Nádorové buňky jsou velmi chytré, umí se dobře schovávat i utíkat, říká vědec

Rozstřel   11:00
„Leukemické buňky na sobě nesou antigen CD 19. My upravíme vlastní buňky pacienta tak, že antigen CD 19 poznají a buňku s ním rozloží. Stává se však, že nádorová buňka na hrozbu velmi rychle zareaguje“, říká v Rozstřelu profesor Petr Cetkovský, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze (ÚHKT).

„Nádorové buňky jsou velmi chytré. Když vidí, že v těle jsou buňky, které jdou po antigenu CD 19, tak se ho snaží schovat, potlačit, anebo vystrčí jiné antigeny, takže nám uniknou,“ vysvětluje profesor Petr Cetkovský jeden z důvodů, proč imunoterapie vyvinutá u nich v ústavu funguje jen u některých pacientů.

„Podobné je to i s P-glykoproteinem, který nádorové buňky také obsahují. Ten působí jako efluxní pumpa. To znamená, že když se do nádorové buňky dostanou cytostatika (léky ničící nádorové buňky), P-glykoprotein zajistí, že je buňka zase hned vypumpuje. Proto dopředu často nevíme, jaká léčba u pacienta zabere,“ říká Cetkovský.

„Navíc potřebujeme, aby se upravené buňky v těle dostatečně rozmnožily. My jich do těla podáme třeba 70 milionů, ale potřebujeme, aby tam expandovaly do výše miliard. Když se jich neudělá dost, nezvládnou nádor zlikvidovat.“ I to je jeden z důvodů, proč se tato imunoterapie většinou nenasazuje v akutní fázi nemoci, ale po jiných terapiích.

„Snažíme se ji dávat pacientům, kteří jsou v kompletní remisi, to znamená, že tam je ta nemoc opravdu minimálně měřitelná. Pak stačí čas 3–4 týdny, kdy se v těle buňky namnoží a slouží tam jako umělá imunita, hlídač, který číhá, kdyby se nemoc znovu objevila. Když se objeví, tak ji upravené buňky hned zlikvidují.“

Onemocnění krve nemá typické příznaky

Jedním z důvodů, proč se onemocnění krve špatně rozpoznává, je, že nemá typické příznaky. „Pokud budete mít problém s červenými krvinkami, budete unavení. Když máte nedostatek krevních destiček, přijdete s častým krvácením nebo modřinami, když nefungují bílé krvinky, opakují se vám infekce. Tyto příznaky mají ale v 99 procentech jiné vysvětlení,“ uvedl host Rozstřelu. Zpozornět bychom měli podle Cetkovského až ve chvíli, kdy příznaky trvají týdny až měsíce, případně, když se opakují.

Aby potvrdili nebo vyvrátili onemocnění krve, hledají hematologové v krevním obrazu dvě věci: informace o počtu krvinek a krevních destiček a morfologické změny na buňkách. „Při leukemii většinou dochází ke zmnožení počtu bílých krvinek a snížení počtu krevních destiček. Pod mikroskopem pak naši morfologové poznají i nádorové změny na buňkách. Takové vzorky následně posíláme na průtokovou cytometrii a molekulárně biologické vyšetření, které nám vše ještě upřesní,“ popisuje.

Snižování imunity možná už nebude potřeba

Před imunoterapií lékaři pacientovi snižují vlastní imunitu. „Je to tradiční krok. Dočasně, na dva až tři týdny snížíme počet b-lymfocytů, abychom umožnili, že umělá imunita, kterou do těla dáme, bude mít dostatek prostoru. Nevíme ale úplně, jestli to je potřeba. Je to spíše zvyk vycházející z doby, kdy se dělaly první transplantace kostní dřeně. Tehdy se věřilo, že se původní krvetvorba musí úplně zlikvidovat. Později se přišlo na to, že není nutný až takový drastický postup, že stačí jen malá příprava, aby tam ty dvě kostní krvetvorby chvíli koexistovaly, než původní zmizí a transplantovaná vyhraje. A dnes se začínají objevovat postupy, kdy se vlastní imunita nechá a jenom se přidá ta umělá. Vše se velmi rychle vyvíjí. Ani izolace transplantovaného pacienta není zdaleka tak striktní, jak bývala před lety,“ popisuje profesor Cetkovský pokroky v medicínských přístupech.

V Rozstřelu dále profesor Petr Cetkovský mimo jiné vysvětluje rozdíly mezi virovým a nevirovým transportem umělého proteinu do buňky, popisuje, proč vědci vidí naději v buňkách nazývaných Natural Killer a odpovídá také na otázky, zda je možné krev omladit a nakolik nám pomáhají potravinové doplňky.

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mám sen. A je trochu bizarní. Toužím po roli Hamleta, říká Veronika Lazorčáková

29. dubna 2024

Premium Umí plynně francouzsky, hraje na saxofon a její hlas zní z několika audioknih. Hlavně je však...

Bolest v kříži dokáže potrápit. Pomoci může cvičení i masáž

29. dubna 2024

Není to žádné velké ani závažné onemocnění, i tak však bolest v kříži dokáže potrápit. Aspoň jednou...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 29. dubna do 5. května

29. dubna 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...