V létě nezapomínejte na dodání minerálních látek, které vypotíte

aktualizováno 
Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří se svých tréninků nehodlají vzdát ani v létě, měli byste v horkém počasí dbát nejen na doplňování vody, ale i minerálních látek. Přečtěte si, které živiny se z těla odplavují během tréninku, i to, jak je ideálně do organismu opět dodat.

Během tréninku nezapomínejte na doplňování vody i minerálních látek. | foto: Marie Sehnálková, Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí, že se při trénincích v létě více potíme. Pot totiž slouží k ochlazení našeho organismu. Je proto logické, že v teplém počasí potřebujeme zchladit více než v zimě. Nadměrné pocení při letních trénincích s sebou však nese i větší ztrátu pro organismus důležitých látek. 

„Pot obsahuje kromě vody také minerály, kterými jsou sodík, hořčík, draslík a chlór. Obsah těchto látek se nedá přesně vyčíslit, protože je velmi individuální. Ztráty solí potem znamenají nutnost doplňování nejen vody, ale i minerálů, zvláště při silném pocení při těžké práci, sportovních výkonech nebo při horečce,“ říká Zdeněk Vilikus, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

Vsaďte na sportovní nápoj

Největší ztráty tekutin vznikají při vytrvalostních výkonech, které trvají déle než hodinu. Obzvláště v létě byste tak při delších trénincích neměli zapomínat na láhev s pitím. Někteří se mylně domnívají, že tělo stačí hydratovat před výkonem. To však může být problematické, jelikož se voda v našem organizmu neudrží a její nadbytek tělo rychle vyloučí močí. Doplňovat tekutiny a minerály je proto ideální při výkonu, a to sportovními nápoji.

Připravte si doma sportovní nápoj

Sportovní nápoj, který tělu dodá potřebné minerální látky i energii, si můžete snadno připravit i doma. Potřebovat k tomu budete: 1 díl minerálky (např. Matonni), 1 díl koncentrovaného džusu a 1 díl vody. Vše promíchejte a je hotovo. Další recepty na domácí sportovní nápoje najdete zde.

Vyzkoušejte si doma připravit iontový nápoj.

„Ve sportovním nápoji by kromě sodíku, draslíku a hořčíku neměly chybět také sacharidy jako zdroj energie. Ideální je, pokud nápoj obsahuje směs těch nejjednodušších monosacharidů, jako je glukóza, dále pak disacharidů jako řepný cukr (sacharóza) a také oligosacharidů, jako například maltodextriny. Tak bude zajištěno jejich postupné vstřebávání a nehrozí reaktivní pokles krevního cukru,“ vysvětluje Vilikus. 

Pití sportovní nápojů by však mělo být skutečně spojeno s dodáním minerálů při sportovních výkonech nebo těžké manuální práci, pro běžné hašení žízně jsou tyto výrobky nevhodné. „Z potravin přichází v úvahu pro doplnění tekutin a minerálů jen polévky, a to spíše jako ´after drink´ po skončení sportovního výkonu,“ doplňuje doktor Vilikus možnou alternativu sportovních nápojů.

Nedostatečná hydratace může za zdravotní komplikace i snížený výkon

S nedodržováním pitného režimu během výkonu je spojena celá řada rizik, od kolapsu, svalových křečích, bolesti hlavy, nevolnosti až po úpal (co je to úpal a jak se liší od úžehu, se můžete dočíst zde). Kromě zdravotních komplikací však nedostatečná hydratace organismu ovlivňuje i náš výkon. „Podle American College of Sports Medicine dochází k snížení sportovního výkonu už tehdy, kdy ztráta vody dosáhne dvou procent tělesné hmotnosti. Váží-li sportovec například 75 kilo, dojde k snížení výkonu, a to nejen vytrvalostního, ale i silového, obratnostního či rychlostního, už při ztrátě vody kolem 1,5 litru. Podle některých autorů nastává snížení výkonu ještě dříve,“ vysvětluje doktor Vilikus.

Pokud stále patříte mezi ty, kteří si na lahev s vodou při tréninku nemohou zvyknout, nezoufejte. V dnešní době jsou na trhu k dostání nejrůznější varianty nosičů, které vám zaručí pohodlný běh, a díky nimž budete mít navíc vodu vždy po ruce. Více o možnostech nošení nápojů při tréninku se můžete dočíst v tomto článku.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC BRUSIČ MALÉ KUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 36 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz