Dobírat, nebo nedobírat antibiotika? V Rozstřelu odpovídá primář Dlouhý

Vysíláme   11:00
„V současnosti pozorujeme nejenom nárůst streptokokových infekcí, ale i to, že streptokoky se zdají být agresivnější. A to nejenom u nás, ale v celé Evropě i ve Spojených státech,“ potvrzuje enormní nárůst streptokokových infekcí v Rozstřelu primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

„Objevují se v té souvislosti vzácné, ale velmi závažné komplikace, které jsou pro nás nové. Řada vědců teď zkoumá, proč se to děje, jestli z důvodů nějakých změn u pacienta nebo jde o změnu vlastností bakterie,“ popisuje současnou situaci host Rozstřelu.

Velký problém je nadužívání antibiotik

„Oproti jiným lékům jsou antibiotika zvláštní tím, že ovlivňují nejen jedince, který je užívá, ale i okolí, ostatní populaci, včetně zvířat. Když berete léky na tlak, je to jenom váš problém. Když berete antibiotika, ovlivňujete tím jak bakterie ve vašem těle, tak i bakterie v okolním prostředí a u ostatních lidí,“ vysvětluje infektolog.

„Příkladem mohou být právě nemocnice, kde častým nutným používáním antibiotik u závažných infekcí dochází k tomu, že tam přežívají odolnější bakterie. Na ty musíme použít silnější antibiotika, čímž ale zase vyselektujeme další nejsilnější jedince a jsme v začarovaném kruhu, který nás nutí hledat nová antibiotika, abychom byli schopni držet krok s mikrobiální populací,“ popisuje primář Dlouhý.

A dodává příklad z praxe: „Často u nás leží pacienti s těžkými antibiotickými průjmy. Jejich původci jsou bakterie clostridia. Tyto nebezpečné bakterie jsou v malinkém množství ve střevě a jsou odolné běžným antibiotikům. Ve chvíli, kdy my nějakými širokospektrálními antibiotiky vytlučeme všechny ty ostatní tzv. hodné bakterie, dostanou clostridia široké pole působnosti a způsobí opravdu strašný, krvavý průjem. Takových pacientů máme každý den na lůžkách až padesát. A je to ve všech nemocnicích. Jak v Evropě, tak ve světě.“

Penicilin je těžko nahraditelný

„Důvodem, proč tolik stojíme o penicilin, je jeho cílenost. Cíleně zasáhne pouze streptokoka a k tomu je nesmírně bezpečný. V podstatě nemá žádné vedlejší účinky. Jeho jediným rizikem je alergie. Je to antibiotikum vhodné pro pacienta a výhodné pro společnost, protože jeho užíváním nepodporujeme rozvoj rezistence u ostatních bakterií,“ vysvětluje nepostradatelnost penicilinu Pavel Dlouhý.

Zároveň v Rozstřelu srovnává přístup k antibiotikům v severních státech Evropy, u nás a na jihu. „Pro nás jsou velkým vzorem severské státy: Norsko, Švédsko, Dánsko. Tam všude používají antibiotika velmi cíleně a tím pádem mají také velmi nízký výskyt odolnosti vůči ostatním antibiotikům. Opakem je jih Evropy. V Itálii, Řecku či Španělsku to pálí jak z kanonu, mnoho antibiotik tam už ztrácí účinnost a je to velký problém. My jsme zatím někde uprostřed, ale chtěli bychom spíše k té Skandinávii.“

Když léky nezabírají. Antibiotická rezistence je čím dál větší problém

Dobírat, či nedobírat?

Podle primáře Dlouhého došlo také k posunu v přístupu k dobírání antibiotik. „Byly doby, kdy se řeklo, že musíte užívat předepsané tablety na angínu deset dní, i kdyby vám už nic nebylo. Studie ale ukázaly, že mnohdy stačí pět dnů. Naopak, když budeme antibiotika brát zbytečně dlouhou a ve chvíli, kdy už vlastně nejsou potřeba, opět přispíváme k rezistenci.“

Podobně primář Dlouhý varuje i před užíváním antibiotik na léčení běžných infekcí. „Často se stává, že maminka naléhá na pediatra, aby dítěti při viróze předepsal antibiotika. Tady ale žádná antibiotika nefungují, naopak dítěti škodí, protože rozvrací vnitřní flóru. A už vůbec léčbu neurychlí,“ říká lékař s dodatkem, že je potřeba vzdělávat nejen pediatry, ale i rodiče.

Důležité léky by se měly vyrábět v Evropě

Podle Dlouhého je důležité, abychom přestali být závislí na výrobě léků v Asii.

„V Česku jsme bohužel šli cestou, že léky musejí být úplně nejlevnější v Evropě. Cena léčiv se stanovuje podle dvou nejnižších cen v Evropské unii, takže my máme absolutně nejlevnější léky, což je na jednu stranu fajn, ale na druhou stranu ve chvíli, kdy se výrobce rozhoduje, kam požadované léky dodávat a kam ne, tak jsme první na řadě, koho škrtne. Zároveň celkově prodejní cena léků, kterým vypršel patent, je natolik nízká, že se nikomu nevyplácí je vyrábět. Pravidla výroby jsou v EU mnohem přísnější než v Indii nebo Číně, pořád na vás chodí různé kontroly a za to všechno dostanete osmdesát korun.“

Řešením by podle primáře Dlouhého byla podpora státu. „Měli bychom pojmenovat léky, které jsou životně důležité a které v Evropě potřebujeme vyrábět a investičními pobídkami dosáhnout nejen toho, aby se tady postavily výrobní linky, ale zajistit také, aby se to firmě, která tyto léky bude vyrábět dalších deset let, rentovalo.“

V Rozstřelu se dále primář Dlouhý vyjadřuje k návratu vymýcených nemocí, radí, jak v domácích podmínkách poznat, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci dýchacích cest, a mluví také o přetrvávajícím riziku covidu.

  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mám sen. A je trochu bizarní. Toužím po roli Hamleta, říká Veronika Lazorčáková

29. dubna 2024

Premium Umí plynně francouzsky, hraje na saxofon a její hlas zní z několika audioknih. Hlavně je však...

Bolest v kříži dokáže potrápit. Pomoci může cvičení i masáž

29. dubna 2024

Není to žádné velké ani závažné onemocnění, i tak však bolest v kříži dokáže potrápit. Aspoň jednou...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 29. dubna do 5. května

29. dubna 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...