Antiperspiranty používejte na noc, poradila on-line dermatoložka

  4:36aktualizováno  14:28
Mokré mapy v podpaží, orosené čelo a vlhké dlaně, stékající krůpěje po zádech. A především pach. Pocení, zvláštně v těchto horkých dnech, sužuje nejednu ženu a muže. "Antiperspiranty je vhodné používat na noc, aby účinná látka mohla působit v místě, kde je to potřeba," upozornila čtenáře v on-line rozhovoru dermatoložka Kateřina Fajkošová.

Antiperspirant aplikujte na noc (ilustrační snímek) | foto: nivea

"Když nanesete antiperspirant před sportovní aktivitou, účinná látka se potem velice rychle odplaví a nemůže účinkovat," dodala.

Několik čtenářek také zajímalo, kdy mohou začít používat antiperspiranty děti.

"Používání deodorantů u dětí doporučit nelze. Deodoranty obsahují parfémy, které mohou být i případnými alergeny a je zbytečné malé dítě tomuto vlivu vystavovat. Záleží na věku dítěte. Od puberty, kdy se již objevuje zvýšená potivost spojená se zápachem, pak deodorant použít lze," odpověděla Fajkošová.

Odpovědi lékařky Kateřiny Fajkošové najdete zde

"Pocení patří k běžným tělesným projevům, kterými se lidské tělo chrání před přehřátím. Lidé se také více potí při fyzické aktivitě, vlivem stresu, emocí nebo hormonů. Množství potu, které tělo vyprodukuje, je však individuální," říká doktorka Fajkošová.

MUDr. Kateřina Fajkošová

Promovala v roce 1998 na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2001 získala atestaci prvního stupně v dermatovenerologii, na kterou navázal v roce 2004 zisk atestace druhého stupně v tomto oboru. V současné době pracuje MUDr. Fajkošová jako dermatolog v soukromém pražském zdravotnickém zařízení.

Dermatoložka Kateřina Fajkošová

Pot se tvoří v potních žlázách. Malé potní žlázy se vyskytují všude, nejvíce na dlaních a chodidlech, velké potní žlázy jsou hlavně v podpaží, okolo konečníku a na prsou. Jejich sekret obsahuje organické složky, při jejichž rozkladu vzniká nepříjemný zápach.

"Nadměrné pocení – primární hyperhidróza vyvolaná emocemi bez zjevné příčiny – podle statistických odhadů trápí asi procento populace," konstatuje Fajkošová.

Nadměrné pocení (sekundární hyperhidrózu) může způsobit i celá řada nemocí, například cukrovka, choroby štítné žlázy, některé neurologické nemoci, ale také užívání určitých léků, například antidepresiv.

"Prvním krokem k odstranění zvýšené tvorby potu je zjištění, zda jeho příčinou není nějaké onemocnění. V takovém případě kosmetika nepomůže a s léčbou musí pomoci lékař. Zmírnit projevy pocení je možné také dodržováním hygienických zásad, výběrem oděvů z prodyšných látek a používáním vhodných antiperspirantů, které sníží tvorbu potu," říká Kateřina Fajkošová.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Menstruace jako byznys. Pomůcky pro ženy zažívají nebývalý boom

Ilustrační fotografie

Ačkoli patří do života většiny žen, stále je menstruace tabu. Což je zvláštní paradox ve chvíli, kdy právě menstruační...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz