Káva v pravou chvíli nakopne. Nebojte se ani čtyř šálků denně

Povzbudí vás před závodem, bystří mozek a pomáhá s regenerací organismu. Jako doplněk pitného režimu si můžete dopřát až čtyři šálky kávy denně a vzdávat se oblíbeného nápoje nemusíte ani v případě, že právě kojíte.

Káva povzbuzuje jen pokud ji nepijete příliš často | foto: Profimedia.cz

Kofein obsažený v kávě zvyšuje výkonnost, pomáhá tělu se vzchopit a před sportovní aktivitou nabudí. Funguje jako legální doping. Z odborného hlediska je to alkaloid, který má příznivý vliv na centrální nervovou soustavu i srdeční činnost. Kofein zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový i dýchací systém. Pro tyto vlastnosti bývá využíván i sportovci.

„Káva neskutečně podporuje mozek,“ přikyvuje nutriční terapeutka Kristýna Báčová ze Světa zdraví. „Podle nejnovějších vědeckých poznatků se jí navíc nemusejí vzdávat ani kojící ženy. Bylo totiž prokázáno, že kofein se po požití kávy v mateřském mléce neprojevuje.“

Nicméně pokud chceme, aby na nás kofein „fungoval“, nesmíme si na kávu příliš zvykat. Po třech čtyřech letech pravidelného pití si naše tělo zvykne a kofein už na nás nebude mít prakticky žádné z výše zmíněných účinků.

Podle americké studie je ideální požít dávku kofeinu do hodiny před závodem nebo jinou důležitou sportovní akcí. Zhruba 40 minut je totiž doba, za kterou začne kofein v organismu optimálně působit.

Neplatí, že čím více kofeinu do sebe dostanete, tím lépe vám to poběží. Ideální dávkou, kterou není třeba překračovat, je 6 miligramů kofeinu na kilogram tělesné váhy. Překročení dávky může u neotrlých jedinců způsobit rozrušení, úzkost a srdeční palpitaci. A to není nic, co bychom si před závodem přáli.

S množstvím to nepřehánějte

Stimulant, který dokáže být opravdu dobrým sluhou, umí být zlým pánem. Užíváním ve větším množství způsobuje závislost a stává se svým způsobem drogou. Jak už bylo zmíněno výše, účinky kofeinu se s jeho zvýšenou konzumací snižují. Člověk, který vypije tu a tam jedno espresso, pocítí po vypití šálku opadnutí únavy i příliv energie. Pokud ale vypijeme pravidelně šest šálků denně, vytvoříme si na kofein jistou rezistenci. Pokud cítíme, že nás káva už „nenakopává“ tolik, jako dříve, nemá smysl zvyšovat dávky do extrému, ale spíše si od kávy udělat pauzu.

„Pokud už jste na kávu zvyklí, můžete vypít klidně až čtyři šálky denně,“ říká Kristýna Báčová. Doporučuje kvalitní čerstvě mletou kávu a je jedno, zda si dáme espresso nebo třeba filtrovanou kávu. Nedoporučuje naopak kávu rozpustnou nebo „českého turka“.

Kdy kávu pít? Záleží, jak na vás káva působí. Úplný „začátečník“ by ji neměl pít navečer. Pokud jste však už zvyklí, šálek pár hodin před plánovaným usnutím vám spaní nerozhodí.

Káva dehydratuje. Opravdu?

Studie prokázala, že přiměřené pití kávy nemá nijak výrazné diuretické účinky. Pokud dodržujeme pitný režim (2 až 3 litry vody denně v závislosti na pohlaví, tělesné konstituci a tělesné aktivitě), nějaká ta káva nám rozhodně optimální hladinu tekutin v těle nerozhodí. Diuretické účinky kávy lze pozorovat u kávou naprosto nepolíbených jedinců nebo v případě, že to s množstvím lahodného nápoje přeženeme.

Kávu bychom ale neměli počítat do celkového objemu vypitých nápojů (to ale koneckonců ani sladké limonády), ale brát ji jen jako jeho doplněk. „Pokud dodržujete pitný režim, kávy se rozhodně bát nemusíte – hladinu tekutin v těle vám nijak nenabourá,“ doplňuje Kristýna Báčová.

Pro kontrolu pitného režimu není od věci si ke kávě nalít nebo objednat sklenici vody, která doplní tekutiny.

Kofein najdete i jinde než v kávě

I pro zaryté odpůrce kávové chuti existuje řešení. Pokud chcete účinky kofeinu vyzkoušet, ale do šálku kávy se nedonutíte, zkuste sáhnout po jiném kofeinovém nápoji. Čaj obsahuje v mnoha případech více kofeinu než káva. Látce v čaji se však pro poněkud odlišné chemické vlastnosti říká thein.

Kvalitní sypaný černý čaj nebo částečně fermentovaný oolong může obsahovat 30 až 40 miligramů kofeinu (theinu) na šálek, zelený asi 25 až 30 miligramů. Bílý čaj nám dodá kolem 15 miligramů. Čaje ovocné kofein většinou neobsahují, nebo jen minimálně. Největší kofeinovou „bombou“ mezi nekávovými nápoji je nálev z yerba maté, který obsahuje 50 až 100 miligramů kofeinu. Nabízejí se i nápoje či pochoutky s příměsí guarany, což jsou plody jihoamerické rostliny paulinie nápojné, které obsahují až dvakrát více kofeinu než káva. Její účinky navíc podle některých studií působí až dvakrát déle.

Co je lepší? „Záleží spíše na tom, co vám víc chutná. Já osobně dávám přednost kávě, ale pokud vám více chutnají jiné zmíněné nápoje s kofeinem, můžete je k předzávodnímu „energetickému nakopnutí“ použít také. Všechny mají podobné účinky, ale bohužel chybí studie, které by tyto nápoje porovnávaly,“ uzavírá Kristýna Báčová.

Obsah kofeinu

Espresso (asi 30 ml): 50–120 mg

Instantní káva (2 dcl): 27–170 mg

Filtrovaná káva (2 dcl): 95–200 mg

Cola (3 dcl): 30–40 mg

Běžný sáčkový čaj: 10–15 mg

Hořká čokoláda: 20 mg

Záleží i na tom, z jaké kávy je nápoj připraven. Zrna arabiky obsahují asi 1,5 procenta kofeinu, oproti tomu zrna robusty skoro dvojnásobek: 2,7 procenta.

Záleží také, co si kdo pod kterým druhem nápoje představuje. Pokud „presso“ ošidíme, bude se obsah kofeinu blížit nižší hranici, pokud ho naopak bereme jako dvojité ristretto, může dávka kofeinu v šálku překročit 200 mg.

Mýtem je tvrzení, že silněji pražená káva obsahuje méně kofeinu. Není to pravda – množství kofeinu, které se ztrácí pražením, je naprosto zanedbatelné.

Přijďte si proběhnout Afriku, tropy i indiánskou vesnici

Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo
Craft RUNGO běh brněnskou zoo

Medvěd dohlédne na výdej startovních balíčků s unikátním tričkem, tygr pomůže s rozcvičkou a klokani vám budou fandit. Pojďte si v této unikátní atmosféře proběhnout nádherné prostředí brněnské zoo v dalším běhu ze seriálu Craft RUNGO závodů a v cíli se kromě domácího občerstvení zakousněte do perníkové medaile. Kapacita závodu je omezena!

Sobota 17.9.2016, trať 7 kilometrů
Více informací: Propozice - Registrace - Facebook

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Inspirace bezdomovci i slunnou Sicílií. To nej z pražského týdne módy

1. května 2024

Vrchol jarní módní sezony je za námi. V druhé polovině dubna se v Praze v Tyršově domě odehrál...

Prvomájová pusa může být test partnerské kompatibility i zdravotní benefit

1. května 2024

Líbání pod rozkvetlou třešní sice letos na 1. máje bohužel neklapne, příroda tomu chtěla jinak, ale...

Sex mě baví, bolest při něm nevnímám. Saxofonistka o nemoci motýlích křídel

30. dubna 2024

Premium Má vrozenou chorobu známou jako nemoc motýlích křídel – její kůže i sliznice jsou extrémně...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...