Jíme dehet i lidské vlasy. Jaká jsou další děsivá fakta o jídle?

Jídlo dnes nemůže jen chutnat, musí taky dobře vypadat. Výrobci ovšem někdy k vylepšení vzhledu používají ingredience, které by mnozí lidé sotva vzali do pusy, kdyby věděli, z čeho pocházejí. Třeba lesk některým pokrmům dodává voskovitý výměšek brouka červce lakového. Některé složky v potravinách nejsou jen "nechutné", ale mohou nám i ublížit.

Nadýchaný chleba pomůže vytvořit E920 a džus zase obarvit E102. Dobrou chuť! (ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od nejrůznějších kontaminantů, které se do jídla dostanou víceméně omylem, přes podivné přídavné látky prazvláštního původu až po zdraví škodlivá potravinová barviva a přísady. Přečtěte si, co vlastně jíte, možná budete překvapeni. 

Chlupy hlodavců a lidské vlasy

Je jasné, že i přes veškerou snahu o důslednou hygienu se prostě občas nějaký ten chloupek v jídle objeví. V USA dokonce FDA (Food and Drug Administration) dovoluje chlupy hlodavců v jídle, pokud jich tam není příliš mnoho. Konkrétně je povolen jeden chlup na každých sto gramů jídla. Chlupy, stejně jako hmyz, jsou považovány za přirozené kontaminanty a v malém množství, ať už je to jakkoli nechutné, jsou pro konzumaci neškodné. 

Něco jiného však je, když se nejedlé látky jako peří, prasečí štětiny nebo dokonce lidské vlasy do jídla přidávají záměrně. Například takový L-cystein E920, který se vyrábí z peří, oslích kopyt, chlupů či lidských vlasů. L-cystein lze vyrábět i synteticky, ale levnější je získávat ho z odpadu jako jsou lidské vlasy. 

Nejčastěji jde o vlasy zákazníků z čínských kadeřnictví. Aminokyselina L-cystein se v podobě bílého prášku používá jako kypřící přípravek na pečení, aby těsto bylo pružnější a pevnější. Obecně se považuje za látku pro člověka bezpečnou, ale pokusy na zvířatech ukázaly i jisté nežádoucí účinky jako například poškození jater a funkce ledvin. 

Brouci v jogurtech a zmrzlinách

Teď se nebavíme o muškách, které se utopí ve zmrzlině. Řeč je o broucích, kteří potravinám dodávají lákavou krásně červenou barvu. Především vegani by měli vědět, že karmín, červené potravinové barvivo neboli E120, se vyrábí z rozdrcených červených zadečků samiček afrického hmyzu Dactylopius Coccus (červec nopálový). Více o tomto barvivu si můžete přečíst zde.

Karmín se běžně přidává do jogurtů, především těch jahodových, sušenek, bonbonů, zmrzlin a ovocných džusů, ale také do dekorativní kosmetiky. Karmínem se také obarvují potraviny určené pro děti, ale podle odborníků může karmín způsobovat hyperaktivitu, alergické reakce nebo dokonce astma. 

Červec nopálový je sice součástí přírody, ale proč ho jíst v jahodovém jogurtu?

Což takhle dát si dehet

Červeň Allura AC neboli E129 se získává z uhelného dehtu a ropy a běžně se používá na obarvování žvýkaček, sladkostí, limonád nebo také salámů. Setkáte se s ní ovšem i v kosmetice, lécích a šamponech. Přitom se nejedná o naprosto bezpečnou látku, studie ukázaly, že E129 může způsobovat hyperaktivitu u dětí, zhoršovat příznaky astmatu a vyvolávat alergické reakce.

Aby maso a uzeniny měly správnou barvu a aby se v nich nešířily plísně a bakterie, přidává se do nich dusičnan sodný či E251. Tento bílý, ve vodě rozpustný prášek není toxický, ale přeměňuje se na dusitany, které již určité negativní účinky mají. Citlivým osobám mohou vyvolat závratě, vyrážky, potíže s dýcháním ci bolesti hlavy. Použití dusičnanů v dětských potravinách je u nás naštěstí zakázáno. Ovšem dospělí si na nich mohou pochutnávat dál. 

Kuřecí nugetky bez kuřecího masa

Ty lahodné křupavé osmažené kuřecí nugetky ve skutečnosti moc masa neobsahují. Hmota, která má připomínat kuřecí maso, se vyrábí z prakticky nestravitelných zbytků kuřete, jako jsou kosti a kůže. 

Chutné pokrmy

Vybírejte pečlivě, kde se najíte a navštěvujte ověřené restaurace. Na Raketa.cz  nejdete skvělá místa, kam můžete zajít na výtečný tatarák, šťavnatý steak, luxusní sushi nebo poctivý domácí burger.

Růžová kaše, která vznikne důkladným rozmixováním těchto zbytků, se pak namočí do čpavku, aby se zbavila bakterií, smíchá se se spoustou chemikálií a barviv, dochutí hromadou soli a kořením a osmaží v oleji. Zkuste si na internetu najít, jak vlastně vypadá takové mechanicky separované kuřecí, nejspíš vás přejde chuť. 

Podezřelá hmota aneb jak se vyrábí separát:

12. června 2012

Lesk jako blesk z orientálního brouka

Šelak neboli E904 se používá třeba na nábytek, aby se krásně blýskal. Ale jelikož i některé potraviny vypadají mnohem lákavěji, když se hezky lesknou, je šelak hojně využíván i v potravinářském průmyslu. A z čeho že se tento žádaný lesk získává? Možná to raději ani vědět nechtějte. 

Existuje brouk jménem červec lakový, který se vyskytuje především v orientálních zemích jako Indie, Malajsie nebo Thajsko. A jeho voskovitý výměšek pomáhá vytvářet efekt lesklého povrchu u ovoce nebo u laskomin jako lentilky, želé bonbony či produkty s čokoládovou polevou. Šelak je i součástí lepidel, přípravků na podlahy, laků na vlasy a na nehty, obecně se však považuje za bezpečnou a neškodnou přísadu. 

Čím žlutější džus, tím chutnější?

Výrazné barvy nás konzumenty prostě lákají a výrobci potravin si toho jsou velmi dobře vědomi. Co na tom, že některá potravinářská barviva pocházejí z věcí, které byste asi nikdy do úst nedali. Jako třeba světle oranžový prášek tartrazin (E102), který se synteticky získává z kamenouhelného dehtu. 

Potravinám jako ovocné džusy, konzervované ovoce, omáčky, majonézy, hořčice či různé cukrovinky dodává krásně výraznou žlutou barvu. U některých lidí se však může po požití takových potravin vyskytnout astma, kopřivka, alergické reakce nebo akné, u dětí pak hyperaktivita. Vědecké výzkumy také naznačují spojitost mezi tartrazinem a kožními nádory. 

Ovoce a zelenina mají méně živin než dříve

Americké ministerstvo zemědělství potvrdilo, že obsah živin v ovoci a zelenině se stále snižuje. Potravninářský průmysl se totiž mnohem více zabývá vzhledem produktů v obchodech než vlastním obsahem. Pro nás to znamená, že bychom měli jíst více čerstvého ovoce a zeleniny než kdy jindy, abychom získali potřebné množství vitaminů a minerálů. 

Lékař Pavel Kohout, vedoucí Centra výživy Thomayerovy nemocnice a člen Fóra zdravé výživy, s tímto tvrzením souhlasí jen částečně. 

"U ovoce a zeleniny záleží na tom, kde a jak jsou pěstovány. Pokud se jedná o rychlenou zeleninu, podtržené ovoce, které nestačí dozrát, jistě je zde obsah živin nižší. Pokud bychom ale srovnali dřívější a nově vyšlechtěné odrůdy, bude v jednom jablku více cukru, více vitaminu C, bude i chutnější, podobně v pomerančích a mandarinkách nebudou pecky, plody obecně budou větší," vysvětluje Pavel Kohout.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Inspirace bezdomovci i slunnou Sicílií. To nej z pražského týdne módy

1. května 2024

Vrchol jarní módní sezony je za námi. V druhé polovině dubna se v Praze v Tyršově domě odehrál...

Prvomájová pusa může být test partnerské kompatibility i zdravotní benefit

1. května 2024

Líbání pod rozkvetlou třešní sice letos na 1. máje bohužel neklapne, příroda tomu chtěla jinak, ale...

Sex mě baví, bolest při něm nevnímám. Saxofonistka o nemoci motýlích křídel

30. dubna 2024

Premium Má vrozenou chorobu známou jako nemoc motýlích křídel – její kůže i sliznice jsou extrémně...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...