Na stresovou inkontinenci pomohou cviky na posílení pánve i speciální laser

  1:57aktualizováno  1:57
Lehký až střední nekontrolovaný únik moči nejčastěji trápí mladé maminky po porodu přirozenou cestou nebo ženy po menopauze. Zjišťovali jsme, co stresovou inkontinenci způsobuje, a jak lze tento choulostivý problém řešit.

Stresovou inkontinenci charakterizuje nechtěný únik moči při zvýšení tlaku v dutině břišní. Moč uniká bez pocitu nucení na močení, například při zvedání těžkých břemen, cvičení a sportu, kašli, smíchu apod.

„Problém je daný oslabením mechanismu močového svěrače nebo svalstva pánevního dna. U žen se stresová inkontinence nejčastěji objevuje jako důsledek těhotenství, porodu nebo menopauzy,“ vysvětluje na úvod uroložka Vlasta Vyhnánková z Medicom Clinic.

Vhodné léky a režimová opatření

S posilování pánevního dna začněte hned po porodu

Pánevní most

Pánevní most - Položte se na záda, pokrčte nohy a zvedněte pánev směrem nahoru. Chodidla jsou na šířku pánve, tiskněte je k podložce a zároveň směrem k tělu. Se zatnutím hýžďových svalů zvedněte pánev a boky vytlačte směrem vzhůru. Stabilizujte se a potom se brzdivým pohybem vracejte dolů, kde se pouze lehce dotknete podložky. Opakujte 20 - 30 krát.

Léků určených k řešení tohoto zdravotního problému bohužel existuje jen velmi málo. „Používají se místně aplikované hormonální přípravky (estrogeny), které ovlivňují pojivovou tkáň a výživu epitelu sliznic. Užívají se zejména u žen v menopauze,“ říká dále uroložka. Součástí léčby jsou však podle ní i různá režimová opatření. Pacientkám se například doporučuje snížení jejich tělesné hmotnosti minimálně o pět procent z původní váhy a dbát na dostatečný přísun tekutin, který by se měl pohybovat mezi půl druhým až třemi litry denně. V neposlední řadě je pak vhodné přestat s kouřením.

Cviky k posílení pánevního dna

Kromě úpravy životního stylu a léků přispívá k posílení ochablých svalů pánevního dna i speciální cvičení. „Rehabilitace se skládá z gymnastiky svalů pánevního dna. Posilují se svalové skupiny, které mají vliv na sklon pánve. To znamená svaly hýžďové, stehenní, břišní a svaly v oblasti bederní páteře,“ vyjmenovává Vlasta Vyhnánková.

Podle uroložky je pak vhodné praktikovat především ucelený systém tzv. Kegelových cviků, jejichž úkolem je zvýšit sílu a odolnost svalů pánevního dna. Sérii několika speciálních cviků se vyplatí provádět denně, dbát přitom na důkladné provedení a koordinovat cvičení s dýcháním. Zmírnění potíží s inkontinencí lze díky tomu očekávat přibližně po čtyřech až pěti měsících strávených pravidelným cvičením Kegelovy sestavy.

„Toto cvičení můžu doporučit i jako formu prevence vzniku inkontinence ženám před porodem. Mezi nesporné výhody cvičení svalstva pánevního dna ostatně patří jeho fyziologická povaha a naprostá absence nežádoucích účinků,“ dodává lékařka.

Ambulantní laserové ošetření

Lehký až střední únik moči lze řešit také pomocí speciálního laserového ošetření. Zákrok se provádí pouze ambulantně, trvá patnáct až dvacet minut a předchází mu konzultace s urologem i cytologické vyšetření na gynekologii. Zákrok se nejčastěji provádí frakčním ablativním CO2 laserem, který pracuje na principu tepla, generuje infračervený paprsek.

Fotogalerie

„Jedná se o zcela bezbolestné ošetření, při kterém se zavádí speciální laserová hlavice až do k děložnímu čípku, a potom se pomalými rotačními pohyby postupuje ven k děložnímu vchodu,“ popisuje uroložka. Podle ní lze výsledek očekávat přibližně po čtyř až šesti týdnech. Po této době se pak doporučuje zákrok ještě jednou zopakovat, aby byl efekt ošetření co nejlepší a nejtrvalejší. Úleva od stresové inkontinence by měla díky zákroku vydržet přibližně na dobu dvou let.

Pomocí tohoto laserového ošetření mohou navíc ženy vyřešit mnohem více zdravotních obtíží, než diskomfortní stresovou inkontinenci.

„Zákrokem se obnovuje elasticita a tonus pochvy, zvyšuje se tvorba vaginálního sekretu. Zásluhou laseru proto ustupuje bolest pociťovaná při pohlavním styku, takzvaná dyspaurenie, a stejně tak se tím ženy zbavují opakovaných zánětů močových cest nebo pochvy,“ chválí účinky uroložka Vlasta Vyhnánková.

Zákrok se ženám nedoporučuje pouze v době těhotenství a ve dnech menstruace. Při kojení ho naopak podstoupit lze. První dva až tři dny po tomto ošetření je také běžné lehké špinění. V rámci prevence zanesení infekce není vhodná návštěva sauny, bazénu a žena by se měla zdržet také pohlavního styku.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pláč potřebujeme. Léčí naše tělo, duši i srdce, říká psychiatrička

Slzy. Pro někoho znak slabosti, pro jiného přirozená součást života. Pláč nás nikdy nepřepadá bezdůvodně, našemu tělu a...

Premium

Jak nejíst nekvalitní jídlo? Dietoložka Slimáková má jednoduchou radu

Rady, co jíst a co nejíst, už se ve virtuálním světě slily v jeden velký nepřehledný zmatek, v němž se orientujeme jen...

Sbohem, deprese. Zaručené rady, jak nepropadnout podzimnímu splínu

Podzimní období je plné nádherných barev, dechberoucích západů slunce a oblíbené vůně páleného listí. Ovšem má i...

Čtenářka Anna zhubla na Srí Lance deset kilo. Jsem sebevědomější, říká

Anna Dzurenda překročila padesátku a kila se na ni začala doslova lepit. S tím se ovšem naše přední golfistka a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz