Posun podle něj přinesly nové léky i šetrnější transplantační režimy. Podle odborníka se dnes z nemoci vyléčí nebo jsou dlouhodobě v pořádku tři čtvrtiny pacientů.
Ne všechny diagnózy v leukémii navíc znamenají rychlý postup nemoci a nutnost aplikovat drastickou léčbu. Někteří nemocní jsou podle lékaře po léta ve sledování hematoonkologických ambulancí, jiní berou léky, ale jinak nemoc jejich život výrazně neovlivňuje. Intenzivní léčbu, někdy i včetně transplantace kostní dřeně, podstupuje menšina pacientů.
Výsledky transplantace jsou nejisté
Právě transplantace kostní dřeně je jednou z metod, kterou by lékaři chtěli v budoucnu zkvalitňovat. "I nadále je to metoda, která je toxická a má nežádoucí účinky, které neumíme úplně přesně předvídat," popsal Doubek.
Podobně je podle něj třeba dále snižovat toxicitu chemoterapie a hledat nové léky, které cíleně budou zasahovat jen nádorové buňky.
Lékaři spoléhají také na ještě lepší diagnostiku. Například náročná molekulární vyšetření ukážou návrat leukémie, když je v krvi desetitisíckrát nižší množství rakovinných buněk, než se ukáže při běžném vyšetření na mikroskopu. Onkologové tak mají o nástupech nemoci mnohem přesnější představu a mohou dřív nasadit léčbu. Rakovinu se tak spíš podaří překonat.
I tak podle Doubka lékařům bojujícím s leukémií moc nepomáhá příroda. "Buňky leukémie mění svou strukturu, svůj povrch, genetickou výbavu, takže mohou unikat léčbě," podotkl.
Ročně lékaři v České republice zjistí nemoc u 11 lidí na 100 tisíc obyvatel. Počet nemocných roste, podle Doubka to však může být dáno i zlepšenou diagnostikou.