Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Paříž: skvělé tipy na slevy a akce zdarma

Mnozí by v ní chtěli žít. Většina se však musí spokojit s několikadenní návštěvou. Aby si člověk Paříž opravdu užil, měl by k ní přistoupit ne jako turista, ale spíš jako její obyvatel. Ti totiž ovládají dokonale savoir vivre neboli umění žít. A my vám k tomu ukážeme, jak přitom ještě ušetřit.

Paříž, výhled ze střechy obchodního domu Printemps | foto: Alena Řezníčková, iDNES.cz

V Paříži zapomeňte na výčet památek, které musíte vidět. Paříž je o atmosféře a způsobu života. Od Francouzů se vyplatí převzít třeba jejich přístup k Eiffelovce. Sice ji milují, ale výhled za 13,10 eur a často několikahodinové čekání na výtahy klidně oželí, byť je při dobrém počasí vidět až 70 km daleko. Raději si posedí v kavárně nebo třeba v restauraci na střeše obchodního domu Printemps, která funguje jako utajená rozhledna. A zdarma.

Rozhled jako z Eiffelovky zdarma

Do příjemné kavárny na střeše legendárního obchodního domu vyjedete eskalátory pro zákazníky. Nechybí tu lavičky a ani dalekohledy. A hlavně odtud máte úžasný výhled na celé město, od Eiffelovky až po "dortovou" baziliku Sacré-Coeur na Montmartru, jednu z nejviditelnějších staveb Paříže.

Zážitkem je i návštěva Printemps, založeného už v roce 1868. Módní obchodní dům tvoří tři budovy s 25 podlažími. Jeho pozlacené kupole a průčelí z 20. let minulého století patří již k historickým památkám. Kromě nákupů od více než 300 módních značek můžeme doporučit francouzské delikatesy v některé ze sedmi zdejších restaurací. Kromě neděle je otevřeno každý den od 9:35 do 20 hodin, ve čtvrtek do 22 hodin. A na přelomu června a července bývají slevy.

Montmartre, který je se svými 130 metry nejvyšším bodem Paříže, už dávno není tím, čím býval za Toulouse-Lautreca. Spíše je to mucholapka na turisty, ale proč ne?

Vystoupat můžete třeba na zvonici Sacré-Coeur. Tento kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova nemá nic společného se strohými a ponurými katedrálami. Možná i proto, že základní kámen je datován až do roku 1875. Místo aby se věže katedrály přísně upínaly k nebi a k bohu, jsou její čtyři kupole v byzantském duchu pěkné boubelky. Milovníky rarit zaujme určitě zvon Savoyarde, patřící se svými 19 tunami k největším na světě.

Nenechte si ujít večerní posezení na schodech před chrámem. Kromě úžasného výhledu na osvětlenou noční Paříž zažijete neopakovatelnou atmosféru. Scházejí se tu především mladí lidé. Často tu hrají na kytary, popíjejí víno a navazují známosti.

Od Sacré-Coeur pak můžete sejít úzkými uličkami na Pigalle do uliček hříchu, k Moulin Rouge, ale i k malým restauracím se sushi či barům, kde si můžete dát pastis nebo sklenku dobrého vína.

Když se architekti zblázní

Ze střechy Printemps je vidět i 210 metrů vysoký mrakodrap Tour Montparnasse z roku 1973 s 58 podlažími. Jen na pár let se uvolnila pravidla a už tu byla ohavnost, která Pařížanům vadí dodnes.

"Tehdy se snad architekti zbláznili, naštěstí dva roky poté už byl vydán zákaz stavět budovy vyšší než 37 metrů, aby se neničil charakter centra města," vysvětluje Christian Ragil, jeden z dobrovolníků asociace Parisien d´un jour, kteří doprovázejí turisty v Paříži. Bezplatně!

Z Tour Montparnasse se můžete podívat na Paříž také, a to až do vzdálenosti 40 kilometrů. Za vyhlídku zaplatíte jedenáct eur, získáte však jednu velkou výhodu: nebude vás rušit ohavný mrakodrap. Nahoře nechybí ani restaurace. Tour Montparnasse je blízko stanice metra Montparnasse - Bienvenüe.

Prohlídky města s rodilými Pařížany zdarma

Pokud se chcete o Paříži dozvědět něco jiného než nabízejí příručky pro turisty, využijte rodilého průvodce. Stačí si aspoň 14 dní předem mailem objednat u asociace dobrovolníků www.parisiendunjour.fr termín, hodinu a jazyk (zatím jich nabízejí šest). Asociace vám potvrdí objednávku a pošle kontakt na průvodce. Jediné, co se nedozvíte hned, je konkrétní místo. Prostě překvapení. Dobrovolníci ale samozřejmě vybírají z Paříže to nejlepší včetně Latinské čtvrti, Lucemburských zahrad, Montmartru, ale i blešího trhu nebo pověstných tržnic.

Tip na legendární kachny

  • Pařížskou specialitou je projížďka pověstnou francouzskou "kachnou" neboli Citroënem 2CV, kterou u nás proslavily četnické komedie s Louisem de Funèsem. Lidového vozítka se vyrobilo pět milionů kusů, ale na ulicích Paříže je už téměř neuvidíte. Výroba skončila před dvaceti lety.
  • "4 roues sous 1 parapluie" čili "4 kola pod jedním deštníkem" je skvělá služba pro turisty. Řidiči jsou většinou jazykově vybavení studenti. Shrnovací střechy nejdou stáhnout ani za deště, takže nezapomeňte šátek, deštník.
  • Ceny začínají od 19 eur za osobu. Více na www.4roues-sous-1parapluie.com

Místo nudných naučených frází se pak dozvíte konkrétní věci. O čtvrti, kterou má dotyčný rád, o lidech, způsobu života. Nebo o školství, které je především státní, soukromými školami totiž Pařížané opovrhují, protože většinou za moc nestojí.

Christian Ragil třeba upozorňuje na vymoženost pařížských parků. "Všude v nich je teď zavedeno wi-fi, aby nebylo nutné hledat internetové kavárny," tvrdí Christian. Nebo vám vysvětlí, jak si vypůjčit kola, která stojí v tisících na pařížských ulicích. Pokud je postavíte do dalšího stojanu do 30 minut, je použití zdarma, jen musíte pomocí karty vložit vratnou zálohu. Nadšení cyklisté by tuto možnost pohybu po Paříži měli zvážit.

Pokud jste s průvodcem spokojeni, sluší se poděkovat, případně lze přidat i menší finanční odměnu.

Město labužníků

O francouzské kuchyni je zbytečně mluvit, lepší je přímo ochutnávat. A co teprve když spojíte kulinářské zážitky s plavbou na lodi. Vybrat si můžete přímo v přístavišti na nábřeží pod Eiffelkou. Některé projížďky pořídíte už za 10 eur, ale počítejte s tím, že na palubě je hlava na hlavě.

Originálním zážitkem je luxusní projížďka na některé z lodí flotily Bateaux parisiens (www.bateauxparisiens.com), kde budete mít na výběr i tři gurmánská menu.

A tak zatímco míjíte 14 památníků, čtyři muzea, katedrálu, pařížskou Sochu svobody či podplouváte 25 mostů, to vše s výkladem, ochotný a usměvavý personál vám snáší modré z nebe, nebo alespoň skvělé menu včetně aperitivu, vína a dezertu. Obsluha se vám navíc osobně představí, tady si totiž zákazníka váží. K tomu vám hraje živá hudba.

Opulentní oběd včetně plavby vás přijde na 53, 63 nebo 73 eur, děti do 11 let platí polovinu. Cena se neliší krmí, ale podle toho, zda sedíte přímo na přídi nebo se spokojíte se stolkem na vyvýšeném středu.

Večerní plavby, které začínají ve 20:30, jsou dražší (od 97 do 165 eur), ale není snad romantičtější příležitosti třeba k žádosti o ruku.

Na řízky z domova zapomeňte

Samozřejmě se můžete ubytovat v levném hotýlku či penzionu na okraji města nebo dokonce ve Formuli 1 kousek za Paříží. Jenže co noční život? Centrum se prostě hodí. Finančně výhodnější je např. Adagio City Aparthotel, síť hotelů s apartmánovým ubytováním (od 49 eur na osobu). Jen v Paříži má dvanáct hotelů, jeden poblíž Opery a samozřejmě i metra. Navíc pouze pár desítek metrů od něj končí autobus z letiště Charlese de Gaulla.

Jedno a dvouložnicové apartmány jsou vybavené kuchyňkou s mikrovlnkou, varnou deskou, myčkou, konvicí i nádobím. Místo vaření ale není nad to zaběhnout ráno do některé boulangerie neboli pekárny, které otevírají už v 6 ráno (potraviny až v 9), nakoupit čerstvé bagety, croissanty nebo pain au chocolat připomínající croissant, ale uvnitř pěkně s čokoládou. K pečivu nabízejí i čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu a jogurt ve skle.

Kde je metro králem

Jednou z hlavních předností Paříže pro turistu je metro. V provozu je už od roku 1900. Jeho současných 16 linek, 200 km tratí a přes 300 stanic představují dostatečnou záruku toho, že se dostanete snad všude, kam potřebujete. Říká se, že k nejbližší zastávce metra je v Paříži všude maximálně 500 až 600 metrů.

Pokud chcete strávit v Paříži tři dny, nekupujte si jednotlivé lístky (1,6 €) ani tzv. carnety po deseti kusech (za 11 €), ale pořiďte si speciální kartu "Paris visite" za 20 eur. Ta platí tři dny pro zóny 1 až 3. Paříž je rozdělena do šesti zón, pro zóny 1 až 6 stojí karta 40,50 €, na pět dní 49,40 €. Detaily o tarifech ZDE.

Paris visite za 20 eur platí na tři dny nejen na metro, ale i vlaky (RER-Linien, RATP a SNCF) a autobusy a i na lanovku na Montmartre. S kartou zároveň získáte slevu na vstup do řady muzeí a dokonce i desetiprocentní slevu při nákupu v slavné Galeries Lafayette na bulváru Hausmann. Můžete si ji objednat přes internet už v Česku a doručí vám ji poštou, jinak se prodává také na letištích a v turistických kancelářích. Pozor, v Paříži smí jezdit bez lístku pouze děti do čtyř let. Od 4 - 11 let pak platí poloviční cenu. Pokuty neriskujte, jsou poměrně značné, od 20 do 150 eur.

V Moulin Rouge bodují Češi

Zatímco Eiffelovku lze pouze obdivovat pohledem, další typický symbol Paříže, "hříšný" Moulin Rouge se musí vidět. A zevnitř. Což činí návštěvníci už 121 let. 

Moulin Rouge

  • Každý den jsou dvě představení - ve 21 a ve 23 hodin. Pokud vám stačí zhlédnout představení a láhev šampaňského k tomu, připravte si 102 nebo 92 eur, levnější je večerní představení.
  • S večeří se ceny šplhají od 150 do 180 eur.

Tento nejznámější světový kabaret láká na dlouhonohé krásky i odhalená ňadra, ale také svalnaté hrudi tanečníků. Mimochodem, dnes je tu nejvíc Australanek, mají prý nejdelší nohy.

V tanečních číslech ale trumfují artisté s českými pasy. Vystupujete tu totiž Mario Berousek, rodák z Vinohrad a nejrychlejší žonglér světa, který si svůj zápis do Giunnessovy knihy rekordů vysloužil už v roce 2000. Rychlost jeho kuželů okem nikdo nestihne, proto se do nich musely zabudovat elektronické čipy, které snímal počítač. Za 60 sekund dokáže 240krát otočit pět kuželů o délce 50 centimetrů.

Tak rychle snad nedovede běžný smrtelník ani tleskat. A že je čemu. Při potlesku ale šetřete síly, po famózním Mariovi nastupuje Duo Stykan, manželský pár, jehož 45 kilogramů těžká (tedy spíše lehká) část pochází opět z Čech, silnou oporou jí je manžel, absolvent slavné ruské cirkusové školy. I oni mají ve svém vystoupení unikátní prvky, které neumí nikdo jiný na světě.

Kdo chce zažít noční život v Paříži, asi by neměl její návštěvu moc odkládat. Aby bylo ještě co zažívat... Zatímco dříve se bary zavíraly v pět ráno, dnes už musí končit dvě hodiny po půlnoci. Zákaz kouření vyhání kuřáky na ulici, kde ruší klid. Nejeden slavný bar už musel kvůli hluku na pár týdnů zavřít, někdy si úředníci vzali jako záminku, že se zavřelo třeba jen o dvacet minut později. C´est la vie...

Související články

Francie hlásí masivní protesty proti covidovým opatřením. Lidé protestují i jinde

Do demonstrací proti koronavirovým opatřením se ve Francii zapojilo přes 160...
24. července 2021

Statisíce lidí ve Francii, tisíce lidí v Austrálii a Slovensku protestují proti covidovým omezením...

Vatikán poprvé odtajnil seznam svých nemovitostí. Má jich přes pět tisíc

Náměstí. Slavné panorama Svatopetrského náměstí se sloupovou kolonádou.
24. července 2021

Vatikán v sobotu poprvé zveřejnil informace o nemovitostech ve svém vlastnictví. V zatím...

Designér navrhl „palác na kolejích“, vlak má terasu i měnící se skla

Palác na kolejích je určený pro jednoho zámožného kupce.
24. července 2021

Premium Vlaková doprava zažívá renesanci a s ní přicházejí i nové nápady. Francouzský designér Thierry...

PŘEHLED: Slavnostní zahájení olympijských her, která psala historii

Během zahajovacího ceremoniálu je vidět vlajka a logo olympiády. (23. července...
23. července 2021

Tokio (Od našeho zpravodaje) Tokio 2021 se zapsalo do historie patrně nejpodivnějším slavnostním zahájením se zakázanými diváky....

Myslím, že to vyjde, říká hejtman o zápisu evropských lázní do UNESCO

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
23. července 2021

Jedenáct let pracoval někdejší karlovarský primátor a dnešní hejtman Petr Kulhánek na tom, aby se...

Nové bytovky budou mít dobíječky pro auta. Ke každému parkovacímu místu

ilustrační snímek
20. července 2021

Premium Změť prodlužovaček visících z balkonů panelových sídlišť jako dystopický obraz budoucnosti...

Vakoč o Tour: Nepřipadám si jako chodící mrtvola. Budou si mě pamatovat

Petr Vakoč na Tour de France 2021
19. července 2021

Po pěti letech se vrátil na scénu Tour de France a byl tu vidět. Pro Petra Vakoče nebylo...

Hůř seženete byt jen v Srbsku. Čechům nestačí už ani dvanáct ročních platů

Ze středové části Dukelských kasáren má vzniknout obytná čtvrť. Developer tam...
19. července 2021

Koupě vlastního bytu o velikosti sedmdesát metrů čtverečních vyjde Čechy v průměru na víc než...

Zemřel kreslíř Westergaard. Jeho karikatura Mohameda vyvolala obří protesty

19. července 2021

V Kodani zemřel ve věku 86 let známý dánský kreslíř Kurt Westergaard. Jeho karikatura proroka...

Kariéra se superurychlovačem. Pogačar je cyklistou, který poráží čas

19. července 2021

Premium Tour de France má stejného šampiona jako loni, jen s jiným příběhem. Minulý ročník byl o šokujícím...

Muž, který naučil Ameriku milovat ferrari a donutil je Enza vyrábět

16. července 2021

Premium Bez Luigiho Chinettiho by značku Ferrari nesly možná jen soustruhy. Skvělý závodník a ještě lepší...

Paříž zpomalí na třicítku, v Německu nižší rychlost otestuje sedm měst

16. července 2021

Maximální rychlost v Paříži klesne plošně na 30 kilometrů v hodině. Definitivně na konci srpna....

Do kin se hrne hned dvanáct přírůstků od domácích Chyb až po horor

15. července 2021

Marnotratný příliv filmových novinek trvá, ve čtvrtek přibude do kin dvanáct titulů včetně domácí...

RETRO: Pojeď, Alberto. Jak Roman Kreuziger sahal po stupních vítězů na Tour

15. července 2021

Premium Už je to osm let. V červenci 2013 držel Roman Kreuziger ještě čtyři etapy před koncem Tour de...

Krimi thriller z pařížského podsvětí: e-kniha Persona zdarma

14. července 2021

Premium Francouzský spisovatel Maxime Girardeau ve svém debutovém románu Persona líčí vyšetřování podivných...

Když máte sexy šéfa: lechtivý román Jeho zákusek v e-knize. Sleva 50 %

14. července 2021

Premium Romány Penelope Bloom jsou plné humoru a erotických narážek. Čeští čtenáři si od autorky již...

Francie si připomíná dobytí Bastily. Na přehlídce vystoupili i čeští vojáci

aktualizováno  14. července 2021

Francie v úterý slaví 232. výročí dobytí Bastily. V centru Paříže se proto konala tradiční vojenská...

Obrana chce proti teroristům v Africe vyslat bezpilotní stroj a letoun CASA

14. července 2021

Jednotku českých speciálních sil a výcvikové instruktory v africkém Mali by brzy mohl posílit...

Patrové vlaky jezdí už téměř 200 let, z prvních mohli cestující vypadnout

14. července 2021

Patrové vozy využíváme už skoro 200 let. Objevily se ještě dřív, než přijely vlaky na Moravu a do...

Ósakaová mírní vášně: Média mám ráda, jen nemusím tiskovky

13. července 2021

Poprvé od pozdvižení, které způsobila bojkotem tiskových konferencí na Roland Garros, se tenisová...

KOMENTÁŘ: Cannes prožívá bitvu bondgirl proti covidu

13. července 2021

Premium Ani udatná bondgirl nevlastní účinnou zbraň proti koronaviru. Francouzská filmová hvězda Lea...

Sexdesátnice mění módní svět, je influencerkou a předvádí spodní prádlo

12. července 2021

Když měla Caroline Ida Oursová těsně před šedesátkou, dala se na dráhu módní blogerky a modelky....

Chatardová: Slýchám, že jsme malý stát a ničeho nedosáhneme. Není to pravda

11. července 2021

Ačkoliv v posledních letech žije v New Yorku, působila ve Švédsku či ve Francii, za svůj domov...

Bojím se létání. Z leknutí jsem i kopl letušku a měl ostudu, přiznal Kopta

10. července 2021

Cestovat letadlem, to je pro Václava Koptu za trest. „Přistání na Madeiře proběhlo na tři pokusy s...

Barokní skvost Česka, který prostě musíte vidět. Kuks vás nikdy nezklame

9. července 2021

Rozlehlý areál poblíž obce Kuks ve východních Čechách nám závidí bez přehánění celý svět. Když sem...

Návrat k Vyšehradu, noční Žižkov, lesní skřítci. Domácí novinky kin

8. července 2021

Bratrovražedný boj o diváky pokračuje, kina zítra nasazují rovnou deset novinek včetně tří českých....

Dlouhý stín Velké války: ve Francii po ní dodnes zůstaly nepřístupné zóny

8. července 2021

Kvůli velmocenským zájmům zabila miliony mužů. První světová válka však za sebou nechala i...

VIDEO: Hra o čas. Napínavá cesta betonu od pískovny až po stavbu

6. července 2021

Pražské metro, Strahovský tunel či třeba Blanka. Všechny tyto stavby jsou postavené z betonu, který...

Niku, slez. Ne, pojedu dál. Jak Tour servírovala den v pekle a kurz přežití

5. července 2021

Tignes (Od našeho zpravodaje) Druhým dnem po sobě si cyklisté připadali, jako by se během celé etapy dlouhé hodiny sprchovali...

Vlakem přes celou Evropu. Starý kontinent zažívá renesanci lůžkových vozů

5. července 2021

Premium Pár let poté, co evropským vlakům s lůžkovými vozy hrozilo, že je zcela nahradí nízkonákladové...

Odzbrojte! Pražská rodačka von Suttnerová bojovala celý život za mír

3. července 2021

Seriál První ženská držitelka Nobelovy ceny, spisovatelka, pacifistka, to všechno byla Bertha von...

Francouzské jídlo je vyjádřením bílého privilegia, šokovala akademička z USA

3. července 2021

Americká profesorka šokovala Francouze, když na pařížském semináři označila francouzskou kuchyni za...

Bečov ukáže unikátní kolekci vín, některá z nich bude nutné překorkovat

1. července 2021

Vedle nově budované expozice pro jedinečnou zlatnickou památku, relikviář sv. Maura, chystá Státní...

RECENZE: Tajemná a mlčící Toyen se ocitá na scéně v hlavní roli

30. června 2021

Letošní rok patří Toyen. Loni to bylo čtyřicet let, co slavná malířka v Paříži zemřela. Příští rok...

Píchli mi Sputnik, prozradil Putin Rusům. Váhající občany vyzval k očkování

30. června 2021

Ruský prezident Vladimir Putin v tradiční živě přenášené debatě s obyvateli země ve středu...

Francie schválila zákon o bioetice. Umožní umělé oplodnění všem ženám

30. června 2021

Francouzský parlament s konečnou platností přijal zákon o bioetice, ten umožní asistovanou...

CPI Property Group se stala novým partnerem olympijského výboru

29. června 2021

Novým oficiálním partnerem Českého olympijského výboru se stala společnost CPI Property Group,...

Ženský akt pod obrazem by mohl určit pravost van Gogha. Restaurátor vysvětluje jak

28. června 2021

Premium O restaurátorovi Jiřím Lauterkrancovi (41) bylo nejvíce slyšet vloni na podzim, když v prostorách...

Euforie Vakočova týmu: Napětí v balíku se dalo krájet. Ale my jeli na vlně

28. června 2021

Pontivy (Od našeho zpravodaje) Pět let čekal Petr Vakoč na návrat na Tour a teď tu se svým druhodivizním týmem Alpecin Fénix...

Pan „klap klap“ na scénu voleb. Podceňovaný kandidát chce zatopit Le Penové

28. června 2021

Premium Seznamte se s Xavierem Bertrandem. Že vám toto jméno nic neříká? Nevadí, brzy možná bude. Není to...

STO OBJEVŮ: Neúnavného pracanta, spalovací motor, využíváme dodnes

28. června 2021

Seriál Přede i burácí pod kapotou aut, pohání pracovní stroje, lidem ubral spoustu namáhavé dřiny....

Muž statisíce disků. Francouz má sbírku vinylových desek, váží 21 tun

27. června 2021

O velikosti své sbírky mluví v tunách, protože to považuje za výstižnější, než kdyby zmínil počet....

Tenisová hrdinka Krejčíková: Všem to šlo a já byla jediná, které to trvá

26. června 2021

Premium Sportovní senzaci roku už bychom měli. A možná rovnou dvě. Nejenže Barbora Krejčíková, tahle dlouho...

Inspirace slavného obrazu? Příběh dívky našel Brožík na papíru od svačiny

26. června 2021

Premium Malíř Václav Brožík pocházel z velmi chudé rodiny na Plzeňsku, rodiče dělníci ho v talentu...

Pomník Hallydayovi pobouřil ekology, vadí jim motorka Harley-Davidson

26. června 2021

Chystaný pomník legendárního zpěváka Johnnyho Hallydaye rozvířil ve Francii veřejnou diskusi....

Srazily, nepomohly a ujely. Francouzi zadrželi zdravotnice z tragické nehody

24. června 2021

Francouzská policie ve čtvrtek ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při...

Povinné ručení pro koloběžky a Segway schváleno, může platit i pro elektrokola

24. června 2021

Premium Majitelé elektrických koloběžek a vozítek Segway budou již brzy za své stroje platit povinné ručení...

Kýč, nebo propracovaný luxus? Seznamte se s návrháři, kteří oblékají princezny

22. června 2021

Na kouzelné kmotřičky, které přičarují chudým dívkám šaty, raději zapomeňte. Na róby od těchto...

Nobelistka Olga Tokarczuková znovu vypráví. Stačilo jí jen třicet vět

21. června 2021

Spisovatel potřebuje slova, aby mohl vyprávět. Nobelistka Olga Tokarczuková to ale dokáže i bez...

Černý se vzdal startu na olympijských hrách v Tokiu. Soustředí se na Vueltu

20. června 2021

Bánovce nad Bebravou (Od našeho zpravodaje) Ve čtvrtek se stal českým šampionem v cyklistické časovce a zajistil si tím účast na olympijských...

Může se hodit

Jak se tam dostat 

S nízkonákladovými leteckými společnostmi se do Paříže dostanete už za méně než 1 000 korun, záleží však na včasné rezervaci. Jen pozor na další náklady a také letiště, kam vás dopraví.

Zatímco letiště Charlese de Gaulla (CDG) je 26 kilometrů od Paříže (Orly pouze 11 kilometrů, ale tam se z Prahy u přímých cest nelétá), letiště Beauvais je o další desítky kilometrů dál. Cesta autobusem z tohoto letiště trvá i dvě hodiny a je samozřejmě dražší než z CDG. Autobus Roissy Bus od letiště Charles de Gaulle do centra k zastávce Paris opéra stojí 9,10 eur.

Na letiště Charlese de Gaulla létá každý den např. společnost Easy Jet . Pokud letenku koupíte s dostatečným předstihem, můžete se vejít do 689 korun včetně letištních poplatků a v ceně je i zavazadlo do 20 kg do zavazadlového prostoru a příruční do 8 kg na palubu.

Wizzair využívá letiště Beauvais, cena je bez zavazadla.

Pozor na nákupy na letišti

A ještě jedna rada: pozor na nákup francouzských dobrot na letišti. "Odlétali jsme z Beauvais, kolega z práce si přál dovézt sýry. V letištním obchůdku jsem vybrala ty nejlepší. Skončily v koši, do letadla nám je nedovolili vzít. Žádné varování přitom nikde nenajdete. Pro koho je tam tedy prodávají?" vzpomíná na svou nedávnou zkušenost Helena Ševcová z Prahy.

Užitečné informace

www.ratp.fr- prodejce jízdenek Paris Visite na metro, vlaky a autobusy

en.parisinfo.com/- turistická informační kancelář Parisinfo

www.bateauxparisiens.com - plavby s Bateaux Parisiens

www.parisiendunjour.fr - dobrovolní průvodci

www.moulinrouge.fr- Moulin Rouge

http://cz.franceguide.com - francouzská agentura pro podporu cestovního ruchu ATOUT FRANCE v České republice

www.adagio-city.com - Adagio City Aparthotel

www.4roues-sous-1parapluie.com - projížďka Citroeny po Paříži, stránky jsou i v angličtině a němčině

Jak ušetřit v muzeích

Mnohá muzea a památky v Paříži mají vstupy zdarma vždy první neděli v měsíci, to platí i o Louvru.

Jako v ráji si v Paříži mohou připadat studenti do 26 let. Ti, kteří pocházejí z některé ze zemí Evropské unie, mohou využít rozsáhlé nabídky vstupu do muzeí zdarma. 

Fotogalerie