Vánoční kalkulačka: za vanilkový rohlíček si střihněte čtyřstovku

aktualizováno 
Konzumace jednoho vanilkového rohlíčku se rovná uběhnutí jedné čtyřstovky. Od začátku adventu až po Štědrý den běháme mezi úklidem a večírky plnými lákadel. Přečtěte si, jak udržet příjem a výdej v rovnováze a přitom si užít Vánoce.

Jeden vanilkový rohlíček spálíte zaběhnutím rychlé čtyřstovky | foto: Profimedia.cz

Útoky na štíhlou linii začínají ihned s nástupem adventu. V tento čas se hromadí pozvánky do společnosti, postává se s přáteli na náměstích se svařákem v ruce a pro nějakou tu kalorii navíc se nejde daleko. Navíc tento čas připadá v případě většiny běžců na dobu tréninkové pauzy. Všichni přemýšlí, jak si užít Vánoce a přitom se udržet ve tvaru příliš nepřipomínajícím kouli na stromečku. Jak na to? Ideální je uvědomit si opravdovou energetickou náročnost všech činností prováděných před Vánocemi a vypočítat si pro vlastní osobu energetickou bilanci.

Vánoční kalorická kalkulačka

Vánoční kolekce (100 g): +2 265 kJ

Adventní kalendář Orion (1 ks): +68,71 kJ

Vanilkové rohlíčky (50 g): +779 kJ

Bramborový salát (100 g): +880 kJ

Smažený kapr (100 g): +1 160 kJ

Plzeň (půllitr): +875 kJ

Vaječný koňak (malý panák): +70 kJ

Šampaňské (0,2 l): +670 kJ

Štrúdl (100 g): +1 205 kJ

Chlebíček se šunkou na salátě (1 ks): 702 kJ

Rybí polévka (200 g): +549 kJ

Hranolky (100 g): +678 kJ

Kuřecí řízek (100 g): +1555,5kJ

Svařák (0,2 l): +879 kJ

Procházka za zvířátky -0,2 kJ/kg/min

Úklid: -0,3 kJ/kg/min

Zimní plavání: -0,4 kJ/kg/min

Běh z místa činu: -0,73 kJ/kg/min

Denní příjem šedesátikilové ženy, která má sedavé zaměstnání, je asi 7 652 kJ. Denní příjem muže, který váží osmdesát kilogramů a také pracuje v kanceláři ve střední míře stresovosti, je zhruba 10 599 kJ (zdroj: www.kaloricketabulky.cz). Dáte-li si na večírku tři sklenice vína a pět chlebíčků se šunkou na salátu, právě jste spotřebovala 5 430 kJ, tedy dvě třetiny svého optimálního denního příjmu. A to jste ještě nedošla k míse s brambůrky! Ideální kompenzací bude, když si druhý den naordinujete mytí oken, při kterém za hodinu spálíte 756 kJ. Tedy o něco víc, než je příjem jednoho zmíněného chlebíčku. Hodinové žehlení vydá zhruba za deci a půl vína, totéž půlhodina luxování. Větší výdej vám zajistí povšechný úklid včetně koupelny, kdy za hodinu tvrdé práce spálíte cca 900 kJ. Samozřejmě si přitom zobnete kousek čokolády z adventního kalendáře a jste zase 68,7 kJ v plusu. Pamatujte tedy, že jeden povedený večírek se kaloricky vyrovná téměř celému předvánočnímu úklidu vašeho bytu.

Samotný Štědrý den je kalorickou pastí sám o sobě. Pokud vás zlaté prasátko a jeho velké zahnuté zuby nezajímají a snídáte vánočku s kakaem, hned máte na kontě plusových 1 417 kJ. K tomu si ďobnete pár vanilkových rohlíčků a máte dalších 779 kJ plus. A to je, prosím, deset ráno. K obědu si s černým svědomím dáte houbového kubu, který je zdravý a nízkokalorický a který připraví vaše tělo na večerní hody (1436 kJ ve 300 g).

Klasické české štědrovečerní menu skládající se z rybí polévky, smaženého kapra, bramborového salátu a dvou půllitrů plzeňského piva je za 4 339 kJ. K tomu připočteme drobné mlsání v podobě vaječného koňaku, štrúdlu, sklenky šampaňského a nějaké té čokoládové figurky uzmuté ze stromečku... a jste vysoko nad limitem toho, co byste ve dni vegetování před televizí měli spořádat.

Zvrátit energetickou bilanci ve svůj prospěch můžete pohybem. Procházka do lesa spojená s krmením zvířátek vám odečte 1080 kJ, tedy konzumaci malého kuřecího řízku. Pokud potkáte hezký potok a rozhodnete se otužovat, vězte, že každá minuta zimního plavání spálí malý kousek čokolády. Za každou půlhodinku zpěvu koled můžete odečíst jednu deci vína. V případě, že budete muset před rozčileným publikem prchnout, spálíte jednu celou sklenici vína navíc. Při závěrečném spurtu za nejbližší roh si budete gratulovat, že jste tak dobře trénovaný běžec, a za odměnu sami sebe pozvete na svařák. Přičtete si tak sice další téměř desetinu celodenního příjmu, ale když jsou ty Vánoce... Měly by být šťastné, veselé a kaloricky alespoň trošku bezstarostné.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Další z rubriky

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz