V létě nezapomínejte na dodání minerálních látek, které vypotíte

aktualizováno 
Pokud i vy patříte mezi nadšence, kteří se svých tréninků nehodlají vzdát ani v létě, měli byste v horkém počasí dbát nejen na doplňování vody, ale i minerálních látek. Přečtěte si, které živiny se z těla odplavují během tréninku, i to, jak je ideálně do organismu opět dodat.

Během tréninku nezapomínejte na doplňování vody i minerálních látek. | foto: Marie Sehnálková, Profimedia.cz

Asi nikoho nepřekvapí, že se při trénincích v létě více potíme. Pot totiž slouží k ochlazení našeho organismu. Je proto logické, že v teplém počasí potřebujeme zchladit více než v zimě. Nadměrné pocení při letních trénincích s sebou však nese i větší ztrátu pro organismus důležitých látek. 

„Pot obsahuje kromě vody také minerály, kterými jsou sodík, hořčík, draslík a chlór. Obsah těchto látek se nedá přesně vyčíslit, protože je velmi individuální. Ztráty solí potem znamenají nutnost doplňování nejen vody, ale i minerálů, zvláště při silném pocení při těžké práci, sportovních výkonech nebo při horečce,“ říká Zdeněk Vilikus, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství 1. Lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice.

Vsaďte na sportovní nápoj

Největší ztráty tekutin vznikají při vytrvalostních výkonech, které trvají déle než hodinu. Obzvláště v létě byste tak při delších trénincích neměli zapomínat na láhev s pitím. Někteří se mylně domnívají, že tělo stačí hydratovat před výkonem. To však může být problematické, jelikož se voda v našem organizmu neudrží a její nadbytek tělo rychle vyloučí močí. Doplňovat tekutiny a minerály je proto ideální při výkonu, a to sportovními nápoji.

Připravte si doma sportovní nápoj

Sportovní nápoj, který tělu dodá potřebné minerální látky i energii, si můžete snadno připravit i doma. Potřebovat k tomu budete: 1 díl minerálky (např. Matonni), 1 díl koncentrovaného džusu a 1 díl vody. Vše promíchejte a je hotovo. Další recepty na domácí sportovní nápoje najdete zde.

Vyzkoušejte si doma připravit iontový nápoj.

„Ve sportovním nápoji by kromě sodíku, draslíku a hořčíku neměly chybět také sacharidy jako zdroj energie. Ideální je, pokud nápoj obsahuje směs těch nejjednodušších monosacharidů, jako je glukóza, dále pak disacharidů jako řepný cukr (sacharóza) a také oligosacharidů, jako například maltodextriny. Tak bude zajištěno jejich postupné vstřebávání a nehrozí reaktivní pokles krevního cukru,“ vysvětluje Vilikus. 

Pití sportovní nápojů by však mělo být skutečně spojeno s dodáním minerálů při sportovních výkonech nebo těžké manuální práci, pro běžné hašení žízně jsou tyto výrobky nevhodné. „Z potravin přichází v úvahu pro doplnění tekutin a minerálů jen polévky, a to spíše jako ´after drink´ po skončení sportovního výkonu,“ doplňuje doktor Vilikus možnou alternativu sportovních nápojů.

Nedostatečná hydratace může za zdravotní komplikace i snížený výkon

S nedodržováním pitného režimu během výkonu je spojena celá řada rizik, od kolapsu, svalových křečích, bolesti hlavy, nevolnosti až po úpal (co je to úpal a jak se liší od úžehu, se můžete dočíst zde). Kromě zdravotních komplikací však nedostatečná hydratace organismu ovlivňuje i náš výkon. „Podle American College of Sports Medicine dochází k snížení sportovního výkonu už tehdy, kdy ztráta vody dosáhne dvou procent tělesné hmotnosti. Váží-li sportovec například 75 kilo, dojde k snížení výkonu, a to nejen vytrvalostního, ale i silového, obratnostního či rychlostního, už při ztrátě vody kolem 1,5 litru. Podle některých autorů nastává snížení výkonu ještě dříve,“ vysvětluje doktor Vilikus.

Pokud stále patříte mezi ty, kteří si na lahev s vodou při tréninku nemohou zvyknout, nezoufejte. V dnešní době jsou na trhu k dostání nejrůznější varianty nosičů, které vám zaručí pohodlný běh, a díky nimž budete mít navíc vodu vždy po ruce. Více o možnostech nošení nápojů při tréninku se můžete dočíst v tomto článku.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz