V horku nás zchladí vlažný čaj, zmrzlina osvěží jen na chvíli

aktualizováno 
Když se řekne léto, představí si většina z nás zmrzlinu, ledovou tříšť nebo orosené pivo. V horkých dnech hledáme všemožné způsoby, jak se osvěžit. Přečtěte si, jestli tyto letní pochoutky skutečně dokážou spolehlivě zchladit náš organismus.

V horkých letních dnech vás mohou spíše než studené potraviny zchladit ty teplé. | foto: Profimedia.cz

O udržení optimální tělesné teploty, a to i navzdory vysokým či naopak nízkým venkovním teplotám, se v našem těle stará termoregulace. Zajišťuje rovnováhu mezi ztrátou tepla a jeho produkcí. Teplo vytváří především metabolismus, který je nezbytný k tomu, aby naše tělo správně fungovalo. Zahrnuje trávící procesy zajišťující rozklad živin v potravinách, jejich absorpci, transport do buněk a přeměnu na stavební kameny nebo energii nezbytnou pro fyzickou aktivitu.

Teplo, které se při tomto procesu vytváří, nám nikterak neškodí. Pokud se však letní teploty vyšplhají příliš vysoko, musí se tělo vyrovnávat s přehříváním. Zdá se tak být logické, že pokud sníme například studenou zmrzlinu, můžeme tak v horkých dnech zchladit organismus. Tato představa je však trochu zkreslená. Počáteční chladicí efekt je totiž velmi rychle nahrazen teplem, které vzniká při zažívacích procesech potřebných k rozkladu živin ve zmrzlině, obzvláště tuků. Studená jídla navíc způsobují zvýšení teploty tělesného jádra, jelikož se náš organismus snaží kompenzovat rychlé zchlazení vyvolané studenými potravinami.

A co studené nápoje?

Zmrzlinová pochoutka tak na delší dobu náš organismus rozhodně nezchladí. Ale co studené nápoje? Jak už asi tušíte, limonády, ledové tříště a další nápoje s vysokou energetickou hodnotou budou mít na naše tělo velmi podobný efekt jako zmrzlina. Ve dnech, kdy se teploty šplhají přes třicítku, nejsou ideální volbou ani alkoholické nápoje. Ty jsou totiž takzvaným diuretikum, což znamená, že jejich požívání je spojeno se zvýšeným vylučováním vody a elektrolytů močí. Naše tělo však vodu v létě ztrácí také pocením, což může vést k nadměrné dehydrataci organismu.

Přesto se však řada z nás v horkých letních dnech po konzumaci zmrzliny nebo vychlazené koly může cítit o poznání příjemněji. Podle studie za to může zřejmě to, že studený podnět v ústech máme spojený se zahnáním žízně. Proto se po konzumaci vychlazených potravin a nápojů dostaví jisté uspokojení, které je však spíše subjektivní.

Dejte přednost potravinám s vysokým obsahem vody

Pokud studené dobroty vyvolají oteplení tělesného jádra, jaké potraviny jsou ideální v letních pařácích? Signál pro schlazení organismu vyvolávají teplejší potraviny.  Proto se v létě doporučují pít vlažné čaje nebo jíst ostrá jídla, po kterých se více potíme. Tím, že dochází k odpařování potu z pokožky, ochlazuje se i naše tělo. 

Tento způsob ochlazení však funguje jen v případech, kdy není horké počasí doprovázeno také vysokou vlhkostí. Vzduch totiž za těchto podmínek nedokáže přijímat další tekutiny z našeho těla. Proto se pot z povrchu kůže neodpařuje a organismus se neochlazuje, jak by měl. To je také důvod, proč například tréninky ve vlhkém počasí snášíme o něco hůře. 

V létě však rozhodně nešlápnete vedle s potravinami, které obsahují hodně vody, a tím pádem mohou napomoci s hydratací těla. Ideální volbou je například vodní meloun, salátová okurka, cukety nebo listová zelenina. Z ovoce vybírejte například jahody nebo citrusové plody.

I když zmrzlina, ledová tříšť nebo například dobře vychlazené pivo mohou ochladit naše tělo jen na krátký okamžik, zřejmě navždy zůstanou neodmyslitelně spjaty s letními měsíci. Asi jen málokdo si totiž dokáže představit, že si po náročném tréninku za odměnu dopřeje namísto chladivé pochoutky teplý čaj. Přesto si v létě dávejte pozor a po aktivitě si odpusťte doslova ledově vychlazené nápoje, jimiž si můžete zadělat i na nepříjemnou letní angínu.

Témata: Běh, Výživa, Zdraví

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz