Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Paříž: skvělé tipy na slevy a akce zdarma

Mnozí by v ní chtěli žít. Většina se však musí spokojit s několikadenní návštěvou. Aby si člověk Paříž opravdu užil, měl by k ní přistoupit ne jako turista, ale spíš jako její obyvatel. Ti totiž ovládají dokonale savoir vivre neboli umění žít. A my vám k tomu ukážeme, jak přitom ještě ušetřit.
Paříž, výhled ze střechy obchodního domu Printemps

Paříž, výhled ze střechy obchodního domu Printemps | foto: Alena Řezníčková, iDNES.cz

V Paříži zapomeňte na výčet památek, které musíte vidět. Paříž je o atmosféře a způsobu života. Od Francouzů se vyplatí převzít třeba jejich přístup k Eiffelovce. Sice ji milují, ale výhled za 13,10 eur a často několikahodinové čekání na výtahy klidně oželí, byť je při dobrém počasí vidět až 70 km daleko. Raději si posedí v kavárně nebo třeba v restauraci na střeše obchodního domu Printemps, která funguje jako utajená rozhledna. A zdarma.

Rozhled jako z Eiffelovky zdarma

Do příjemné kavárny na střeše legendárního obchodního domu vyjedete eskalátory pro zákazníky. Nechybí tu lavičky a ani dalekohledy. A hlavně odtud máte úžasný výhled na celé město, od Eiffelovky až po "dortovou" baziliku Sacré-Coeur na Montmartru, jednu z nejviditelnějších staveb Paříže.

Zážitkem je i návštěva Printemps, založeného už v roce 1868. Módní obchodní dům tvoří tři budovy s 25 podlažími. Jeho pozlacené kupole a průčelí z 20. let minulého století patří již k historickým památkám. Kromě nákupů od více než 300 módních značek můžeme doporučit francouzské delikatesy v některé ze sedmi zdejších restaurací. Kromě neděle je otevřeno každý den od 9:35 do 20 hodin, ve čtvrtek do 22 hodin. A na přelomu června a července bývají slevy.

Montmartre, který je se svými 130 metry nejvyšším bodem Paříže, už dávno není tím, čím býval za Toulouse-Lautreca. Spíše je to mucholapka na turisty, ale proč ne?

Vystoupat můžete třeba na zvonici Sacré-Coeur. Tento kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova nemá nic společného se strohými a ponurými katedrálami. Možná i proto, že základní kámen je datován až do roku 1875. Místo aby se věže katedrály přísně upínaly k nebi a k bohu, jsou její čtyři kupole v byzantském duchu pěkné boubelky. Milovníky rarit zaujme určitě zvon Savoyarde, patřící se svými 19 tunami k největším na světě.

Nenechte si ujít večerní posezení na schodech před chrámem. Kromě úžasného výhledu na osvětlenou noční Paříž zažijete neopakovatelnou atmosféru. Scházejí se tu především mladí lidé. Často tu hrají na kytary, popíjejí víno a navazují známosti.

Od Sacré-Coeur pak můžete sejít úzkými uličkami na Pigalle do uliček hříchu, k Moulin Rouge, ale i k malým restauracím se sushi či barům, kde si můžete dát pastis nebo sklenku dobrého vína.

Když se architekti zblázní

Ze střechy Printemps je vidět i 210 metrů vysoký mrakodrap Tour Montparnasse z roku 1973 s 58 podlažími. Jen na pár let se uvolnila pravidla a už tu byla ohavnost, která Pařížanům vadí dodnes.

"Tehdy se snad architekti zbláznili, naštěstí dva roky poté už byl vydán zákaz stavět budovy vyšší než 37 metrů, aby se neničil charakter centra města," vysvětluje Christian Ragil, jeden z dobrovolníků asociace Parisien d´un jour, kteří doprovázejí turisty v Paříži. Bezplatně!

Z Tour Montparnasse se můžete podívat na Paříž také, a to až do vzdálenosti 40 kilometrů. Za vyhlídku zaplatíte jedenáct eur, získáte však jednu velkou výhodu: nebude vás rušit ohavný mrakodrap. Nahoře nechybí ani restaurace. Tour Montparnasse je blízko stanice metra Montparnasse - Bienvenüe.

Prohlídky města s rodilými Pařížany zdarma

Pokud se chcete o Paříži dozvědět něco jiného než nabízejí příručky pro turisty, využijte rodilého průvodce. Stačí si aspoň 14 dní předem mailem objednat u asociace dobrovolníků www.parisiendunjour.fr termín, hodinu a jazyk (zatím jich nabízejí šest). Asociace vám potvrdí objednávku a pošle kontakt na průvodce. Jediné, co se nedozvíte hned, je konkrétní místo. Prostě překvapení. Dobrovolníci ale samozřejmě vybírají z Paříže to nejlepší včetně Latinské čtvrti, Lucemburských zahrad, Montmartru, ale i blešího trhu nebo pověstných tržnic.

Tip na legendární kachny

  • Pařížskou specialitou je projížďka pověstnou francouzskou "kachnou" neboli Citroënem 2CV, kterou u nás proslavily četnické komedie s Louisem de Funèsem. Lidového vozítka se vyrobilo pět milionů kusů, ale na ulicích Paříže je už téměř neuvidíte. Výroba skončila před dvaceti lety.
  • "4 roues sous 1 parapluie" čili "4 kola pod jedním deštníkem" je skvělá služba pro turisty. Řidiči jsou většinou jazykově vybavení studenti. Shrnovací střechy nejdou stáhnout ani za deště, takže nezapomeňte šátek, deštník.
  • Ceny začínají od 19 eur za osobu. Více na www.4roues-sous-1parapluie.com

Místo nudných naučených frází se pak dozvíte konkrétní věci. O čtvrti, kterou má dotyčný rád, o lidech, způsobu života. Nebo o školství, které je především státní, soukromými školami totiž Pařížané opovrhují, protože většinou za moc nestojí.

Christian Ragil třeba upozorňuje na vymoženost pařížských parků. "Všude v nich je teď zavedeno wi-fi, aby nebylo nutné hledat internetové kavárny," tvrdí Christian. Nebo vám vysvětlí, jak si vypůjčit kola, která stojí v tisících na pařížských ulicích. Pokud je postavíte do dalšího stojanu do 30 minut, je použití zdarma, jen musíte pomocí karty vložit vratnou zálohu. Nadšení cyklisté by tuto možnost pohybu po Paříži měli zvážit.

Pokud jste s průvodcem spokojeni, sluší se poděkovat, případně lze přidat i menší finanční odměnu.

Město labužníků

O francouzské kuchyni je zbytečně mluvit, lepší je přímo ochutnávat. A co teprve když spojíte kulinářské zážitky s plavbou na lodi. Vybrat si můžete přímo v přístavišti na nábřeží pod Eiffelkou. Některé projížďky pořídíte už za 10 eur, ale počítejte s tím, že na palubě je hlava na hlavě.

Originálním zážitkem je luxusní projížďka na některé z lodí flotily Bateaux parisiens (www.bateauxparisiens.com), kde budete mít na výběr i tři gurmánská menu.

A tak zatímco míjíte 14 památníků, čtyři muzea, katedrálu, pařížskou Sochu svobody či podplouváte 25 mostů, to vše s výkladem, ochotný a usměvavý personál vám snáší modré z nebe, nebo alespoň skvělé menu včetně aperitivu, vína a dezertu. Obsluha se vám navíc osobně představí, tady si totiž zákazníka váží. K tomu vám hraje živá hudba.

Opulentní oběd včetně plavby vás přijde na 53, 63 nebo 73 eur, děti do 11 let platí polovinu. Cena se neliší krmí, ale podle toho, zda sedíte přímo na přídi nebo se spokojíte se stolkem na vyvýšeném středu.

Večerní plavby, které začínají ve 20:30, jsou dražší (od 97 do 165 eur), ale není snad romantičtější příležitosti třeba k žádosti o ruku.

Na řízky z domova zapomeňte

Samozřejmě se můžete ubytovat v levném hotýlku či penzionu na okraji města nebo dokonce ve Formuli 1 kousek za Paříží. Jenže co noční život? Centrum se prostě hodí. Finančně výhodnější je např. Adagio City Aparthotel, síť hotelů s apartmánovým ubytováním (od 49 eur na osobu). Jen v Paříži má dvanáct hotelů, jeden poblíž Opery a samozřejmě i metra. Navíc pouze pár desítek metrů od něj končí autobus z letiště Charlese de Gaulla.

Jedno a dvouložnicové apartmány jsou vybavené kuchyňkou s mikrovlnkou, varnou deskou, myčkou, konvicí i nádobím. Místo vaření ale není nad to zaběhnout ráno do některé boulangerie neboli pekárny, které otevírají už v 6 ráno (potraviny až v 9), nakoupit čerstvé bagety, croissanty nebo pain au chocolat připomínající croissant, ale uvnitř pěkně s čokoládou. K pečivu nabízejí i čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávu a jogurt ve skle.

Kde je metro králem

Jednou z hlavních předností Paříže pro turistu je metro. V provozu je už od roku 1900. Jeho současných 16 linek, 200 km tratí a přes 300 stanic představují dostatečnou záruku toho, že se dostanete snad všude, kam potřebujete. Říká se, že k nejbližší zastávce metra je v Paříži všude maximálně 500 až 600 metrů.

Pokud chcete strávit v Paříži tři dny, nekupujte si jednotlivé lístky (1,6 €) ani tzv. carnety po deseti kusech (za 11 €), ale pořiďte si speciální kartu "Paris visite" za 20 eur. Ta platí tři dny pro zóny 1 až 3. Paříž je rozdělena do šesti zón, pro zóny 1 až 6 stojí karta 40,50 €, na pět dní 49,40 €. Detaily o tarifech ZDE.

Paris visite za 20 eur platí na tři dny nejen na metro, ale i vlaky (RER-Linien, RATP a SNCF) a autobusy a i na lanovku na Montmartre. S kartou zároveň získáte slevu na vstup do řady muzeí a dokonce i desetiprocentní slevu při nákupu v slavné Galeries Lafayette na bulváru Hausmann. Můžete si ji objednat přes internet už v Česku a doručí vám ji poštou, jinak se prodává také na letištích a v turistických kancelářích. Pozor, v Paříži smí jezdit bez lístku pouze děti do čtyř let. Od 4 - 11 let pak platí poloviční cenu. Pokuty neriskujte, jsou poměrně značné, od 20 do 150 eur.

V Moulin Rouge bodují Češi

Zatímco Eiffelovku lze pouze obdivovat pohledem, další typický symbol Paříže, "hříšný" Moulin Rouge se musí vidět. A zevnitř. Což činí návštěvníci už 121 let. 

Moulin Rouge

  • Každý den jsou dvě představení - ve 21 a ve 23 hodin. Pokud vám stačí zhlédnout představení a láhev šampaňského k tomu, připravte si 102 nebo 92 eur, levnější je večerní představení.
  • S večeří se ceny šplhají od 150 do 180 eur.

Tento nejznámější světový kabaret láká na dlouhonohé krásky i odhalená ňadra, ale také svalnaté hrudi tanečníků. Mimochodem, dnes je tu nejvíc Australanek, mají prý nejdelší nohy.

V tanečních číslech ale trumfují artisté s českými pasy. Vystupujete tu totiž Mario Berousek, rodák z Vinohrad a nejrychlejší žonglér světa, který si svůj zápis do Giunnessovy knihy rekordů vysloužil už v roce 2000. Rychlost jeho kuželů okem nikdo nestihne, proto se do nich musely zabudovat elektronické čipy, které snímal počítač. Za 60 sekund dokáže 240krát otočit pět kuželů o délce 50 centimetrů.

Tak rychle snad nedovede běžný smrtelník ani tleskat. A že je čemu. Při potlesku ale šetřete síly, po famózním Mariovi nastupuje Duo Stykan, manželský pár, jehož 45 kilogramů těžká (tedy spíše lehká) část pochází opět z Čech, silnou oporou jí je manžel, absolvent slavné ruské cirkusové školy. I oni mají ve svém vystoupení unikátní prvky, které neumí nikdo jiný na světě.

Kdo chce zažít noční život v Paříži, asi by neměl její návštěvu moc odkládat. Aby bylo ještě co zažívat... Zatímco dříve se bary zavíraly v pět ráno, dnes už musí končit dvě hodiny po půlnoci. Zákaz kouření vyhání kuřáky na ulici, kde ruší klid. Nejeden slavný bar už musel kvůli hluku na pár týdnů zavřít, někdy si úředníci vzali jako záminku, že se zavřelo třeba jen o dvacet minut později. C´est la vie...

  • Související články

Chci, aby vyvolala diskusi, přeje si návrhář olympijské kolekce Jan Černý

29. září 2023

Premium Prý si o to řekli sami sportovci, kteří chtěli něco mimořádného, netradičního. Český olympijský...

Paralympijský výbor schválil start ruských sportovců na letních hrách v Paříži

29. září 2023  14:10,  aktualizováno  17:46

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) schválil účast ruských sportovců na letních hrách v Paříži v...

Perušič a Schweiner opanovali skupinu a jsou na Pro Tour v Paříži ve čtvrtfinále

29. září 2023  14:06

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem postoupili na turnaji Pro Tour kategorie...

MS ve sportovní gymnastice uvidí návrat hvězdy i boj o olympijské hry v Paříži

29. září 2023  8:54

Návrat americké hvězdy Simone Bilesové bude nejsledovanějším příběhem na mistrovství světa ve...

Ferda Mravenec oslavil devadesátiny. Původně byl vandal, ochmelka a násilník

29. září 2023

Zapomeňte na veselého a galantního brouka z české louky, který si za každé situace ví rady....

Jako seriálová Diana okouzlila. Elizabeth Debicki je budoucí superhvězda

28. září 2023

Premium Půvabná Elizabeth Debicki patří mezi největší herecké talenty současnosti. A Hollywood i diváci od...

Francouzský velvyslanec opustil Niger, po převratu v zemi ho drželi jako rukojmí

27. září 2023  18:12

Francouzský velvyslanec Sylvain Itté ve středu odletěl z Nigeru, potvrdil Elysejský palác. Po...

Beachvolejbalistky Dunárová a Resová se s Paříží rozloučily v kvalifikaci

27. září 2023  11:17

Plážové volejbalistky Miroslava Dunárová s Danielou Resovou vypadly na turnaji Pro Tour Elite v...

Jacksonův klobouk vydražili za dva miliony korun, měl ho před zlomovým „moonwalk“

26. září 2023  19:35

Bylo to znamení, že je tu král a předzvěst ikonické měsíční chůze. Černý klobouk se stuhou, který...

Kamarádi z Ria vyhlíží Paříž. Soupeři se smějí, když mě vidí, říká Krpálek

25. září 2023  16:50

Oba jsou olympijskými šampiony, oba pro zviditelnění svého sportu udělali víc než kdokoliv před...

Paříži, já už jedu. Prskavcova naděje na unikátní olympijský dvojboj zase ožila

25. září 2023

Premium Londýn (Od našeho zpravodaje) Poslední mistrovství světa, které předchází olympijským hrám, je považováno za nejtěžší závod, jaký...

Bylo jich hodně, nebo málo? Ve Francii se počet demonstrantů liší devítinásobně

24. září 2023  12:43

Několik desítek tisíc Francouzů po celé zemi v sobotu demonstrovalo proti policejnímu násilí. Podle...

Srazil svou oběť autem, zbytek gangu ji ubodal. Raper MHD dostal 12 let

24. září 2023  9:01

Francouzského rapera MHD poslal v sobotu soud na 12 let do vězení za vraždu mladého muže. K té...

Táto, vyjeď medvěda. Jak Prskavec pádloval pro stříbro a manželka omdlívala

23. září 2023  19:04

Londýn (Od našeho zpravodaje) Jak se cítí vicemistr světa? „Skvěle. Protože dneska to byl jeden z nejtěžších závodů mé kariéry,“...

Světové jedničky Irové zdolali na MS ragbistů obhájce titulu Jihoafričany

23. září 2023  16:41,  aktualizováno  23:18

Irští ragbisté na mistrovství světa potvrdili pozici prvního týmu světového žebříčku a v utkání...

Zápasník Omarov slavil na MS v Bělehradě bronz a účast na OH

23. září 2023  13:44,  aktualizováno  20:11

Zápasník Artur Omarov vybojoval na mistrovství světa v Bělehradu bronzovou medaili. Životní úspěch...

Prskavec vybojoval světové stříbro. A navrch jistotu olympijské Paříže

23. září 2023  12:31,  aktualizováno  16:16

Olympijský vítěz Jiří Prskavec získal na mistrovství světa potřetí v kariéře stříbro na kajaku....

Pošlete Le Penovou k soudu, žádá prokuratura kvůli zneužívání fondů EU

22. září 2023  13:59

Prokuratura v Paříži v pátek požádala o proces s Marine Le Penovou kvůli její kauze údajného...

Macron je pro start Rusů na hrách. Putin už pokrytecky útočí i na MOV

21. září 2023

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá 309 dnů. Budou na nich v červenci 2024 i Rusové? Čas na...

Zápasnici Hanzlíčkovou čekají na MS po prohře ve čtvrtfinále opravy

20. září 2023  18:44

Zápasnice Adéla Hanzlíčková prohrála na mistrovství světa ve váhové kategorii do 68 kg ve...

Věčný oheň, politika a banket s hvězdami. Karel III. konečně přijel do Francie

20. září 2023  17:30,  aktualizováno  21:51

Vítězný oblouk, věčný oheň a luxusní banket se světovými hvězdami. Tak uvítala Francie britského...

České volejbalistky po porážce se Srbskem ztratily šanci na olympiádu

20. září 2023  12:25,  aktualizováno  16:35

České volejbalistky v olympijské kvalifikaci prohrály 1:3 na sety s mistryněmi světa ze Srbska. Ve...

OBRAZEM: S prvním bizjetem přišli v roce 1954 Francouzi, ale měl jednu vadu

19. září 2023

Business jet, nebo také bizjet, je proudové letadlo určené pro privátní lety v neveřejné letecké...

Od 20 let po doživotí. Padly tresty za bomby v Bruselu, které zabily 32 lidí

15. září 2023  22:08,  aktualizováno  22:53

Belgický soud vynesl tresty nad osmi strůjci teroristických útoků, které si v Bruselu v březnu 2016...

Francouzský velvyslanec je rukojmí. Drží ho na ambasádě v Nigeru

15. září 2023  20:26

Francouzský velvyslanec v Nigeru Sylvain Itté je tamní vojenskou juntou zadržován na ambasádě jako...

Z pařížského bytu skladatele Gainsbourga bude muzeum. Vstupenky jsou vyprodané

14. září 2023  6:55

Byt francouzského hudebního skladatele a zpěváka Serge Gainsbourga v Paříži se otevře veřejnosti...

Turisté se v Bordeaux otrávili jídlem, žena zemřela, sedm lidí bojuje o život

13. září 2023  15:33

Nejméně dvanáct hostů restaurace v centru francouzského města Bordeaux se minulý týden otrávilo...

Limity olympijských kruhů. Jak „brutálně speciální“ bude kolekce Jana Černého

13. září 2023

Je jasno. Nástupovou kolekci pro sportovce na Letní olympijské hry v Paříži 2024 vytvoří Jan Černý....

OBRAZEM: Cylindry, holínky, zlatá podšívka. Připomeňte si minulé olympijské kolekce

11. září 2023  18:58

Kolekce oblečení pro olympijské hry je vždy pod velkým drobnohledem a stejně jako vše ostatní...

Brutálně speciální. Každý na ni bude mít názor, zní o olympijské kolekci

11. září 2023  16:38

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývá ještě 319 dní, první náznaky o podobě oblečení, ve...

Nažhavení Francouzi, skromní All Blacks. Fascinující podívaná se šiškou začíná

8. září 2023  8:59

Na nástupišti na hlavním nádraží v Paříži čekali i francouzský ministr obrany Clément Beaune či...

Zlatý Fuksův rok. Vím, že umím porazit každého, říká. A teď olympiáda?

7. září 2023  16:49

Když na tiskové konferenci k závěru sezony zaznělo, že letos získal medaili ve všech individuálních...

Richarda Müllera čeká další operace. Na pódiu mám křeslo, říká zpěvák

7. září 2023  12:09

Zpěvák Richard Müller opět vystupuje. Po operaci nohy však musí při zpívání sedět. V Show Jana...

Hvězda Amélie z Montmartru měla vážnou nehodu na motorce

4. září 2023  17:53

Francouzský herec, režisér a producent Mathieu Kassovitz (56) skončil ve vážném stavu v nemocnici....

Radní Prahy 1 by chtěl z centra vymýtit elektrokoloběžky, navrhne referendum

4. září 2023  15:30

Vojtěch Ryvola (ANO), radní Prahy 1 pro dopravu, chce uspořádat místní referendum o zákazu...

Basketbalisté Jižního Súdánu a Japonska mají jistou účast na olympiádě

2. září 2023  15:22

Basketbalisté Jižního Súdánu si jako nejlepší africký tým na mistrovství světa zajistili premiérově...

Zemřel miliardář Al-Fayed. Otec milence princezny Diany se s tragédií nesmířil

2. září 2023  7:07,  aktualizováno  9:59

Ve věku 94 let zemřel v Británii usazený miliardář egyptského původu Mohamed Al-Fayed, který dříve...

Francie se obává dalších nepokojů. Soud zastavil stíhání četníků za smrt Traorého

1. září 2023  19:47

Soud ve Francii ve čtvrtek zastavil vyšetřování četníků v souvislosti se smrtí černošského...

V Paříži začíná platit zákaz sdílených elektrických koloběžek

1. září 2023

V Paříži začal v pátek platit zákaz sdílených elektrických koloběžek. Jejich provozovatelé museli v...

Britská princezna Diana zůstává ikonou i více než čtvrtstoletí po smrti

31. srpna 2023  14:55

Princezna Diana, která zahynula 31. srpna 1997 při autonehodě v Paříži, dodnes zůstává ikonou...

Fuksovi byli v Paříži druzí na deblu, mají první společnou medaili ze SP

31. srpna 2023  12:38,  aktualizováno  17:05

Bratři Martin a Petr Fuksové mají první společnou medaili ze Světového poháru. Na olympijské...

Vingegaard na Vueltě: Jen ať se Evenepoel vozí v červené. Nám to vyhovuje

31. srpna 2023  8:56

Zvratem v předposlední etapě ovládli s Primožem Rogličem italské Giro. Pak jim na Tour vycházelo...

Vítězný návrat Bilesové. Americká gymnastka má rekordní domácí titul ve víceboji

28. srpna 2023  9:51

Slavná americká gymnastka Simone Bilesová získala po nedávném návratu k závodům po dvouleté pauze...

Čtyři čtvrtky byly hodně, říkala Vondrová. A co přidat za rok i ženskou štafetu?

22. srpna 2023  9:35

Budapešť (Od našeho zpravodaje) Čtvrtá čtvrtka za tři dny ji už příliš bolela. „Bylo toho hodně. Snažila jsem sama sobě namluvit,...

Češi budou na MS v rychlostní kanoistice bojovat o medaile i místa na OH

22. srpna 2023  9:19

Nejen o medaile, ale také o místa na olympijských hrách v Paříži se bude od středy do neděle...

Předobraz Pěstí ve tmě zmizel. Žižkovský boxer a střelec zemřel před 80 lety

21. srpna 2023  16:19

Film Pěsti ve tmě připomíná slavnějšího Rockyho. I příběh boxera z žižkovské periferie navíc...

Nezval, Toyen, Hynais... Montmartre, ráj bohémů a padlých žen, milovali i Češi

20. srpna 2023

Premium Malíři. Hudebníci. Herci. Tanečnice. Prostitutky. Bohémové. Kriminálníci. Filozofové. Chudí a ještě...

Seina je znečištěná, další předolympijský test v Paříži raději vzdali

19. srpna 2023  16:19

V Paříži se nepodařilo uskutečnit další plánovaný test na plavecké soutěže v Seině pro olympijské...

Nausch Sluková po zklamání pokračuje. Vytáhla si mládě, které studuje v USA

18. srpna 2023  6:59

Před rokem utvořily zajímavou dvojici a vyhlásily, že budou bojovat o účast na olympijských hrách v...

Střelci zabojují na mistrovství světa v Baku o medaile i místa na olympiádě

16. srpna 2023  10:27

Na mistrovství světa ve sportovní střelbě v Baku se začnou ve čtvrtek udělovat první medaile a pro...

Může se hodit

Jak se tam dostat 

S nízkonákladovými leteckými společnostmi se do Paříže dostanete už za méně než 1 000 korun, záleží však na včasné rezervaci. Jen pozor na další náklady a také letiště, kam vás dopraví.

Zatímco letiště Charlese de Gaulla (CDG) je 26 kilometrů od Paříže (Orly pouze 11 kilometrů, ale tam se z Prahy u přímých cest nelétá), letiště Beauvais je o další desítky kilometrů dál. Cesta autobusem z tohoto letiště trvá i dvě hodiny a je samozřejmě dražší než z CDG. Autobus Roissy Bus od letiště Charles de Gaulle do centra k zastávce Paris opéra stojí 9,10 eur.

Na letiště Charlese de Gaulla létá každý den např. společnost Easy Jet . Pokud letenku koupíte s dostatečným předstihem, můžete se vejít do 689 korun včetně letištních poplatků a v ceně je i zavazadlo do 20 kg do zavazadlového prostoru a příruční do 8 kg na palubu.

Wizzair využívá letiště Beauvais, cena je bez zavazadla.

Pozor na nákupy na letišti

A ještě jedna rada: pozor na nákup francouzských dobrot na letišti. "Odlétali jsme z Beauvais, kolega z práce si přál dovézt sýry. V letištním obchůdku jsem vybrala ty nejlepší. Skončily v koši, do letadla nám je nedovolili vzít. Žádné varování přitom nikde nenajdete. Pro koho je tam tedy prodávají?" vzpomíná na svou nedávnou zkušenost Helena Ševcová z Prahy.

Užitečné informace

www.ratp.fr- prodejce jízdenek Paris Visite na metro, vlaky a autobusy

en.parisinfo.com/- turistická informační kancelář Parisinfo

www.bateauxparisiens.com - plavby s Bateaux Parisiens

www.parisiendunjour.fr - dobrovolní průvodci

www.moulinrouge.fr- Moulin Rouge

http://cz.franceguide.com - francouzská agentura pro podporu cestovního ruchu ATOUT FRANCE v České republice

www.adagio-city.com - Adagio City Aparthotel

www.4roues-sous-1parapluie.com - projížďka Citroeny po Paříži, stránky jsou i v angličtině a němčině

Jak ušetřit v muzeích

Mnohá muzea a památky v Paříži mají vstupy zdarma vždy první neděli v měsíci, to platí i o Louvru.

Jako v ráji si v Paříži mohou připadat studenti do 26 let. Ti, kteří pocházejí z některé ze zemí Evropské unie, mohou využít rozsáhlé nabídky vstupu do muzeí zdarma.