Nejlepší polohy na spaní. Která brání chrápání a kdy si uleví záda?

  • 28
Na boku, břiše nebo zádech – asi každý máme svou oblíbenou polohu. To, jak spíme, nás ovlivňuje víc, než tušíme. Hlavně po zdravotní stránce.
Ilustrační snímek

Stočení do klubíčka jako kotě, natažení na zádech, ležící na boku, nebo raději překulení břiše. Většina lidí má svou oblíbenou spánkovou pozici. A to nejenom kvůli zvyku.

Náš dech, srdce i páteř mají vliv na to, jak spíme. A naopak i spánkové pozice působí na orgány a klouby, jak prokázali vědci zabývající se spánkem. Svou polohu změníme v noci průměrně až dvacetkrát. Tyto pohyby patří ke zdravému spánku. Dokonce i lidé, kteří jsou skálopevně přesvědčení, že spí nepřetržitě v jedné pozici, se několikrát otočí. 

A to je dobře, protože kdybyste příliš dlouho zatěžovala jen některé partie těla, byly by špatně prokrvené. Existují pozice, které při určitých zdravotních problémech pomáhají, a ráno se pak díky nim probouzíte svěží a odpočatá. Proč tedy nevyužít chvíle, kdy se během noci probouzíte, abyste zaujala správnou polohu?

Pro pohodové vstávání má velký význam i tzv. spánková hygiena – nezávisle na tom, v jaké pozici spíte. Základem je v ložnici před spaním dobře vyvětrat a důležité je i zvolit pokrývku odpovídající počasí. 

Kdyby vám totiž byla v noci zima, nemohla byste se uvolnit a probouzeli byste se v napětí. A v horku je váš spánek zase příliš neklidný na to, aby mohl být osvěžující.

Ilustrační snímek

Zmírňuje pálení žáhy a zažívací obtíže

Na levém boku nebo v lehce zvýšené poloze. Pokud trpíte častěji pálením žáhy, lehněte si na levý bok. Na rozdíl od spaní na pravém boku se tak celkem dobře zabrání vracení žaludečních šťáv do jícnu. Na zádech by měla být horní polovina těla mírně zvýšená. 

Často pomůže pořídit si laťkový rošt, který má od středu nastavitelnou výšku. Pozice na levém boku také příznivě ovlivňuje zažívání, protože enzymy slinivky břišní a žaludeční šťávy můžou lépe odtékat. 

Tip: Když chcete spát na levém boku, kupte si velký pevný polštář a položte si ho těsně za záda. Pak už se tak snadno na druhou stranu neotočíte.

Ulevuje při bolestech zad

V klubíčku. Meziobratlové ploténky jsou malé, rosolovitou tekutinou naplněné tlumiče nárazů v páteři. V noci se v nich vytváří nová tekutina a ploténky zase můžou naplno vykonávat svou funkci. Přes den jsou v důsledku vzpřímené polohy vsedě, vestoje a při chůzi stlačované a tekutina se ztrácí. 

V embryonální poloze jejich naplnění funguje dobře, protože při tom není na páteř vyvíjený žádný tlak. Spáči mají v pozici dítěte navíc pocit jistoty a jen vzácně trpí poruchami spánku. 

Tip: Vzhledem k pocitu bezpečí se dá tato pozice využít k rychlejšímu usínání. Kromě toho napomáhá už od začátku spánku regeneraci páteře – v průběhu noci tak předejdete bolesti zad.

Ilustrační snímek

Brání chrápání

Na břiše. Jde sice častěji o problém mužů, ale i ženy můžou chrápat. Především v poloze na zádech zapadá kořen jazyka a klesá spodní čelist – hltan se zužuje. Odborníci doporučují v takových případech polohu na břiše. Tak zůstanou dýchací cesty volné.

Ovšem kvůli otočené hlavě bývá často napjaté krční svalstvo, zejména pokud máte vysoký polštář. A protože je v poloze na břiše spodní čelist předsunutější než obvykle, může to vést ke skřípání zubů. 

Tip: Velmi plochý polštář by měl otočenou hlavu jen lehce zvýšit. Nos bude mít přitom vedle polštáře dostatek volného prostoru k dýchání.

Potlačuje nervozitu

Na pravém boku. Vleže teče ve zvýšené míře krev z nohou zpátky k srdci. Proto toho má levá srdeční komora víc na práci. V poloze na levém boku naléhá na tuhle srdeční komoru horní polovina těla. Důsledek? Organismus vyplavuje stresové hormony, aby se snížený srdeční výkon zase zvýšil.

Když naproti tomu spíte na pravém boku, vegetativní nervový systém se zklidní a spánek zlepší. 

Tip: Tady pomůže velký pevný polštář za zády, který stabilizuje a odlehčuje páteř. Kromě toho díky němu vydržíte v téhle poloze déle.

Věda obrací. Spaní ve společné ložnici může být zdravější, naznačuje aktuální...

Uvolňuje napětí

Na zádech. V poloze na zádech se drží krk a páteř v šetrné rovné pozici, která je chrání před napětím. Také orgány nejsou zbytečně zatěžované, protože se tlak rozdělí rovnoměrně. Kromě toho je poloha ideální pro lidi s problémy kloubů, protože i na ně je vyvíjen menší tlak. 

Ovšem při silném chrápání může v téhle pozici snáz docházet k nebezpečným výpadkům dechu. V takovém případě ležte raději na břiše. 

Tip: Polštář by měl být plochý, hrudní a krční páteř tak tvoří jednu linii. Abyste ve spánku zůstala ležet za zádech, můžete si položit k oběma stranám těla pevný polštář.

Jak vybrat správnou matraci

Pro ty, kteří spí na boku...

… se doporučuje matrace, která se vyznačuje bodovou elasticitou. To znamená matrace z latexu, kvalitní studené pěny, visco elastické pěny nebo taštičkové pružinové matrace.

Ti, kteří spí na zádech...

… se pohybují v noci jen výjimečně. Pro tenhle spánkový typ se hodí visco matrace, která dobře povolí. Důležité v téhle pozici je, aby partie ramen a beder mohly do matrace optimálně zapadnout a zbytek těla zůstal vodorovný. Jinak hrozí problémy s páteří.

V poloze na břiše...

… byste měla věnovat pozornost své pánvi. Ta potřebuje matraci, která v téhle oblasti povolí, protože jinak by se křivila páteř. Zvolte tedy v tomhle případě měkčí model. Příliš měkká by ovšem matrace také být neměla, jinak by totiž mohlo docházet k zakřivení páteře v partii krku.

Lehnout si na zkoušku...

... se rozhodně vyplatí. V mnoha prodejnách postelí si můžete různé matrace otestovat. Tuhle možnost opravdu využijte.