Když sportovci kouří aneb jaký to má na ně vliv

aktualizováno  13:48
Tom Hampson, olympijský vítěz v běhu na 800 metrů, se svěřil novinářům, že se ráno před závodem posilnil poctivou anglickou snídaní, šálkem čaje a cigaretou. Dnes by se po takovém konstatování strhla vlna diskusí o tom, že sportovec má jít příkladem. Jak ale kouření vlastně ovlivňuje náš sportovní výkon (a obráceně)?

Cyklista Bradley Wiggins si občas rád zapálí. | foto: Profimedia.cz

Těžko říct, která se složek „diety“ pomohla britskému středoškolskému učiteli Hampsonovi k jeho zlatému výkonu. Na olympiádě roku 1932 zvítězil v běhu na 800 metrů s pěkným časem 1:47.7, zaostávajícímu o devět sekund za aktuálním rekordem na této trati. Psala se třicátá léta a cigareta nebyla ničím, co by mělo budit opovržení. Ba právě naopak. Dnes už o škodlivosti kouření víme (snad) vše, ale přiznejme si - co víme o jeho následcích ve spojitosti se sportem? Zeptali jsme se lékařky Ireny Sobotkové z Lékařského domu a zapátrali po zajímavých případech z historie sportu.

Kuřáci mezi šampiony

Desetinásobný grandslamový šampion „Velký Bill“ Tilden se ve stejné době nebál reklamy na cigarety Lucky Strike, která tvrdila, že slavnému hráči při sportu pomáhají – čistí prý totiž dýchací cesty. Joe DiMaggio, jeden z nejslavnějších poválečných baseballistů a svého času manžel Marilyn Monroe, zase propagoval cigarety značky Chesterfield. Slavného golfistu Arnolda Palmera, který vítězil na turnajích od roku 1955 až do poloviny sedmdesátých let, bychom mohli přistihnout s cigaretou v koutku přímo na „greenu“ – značka L&M mu byla za tuto bezplatnou propagaci patrně nemálo vděčná.

Možná bychom teď měli chuť namítnout, že jde o doby dávno minulé a vzhledem k pohledu na kouření značně benevolentní. Nehne s námi ani fakt, že lékaři upozorňují na škodlivost tohoto dobrovolného vdechování zplodin už od padesátých let. Klinické výzkumy ani protikuřácká lobby ale v té době ještě zdaleka tolik nepokročily a tak se vesele kouřilo dál. Na nejednom běžeckém závodě postával v cíli závodníkův kamarád s připálenou (a připravenou) cigaretou a nemyslitelná nebyla ani situaci, když si 37. hráč žebříčku ATP na lavičku vedle vody a banánu položil krabičku červených marlborek.

Zmíněným „střelcem“ byl Karsten Braasch, německý tenista, který ukončil kariéru v roce 2005, byl známý tím, že si dopřával cigárko přímo na kurtu při střídání stran. V novinách ho jednou označili památnou větou jako chlapa, jehož středobodem tréninkového režimu je krabička cigaret a více než dvě lahve vychlazeného ležáku. Jeho kolegyně, krásná ruská tenistka Anna Kurnikovová si cigaretku rovněž neodpustila.

Legendární Michael Jordan si bez okolků dopřál doutník před nejedním domácím zápasem, s cigaretou byl přistižen Zinedine Zidane a jeho týmový kolega Fabian Barthez byl známým pravidelným kuřákem. A mohli bychom pokračovat – Wayne Rooney, historicky nejlepší střelec anglické reprezentace, nebo třeba Bradley Wiggins čtyřnásobný olympijský vítěz v silniční a dráhové cyklistice, který své poslední zlato z Londýna oslavil právě cigaretou a popíjením vína.

„Sportuju, tak si můžu tu a tam dopřát.“

Přiznejte se – kdo z vás kouří, běhá a ohání se touto frází? Já se přiznávám. Jeden, dva hříchy týdně si (možná bohužel) neodpustím. „Čistá“ cigareta bez aditiv nebo doutníček. Ano, vím, že obojí není „zdravější“ než jakékoli jiné kuřivo a lékaře se na ptát nemusím. Že kouření škodí nám i lidem v našem okolí, a že s ním máme přestat nyní, víme už všichni až moc dobře. Zeptala jsem se ale na to, co s námi udělá takových pár šluků ve spojení se sportem.

„I příležitostný kuřák si ničí zdraví, protože už při jedné vykouřené cigaretě zůstává v plicních sklípcích dehet,“ varuje MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7 a pokračuje: „Kouření navíc zužuje a oslabuje cévy, zhoršuje jejich průchodnost a má negativní vliv na prokrvení tkání.“ Zmíněný efekt má vliv nejen na zvýšení rizika kardiovaskulárních chorob a onemocnění plic, sklonu k trombóze, nebo třeba urychlení stárnutí.

Pozor při výběru elektronické cigarety

Na existenci elektronických cigaret jsme zvyklí už několik let. Jde v zásadě o odpařovače roztoků s obsahem nikotinu a dalších složek, mimo jiné příchutí. Podle lékařů jsou výrazně méně zdraví škodlivé než klasické cigarety (podle průzkumů až o 95 %), a to přesto, že nikotin (který způsobuje závislost na kouření) je rovněž látkou s karcinogenním potenciálem. Příklon k elektronické cigaretě znamená pro kuřáka výrazné snížení rizika rakoviny a jiných onemocnění plic či dýchacích cest, která nezaviňuje nikotin, ale právě dehet a další zplodiny z hoření tabáku. Pokud nám tedy nevadí pěstování závislosti, může být e-cigareta vhodnou alternativou. Velký pozor si ale musíme dát na to, kde a jaké náplně do ní kupujeme: výrobců existuje celá řada, lidé náplně kupují přes internet ze zahraničí či od neověřených prodejců a zdaleka ne všechny výrobky splňují certifikáty bezpečnosti a kvality.

Právě snížení prokrvení může ovlivnit i naše sportovní výsledky: „Kouření jednoznačně výkon člověka, a to nejen při sportu, ale i při běžných fyzických aktivitách, tlumí. Pro maximální výkon je totiž podstatné správné prokrvení svalů. Tomu brání oxid uhelnatý, který se na buňky váže pevnou vazbou a znemožňuje tak průchod kyslíku krví do svalu,“ shrnuje lékařka a varuje i před celkovým oslabením a snížením vytrvalosti, které má kouření na svědomí.

Doktorka Svobodová zmiňuje i problém, který jako kuřáci způsobujeme srdci a plícím, což jsou orgány, které při běhu „provětráme“ nejvíce: „Srdce a plíce kuřáků trpí nedostatkem kyslíku. Proto se kuřáci dříve zadýchají, jejich srdce nedokáže tolik zvýšit svoji činnost,“ říká. Za zmínku pak podle ní stojí i oslabení imunitního systému a tím i zvýšená nemocnost kuřáků, která pravidelnému sportu rozhodně neprospívá.

„Cílová“ cigareta má vyšší účinek

Článek v britském deníku Independent, který vyšel právě v době velkého poprasku kolem „zlaté“ cigarety Bradleyho Wigginse polemizuje nad tím, zda kouření (především to občasné) má na sport opravdu takový vliv. Zamýšlí se nad cyklistovou nadprůměrnou plicní kapacitou, ale zmiňuje i fakt, že nikotin a oxid uhelnatý, který při kouření vdechujeme, prokazatelně snižuje výkon. Občasná cigareta v dostatečném předstihu před výkonem nemá ale podle odborníka z článku na výkon vliv.

Stejně tak ale upozorňuje na fakt, že si nemůžeme myslet, že v případě vrcholového sportovce kouření nehraje roli. Kromě známých dopadů na zdraví může tato neřest způsobit třeba rozdíl mezi zlatem a bronzem. „Kouření před závodem sníží prokrvení svalů a dalších tkání a zvyšuje nároky na srdce a plíce,“ komentuje tuto polemiku doktorka Sobotková. Kouření před závodem podle ní přispívá i ke zvýšenému riziku úrazu a považuje ho za naprosto nevhodné, pokud chceme podat co nejlepší výkon.

Ti z vás, kteří běhají a jsou zároveň kuřáky, určitě někdy nezapomněli vyzkoušet ani ono pověstné cílové cigárko. Možná jste zaznamenali, že vám více „stouplo do hlavy“ a měli jste pocit, jako byste požili něco mnohem intenzivnějšího než pár potahů z cigarety. „Po závodě obecně nějakou dobu přetrvává vyšší srdeční výkon, takže nikotin a další látky se rychleji šíří po těle a mohou navozovat intenzivnější pocity - musíme ale mít na paměti, že zároveň způsobují pomalejší regeneraci organismu a horší hojení tkání po sportovním výkonu,“ vysvětluje tento efekt MUDr. Svobodová a zároveň upozorňuje na jeho dopady. Je tedy na každém, aby si rozmyslel, zda chce potěšením z cílové cigarety riskovat další problémy. Jako ostatně u kouření obecně.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

OBRAZEM: Osobnosti, které trpí bipolární poruchou

27. dubna 2024

Už dávno není tabu veřejně hovořit o psychických problémech. Své o tom ví i známé osobnosti, které...

Zbavte se starých jizev. Může pomoci masáž i laser

27. dubna 2024

Máte na těle nějaké jizvy, třeba ještě z dětství? Pokud vám vadí, můžete si je nechat odstranit....

Mladí se dnes příliš zaměřují na vnitřní prožitky, je to nezdravé, míní socioložka

26. dubna 2024

Premium „Žijeme v době, kdy se extrémně zaměřujeme na své emoce a prožitky. Historicky je to velmi...

OBRAZEM: Slavní, kteří mají indiánské předky

26. dubna 2024  13:08

Podívejte se do galerie na slavné osobnosti, kteří se hrdě hlásí k indiánským předkům. U některých...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...