Ať už je příčina jakákoli, inkontinence omezuje život pacienta ve všech směrech. Problémy ovlivní jeho práci, sport, vztahy, intimní život nebo běžná společenská setkávání. Protože se nemoc zhoršuje postupně, pacienti si na potíže často zvykají a příznaky přehlížejí, jelikož pro ně nejsou „život ohrožující“. A protože jim navíc stud brání problémy řešit, čím dál častěji se uzavírají doma.
V pokročilé fázi může nastat sociální izolace, nemocní přicházejí o zaměstnání, partnery, v některých případech už si nedojdou ani nakoupit. K takovému chování může výrazně přispívat velké společenské stigma, které nemoc provází – o nemoci se nemluví, pacienti se cítí odsuzováni, nepochopeni, společnost jako by si s nimi nechtěla „špinit“ ruce.
Intimní problémy nejsou tabu. Jak na kvasinky nebo inkontinenci |
Problém řešte včas
Při léčbě inkontinence přitom v obecné rovině platí totéž jako u spousty jiných onemocnění – je dobré své problémy řešit včas, později už mají lékaři poměrně omezené možnosti.
Situaci popisuje i profesor Jan Krhut z FN Ostrava: „Inkontinence jako taková člověka nezabije, ale zabije jeho život, tedy to, co dělá život pěkným.“
O co vlastně jde? Inkontinence se projevuje únikem moči či stolice nebo naopak neschopností se vyprázdnit. Souvisí s neustálým puzením jít na toaletu a s častými bolestmi břicha. Močovou inkontinencí trpí až 40 procent české populace. Jde zejména o hyperaktivitu močového měchýře nebo naopak o retenci moči (zadržování, nemožnost se vymočit), která vyžaduje cévkování.
Inkontinence stolice
Tento problém je sice méně častý, zato je spojován ještě s větším stigmatem. Projevuje se samovolným únikem stolice, nebo naopak obtížemi s vyprazdňováním, jako jsou zácpa nebo nemožnost se vyprázdnit.
Nemoc zdaleka nepostihuje pouze seniory, problémy s ní mají naopak mladší lidé. Příčin je hned několik, mnohdy nejsou zcela známé, často však souvisí s operacemi, které naruší nervy v oblasti pánevního dna.
VIDEO: Cviky, které vás zbaví bolesti zad a ochrání před inkontinencí |
Také se objevují problémy v důsledku poporodních poranění, dále poúrazových stavů spojených s poraněním míchy či mozku nebo je na vině i stres. Provázet však mohou i jiná závažná onemocnění, např. roztroušenou sklerózu, mozkovou mrtvici či diabetes.
Novinka v léčběMetoda sakrální neuromodulace je vysoce efektivní, zároveň i maximálně šetrnou metodou, která dokáže zmírnit obtíže až o 95 procent. „Provádí se ve dvou krocích, nejprve je elektroda implantována tzv. na zkoušku, po dobu čtrnácti dnů se zkouší účinnost terapie i nastavení stimulace, v této fázi je ovládána externím stimulátorem. Ve druhé fázi je implantován dlouhodobý stimulátor do oblasti nad kostrčí natrvalo. Zákrok je však vratný, pokud by např. příčiny inkontinence postupem času vymizely, je možné přístroj snadno vyjmout,“ vysvětluje lékař Julius Örhalmi z Nemocnice Hořovice. |