Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

  0:21aktualizováno  0:21
Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky procházkám přitom můžeme zhubnout, vyčistit si hlavu nebo provětrat mozkové závity. Pomáhá dokonce proti depresi a je zaručeným receptem na štěstí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Pravidelné procházky pozitivně působí na kognitivní funkce mozku a pro jeho správné fungování by lidé měli vyměnit tělocvičnu za pár kvalitních tenisek,“ uvedl pro The Guardian profesor Shane O´Mara, který působí na dublinské Trinity College a je autorem knihy Chvála chůze (In Praise of Walking).

Chůze, nebo běh: která aktivita je lepší pro naše zdraví?

Sám velký propagátor chůze, který nesnáší semafory, protože ho nutí zastavit své kroky a čekat na zelenou, tvrdí, že pravidelné procházky dělají člověka šťastnějším, zdravějším a bystřejším. Profesor O´Mara, který se zaměřuje na výzkum mozkových funkcí, zastává názor, že náš mozek je „zaměřený na motoriku“, tedy, že se vyvinul na podporu pohybu. A proto, pokud se přestaneme pohybovat, nebude pracovat správně.

Chůze versus deprese

„Naše smysly pracují nejlépe, pokud jsme v pohybu,“ říká O´Mara a připomíná studii z roku 2018, která po dobu dvaceti let sledovala úroveň aktivity a osobnostní rysy vybrané skupiny lidí, jejímž výsledkem bylo zjištění, že u respondentů s nejmenší pohybovou aktivitou dochází ke změnám k horšímu v oblasti přizpůsobivosti, otevřenosti a vstřícnosti. Studie také prokázala, že ti, kteří pravidelně chodí, jsou výrazně méně náchylní k depresím. 

Benefity chůze můžete využít také v zaměstnání, zejména tam, kde řešíte náročné úkoly nebo se věnujete kreativní práci. „Velmi dobře funguje, pokud lidi zapojíte do fyzické aktivity před tím, než začnou s tvůrčí činností,“ říká O´Mara. Aktivace funkcí mozku během řešení problémů je podle něj silnější, pokud se člověk pohybuje, protože chůze vyžaduje zapojení velkého množství nervových zdrojů.

Experimentální výzkum mozku, který je doménou profesora O´Mary, se na jedné straně věnuje stresu, depresi a úzkostem a na straně druhé učení, paměti a poznání. „Ukazuje se, že mozkové systémy, které podporují učení, paměť a poznání, jsou stejné jako ty, které jsou velmi negativně ovlivněny stresem a depresí,“ říká. 

Chůze je nejlepší dieta. Už šest tisíc kroků denně vám změní život

Zjednodušeně řečeno, pokud jen sedíte, chybí mozku rytmus, při rytmickém pohybu jsou naše smysly ostřejší a vnímání bystřejší. Pokud se rozpohybujete, mozek reaguje na rytmus a jeho působení se mění.

Jeden z nich je rytmus theta mozkových vln. Theta je puls nebo frekvence (přesněji řečeno sedm až osm hertzů), které, jak říká O´Mara, mohou během pohybu zasáhnout celý mozek a efektivně působit na oblast učení a paměti. A dále se domnívá, že tyto vlny jsou nutné pro prostorové učení. Časové úseky, které věnujeme procházkám, jsou pro lidi přirozené, vyvinuli se s nimi, a proto během nich nejlépe sbírají informace a podněty z okolního prostředí.

Nazout boty a ven!

Hodně lidí se domnívá, že chůze není dostatečnou fyzickou aktivitou. „To je však velký omyl,“ tvrdí profesor O´Mara. „Je důležité, abychom byli aktivní v průběhu celého dne, ne jen hodinu v posilovně.“ To se potvrdilo i při měření denní aktivity dobrovolníků - ukázalo se, že ti, kteří v průběhu dne strávili hodinu intenzivním cvičením, zůstali po zbytek dne spíše pasivní.  

„Navíc k chůzi nepotřebujete nic než pohodlné boty a větrovku, když je horší počasí,“ dodává profesor O´Mara, který pro dosažení maximálních zdravotních přínosů doporučuje nejméně půlhodinovou procházku (rychlost chůze by měla být cca 5 km/h) nejméně čtyřikrát nebo pětkrát za týden.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz