Začínají vám být české hory malé? Vydejte se na závody do zahraničí

aktualizováno 
Rádi byste vyrazili na závody do Alp, Dolomit nebo Pyrenejí, ale bojíte se, co vám na to doma řeknou? Spojte své závodní choutky s rodinnou dovolenou.

Začínají vám být české hory malé? vydejte se na závody do zahraničí | foto: © UTMB® - photo : Pascal TournaireRungo.cz

Mezi příznivci velkých městských běhů je takzvaná běžecká turistika velmi rozšířená. Při závodění v Londýně, Paříži nebo New Yorku se přímo nabízí prodloužit si pobyt na víc dní a vzít s sebou celou rodinu, která v metropoli nebude mít nouzi o doprovodný program.

O něco těžší to mají vyznavači trailu. Ne každá drahá polovička totiž sdílí lásku k horám a připočítat musíme i fakt, že místo závodu často nenabízí dostatek aktivit pro potenciální doprovod.

Dovolená v horách

I mezi trailovými závody se však dají najít takové lokality, které se hodí pro vícedenní rodinnou dovolenou. Mezi ikony patří proslulé Lavaredo nebo Ultra Trail du Mont Blanc, které se konají v proslulých střediscích Cortina d’Ampezzo a Chamonix. Tím však možnosti ani zdaleka nekončí.

Ve skutečnosti se dnes terénní závody nejrůznějších délek pořádají na každém rohu. Ostatně, Česká republika je toho skvělým příkladem, od března do října prakticky neexistuje víkend, kdy by se nedalo závodit v lesích. V hlavní sezóně je přetlak závodů tak velký, že musíte vybírat hned z několika možností.

Polsko

Odlišná situace ale není ani v dalších evropských zemích. Například Polsko máme hned za rohem a místní trailová komunita je velmi činorodá. Poláci velmi intenzivně využívají svých jižních hranic a závodů na odvrácené straně Krkonoš, Beskyd nebo Tater je obrovské množství. Města jako Krakov nebo Vratislav určitě stojí za návštěvu a zapomínat nesmíme ani na Bělověžský prales a další přírodní i kulturní památky. Ty však mohou být vzhledem k obrovské rozloze Polska poměrně odlehlé, proto je potřeba celou logistiku velmi dobře naplánovat.

Chorvatsko

Toužíte-li po turističtějších lákadlech na menší ploše, pak se přímo nabízí hledat závody v jedné z nejoblíbenějších destinací českých výletníků. Ano, řeč je o Chorvatsku. I zde se pořádá množství závodů, mezi jimiž je třeba vyzdvihnout zejména ultra trail Istria a maraton kolem Plitvických jezer. Na oba závody je to od moře co by kamenem dohodil a i dojezdová vzdálenost z České republiky je velmi dobrá. 

Jediným zádrhelem mohou být termíny obou závodů v dubnu a květnu, které sice slibují ideální běžecké počasí, ale na povalování u moře bude pravděpodobně ještě příliš velká zima. I v letních termínech se však dá v Chorvatsku objevit několik zajímavých trailových akcí, jako je například Velebit ultra trail, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Itálie, Francie a Španělsko

Mezi trailové klasiky patří Itálie, Španělsko a Francie. Zde se prakticky v každém údolí koná nějaký závod s dechberoucí trasou po úbočích Alp nebo Dolomit. Obrovskou výhodou obou zemí je množství turistických center s velkým množstvím volnočasových aktivit pro celou rodinu. Za zmínku stojí i vyhlášená gastronomie a daleko to není ani ke Středozemnímu moři, kam se dá přesunout během pár hodin po odběhnutí. Pokud ale zamíříte do blízkosti takových lokalit, jako je Lago di Garda, Barcelona nebo národní park du Verdon (ano, i zde se běhají trailové závody), pak moře vůbec nebudete potřebovat.

Plánujte s předstihem

Letní horská sezóna je sice ještě daleko, ale pokud máte v plánu vzít s sebou své blízké a dovolenou si pořádně užít, pak není čas otálet. Vyhlášené závody totiž bývají vyprodané během několika minut po spuštění registrace, proto je dobré mít všechna důležitá data pečlivě zapsaná. Podcenit byste neměli ani ubytování. Sehnat rozumný penzion během hlavní sezóny je totiž u většiny našich jižních sousedů prakticky nadlidský úkol a spoléhat nesmíte ani na kempy, které bývají během července a srpna také zaplněné do posledního místa.

Pokud vás zajímají tipy na konkrétní trailové a ultra trailové závody po celém světě, pak se můžete těšit na rozsáhlý seznam, který na Rungo.cz vyjde během října. Rádi si také přečteme vaše tipy na oblíbené zahraniční závody, které stojí za to absolvovat.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

I slavné osobnosti se někdy spálí. Tak vypadají, když podcení slunce

Spálené celebrity

Celebrity se na sociálních sítí chlubí fotografiemi, na kterých mají spálenou kůži. Snaží se tak varovat ostatní, aby...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz