Neplaťte za léky víc, než je nutné

  1:00
Nechte si předepsat levnější lék, proberte s lékařem, zda něco neužíváte zbytečně, a nekupujte volně prodejné přípravky, které nepotřebujete. Tak lze shrnout rady, jak zaplatit za léky o něco méně. Asi nejvíce ze všech doplácejí za léky senioři.
Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle údajů společnosti Infopharm, která se zabývá problematikou farmacie, je to v průměru sedm set korun ročně, což u některých z nich může samozřejmě vyšplhat i na několik set korun měsíčně.

Na druhou stranu je třeba přiznat, že ve srovnání s vyspělými zeměmi jsou doplatky spíše nižší.

Za léky zaplatí české zdravotní pojišťovny téměř padesát miliard korun ročně, pacienti však doplácejí jen šest až sedm procent - v Evropě přitom výše doplatků činí v průměru 35 až 40 procent.

Někdo platí dvakrát
Lze navíc očekávat, že časem se budou doplatky zvyšovat i v Česku, protože zdravotnictví nebude mít na to, aby všechny nově se objevující léky hradilo třeba v plné výši.

Proto se vyplatí přemýšlet, jak by se za léky dalo ušetřit. Ověřte si, zda je všechny potřebujete.

"Stává se, že lidé obcházejí více lékařů a neřeknou jim, jaké léky už berou, takže dostávají obdobné přípravky znovu," popisuje situaci dětský praktický lékař Tomáš Karhan. A mnohdy znovu doplácejí v lékárně.

Lékařům komplikuje situaci i fakt, že ač by měli o svých klientech dostávat informace třeba od odborných lékařů nebo z nemocnic, většinou se tak neděje.

"Nejsem příznivcem papírové zdravotní knížky, ale například její internetová obdoba by v tomto mohla pomoci," soudí Karhan.

Ošetřující lékař je rovněž tím, u koho se lidé nejprve ptají na cenu léků, respektive na výši doplatku. Nemusí se však dozvědět přesnou sumu.

Lékař bude mít jen ceník léků, v němž bude uvedena výše úhrady pojišťovny a maximální cena, kterou může za lék chtít výrobce. Ti někdy cenu sami snižují, a proto je bez doplatků více než oněch 2500 léků, vedených v seznamu jako plně hrazených.

Na léky často doplácejí rodiče malých dětí, protože ty bývají často nemocné, a zejména pak senioři s chronickými zdravotními problémy. Naopak se doplatků nemusí obávat lidé s akutními zdravotními potížemi či ti, kdo trpí vážným, život ohrožujícím onemocněním.

Zaplatíte si paralen?
Obvykle se s cenami léků nejvíce hýbe na začátku každého čtvrtletí, letošního října se však pacienti obávat nemusí, protože v cenách léků se nic nemění.

Ceny léků by navíc mohly ještě klesnout, kdyby si lidé naopak ze svého kupovali některé volně prodejné léky, které jim v případě předepsání lékařem hradí pojišťovna.

"Úspora na těchto lécích by umožnila přesunout prostředky na dražší léky," potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner.

Podotkl přitom, že pacienti se takto dožadují často například předepisování léků na běžné nachlazení a lékaře nic nemotivuje k tomu, aby tak nečinili.

Ukazuje se navíc, že mnohé z těchto léků ve skutečnosti lidé nepotřebují. "Tisíce těchto léků pak končí ve sběrných kontejnerech," uzavřel Suttner.

Někdy je lepší si připlatit
Zdaleka ne na každou nemoc je k mání lék bez doplatku. "Trpím chronickými zažívacími potížemi, na které dlouhodobě užívám léky a neobejdu se bez nich," říká Ladislav Král z Brna.

Chtěl ušetřit, a proto lékaře poprosil o nějaký lék plně hrazený pojišťovnou. Jenže, takový přípravek sice existoval, ale pro pana Krále se vůbec nehodil kvůli jeho dalším zdravotním potížím.

"Takže já vlastně mohu výši doplatku ovlivnit jen tím, že si sám obejdu několik lékáren," konstatuje Král.

Zákon o zdravotním pojištění říká, že v každé ze skupin léčivých látek musí být alespoň jeden plně hrazen. "To neznamená, že na každou chorobu musí být plně hrazený přípravek," vysvětluje Jiří Suttner.

Podle něho by dokonce stačilo, kdyby zdravotní pojišťovny plně proplácely pouze 300 léků, protože právě tolik je skupin léčivých látek. "V platném číselníku VZP je však více než 2500 plně hrazených přípravků," podotkl mluvčí Suttner.

Naopak, například ze skupiny antikoncepce pojišťovny plně nehradí ani jeden přípravek.

Musíme hledat nejlepší lék
Podobných případů, kdy by lidé teoreticky mohli brát lék bez doplatku, ale prakticky se pro ně nehodí, je mnoho. Je to třeba příklad duševních nemocí.

"Při léčení deprese je nutné někdy vyzkoušet několik přípravků, než najdeme ten, který zabere," popsal psychiatr Filip Španiel z Psychiatrického centra Praha. Ohledy na to, zda je tento lék s příplatkem, či bez něj, už lze pak samozřejmě brát jen těžko.

Podobné je to u mnoha dalších potíží - třeba u bolesti nebo u lidí s nemocemi srdce a cév.

Běžné léky jsou levné, někdy bez doplatku, ale mají mnoho vedlejších účinků, takže se nehodí k dlouhodobému podávání. Vhodnější léky jsou však většinou s nemalým doplatkem.

Mnoho peněz nezřídka platí i dlouhodobě a vážně nemocní lidé, protože u nich je třeba k volbě jednotlivých léků přistupovat obzvláště opatrně - hlavní léčbu většinou platí pojišťovna, ale léky na "vedlejší" potíže či přípravky podporující úspěšnost hlavní léčby mohou nemocné přijít na stovky až tisíce korun měsíčně.

Jak můžete ušetřit v lékárně

• Zjistěte si, kolik budete doplácet
Zeptejte se na výši doplatku svého lékaře: nemusí znát přesnou výši, mívá však přehled o tom, která z lékáren je pro vás výhodnější. Některé lékárny rovněž nabízejí slevové karty.

Zajímejte se o plně hrazené léky
V každé lékové skupině by měl být jeden lék bez doplatku, proberte proto s lékařem možnost, zda vám ho nemůže předepsat. Hrazený lék může mít například horší vedlejší účinky.

Ptejte se na cenu před placením
Bez obav se v lékárně zeptejte na to, jak vysoký bude doplatek, a pokud si berete více balení stejného léku s vysokým doplatkem, domluvte se, že si je budete vyzvedávat a platit postupně.

Nešetřete na levných lécích za každou cenu
Pár korun můžete ušetřit tím, že budete chtít i léky na běžné virózy na předpis, aby vám je zaplatila pojišťovna. Ale zvažte, zda se vám vyplatí kvůli tomu sedět několik hodin v čekárně.

S chronickými potížemi jděte na vyšetření
Pořád si sami ordinujete volně prodejné léky na chronické obtíže, třeba s bolavými zády? Raději běžte na vyšetření a začněte se pořádně léčit. Podobně se ujistěte, zda neberete velké množství léků předepsaných více lékaři a nedoplácíte-li na některé z nich zbytečně.

Autoři:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Udělejte z každého jídla zážitek. Nečíst a vypnout telefon je základ

30. dubna 2024

Schválně, zkuste popsat, co jste měli dnes k snídani. A snažte se nevynechat ani jeden detail....

S hubnutím mi pomohla chůze, říká Marie. Za rok shodila 15 kilogramů

30. dubna 2024

Paní Marie nikdy neměla problém přiznat, kolik váží. Přesto se pustila do hubnutí. A opravdu se jí...

Panny čeká láska, Vahám se uleví. Čarodějnicový tarotskop pro všechna znamení

30. dubna 2024

Symbolika čarodějnicového pálení ohňů je nejen definitivní tečkou za zimou a snahou o spálení...

Když špatně spíme, budí se nemoci. Neurolog Pertl o vlivu spánku i radách

29. dubna 2024

Premium Člověk se jako jediný savec snaží omezovat spánek, aby toho v bdělém stavu stihl co nejvíce....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...