Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Kdy navštívit psychoterapeuta? Důvodem může být pocit marnosti i strach

Když nás rozbolí zub, jdeme k zubaři. Když si hneme se zády, objednáme se u fyzioterapeuta, a pokud přibíráme, řešíme to s výživovým poradcem. Ale už tak samozřejmě nejednáme, když nás rozbolí duše. Jak poznáme, že je čas navštívit psychoterapeuta?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Obecně víme, že člověk nemá psychicky a fyzicky strádat, má se cítit dobře v kontaktu s druhými a má se umět postarat o své potřeby. Ale kde je ta hranice, kdy se to děje jinak a potřebujeme psychologickou pomoc, si určuje každý sám. Rozhodnutí řešit svou životní situaci psychoterapeutickou pomocí je individuální proces. 

Domácí lékař

Samotný obor psychoterapie vznikl kvůli subjektivním obtížím lidí, na které obecné psychologické poradenství nestačilo. Každý totiž vnímá životní situace v souladu se svými potřebami a zájmy. A ty jsou u každého člověka jiné. Proto hraje naše vlastní vnímání zásadní roli i při rozhodování, zda situaci zvládneme sami, nebo je nejvyšší čas na psychoterapii.

„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost - různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení. Když vám doktor řekne: ,Heleďte, už jsme udělali všechna vyšetření a z našeho medicínského pohledu jste úplně v pořádku‘, ale vás stále něco bolí, břicho, hlava, záda, srdce. Čas na psychoterapii je, když máte jakékoliv trápení a už jste zkusili běhat, povídat si o tom s přáteli, nechat to chvíli plavat a ono to stále nepřechází,“ dodává na toto téma klinický psycholog, psychoterapeut a předseda České asociace pro psychoterapii Jiří Drahota.

Běž se někam poradit

Pokud máme osobní problémy, často se nevyhneme ani radám a doporučením okolí typu: „dělej s tím něco“, „běž se někam poradit“, „zajdi si za psychologem“ apod. Ať je to kolega v práci, kamarádka, partner, či partnerka, kdo nás do vyhledání psychologické pomoci postrkují, máme možnost dát na ně. Zda může být takové pošťouchnutí nápomocné nebo spíše na škodu, záleží opět na nás. Naši blízcí jsou pozorovatelé a účastníci našich životů.

V situaci, kdy řešíme osobní potíže, nám chtějí být nápomocni. Tato služba je často doprovázená radami vycházejícími z jejich vlastních zkušeností, které se staly jindy a jinak a mají společný pouze název problému, např. psychické vyčerpání, časté pocity smutku apod.

Je velmi důležité, jak toto doporučení od svých blízkých a známých slyšíme, zda jako laskavou pobídku k novému kroku, nebo jako projev soudu, který nám v podtextu sděluje, že nejsme normální. V psychoterapii je klíčová motivace samotného klienta, která vychází z naděje ve změnu a ze vztahové důvěry, která se mezi klientem a terapeutem vytváří.

Takováto půda pak plodí dovednosti ke zvládání své životní situace (a to, jestli přijde sám od sebe nebo na doporučení, je pak druhotné).

Psycholog, nebo psychoterapeut?

Psychiatr, kouč, terapeut? Na koho se obrátit, když už nemůžete dál

Naše představa o tom, co se bude v průběhu psychoterapie dít, je často založená na tom, co jsme si o ní zjistili, přečetli nebo slyšeli od druhých. Tím pádem nemusíme mít jasno ani v tom, zda potřebujeme pomoc psychologa, nebo psychoterapeuta. Základní rozdíl je v tom, že psycholog spíše určí diagnózu a na základě toho pak doporučuje další kroky. Je to dobré místo pro konzultaci a radu.

Psycholog obvykle pracuje v kratších horizontech. V psychoterapii je sice také zapotřebí vyhodnocovat situaci, ale děje se to prostřednictvím dialogu a terapeut si je vědom relativity vlastního pozorování a podporuje klienta, aby odpověď na své otázky nacházel v sobě. Dalo by se říci, že psychoterapeut je expert na to, aby nebyl expert. Posiluje u klienta samostatnost.

Jak si vybrat psychoterapeuta?

V České republice existují dvě odborné společnosti garantující kvalifikaci, dohled a kontinuální vzdělávání psychoterapeutů. Jsou to Česká asociace pro psychoterapii (ČAP) a Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně ( ČLS JEP). Pokud hledáme psychoterapeuta, je dobré si zjistit, zda je veden v tomto systému. V dnešní internetové době není těžké si tyto informace vyhledat.

Neméně důležité je pak také sledovat, jak nám spolupráce s daným terapeutem sedne a zda je pro nás podpůrná. Můžeme si třeba domluvit pět až šest sezení a přesvědčit se, zda nám zvolená terapie něco přináší, či nikoliv, zda je toto naše cesta, nebo bude lepší zkusit něco jiného.

Když potřebují pomoct děti i jejich rodiče

Úzkosti z očekávání ve škole, pocity odmítnutí, konfliktní vztahy s vrstevníky a v rodině, problémy se zvládáním stresu, obavy, zda podají dostatečný výkon. To je jen několik problémů, které mohou trápit dětskou duši a se kterými se jejich rodiče obracejí na psychoterapeuty. Sami si s nimi totiž nevědí rady.

„Poslední dobou se často potkávám s rodiči, kteří jsou ve své roli velmi znejistěni. Vzhledem k dlouhodobé krizi autority a rodiny není divu. Jsou postaveni do nelehké pozice, ze které není jasné, jak mají uplatňovat rodičovské povinnosti. Následkem toho vzniká v rodinách napětí a frustrace. To, na co v praxi často narážím, je, že se buď zapomíná na potřeby dětí a rodiče prosazují své zájmy hlava nehlava, anebo naopak děti rozhodují a rodiče se nedokážou vymezit. Naštěstí existují možnosti, jak rodičovské sebevědomí posílit a podporovat komunikační dovednosti mezi rodiči a dětmi se zřetelem na potřeby jak rodičů, tak jejich dětí,“ říká psycholožka Alžběta Michalová.

Terapie hrou

Jednou z možných terapií, které mohou dětem v dnešní době pomoci, je terapie hrou. Představte si, že máte dítě, které se často bojí, má potíže s vrstevníky a myslí si o sobě, že je k ničemu, a vy jako milující rodič mu pomáháte, jak můžete, všechno vyzkoušíte, ale nikam to nevede. 

Tak se rozhodnete, že půjdete za terapeutem, který s dětmi pracuje. Přivedete k němu své dítě a místo toho, aby si sedlo na židli a začalo posté popisovat někomu cizímu to, za co se stydí a vlastně ani nechce, aby to někdo další věděl, se rozhlédne po místnosti, která je plná zajímavých věcí od pískoviště, her, boxovacího pytle po modelíny, hlíny, výtvarné pomůcky, maňásky apod. Je obklopeno předměty, které nelákají k trápení, ale ke zkoumání a tvoření.

I takto dnes může vypadat psychoterapie pro děti - jako dobrodružná cesta hry a dialogu v bezpečném terapeutickém prostředí vedoucí dítě k pocitu, že jeho život je bohatý i přesto, že se pořád neraduje, že někdy brečí, vzteká se a vzdoruje. 

Terapie hrou rozvíjí s dětmi a dospívajícími flexibilitu a odolnost. To jim pak následně umožňuje objevovat sebe jako hodnotnou bytost, která má příjemné i nepříjemné pocity, silné i slabé stránky, možnosti i limity a dokáže si v klidu říct: „Jsem takový, jaký jsem, a mám sílu žít.“

Článek vyšel v říjnovém vydání časopisu Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejlepší je stejně vajíčkový s gothajem, říká královna českých chlebíčků

Ač by se mohlo někdy zdát, že světová gastronomie je vůči původním domácím dobrotám až příliš invazivní, v oblasti...

Zajíčka, nebo moudré stáří? Čeho se bát a na co se těšit, když vás dělí roky

Říká se, že na věku nezáleží. Není to však vždycky pravda. Ženy, které mají zkušenost se starším i s mladším mužem, by...

Orgastické ženy mají houpavější chůzi, popisuje sexuoložka Lucie Krejčová

Premium Vědkyně Lucie Krejčová se již několik let zabývá otázkami ženské sexuality. Ve své odborné práci posuzovala například i...

Házenkářkám bikiny nařizují, atletce je vyčetli. Sportovkyně řeší uniformy

Norské reprezentantky v plážové házené dostaly pokutu za nevhodné oblečení poté, co v neděli v rámci mistrovství Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pila jen colu a projímadla, z obezity se žena dostala k anorexii

Dvaatřicetiletá Natalie Bradley z Velké Británie bojovala s obezitou a zoufale toužila zhubnout. Zvolila drastickou...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Lidský mozek překrucuje vzpomínky. Proč si některé nedokážeme vybavit

Premium Co je to „vzpomínkový boom“ a proč se nám nejvíc důležitých událostí vybavuje z doby mezi 15. a 30 rokem věku? Proč...

Jednoduché rady, které vám konečně pomohou přestat s kouřením

Dnes už ví opravdu každý, jak nezdravé kouření je, přesto s ním mnoho lidí nedokáže skoncovat. Patříte mezi ně? Nové...

Pět signálů, že vám chybí pohyb. Pozor na vypoulené oči i zácpu

V lidském těle je asi 600 svalů, které je potřeba čas od času protáhnout a procvičit. Co se stane, když to neuděláte?...

Pila jen colu a projímadla, z obezity se žena dostala k anorexii

Dvaatřicetiletá Natalie Bradley z Velké Británie bojovala s obezitou a zoufale toužila zhubnout. Zvolila drastickou...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...