší displej, 16 hodin výdrž v GPS modu či podporu Connect IQ, máme se na co těšit.

Garmin Forerunner 630 by měl být v prodeji během listopadu za cenu 9 990 korun bez hrudního pásu, respektive 12 490 korun v balení s hrudním pásem.

Autor:

Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Pětasedmdesátiletá modelka prozradila svůj recept na šťastný život

Lauren Huttonová se v pětasedmdesáti letech stále věnuje modelingu

Lauren Huttonová v minulosti patřila mezi jednu z nejžádanějších světových modelek. V šedesátých a sedmdesátých letech...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz