Zemřel mi manžel, ale běh mi pomáhá být tu dál i bez něj

aktualizováno 
Oprášený článek z podzimu 2013 vypráví o důvodech, proč naše čtenářka běhala. Mimo jiné jí běh pomáhal vyrovnat se s manželovým bojem s rakovinou. Nyní vám přinášíme na konci článku pokračování tohoto příběhu. Manžel boj s nemocí prohrál, ale běh jí zůstal a pomáhá Markétě jít dál.

Když se někdy nad životem smráká, dokáže ho běh zase rozsvítit. | foto: Profimedia.cz

1.Onkologické onemocnění

Intenzivněji jsem začala běhat před několika lety, když u mého muže diagnostikovali onkologické onemocnění v pokročilém stadiu. Byl to blesk z čistého nebe, naděje na uzdravení byla a je minimální. Běhat jsem začala hlavně proto, abych ze sebe dostala negativní emoce, celou situaci zvládla a zároveň byla manželovi oporou. Některé běhy byly doprovázeny slzami, jindy mně stačilo jen tak někam doběhnout a "vykřičet se z bolesti".

Ostatní důvody na tenhle první a nejdůležitější navazují.

2.Emoční vyladění

První běhy byly přímo utrpení. Začínala jsem na pár kilometrech, někdy to byla jen chůze. Dost často jsem se musela přemlouvat. Po pár týdnech jsem pocítila ten úžasný pocit, kdy po běhu jdete do sprchy téměř "po čtyřech", endorfiny pracují a vy cítíte, že máte novou energii se vším bojovat. Pochopila jsem, že při běhu nepřemýšlíte o tom, co se děje, zapomenete na různé životní osudy i na to, co vás trápí. Běh se stal postupně součástí mého každodenního života. Cítila jsem se nabitá novou energií.

3.Nevyhořela jsem

I po šestnácti letech práce s lidmi na okraji společnosti jsem nevyhořela. Běh je pro mě relaxační technikou přeladění mezi zaměstnáním a rodinou. Dost často mě při běhu napadne myšlenka, kde a jak lépe pomoci. Veškerá jednání s konfliktními typy klientů stále zvládám, a snad i budu zvládat, s větší mírou nadhledu, vyostřené konflikty mě nevyvádějí z míry.

4.Fyzická kondice

Při běhání jsem si několikráte sáhla na dno. Byly to takové ty běhy, kdy vybíháte a podvědomě cítíte, že dnes není ten správný den. Postupem času se takové výběhy objevovaly méně a méně často a moje fyzická kondice se začala zlepšovat. S tím se zlepšovalo i psychické vyladění.

Co může být lepší pocit? Pro mě v současné době žádný takový není. Kdybych byla v jiné situaci, asi by u mě převážil dobrý pocit z toho, že můžu i ve svém věku nosit minisukni. Nejdůležitější však zůstává fakt, že jsem stále oporou, snad dobrou, svému muži při jeho životním boji s rakovinou. Doufám, že ještě nějakou dobu budu.

5.Pocit po běhu

Neznám mnoho pocitů, které by se vyrovnaly emocím po doběhu, při "dojezdu těla". V tu chvíli zapomenu na veškeré bolístky z běhu a na pár minut si užívám regeneraci. I když dnes hledám jen málokdy výmluvy, proč nejít běhat, pocit ze špatného vyběhnutí je na konci povětšinou dobrý. Našla jsem si svoji drogu, svoji závislost.

6.Předběhnout Marka

Tak jako pro vícero z vás je i pro mě tahle výzva velkou motivací. Tímto ti milé Rungo děkuji za web, výzvu a vynikající motivaci a důvod, proč vyběhnout znovu a znovu. Stále jsi pro mě inspirací, dočítám se nové informace a znalosti od zkušenějších.

7.Můj cíl

Vzhledem k náročnosti péče o manžela si nemohu dovolit závodit jinak než v internetových výzvách. Někdy v budoucnu bych ráda během roku zvládla uběhnout dva maratony, jeden v České republice, druhý v zahraničí, Jizerskou padesátku a zkusit Krále Šumavy. Jsem si vědoma, že mě to bude stát mnoho sil, mnoho propoceného sportovního oblečení, ale jsem zvyklá nedávat si malé cíle.

Jaké je pokračování příběhu?

Leden 2015

Prvním a pro mě nejdůležitějším důvodem k běhání bylo onkologické onemocnění manžela. Běh mi dával energii bojovat po jeho boku s tímto nezvratitelným faktem.  Bohužel, manžel v červnu tohoto roku zemřel a běh na určitou dobu přestal být pozitivní součástí mého života.  Samotné běhání mně sice bavit nepřestalo, ale nezískávala jsem z něj téměř žádnou energii. Málokdy se mně podařilo emočně vyladit, cítila jsem se vyhořelá.

Běh však byl i nadále mou téměř denní „potřebou“. „Potřebou“, bez které bych si nedokázala první okamžiky po úmrtí manžela ani představit. S psychickou nepohodou se sice dostavila i fyzická nepohoda, přesto všechno jsem se snažila a stále se snažím běhat dál. Doufám a věřím, že běh mě bude životem provázet i nadále a bude pro mě nedílnou součástí, resp. psychoterapií k překonání nepříznivé životní etapy.

V prvním článku jsem si nedávala malé cíle, v jejich splnění doufám pořád. Vím totiž, že manžel by si přál, abych běhala především pro radost. Pro radost, která mi bude dávat opět mnoho sil a pozitivní energie. I když se někdy zdá, že člověku dochází síly a má pocit, že nemůže dál a sáhl si na dno, tehdy v sobě najde neskutečnou sílu bojovat se svým osudem.

 

Mnoho kilometrů naběhaných v psychické a fyzické pohodě přeje čtenářka Rungo.cz.

Pomohl vám sport v těžké životní situaci?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 491
Ne 114
Autoři:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz