O psaní, běhání a chození

aktualizováno 
Je to takové klišé. Když píšete, měli byste u toho také běhat. Tedy ne přímo u psaní, ale v přestávkách mezi řádky vašeho článku, eseje, divadelní hry nebo románu. Překvapivě málo se však mluví o tom, že k psaní a přemýšlení obecně se daleko lépe chodí.

Jen vy, vaše myšlenky a krajina. A spousta času. Autor detektivky Jiří Březina na to nedá dopustit. | foto: archiv Jiřího Březiny

Znáte nějakého spisovatele, který běhá? Vsadím se, že většině z vás naskočilo jedno z těchto dvou jmen: Michal Viewegh, Haruki Murakami. To jsou lidé, kteří jsou dostatečně známi mimo komunitu knihomolů a o nichž se tu a tam píše i na běžeckých serverech. Viewegh se do běhu zbláznil poměrně pozdě, ovšem zato natolik, že se před tou nešťastnou zdravotní událostí chystal na maraton. Murakami nejenže denně naběhá svých obligátních 10 kilometrů a co pár týdnů si střihne nějaký ten triatlon nebo maraton, ale o běhání napsal i knížku.

Běhání čistí mozek

Není pochyb o tom, že běhání se k intelektuální aktivitě hodí. To odpřisáhne nejeden duševně činný člověk. Běhání je totiž skvělý všelék na lidská trápení, což potvrdí i člověk, který se živí rukama. Já sám za Murakamim v naběhaných kilometrech krutě zaostávám, ale na běhání nedám dopustit.

Má tedy smysl pouštět se do popisu stokrát popsaného? Líčit, jak se vám s každým krokem okysličuje mozek a nohy jsou stále lehčí, až se v hypnotickém rytmu vlastního dechu dostanete do stavu, kdy nemyslíte vůbec na nic, jen běžíte stále vpřed a zároveň máte ve všem jasno? To přece známe všichni!

Běhání je všude plno. Doporučují ho v televizi i v časopisech pro ženy. Stojí za ním miliardový byznys, který se nám snaží prodat boty, trenýrky, trička, sporttestery a run trackery. Možná proto jste narazili na nějaký ten článek o tom, jak se běh hezky doplňuje s tvůrčí prací, i vy.

Chůze pomáhá myslet

Já ovšem znám lepší pohyb stvořený pro spisovatele. Pohyb ještě přirozenější než běh (ať si v Born To Run píšou, co chtějí) a skýtající neskutečné množství inspirace. Na sportovních webech se o tom tolik nepíše, ale mezi spisovatele chodce patřil třeba Karel Hynek Mácha, pro kterého nebylo 60 kilometrů denně žádný problém a došel třeba přes Alpy na sever Itálie. Americký klasik Henry David Thoreau o chození dokonce napsal slavný esej, nazvaný prostě a jednoduše Chůze (Walking).

Spisovatel procházející krajinou přímo naplňuje obraz romantismu. Ale chození se nehodí jen do odeznělého literárního období. Je to činnost přímo stvořená k přemýšlení a tvůrčímu uvažování.

Je úplně jedno, jestli jdete na procházku do parku, vracíte se pěšky z práce nebo vyrážíte na túru pod Dachsteinem. Princip je pořád stejný. Pohybujete se přirozeným způsobem, svět vnímáte v té nejpřirozenější rychlosti. Krajinou neprojíždíte ani neběžíte, jste její součástí.

Při dlouhé chůzi nejlépe zpomalíte mozek, roztěkaný tou nezvyklou rychlostí dnešního světa. Chůze je velmi podobná myšlení: pokud nad něčím dumáme, musíme to dělat postupně, krok za krokem. Musíme sledovat určitou cestu (s občasnými slepými pěšinkami) a potřebuje to svůj čas. Podle některých vědců pohyb terénem myšlení dokonce přímo rozvíjí, zejména paměť a vnímání prostoru: pravděpodobně proto, že když se ztratíte, musíte se znovu najít.

Proto po několika hodinách chůze zjišťujete, že se vám v hlavě nedomyšlené myšlenky třídí. Že je můžete konečně zpracovat do hloubky. Spisovatel detektivek může promýšlet zápletku, lyrický básník se může kochat krajinou a pokoušet se formulovat popis toho, co právě vidí.

Ale i když nejste spisovatel a osamocená procházka není zrovna váš styl trávení volného času, nelámejte nad chůzí hůl. Pěší výlet s partnerem, rodinou nebo přáteli vám dá zdravý pohyb, při němž vám zbude čas na dlouhé povídání, vyřešení konfliktů a utužení vztahů.

Na výletě se totiž klábosí ještě lépe než v hospodě.

Jiří Březina

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Jste lev, nebo myš? Dusit v sobě vztek se nevyplácí, varují experti

Ilustrační snímek

Máte vztek, něco vás naštve, na někoho se hněváte. Zařvete jako lev pěkně nahlas, nebo zalezete do díry a užíráte se...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz