Rozhovor: Kdo vyhraje letošní Ekumenický ultramaraton?

aktualizováno 
Názorů na ultratraily je stejně jako ultratrailistů. Ten dnešní je ale výjimečný. Je to jeho již dvoutisící patnáctý ročník a jeho zvláštností je tentokrát účast celé světové špičky. Kdo vyhraje letošní Ekumenický ultramaraton? Ježíšek, Alláh, JHVH, nebo Buddha?

Bude nejrychlejším ultramaratoncem i sprinterem světa je Ježíšek? | foto: koláž iDNES.cz

Jsme na tiskové konferenci v předvečer nejdůležitějšího světového ultramaratonu. Před námi sedí sestava závodníků z různých koutů světa. Osobnosti, které se na závodní scéně pohybují už celé věky, vypadají na první pohled civilně a sympaticky.

Ježíšek, izraelský ultramaratonec vzhledu Tonyho Krupicky, nejmladší rekordman kategorie super-ultra v dějinách, je sympaťák vyznávající bosý běh. Alláh, mezi kolegy nazývaný mazlivě Alí, je velice pohledný brunet s bílou pokrývkou hlavy a jemným tichým chováním. Buddha sice nemá postavu vrchaře, ale při plánovaných objemech se člověk té trošce tukových zásob vůbec nediví. A pan JHVH, rovněž borec původem z Izraele, je mezi novináři i závodníky velice oblíben pro svou zásobu klasických vtipů.

Dobrý večer, pánové. Pokolikáté se už účastníte tohoto závodu?

Ježíšek: Já teda slavím slabě přes dva tisíce startů. Tento závod je můj srdeční a účastním se ho už od raného mládí.

Alláh: Jsem tady nový. K ekumenii neměl nikdo z nás, závodníků, dlouho kladný vztah. Tak široké startovní pole je pro nás všechny nová zkušenost. Byl jsem v tomto ročníku vyzván k účasti na divokou kartu a jsem na celou tu show moc zvědavý.

JHVH: Znáte ten, jak přijde Kohn k rabínovi, že chce začít běhat?

Buddha: Taktéž poprvé. Chtěl jsem si rozšířit obzory před oslavami nového roku v Asii.

Santa Claus: Ho-Ho-Ho!

Jakou stravu si nesete v batohu na trasu tak dlouhého závodu?

JHVH: Nevim proč, ale trenér mi zakazuje šunku i řízky. Přijde mi to dost diskriminační. Znáte ten, jak se baví kněz a rabín o vepřové šunce?

Ježíšek: Budu jíst cokoliv, co mi na trase dají. Ale nejradši mám rybu, co si sám ulovím, a vodu, kterou si podle potřeby změním ve víno nebo energetický gel.

Alláh: Nejsem vybíravej, ale na gely si teda nepotrpím. Máme tady s Jehovou stejnýho výživovýho poradce, takže mám zakázané vepřové a taky alkohol. Ale proč, to teda netuším.

Buddha: Jím jen to, co nikdy nedýchalo.

Santa Claus: Ho-Ho-Ho, sušenky a mléko!

Všichni jste slavní závodníci a máte hromadu fanoušků. Následují vás, kopírují vaše tréninkové plány?

Alláh: Věřím v komplexní běžeckou přípravu včetně doprovodných kompenzačních aktivit. Rozšiřuje to obzory a zamezuje dalšímu vývinu běžeckých bebíček. Svoje sportovní sparingpartnery tedy vedu k triatlonové přípravě a rád je na trase potkávám. Akorát se bojím, že mě poslední dobou moji fanoušci tak jaksi špatně chápou.

Ježíšek: Hele, voni dávaj dávky, tak nedřu ani já.

Alláh: U nás berou lidi běh strašně vážně. V rámci nabírání objemů plavou přes Středozemní moře a pak dávají ultráče přes celou Evropu. Jejich tréninkové tábory jsou opravdu drsné. Měl bych si s nimi vážně promluvit.

Buddha: Pro mě je důležitější cesta než čas v cíli. Totéž se snažím vysvětlit i svým fanouškům a oni to chápou a respektují.

JHVH: Znáte ten fór, jak přijde Roubíček mezi sparťanský ultras a povídá...

Santa Claus: Ho-ho-ho!

Vánoční donáškový ultramaraton je klasická čtyřiadvacetihodinovka. Minimální délka trasy je 40 075 km, ale každý bloudí. Jaká bude vaše navigační strategie? Používáte nějakou techniku?

Buddha: Prej někdo používá support na trati v podobě sobů, ale mně přijde využívání druhých živých bytostí nesportovní.

Santa Claus: Ohó-ho-ho!

Alláh: Po otci mi zbyly nějaké mapy, tak se do nich podívám. Pro mne je to prvosed, očekávám na trase všelijaké komplikace.

Ježíšek: Pěkně po svých. Na rozmístění jednotlivých check-pointů mám vyvinutý šestý smysl nebo co. A fanoušci mě podporují po celé trati, to je paráda.

JHVH: Navigaci? Copak kradu? Jo, znáte ten fór, jak si Abeles koupí nový Suunta?

Jaký je vůbec váš tréninkový plán?

Ježíšek: Netrénovat. Třeba já čekám celou sezónu pěkně v chládku a soustředím se jen na ten hlavní závod. Věnuju se rybaření a golfu s Mojžíšem, jiné kompenzační aktivity neprovozuju.

Alláh: Dávám si jeden zkušební ultráč ročně, do svého oblíbeného Mekáče. Za odměnu, miluju totiž burgry a hranolky. Moji fandové už z toho dokonce udělali poutní místo. A jednou ročně měsíční detox, to tělu pomůže udržet závodní váhu. I když po setmění už mívám vlčí hlad a pak do sebe něco šoupnu.

Buddha: Být celý život na pouti a mít vyrovnanou mysl.

Santa Claus: Ho-Ho-Ho!

JHVH: Ty Santo, znáš ten fór, jak si Sára Klausová najde nového trenéra?

Poslední otázka - cítíte se jako konkurenti? Kdo letošní závod vyhraje?

Ježíšek: Já bych neřekl konkurenti. My si na trati navzájem vyhovíme, pomůžeme. Přes jistou rivalitu jsme spíš kamarádi. Americký Santa dělá závody ještě v Anglii a Austrálii, ale jde mu spíš sobí cross.

Santa Claus: Jo-ho-ho...došel rum v pralinkách.

Ježíšek: Ježišmarjá! Prosím vás, ty řeči o hlouposti sportovců jsou ve většině případů vážně jen pomluvy. Co se evropské konkurence týče, v Řecku je dobrej Santa Basil, svatý Mikuláš je polský šampión, v Itálii to všem pravidelně natírá Befana. No a samozřejmě Děd Mráz, který je mistr v ultrabězích napříč Sibiří. Takže v tak obsáhlém závodě vlastně vítěze určit nemůžete.

Buddha: Usilovat o vítězství je proti mé životní filosofii. Navíc EU jakékoliv diskriminační praktiky zakázala, i co se týče povolené rychlosti při závodech. Takže doběhneme nastejno, i kdybychom na sebe měli pět centimetrů čekat.

Alláh: To o rivalitě mezi námi jsou jen nenávistné kecy! Na každém ultramaratonu přece běžíš proti trati, a ne proti soupeřům. My jsme kamarádi a kolegové. Nesoulad mezi námi je jen práce médií. Už od starověku. No vážně, kašlete už na to a jděte spolu na pivo. Tedy pokud nemáte tak bláznivého výživáře jako já!

J.H.V.H.: Znáte ten fór, jak si Kohn, Novák, Ku-pij a Ahmed votevřou večerky v jedný ulici?

Létající špagetové monstrum: Santa to letos nedává z technických důvodů, a tak mi půjčil svůj dres a soby. Kdo nemá cedník, ať se hlásí! A nebojte, chutný oběd ani odpuštění hříchů ve splátkovém kalendáři vám nabízet nebudu!

Pánové, moc děkujeme a doufáme, že tento přelomový závod absolvujete ruku v ruce, v míru a pokoji. A že každému přinesete pod stromeček, co jeho jest. Šťastné a veselé!


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Snažíte se, ale nehubnete? Šest snadných kroků ke zdravému a krásnému tělu

Ilustrační snímek

Plavková sezona pomalu končí, ale vám se navzdory předsevzetím a úporné snaze nepodařilo získat vysněnou postavu?...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz