Dermatologická poradna Gabriely Janouškové

Poradna ukončena

V případě smíšené pleti nepoužívejte dráždivé látky, kvůli kterých vzniká v...

Na otázky odpovídá

MUDr. Gabriela Janouškové

Kožní choroby patří k nejrozšířenějším a také k nejzdlouhavějším. Radila vám s nimi MUDr. Gabriela Janoušková, dermatoložka z Fakultní nemocnice Motol. Poradna je již ukončena.

Nejvíce se ptáte

Nadměrné pocení
Dobrý den, paní doktorko, je mi 21 let, a už několik let mě trápí nadměrné pocení v podpaží..nemůžu si dovolit jiná než černá trička, snažím se nenosit neprodyšné věci, antiperspiranty nezabírají vůbec, ani excipial deoforte vůbec nepomohl. Mohl by mi pomoci driclor, když má stejné složení jako excipial? děkuji Michaela
missulik@seznam.cz
MUDr. Gabriela Janouškové
Driclor by mohl pomoci. Zaručený, byť dočasný efekt má injekční aplikace botulotoxinu do kůže v dané oblasti. Tento zákrok provádí kožní lékař.
Nadměrné pocení
Dobrý den, nadměrně se potím pouze v pravém podpaží (v létě, v zimě, bez námahy atd.) dá se to nějak odstranit? A kde se tento zákrok provádí? Velice děkuji za odpověď.
Michala
MUDr. Gabriela Janouškové
Je možné zkusit aplikaci Driclor roztoku, Excipial deo forte krému. Dobré výsledky lze dosáhnout injekční aplikací botulotoxinu do kůže v dané oblasti. Tento zákrok provádí kožní lékař.
Nadměrné pocení
Dobrý den,paní doktorko,jž delší dobu mě trápí nadměrné pocení v tříslech.Jsem ve 36.týdnu těhotenství a chtěla jsem se zeptat,jestli můžu zkusit používat Driclor,který běžně používám do podpaží.Děkuji za odpověď.
Petra,23let
MUDr. Gabriela Janouškové
Na uvedeném přípravku není uvedeno, že by se neměl používat v těhotenství, sama bych ale v aplikaci byla opatrná.
Nadměrné pocení
Dobrý den, je pravda,že antiperspiranty s obsahen aluminia mohou způsobovat rakovinu prsu? Nedávno jsem dostala varovný e-mail, který mě docela vylekal, protože tyto výrobky často používám. Děkuji pavlacejkova@seznam.cz
Pavla
MUDr. Gabriela Janouškové
Neexistuje zatím žádná seriózní studie, která by nebezpečí antiperspirantů s obsahem solí hliníku potvrzovala.
Nadměrné pocení
Dobrý den, je mi 45 let a trpím nadměrným pocením pokožky hlavy. Při pohybu mám ihned zpocenou hlavu a vlasy v zátýlku. Mám sníženou funkci štítné žlázy, základní krevní vyšetření včetně hladiny vápníku mám v pořádku. Můžete mi poradit nějaký účinný prostředek.Děkuji.
eva
MUDr. Gabriela Janouškové
V první řadě by bylo vhodné normalizovat funkci štítné žlázy vhodnými léky. Jestliže poté nedojde k zlepšení, pak jsou na řadě další vyšetření. V léčbě je možné vyzkoušet aplikaci Excipial deo forte krému na oblast zátylku.
Nadměrné pocení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli můžou nadměrné pocení způsobovat některé léky. Užívám antidepresiva a zvlášť za poslední 2 měsíce co beru nové léky se mé problémy s pocením zhoršily. Nepotím se klasicky na rukou ani nohou, ale v oblasti břicha, zad, krku, vlasů, obličeje (čelo, brada, pod nosem). Celkem to trvá již cca. 2 roky a mám dojem, že se to zhoršuje. Je to pochopitelně velmi nepříjemné, v zimě se třeba snažím oblékat nalehko, v létě nosím v podstatě jen černá trička, o make-upu si už můžu nechat jen zdát, nepomáhá ani chodit pomalu... Samozřejmě nemyslím pocení při sportu, to je sice také přílišné, ale alespoň ve "vhodnější" situaci. Moje sebevědomí mi to nijak nezvyšuje (zvlášť v kombinaci s psychiatrickou diagnózou, úzkostmi apod.). Současná medikace ovšem zabírá velmi dobře, nerada bych léky měnila. Také mám dost citlivou pokožku, bojím se alergické reakce na nějaké kožní preparáty. Můžete mi prosím poradit? Děkuji, Lucie
Lucie
MUDr. Gabriela Janouškové
Souvislost nadměrného pocení a psychiatrické léčby je velmi pravděpodobná. K vymizení obtíží by mělo dojít po ukončení léčby. Zkuste se domluvit se svým psychiatrem na příp. změně léčby, která by byla rovněž účinná a neměla tyto nežádoucí účinky.
Nadměrné pocení
Dobrý den, mám menší problém, ale neumím si poradit. Asi dva roky se hodně potím na obličeji konkrétně pod nosem. Ale není to jen v létě ale po celý rok. Doktorka mi předepsala šalvěj ale ta moc nepomáhá. Prosím poraďte mi. Děkuji
Michaela
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkuste aplikaci Excipial deo forte krému, mohl by pomoci. Tento přípravek zakoupíte v lékárně.
Nadměrné pocení
Dobrý den,je mi 24, nadměrně se potím, zejmnéna na obličeji. Začalo to v pubertě, nejdříve jsem pociťoval velké návaly horkosti, bylo to spojené většinou se stresem. Postupně k horkosti přibývalo pocení. Nyní už to dosáhlo takových extrémů, že při 15 min stresu jsem schopen hlavou vypotit velké množství tekutin, díky čemuž je mi pak celý den špatně. Ať piju jak chci, nejde tomu zabránit. Někdy mám pocit, že se mi hlava uvaří. Jak kdyby hlava byla "chladičem" celého těla. Nejvíce mě trápí problém nachlazení. Díky tomuto pocení jsem téměř každý měsíc nachlazen a procházím chřipkami a angínami. Bohužel pocházím z vesnice a má obvodní lékařka si myslí, že je pocení normálním stavem... Jaká je pro mě možná léčba a případně, jde obejít svého lékaře a navšítívit přímo odborného? Děkuji za odpověď
Martin
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže se objevuje pocení jen ve stresových situacích, tak je určitě vhodná návštěva psychologa či psychiatra, která by v tomto případě mohla být stěžejní. Pocení může být způsobeno naprůměrným nervovým drážděním, což bývá často dědičné, nebo může být projevem nějakého onemocnění, vyvoláno léky, jídlem atd. K návštěvě kožního lékaře nebývá doporučení praktického lékaře obvykle potřeba, zkuste se obrátit na kožní pracoviště některé větší nemocnice (nebo fakultní nemocnice).
Nadměrné pocení
Dobry den! Prosim o radu s pocenim. Je mi 23let a jiz priblizne 4 roky se nadmerne potim predevsim pri prechodu z venkovniho prostredi dovnitr, pri zmene teploty, zvysene aktivite.. Nepotim se ani tak v podpazi jako spise v oblasti obliceje, vlasu, hrudniku, na brise, na zadech. Ve spolecnosti je to opravdu velmi neprijemne. Je pro tyto oblasti vhodne nejake reseni? Pocitem, ze pro oblast obliceje a vlasu lokalni pripravky zrejme nepripadaji v uvahu. Mam take strach zda se nejedna o projev nejake choroby. Obezitou netrpim a nejsem si vedoma ani jine nemoci, ktera by toto mohla zpusobovat. Prosim poradte...
Anna
MUDr. Gabriela Janouškové
Určitě by bylo vhodné komlexnější vyšetření (hormonální vyšetření včetně vyšetření funkce štítné žlázy, vyloučení chronické infekce, stresy, úzkostné stavy apod). Navštivte kožního lékaře, který doporučí provedení potřebných vyšetření a dále se bude postup odvíjet od výsledků vyšetření.
Nadměrné pocení
Dobrý den, můžu používat krém Excipial DeoForte i na obličej?.Jaký jiný přípravek proti pocení v obličeji existuje?.Děkuji za odpoveď.
Martina
MUDr. Gabriela Janouškové
Aplikace tohoto přípravku je možná i na obličej (lépe řečeno není zakázaná), rozhodně bych ale postupovala opatrně. Jiné přípravky se nedoporučují na obličej aplikovat.
Nadměrné pocení
dobrý den.již od dětství se mi velmi potí dlaně a chodidla,driclor,excipial ani dubová kúra nepomohla.štítnou žlázu mám v pořádku.myslíte že mám vyzkoušet iontoforézu, kolik stojí a kde ji dělají, jsem z Ostravy. děkuji.pěkný den
pavla
MUDr. Gabriela Janouškové
Iontoforéza by mohla mít efekt, spolehlivější ale bude injekční aplikace botulotoxinu do kůže postižené oblasti. Doporučila bych se obrátit na kožní pracoviště ostravské fakultní nemocnice.
Nadměrné pocení
Vážená paní doktorko,je mi 60 a již několik let trpím nadměrným pocením.Někdy ze mě doslova prší(obličej)a vlasy na zátylku mám mokré jako po sprchování.Poradíte mi co s tím?Podotýkám,že kromě polyvalentní alergie,mám i alergii lékovou.Velice děkuji za odpověď.
Vendula
MUDr. Gabriela Janouškové
Vhodné by bylo komplexnější vyšetření, včetně odběrů krve a endokrinologického vyšetření. Navštivte kožního či praktického lékaře, který provede potřebná vyšetření a podle zjištěného výsledku bude léčit ev. příčinu.
Nadměrné pocení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na přípravek Excipial deo forte krém. Na jaká místa ho lze používat, kolik tak přibližně stojí, a jestli při dlouhodobém užívání se pocení ztlumí nebo úplně zastaví. Děkuji za radu.
Vlaďka
MUDr. Gabriela Janouškové
Tento přípravek je možné aplikovat na nohy, ruce, podpaží, ale i jinou část těla. Po týdnu denní aplikace se normalizuje pocení natolik, že stačí použití jen 2-3 krát týdně. Cena se pohybuje kolem 140,-Kč.
Nadměrné pocení
Dobrý den, co si myslíte o názoru, že aluminium obsažené v antiperspirantech způsobuje rakovinu? Děkuji
Natálie
MUDr. Gabriela Janouškové
Neexistuje zatím žádná seriózní studie, která by nebezpečí antiperspirantů (s obsahem solí hliníku) potvrzovala.
Nadměrné pocení
Dobrý den, mám dotaz ohledně nadměrného pocení dlaní jak normálně tak při nervozitě. Mám to již asi tak od 10 let s tím že během 1/4 roku mi sloupe postupně kůže s dlaní a pod ní je vlastně nová - není to moc příjemné na dotyk nebo při podávnání ruky se za to trochu stydím. Vyzkoušlel jsem Driclor ale po druhém dni jsem toho nechal nebot po hraní na Djembe- buben mi popraskala kůže na prstech a dlaně jsem měl úplně bílé což se mi normálně nestává.Zároveň musím podotknout že před každým podání ruky si skoro pokaždé musím dlan utřít nevíte čím to může být způsobené?navštěvoval jsem kožní ale na nic nepřišli
milan
MUDr. Gabriela Janouškové
Příčina nadměrného pocení může být dědičná nebo může být příznakem některého onemocnění (tam bývá větinou celotělové pocení). V léčbě nadměrného pocení se kromě Driclor roztoku uplatňuje Excipial deo Forte krém, možná je i iontoforéza. Velmi účinná je aplikace botulotoxinových injekcí do kůže, jejichž účinek přetrvává 4-12 měsíců. Navštivte kožního lékaře, se kterým se domluvte na nejvhodnějším způsobu léčby.
Nadměrné pocení
Dobrý den, je mi 15 let a trápí mě nadměrné pocení! Hlavně dlaně, podpaží a chodidla. Na podpaží používám Driclor, koupila jsem si ho podruhé, poprvé zabíral, teď už ne. Na dlaně mi nezabíral vůbec. Podpaží mě ani tak netrápí, ale dlaně se mi potí opravdu silně a vůbec nevím co s tím, moc mě to trápí a stydím se za to. Nechci nikomu podávat ruce. Prosím, poraďte co s tím, pokud možno bez návštěvy lékaře. Děkuju předem, Viola
Viola
MUDr. Gabriela Janouškové
Bez návštěvy kožního lékaře se nejspíše neobejdete, není důvod se stydět. Sama můžete zkusit aplikovat ještě Excipial Deo forte. Ve Vašem případě bude vhodné zvážit léčbu botulotoxinem, který se formou injekcí aplikuje do postižené oblasti kůže.
Nadměrné pocení
jestli lze odstranit žilky z tváří a nosu.Je mi 60 let a velké množství žilek mám už 15 let. Těch 15 let také trpím nadměrným pocením.Nechala bych si je případně i odstranit, nevím však jestli to jde. Děkuji
Zemanová
MUDr. Gabriela Janouškové
Žilky v obličeji je možné odstranit elektrokoagulací (elektrickou jehličkou), možná je rovněž laserová léčba. Léčba nadměrného pocení se mírně liší podle lokalizace - Excipial deo forte, Driclor, iontoforéza, botulotoxin.
Nadměrné pocení
Dobry den, je mi 38 let a mam cely zivot atopicky ekzem. Obecne jsem se vzdy potila a potim malo. V posledni dobe se mi ale nekdy stane, ze se v k ranu probudim a zjistim, ze doslo k jednorazovemu silnemu vyronu potu v trislech a na hrudniku. O co by se prosim mohlo jednat? Dekuji
soria
MUDr. Gabriela Janouškové
Příčin může být mnoho - stres, hormonální změny během cyklu, užívání některých léků apod.
Nadměrné pocení
Dobrý den,mám obrovský problé s pocením v podpáždí.Během několika minut mám propocený oděv,ikdyž je mi velká zima.Dá se s tím něco dělat.Kde hledat pomoc?
zdeněk
MUDr. Gabriela Janouškové
V léčbě nadměrného pocení se uplatňuje aplikace např. Driclor roztoku, Excipial deo forte krému (zakoupíte v lékárně bez receptu), injekční aplikace botulotoxinu do kůže. Navštivte některou z kožních ambulancí či laserové nebo estetické centrum, kde Vám poradí s volbou nejvhodnější terapie.
Nadměrné pocení
Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Mám dost veliký problém s nadměrným pocením rukou a chodidel. přípravky jako Driclor u mě vůbec nazabírají a tak jsem se rozhodl vyzkoušet iontoforézu. Jak hodně je tato metoda účinná? A kde se provádí? Bydlím u Kolína a potřeboval bych nějak zjistit nejbližší místo, kde ji provádějí. Děkuji za odpověď.
Tomáš
MUDr. Gabriela Janouškové
Iontoforéza představuje léčebnou metodu, která zamezuje tvorbě potu formou "malé elektrické koupele", kdy přístroj na baterie přivádí do rukou nízký elektrický proud. Účinnost je individuální, účinnější je injekční aplikace botulotoxinu. Tyto léčebné metody provádí např. laserová centra.
Nadměrné pocení
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak funguje léčení pomocí iontoforézou. A zda je to alespoň trochu účinné. Mám problémy s velice nadměrným pocením především na rukou a chodidlech. Používal jsem Driclor, ale nemělo to žádný účinek! Bydlím kousek od Kolína a chtěl jsem se zeptat na nejbližší místo kde tuto léčbu provádí. Děkuji za odpověď.
Tomáš
MUDr. Gabriela Janouškové
Iontoforéza představuje léčebnou metodu, která zamezuje tvorbě potu formou "malé elektrické koupele", kdy přístroj na baterie přivádí do rukou nízký elektrický proud. Účinnost je individuální, účinnější je injekční aplikace botulotoxinu. Tyto léčebné metody provádí např. laserová centra.
Nadměrné pocení
Dobrý den paní doktorko,chtěla bych se zeptat jestli při užívání přípravku driclor můžu používat i deodorant?děkuji za odpověd
Naty
MUDr. Gabriela Janouškové
V počáteční fázi aplikace, kdy se aplikuje Driclor každý den, resp. večer deodorant nepoužívejte. Při snížené frekvenci aplikace Dricloru již deodorant můžete používat (tehdy, kdy nebudete aplikovat Driclor).
Nadměrné pocení
Vážená paní doktorko, prosím o radu k nadměrnému pocení nohou. Již několik let s tímto problémem bojuji, používám různé přípravky, nosím bavlněné ponožky..Problémy nadále trvají, ačkoliv nosím pouze koženou obuv. Poraďte prosím, jaký přípravek zakoupit, případě které bylinné koupele by mohly pomoci. Velice děkuji předem.
Alena
MUDr. Gabriela Janouškové
V léčbě nadměrného pocení nohou se uplatňuje např. aplikace Driclor roztoku, Excipial Deo forte krému. Další léčebné možnosti zahrnují iontoforézu a ev. injekční aplikaci botulotoxinu.
Nadměrné pocení
Dobry den chtela bych se zeptat na to kolik stoji Driclor a od kolika let se muze pouzivat predem dekuji za odpoved
Apolenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Přípravek stojí kolem 190,- Kč, věkové omezení není uváděno.
Nadměrné pocení
Dobry den, i pres pouzivani dvou antiperspirantu ( geloveho i ve spreji ) mam pocit ze zapacham. Poradite mi prosim??? Dekuji!
myska
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže se i přes používání antipersirantů potíte, zkuste používání např. Dricloru nebo Excipialu Deo forte, které budou v boji proti pocení účinnější než běžné antiperspiranty. Nebude docházet k rozkládání potu, který je příčinou zápachu.
Nadměrné pocení
Dobrý den,dočetla jsem se o možnosti léčby nadměrného pocení iontoforézou, už jsem se i ptala mé kožní lékařky, která ale neví o místě, kde se iontoforéza používá. Můžete mi prosím zjistit alespoň jednu konkrétní ambulanci? (Nejlépe okolí Hradce Králové).Děkuji
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Zkuste se obrátit na kliniku nemocí kožních a pohlavních fakultní nemocnice Hradec Králové.
Nadměrné pocení
Dobrý den chtěla jsem se zeptat! Způsobuje Dricrol(přípravek na nadměrné pocení) rakovinu nebo nějaké vážné zdravotní problémy? Předem děkuji
Dobešová Kristýna
MUDr. Gabriela Janouškové
Pokud budete dodržovat návod k použití a budete přípravek používat na zdravou pokožku, tak kromě možné alergie na některou z obsažených látek a ev. podráždění, by se Vám nemělo nic jiného stát.
Nadměrné pocení
Dobrý den, trpím nadměrným pocením, a chtěla jsem se zeptat na možnost léčení iontoforézou. Moje kožní lékařka mi vůbec nic neporadila, mám se zeptat obvodního lékaře? Děkuji za odpověd.Můj mail werap2@centrum.cz
Veronika
MUDr. Gabriela Janouškové
Iontoforéza je metoda, která se používá při nadměrném pocení dlaní a nohou a není vhodná např. na podpaží či třísla. Při tomto způsobu nemocný používá přístroj na baterie, kterým si přivádí do rukou, ev. nohou nízký elektrický proud, který zamezuje tvorbě potu. Tuto léčbu provádějí některé kožní ambulance, ev. dermato-kosmet. centra.
Nadměrné pocení
Dobrý den je mi 18let a strašně se potím i bez fyzické námahy, mám onemocnění štítné žlázy a chtěla jsem se Vás zeptat zda můžu používat Driclor???
sari
MUDr. Gabriela Janouškové
Driclor používat můžete (oblast podpaží, ruce a nohy).
Nadměrné pocení
kdyz pouziu dricrol a budu sportovat budu se potit v podpazdi ? dekuji
Jana
MUDr. Gabriela Janouškové
Při doporučeném způsobu aplikace Dricloru se v podpaží potit nebudete, jinde na těle ano.
Nadměrné pocení
dobry den pani doktorko je mi 12 a hrozne se potim v podpazdi nevim co mam delat prosim poratte
Tereza
MUDr. Gabriela Janouškové
Vzhledem k Vašemu věku dochází k vývoji potních žláz, což působí zvýšené pocení zejména v podpaždí. Zkuste aplikovat Driclor roztok nebo Excipial Deo forte (zakoupíte v lékárně).
Nadměrné pocení
Vážená paní doktorko!Mám problém s nadměrným pocením v podpaždí, který se objevil v pubertě a od té doby se stále zhoršuje. Myslím si, že je to především psychického rázu, ale asi i dědičné (otec se také dost potil, ale spíše jen při zvýšené fyzické námaze). Potím se hlavně ve společnosti lidí, když jsem nervózní, ale poslední dobou i mezi kamarády a před přítelem. Už jen z toho, že se zase zpotím jsem nervózní a pořád se sleduju. Vyzkoušela jsem Driclor,který mě hrozně páli. Už jsem uvažovala o aplikaci butolotixinu (ale každý den sportuji a nepotit se pak vůbec asi také není moc zdravé, navíc se bojím zda to není nebezpečné třeba i na mléčné žlázy atd.),ale nevím jestli v případě, kdy je to spojeno s psychikou není účinější navštívit psychologa. Ale ani nevím kam se obrátit. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji.
Iva
MUDr. Gabriela Janouškové
Jestliže zvýšené pocení je spojeno zejména se stresem, pak návštěvu psychologa bych určitě doporučila jako první. V léčbě je kromě Dricloru možná aplikace Excipial Deo forte krému. Léčba botulotoxinem je rovněž možná, ovlivní pocení pouze v ošetřené oblasti - tedy podpaží, ostatní tělo se potí normálně.
Nadměrné pocení
Dobrý den paní doktorko. Mám dotaz ohledně pocení mého 7-letého syna. Hodně se potí nejen při fyzické aktivitě (to je snad v pořádku), ale i v klidu, hlavně v noci. Několikrát za noc ho musím převlékat, a to spí pouze v bavlněném tričku v chladnější místnosti. Děkuji za vaši reakci a jsem s pozdravem.
Jitka
MUDr. Gabriela Janouškové
Nadměrné pocení může být v dětském věku spojováno s onemocněním štítné žlázy, infekcemi (chronickými), emocionálním stresem apod. Určitě je vhodná konzultace dětského lékaře ev. dětského kožního lékaře, provedení odběrů krve a dle výsledků příp. řešení. Při všech negativních výsledcích je vhodné zvážit psychologické vyšetření.
Nadměrné pocení
Dobry den,chtel bych se zeptat,neustale se potim v podpazdi v zime i v lete,pres den i v noci muze to byt jeden s priznaku viru HIV?
Jirka T.
MUDr. Gabriela Janouškové
Jedním z příznaků HIV infekce je skutečně nadměrné pocení, ale rozhodně existuje celá řada dalších možných příčin. Navštivte svého praktického či kožního lékaře a domluvte se na vyšetření, včetně krevních rozborů.
Nadměrné pocení
Dobrý den - jaký je Váš názor na použití aplikace botulotoxinu při zvýšeném pocení? Vzhledem k tomu že účinek je omezený na několik měsíců až cca rok, z dlouhodobějšího hlediska v případě nutnosti existují zde nějaká rizika? Co doporučujete při zvýšeném (nikoliv nadměrném) pocení v oblsti podpaží? Děkuji
Lenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Při naprosto správné injekční aplikaci botulotoxinu by tato léčba neměla mít žádná rizika. Při zvýšeném pocení v podpaží zkuste aplikovat např. Driclor roztok nebo Excipial Deo forte krém.
Nadměrné pocení
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Asi rok a půl se výrazně potím. pot zanechává na oblečení hnědé skvrny, které nejdou vyprat. Byla jsem na vyšetření u interního lékaře a kromně vysokého tlaku mi nic nenašel. Začly mi i více padat vlasy. Prosím Vás poraďte mi, hrozně se za to pocení stydím.
Lenka
MUDr. Gabriela Janouškové
Nadměrné pocení se objevuje při obezitě, zvýšené fukci štítné žlázy, hormonální nerovnováze, infekčních onemocněních, stresu apod. Zkuste se obrátit i na kožního lékaře, který kromě vyšetření navrhne i možnou terapii (iontoforéza, aplikace botulotoxinu A, ev. chirurgická léčba, v některých případech pomůže i psychologické vyšetření).
Nadměrné pocení
Vážená paní doktorko,můžete mi prosím poskytnout informace o chirurgické léčbě hyperhidrozy?Kde se tento zákrok provádí a zda je hrazen zdravotní pojišťovnou? Děkuji a zdravím.
Karin
MUDr. Gabriela Janouškové
Tento zákrok by měla provádět chirurgická pracoviště fakultních nemocnic. Zákrok by měl být hrazen ze zdravotního pojištění.
Nadměrné pocení
Dobrý den.Vážená paní doktorko mohla byste mi prosím Vás říct jakým způsobem se provádí, kolik stojí a jak dlouho účinkuje aplikace botulotoxinu v případě nadměrného pocení dlaní?Nemohou nastat nějaké vážné zdravotní problémy způsobené aplikací botulotoxinu?Kde se toto provádí nebo kde bych se mohl informovat?Děkuji za odpověď.
Petr
MUDr. Gabriela Janouškové
Botulotoxin se při léčbě hyperhidrozy aplikuje do kůže. Pocení obvykle ustupuje během 2-5 dnů, účinek přetrvává v rozmezí 4-12 měsíců. Při dodržení správných pravidel nemá aplikace botulotoxinu nežádoucí účinky. Cena se liší dle pracovišť. Tento zákrok provádí většina kožních ambulancí a laserových center.